هدف اول استکبار و صهیونیسم فرصت سوزی کشورهای منطقه است/ کشتار مسلمانان تمدن نیست/شیعه و سنی اختلافی ندارند، دو مسیر با یک هدف‌اند
 • 1396/09/14 16:40
 • 94477
روحانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی؛

هدف اول استکبار و صهیونیسم فرصت سوزی کشورهای منطقه است/ کشتار مسلمانان تمدن نیست/شیعه و سنی اختلافی ندارند، دو مسیر با یک هدف‌اند

رئیس جمهور گفت: شیعه و سنی اختلافی ندارند، دو مسیر با یک هدفند؛ هر چه اختلاف است شما راه انداختید.

به گزارش آناج به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز سه‌شنبه ( 14 آذر) در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، اظهار کرد: امروز پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فروریخته شده است و توطئه بزرگی که قدرت‌های جهانی، استکبار و صهیونیسم علیه ملت‌های منطقه طراحی کرده‌ بودند بخش اعظم آن نقش بر آب شده است.
راه مسلمانان تا ریشه‌کن کردن تروریست‌ها باید ادامه یابد

روحانی ادامه داد: البته راه مسلمانان علیه تروریسم همچنان باید تا ریشه‌کن شدن همه عوامل و اذناب آن در منطقه ادامه یابد.

وی با بیان اینکه کسانی که در عراق و سوریه علیه تروریست‌ها جنگیدند، حق بزرگی بر گردن ثبات، امنیت منطقه و جهانیان دارند، گفت: این تروریسم فقط تهدیدی برای منطقه نبود، بلکه تهدید برای جهان بود، برای اروپا و آمریکا هم تهدید بود.
باید همگان از رزمندگان صف مقاومت ممنون باشند

رئیس جمهور کشورمان افزود: همه انسان‌هایی که علاقمند به ثبات و امنیت جهانی هستند باید از رزمندگان صف مقاومت در برابر تروریسم ممنون و متشکر باشند که متأسفانه این چنین نیست.

روحانی تأکید کرد: به جای اینکه از این دولت‌ها و همه کسانی که در مبارزه با تروریسم تلاش کرده‌اند، تشکر کنند، در فکر تضعیف و توطئه علیه آنها هستند.

وی گفت: پارسال زمانی که با همین مناسبت با یکدیگر صحبت می‌کردیم خوشحال بودیم که حلب به دست رزمندگان اسلام آزاد شده است.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: در سخنرانی پارسال به شما عرض کردم که به زودی پیروزی‌های دیگری را در برابر تروریسم شاهد خواهیم بود و امسال در شرایطی اینجا جمع شده‌ایم که پایگاه‌های تروریسم فروریخته، موصل و همه شهرها تا شهر مرزی بوکمال آزاد شده است.
برخی کشورها نزدیکی خود با رژیم صهیونیستی را با کمال بی‌پروایی آشکار می‌کنند

روحانی گفت: بخش تلخی که ما امروز شاهد آن هستیم این است که برخی از کشورهای منطقه و اسلامی نزدیکی خود را نسبت به رژیم صهیونیستی با کمال بی‌پروایی آشکار می‌کنند.

وی اظهار کرد: برخی از این کشورها که سالهای گذشته پنهانی با دشمنان اسلام در این منطقه در گفت‌وگو، تعامل و همکاری بودند، لااقل به زبان منکر آن بودند، آنقدر این ارتباط زشت، شوم، قبیح و ناپسندیده بود که هیچ مقامی از کشورهای اسلامی توان آن را نداشت که به صراحت به مردم بگوید اسرائیل دوست دوست ماست و مقاومت منطقه دشمن ماست.

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: متأسفانه امروز تلاش می‌کنند تا این منکر بزرگ را به معروف تبدیل کنند، تردیدی ندارم که ملت‌های منطقه و مسلمانان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم به ثمر برسد.

روحانی تأکید کرد: ملت بزرگ فلسطین و ملت‌های بزرگ منطقه، علما، نخبگان، فرهیختگان و جوانان مسلمان هرگز معضل، دشمنی صهیونیسم و اشغال سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد.

وی ادامه داد: همواره یکی از آرزوهای مردم مسلمان آزادی قدس شریف بوده، هست و خواهد بود؛ در کنار همه توطئه‌هایی که امروز در منطقه از سوی استکبار و صهیونیسم مشاهده می‌کنیم برخی از آنها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
آمریکا و صهیونیست‌ها گروه‌های تروریستی را ساخته‌اند

رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: اینکه قدرت‌های بزرگ، آمریکا و صهیونیست‌ها، گروه‌های تروریستی را ساختند و به جان مردم انداختند نکته واضحی است. هم ما می‌دانیم و هم آنها اعتراف می‌کنند و کرده‌اند و ناچارند اعتراف کنند.

روحانی ادامه داد: همه می‌دانند که القاعده را چه کسانی تشکیل دادند، همه می‌دانند چه قدرت‌هایی بودند که در شرق این منطقه در افغانستان و پاکستان تروریست‌ها را به وجود آوردند و چگونه این را در منطقه پخش کردند.

وی اضافه کرد: همه می‌دانند که چه کسانی به تروریست‌ها پول و سلاح دادند، کمک فنی و اطلاعاتی کردند؛ گرچه در نهایت این ماری که برای نیش زدن به دیگران در آستین خودشان پرورش داده بودند، به خود آنها هم حمله کرد و آنها را هم گزید.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه آنها هم از آثار شوم تروریسم بی‌نصیب نماندند، ادامه داد: همه ما می‌دانیم که با تروریسم چه جنایت‌های بزرگی را در این منطقه مرتکب شدند، اما برخی از نکات این توطئه شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد.

روحانی بیان کرد: اولین اقدام شومی که اینها در منطقه انجام دادند، فرصت‌سوزی بود؛ ما می‌گوییم در عراق و سوریه مردم را کشتند، آثار تمدنی را ویران کردند، ترس و وحشت را در میان مردم به وجود آوردند، خون‌های بیگناهان به زمین ریخته شد، اما نمی‌گوییم عراق و سوریه از فرصت توسعه و تمدن نوین جهانی چندسال عقب رانده شدند.
هر موقع ملت ایران در مرز پیشرفت قرار گرفت دشمن توطئه‌ای برای فرصت‌سوزی علیه ما ایجاد کرد

وی گفت: ما این را می‌دانیم از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در این سرزمین هر موقع ملت ایران توانستند در مرز پیشرفت و تعالی قرار بگیرند، توطئه‌ای برای فرصت‌سوزی علیه ما درست کردند.

رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: آن زمانی که ما کشور را آرام و از مشکلات داخلی عبور کردیم، کشور آماده بازسازی و سازندگی بود فردی و حزبی را در این منطقه علیه ملت ایران تحریک کردند و جنگ 8 ساله صدام را طراحی کردند.

روحانی اضافه کرد: بعد از اینکه از جنگ رهایی یافتیم و مشغول بازسازی شدیم به محض اینکه رشد و توسعه را در این کشور مشاهده کردند دست به توطئه دیگری زدند به نام تهدید هسته‌ای برای منطقه و جهان.

وی گفت: سالها ما را در جنگ اقتصادی قرار دادند. امروز هم چون می‌بینند جمهوری اسلامی در مسیر رشد و توسعه خود قرار گرفته است در فکر طراحی جدید دیگری برای ایران و منطقه هستند.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه سوریه دیر یا زود از تروریسم نجات خواهد یافت، گفت: سوریه دیر یا زود نیروهای خارجی را از کشور خود بیرون خواهد راند. ملت عراق متحدتر از همیشه در آینده خواهد بود. کُرد و شیعه و سنی برادرانه در عراق در کنار هم خواهند بود و عراق سربلند و توسعه یافته‌ای خواهند ساخت.

روحانی با اشاره به اینکه یمن هم از دست متجاوزین نجات خواهد یافت، ادامه داد: ملت مقاوم و فداکار یمن متجاوزان را پشیمان خواهد کرد. همه اینها درست است اما فرصت‌هایی که از دست رفته چگونه جبران خواهد شد؟

وی افزود: ما در ایران می‌دانیم که بازسازی 8 سال تجاوز به کشورمان چندسال زمان می‌خواهد. ما می‌دانیم توطئه تحریم علیه ایران چند سال زمان می‌خواهد، اولین خیانت بزرگی که قدرت‌های بزرگ و صهیویسم به غیر از کشتار و ویرانی کشورهای منطقه انجام دادند، فرصت‌سوزی بود. نگذاشتند سوریه به آبادانی و توسعه مورد نظر خود برسد.

رئیس جمهور کشورمان تأکید کرد: حدود 40 سال است که عراق گرفتار است یا جنگ صدام و تجاوز او علیه ایران، ویرانی دو کشور، یا تجاوز صدام به کویت و ویرانی منطقه یا جنگ ائتلاف علیه عراق و ویرانی آن یا حمله آمریکا به افغانستان و ویرانی این کشور یا حمله آمریکا به عراق و ویرانی بیشتر آن و یا موضوع تروریسمی که به جان مردم انداختند.

روحانی ضمن مطرح کردن این سوال که چرا فرصت‌های مردم مسلمان و مظلوم این منطقه را از بین بردید، تأکید کرد: صهیونیست‌ها‌، آمریکایی‌ها و استکبار جهانی باید پاسخ بدهند، باید در برابر ملت‌های این منطقه پاسخگو باشند. چرا فرزندان مردم را در این منطقه کشتید؟

وی در ادامه خطاب به استکبار، آمریکا و صهیونیسم اظهار کرد: چرا کشورهای منطقه را به ویرانه تبدیل و با تحویل سلاح به برخی کشورها، مردم یمن رازیر بمباران‌ها نابود کردید؟

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: با این شرایط شما می‌خواهید مسلمانان ارتباط خوبی با شما داشته باشند و به شما احترام بگذارند؟ آیا شما ادعا می‌کنید تمدن بشری و انسانی دست شماست؟ آیا کشتار مردم تمدن محسوب می‌شود؟

روحانی خاطرنشان کرد: اولین فاجعه‌ای که در منطقه ما رخ داده و کمتر به آن توجه شده، فرصت‌سوزی‌هاست. استکبار و صهیونیسم این مسئله را به عنوان ثمره‌ای شوم برای منطقه به ارمغان آورد.
بذر اختلاف میان شیعه و سنی، کُرد و عرب، علوی و سنی نیز از ثمره استکبار صهیونیسم است

وی تصریح کرد: بذر اختلاف میان شیعه و سنی، کُرد و عرب، علوی و سنی نیز از ثمره استکبار صهیونیسم است، آیا به زودی آثار این اختلاف و نزاع‌ها از بین می‌رود؟

رئیس جمهور کشورمان گفت: ملت‌های منطقه قرن‌ها در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند. کُرد، ترک، عرب، فارس و شبه قاره هند و غرب آسیا هم در کنار یکدیگر بودند، اختلافی وجود نداشت و همه برادرانه با یکدیگر زندگی می‌کردند.

روحانی اضافه کرد: در قرن 20 و 21 استکبار بذر اختلاف میان مردم را افشاند و میان اقوام، شیعه و سنی اختلاف ایجاد کرد. در صورتی که آنها اختلافی با یکدیگر ندارند و ایندو دو مسیر برای یک هدف محسوب می‌شود و دو راه به سمت چشمه توحید و نبوت هستند.

وی افزود: شیعه و سنی در طول تاریخ برادر بودند و در کنار یکدیگر با استعمار انگلیس در عراق و هند و با سایر استعمارگران در شمال آفریقا مبارزه کردند.

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: اقوام و مذاهب مختلف مشکلی باهم نداشتند، زیرا از قرآن آموخته‌اند با یکدیگر به نرمی سخن بگویند، برادری و اخوت اسلامی داشته باشند.

روحانی ادامه داد: کینه‌ای که استکبار میان اقوام و مذاهب با خونریزی به وجود آورده است، سالها باید با تلاش ما جبران شود، همچنین یکی از وظایف بزرگ ما تلاش برای التیام زخم شمشیری است که به بدن ما اصابت کرده، به هرحال این زخم بهبود پیدا می‌کند، اما نیاز به مرهم و مراقبت دارد.

وی با بیان اینکه نکته سوم ضربه به چهره اسلام است، تأکید کرد: اگر به ایران ضربه وارد و به عراق، بحرین، یمن و سوریه خیانت شود، مردم جبران خواهند کرد، اما بار سنگینی بر دوش همه ما قرار دارد تا خیانتی که به اسلام روا شده و چهره آن را مشوش کرده جبران کنیم.

رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: تنها مذهبی که امروز جاذبه لازم برای جذب نسل جوان را دارد، اسلام است اما جبران ضربه‌ای که به چهره اسلام وارد شده و چهره‌ای واژگونه از آن به دنیای امروز معرفی شده بار سنگینی بر دوش ماست.

روحانی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم ما تبلیغ اسلام است، افزود: دعوت رسالت بزرگی بر دوش همه مسلمانان است و اسلام دعوت خود را به روی همه جهانیان و انسان‌ها گشوده و ما باید این کار را به خوبی انجام دهیم.
باید خیانت استکبار و صهیونیسم را به خوبی جبران کنیم

وی با تأکید بر اینکه باید خیانت استکبار و صهیونیسم را به خوبی جبران کنیم، متذکر شد: امروز نیازمند اتحاد و وحدت هستیم، همچنین معتقدم وحدت، اتحاد و توسعه از طریق اعتدال و میانه‌روی امکانپذیر است و با خشونت و افراطی‌گری و ترور به مقصد تمدن نوین اسلامی و وحدت نخواهیم رسید.

رئیس جمهور کشورمان در تشریح ابعاد وحدت اسلامی، یادآور شد: وحدت بدان معناست که مذاهب مختلف اسلامی محترم مورد احترام همگان باقی بمانند، در عین حال در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند.

روحانی ادامه داد: مقصود ما از مأمن وحدت بدان معنا نیست که یک مذهب از میدان خارج شود و یک مذهب رشد پیدا کند، بلکه منظور ما آن است که مذاهب مختلف در کنار هم دور یک میز بنشینند.

وی اظهار کرد: وحدت اسلامی بدان معناست که یک زبان واحد در دنیا حاکم باشد؟ خیر؛ همه زبان‌ها زیباست، البته زبان عربی زبان قرآن و عبادت بوده و جایگاه ویژه‌ای دارد.

رئیس جمهور کشورمان گفت: قصد نداریم زبان واحدی ایجاد کنیم، بنابراین اردو، ترک، فارس، کُرد و همه این زبان‌ها زبان‌های جامع اسلامی هستند و نمی‌خواهیم اقوام و نژادها را به یک نژاد واحد تبدیل کنیم.

روحانی بیان کرد: می‌خواهیم نژاد، زبان و اقوام مختلف در کنار یکدیگر قرار بگیرند و تبعیض ناروایی میان آنها وجود نداشته باشد، در عین حال ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد، اما در اصول و ارزش‌ها دارای وحدت هستیم.

وی خاطرنشان کرد: توحید علاوه بر اینکه معبود را واحد قرار می‌دهد و اله واحد را حکمفرما می‌کند، بت‌ها را در هم می‌شکند، بت‌پرست‌ها هرگز باهم وحدت نمی‌کردند، چراکه بت‌های آنها مختلف بود و به بت‌های مختلف افتخار می‌کردند.

رئیس جمهور کشورمان اضافه کرد: توحید برای جامعه خدای واحد را معرفی می‌کند و معبود ما فقط «الله» است، لذا در کنار توحید، وحدت، اتحاد، یگانگی و در کنار نبوت هم اتحاد بشری نیز دیده می‌شود.
ما یهود نیستیم که دین خود را در یک نژاد و ملیت بدانیم

روحانی با بیان اینکه ما یهود نیستیم که دین خود را در یک نژاد و ملیت بدانیم، افزود: همه ملت‌ها عضو امت واحده اسلامی هستند و دین ما به نژاد و گروه خاصی تعلق ندارد و از آن همگان است. همچنین پیامبر اکرم (ص) هم بشیر و نذیر برای همه عالمیان بود.

وی اضافه کرد: وحدت بدان معناست که همه باید در مبارزه با استعمار، استکبار، استثمار و برای آزادی سرزمین اسلامی در کنار یکدیگر باشیم.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: مبارزه ملت فلسطین، مبارزه نفع سبیل و آزادی سرزمین اسلامی است، این مبارزه برای مقاومت در برابر تجاوز بوده و ملت‌های اسلامی در برابر استعمار ایستادند و کشورهای خود را آزاد کردند.

روحانی با بیان اینکه وحدت به معنای کنار هم قرار گرفتن برای مبارزه با تروریسم است، خاطرنشان کرد: ما توانستیم با تروریسمی که ساخته استکبار بود، مبارزه کنیم و توفیقات قابل قبولی بدست آوریم. در این مسیر مرجعیت در کنار دولت قرار گرفت و اگر در عراق فتوای مرجعیت، وحدت شیعه و سنی و کُرد نبود، داعش هنوز وجود داشت و موصل هنوز آزاد نشده بود.

وی متذکر شد: اگر ارتش سوریه حزب‌الله کمک ایران و برخی از کشورهای دوست در منطقه وجود نداشت، امروز حلب به دست تروریست‌های داعش بود، لذا باید برای اخلاق میانه‌روی و اعتدال در کنار هم باشیم تا خشونت رخت بربندد و خشونت فکری از بین برود.

رئیس جمهور کشورمان گفت: اعتدال و میانه‌روی از خردورزی آغاز می‌شود و آنهایی از امتحان خدا سرافراز بیرون می‌آیند که وقتی به ساحل نجات رسیدند میانه‌رو باشند.

روحانی بیان کرد: کسانی از امتحان خدا سرافراز خارج می‌شوند که وقتی به ساحل نجات رسیدند میانه رو باشند در واقع میانه روی و اعتدال همان امت وسط است.

رئیس جمهور بابیان اینکه شهادت به معنای آن است چیزی را که میدانیم با صدای رسا اعلام کنیم، گفت: شهادت علم توام با اظهار و بیان بوده همچنین گواه بر ما پیامبر اسلام است و ما میخواهیم گواه بر همه انسانهای جهان باشیم لذا زمانی که خداوند این رسالت را بر دوش ما میگذارد باید امت وسط بمانیم و نباید اجازه دهیم به راست و چپ منحرف و به افراط و تفریط کشیده شویم.

وی با تاکید بر اینکه دین اسلام، سیره پیامبر، ائمه هدی و اهل بیت سراسر اعتدال است، بیان کرد: اسلام دین اعتدال است نه سرمای استخوان سوز زمستانی دارد و نه گرمای تابستانی کشنده . اسلام همواره بهار است و اعتدال در احکام آن حتی در قتال و جهادش به چشم میخورد.

رئیس جمهور اظهار کرد: اسلام در جهاد،مقاومت، ایستادگی و تجاوز، خشونت و افراط را نمی پسندد همچنین معتقدم تمدن با قدرت و علم به تنهایی ساخته نمی شود بلکه تمدن از اخلاق و وحدت، پایان جنگ و نزاع ساخته خواهد شد لذا باید با وحدت، راه را برای پیشرفت اسلامی ادامه دهیم.

 رئیس قوه مجریه گفت: در طول سالهای گذشته در ایران و در سایه عمل به قرآن و اسلام شاهد برادری، اخوت و یگانگی میان مسلمان بودیم. امروز در سیستان و بلوچستان، کردستان ، غرب و شرق کشورمان سراسر برادری و وحدت است و این در سایه عمل به اسلام توسط علمای اهل سنت و شیعه، فرهیختگان ، جوانان و مردم قرار دارد همچنین در سراسر سیستان و بلوچستان و کردستان امنیت برقرار بوده و این امنیت در سایه وحدت مسلمانان اقوام و طوایف مختلف است.

روحانی با بیان اینکه اگر وحدت وجود داشته باشد امنیت، برادری و اخوت نیز وجود خواهد داشت، اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان به دروازه ملل تبدیل می‌شود و چابهار ملت‌های جنوب را به شمال و غرب متصل می‌کند.

وی یادآور شد: مسلمانان باید راه وسط ، اعتدال و تعامل را در پیش بگیرند و اگر کشورهای دوست با هم تعامل نداشتند ، امروز موصل و حلب و بوکمال آزاد نبود همچنین اعتدال، برادری و وحدت و درسایه آن توسعه وجود خواهد داشت و شاهد تمدن اسلامی بزرگ نوینی خواهیم بود.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: مسیر ما طبق توصیه‌های امام راحل، مقام معظم رهبری، قرآن و اسلام، وحدت خواهد بود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •