قاصدک
موسسه کوثر
مدرسه میثاق
بادامچی: جناح‌‌های موجود در کشور شبحی از سیاست هستند/ دخانچی: نباید استقلال طلبی و آزادی طلبی قربانی یکدیگر شوند
 • 1396/09/14 09:43
 • 94449
گزارش آناج از ویژه برنامه روز دانشجو در دانشگاه تبریز؛

بادامچی: جناح‌‌های موجود در کشور شبحی از سیاست هستند/ دخانچی: نباید استقلال طلبی و آزادی طلبی قربانی یکدیگر شوند

ویژه برنامه روز دانشجو با محوریت دانشجو، امر سیاسی، فضای مجازی در سالن اجتماعات دانشکده عمران دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش آناج، محمد حسین بادامچی ظهر دوشنبه در ویژه برنامه‌‌ای که به مناسبت روز دانشجو با محوریت دانشجو، به همت دفتر تحکیم وحدت در سالن اجتماعات دانشکده عمران دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: سیاست زدایی از دانشگاه‌‌ها هدف دوره حکومت پهلوی بود و جایگزین کردن علوم توسعه‌‌ای به جای علوم انسانی و گسترش علوم مهندسی و ایجاد دانشگاه شریف و تحول در کادر این دانشگاه‌‌ها در جهت سیاست‌‌زدایی از دانشگاه‌‌ها صورت گرفت.

وی ادامه داد: نخبگان ما اغلب مهندس می‌شوند و دل مشغول توسعه هستند و در دوره پهلوی تلاش شد تا کمتر به علوم انسانی پرداخت شود اما عملا عکس این مساله رخ داد و شانزده آذر و روز دانش آموز نمادی از توسعه علوم انسانی علی رغم تلاش‌‌های این دوره بوده است.

رئیس اندیشکده مهاجر دانشگاه شریف با بیان اینکه جنبش‌‌های دانشجویی منجر به ایجاد دفتر تحکیم وحدت، جهاد دانشگاهی و دفتر نهاد رهبری انجامید عنوان کرد: وقتی بعد از چهار دهه روند دانشگاه‌‌ها را مرور کنیم پی خواهیم برد که در کارنامه این نهادها ابتدا متن و محور دانشگاه قرار نگرفته است و از ابتدای انقلاب اسلامی نیز سیاست در حاشیه تعریف شد و نه به صورت متن.

وی افزود: نهاد و نمایندگی رهبری با طرح اسلامی شدن در جهت سیاست زدایی از دانشگاه‌‌ها عمل کرد در حالیکه بسیاری از بزرگان دینی ما در دهه‌‌های بیست تا پنجاه جزو سیاست دانان و سیاستمداران نیز بوده‌‌اند، جهاد دانشگاهی نیز در مجموعه آکادمیک ادغام شد و جنبش‌‌های دانشجویی نیز محدود به دوره کارشناسی شد که این مساله باعث بحث حاشیه‌‌ای و سطحی گردید.

بادامچی درخصوص ویژگی‌‌های جنبش دانشجویی پس از انقلاب تصریح کرد: این جنبش‌‌ها به شدت تحت کنترل نهادهای بیرونی هستند و ارتباطشان با جامعه قطع شده و بسیار ایدئولوژیک هستند و هر اتفاقی که در مرکز این جنبش‌‌ها یعنی تهران صورت می‌گیرد در تبریز نیز از آن پیروی می‌شود.

وی سوق دادن دانشجویان به سمت اقتصاد را که جهاد علمی نامیده شده است غلط دانست و تاکید کرد: دانشجویان بایستی تفکرات سیاسی داشته باشند اما هیچ کدام از این جناح‌‌های موجود در کشور سیاسی نیستند بلکه شبحی از سیاست هستند.

در ادامه محمدحسین قائدشریف با اشاره به اینکه ضربه اصلی به جنبش دانشجویی از بین رفتن حکمت در حوزه علمیه بود اظهار کرد: بعد از انقلاب علی رغم درخواست‌‌ها وحدت حوزه و دانشگاه محقق نشد واین مساله یکی از مشکلات اصلی ما بوده است.

وی ادامه داد: به عنوان عضوی از دفتر تحکیم معتقدم دفتر تحکیم زمانی وارد دانشگاه‌‌ها شد که به صورت فیزیکی روسای دانشگاه را عوض کرد و روسای دلخواهش را انتخاب کرد و امروز نیز علی‌‌رغم شعارها در فضای رخوت در دانشگاه ها روبرو هستیم.

دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت با انتقاد از فضای کنونی دانشگاه‌‌ها عنوان کرد: دانشگاه‌‌های ما که روزی زنده بودند امروز مردند و امروز در نسل تلگرامی با تظاهرات تلگرامی مواجه هستیم که تنها کارشان اعتراض در تلگرام است و در فضای واقعی در رخوت قرار دارند.

میلاد دخانچی نیز با بیان اینکه وجود روز دانشجو برخلاف بسیاری از کشورها نشانه به رسمیت شناخته شدن دانشجو است خاطرنشان کرد: در کشور یک روز دانشجو داریم و اگرچه این روز فرمایشی هم باشد اما بسیار مهم است که دانشجو به رسمیت شناخته شده است.

وی افزود: در کشور دو گفتمان سیاسی استقلال طلبی و آزادی طلبی یا همان نماینده آن‌‌ها به عنوان اصولگرا و اصلاح طلب را داریم و تجلی این تقسیمات در دانشگاه‌‌های ما بسیج و انجمن شده است که استعاره‌‌ای از مساله‌‌ای کلان‌‌تر در دانشگاه‌‌ها هستند.

سازنده و مجری برنامه جیوگی با اشاره به اینکه نباید استقلال طلبی را برای آزادی طلبی و بالعکس ذبح کرد گفت: باید دوگانه استقلال طلبی و آزادی طلبی را کنار گذاشت زیرا همه این مفاهیم چون به صورت سیاسی و لوس به جوانان منتقل شده و آنان را دلزده کرده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •