قاصدک
مدرسه میثاق
موسسه کوثر
محتوای مصاحبه
 • 1396/09/13 11:06
 • 94421
گفت‌وگوی آناج با تحلیلگر مسایل بین‌‌الملل؛

محتوای مصاحبه "شرق" نشان می‌‌دهد شیطنتی از جنس ماجرای رفراندوم اقلیم شمال عراق در پس پرده است

متاسفانه برخی از رسانه‌‌ها و دست اندرکاران آن‌ها در راستای اهداف استراتژیک صهیونیست‌‌ها مبنی بر نشانه گیری وحدت جهان اسلام، حرکت می‌‌کنند و این مصاحبه نیز در راستای برهم زدن وحدت شیعیان، خصوصا همگرایی شیعیان جمهوری آذربایجان با ایران می‌‌باشد.

گروه بین الملل آناج: روزنامه "شرق" روز شنبه 11 آذرماه 96 مطلبی با عنوان "از عقد قرارداد صلح‌ بسیار دور شده‌ایم" و با مقدمه‌‌‌‌‌ای از شخصی به نام سالار سیف الدینی در ارتباط با قره باغ اشغالی در جمهوری آذربایجان منتشر کرده است. در این مطلب که گفتگویی کوتاه با شخصی به نام "ماسیس مایلیان" که به زعم آقایان مصاحبه کننده و مصاحبه شونده، وزیر امور خارجه "جمهوری خودخوانده قره باغ" است، عملا از تجزیه خاک یک کشور مسلمان با اکثریت مطلق جمعیت شیعی دفاع شده است.

در این ارتباط گفت‌‌وگویی داشتیم با دکتر حاجی زاده کارشناس امور قفقاز و جمهوری آذربایجان و مدرس دانشگاه که متن گفتگوی صورت گرفته در ادامه آورده شده است:

آناج: موقعیت قره باغ از نظر تاریخی، جغرافیایی، ترکیب دینی-قومی از زمان معاهده گلستان تاکنون چه تغییراتی داشته است؟

منطقه قره باغ جزء خاک لاینفک آذربایجان است قبل از معاهده گلستان جزء خاک ایران محسوب می‌‌شد براساس اسنادی که سویتوچوفسکی و دیگران ارائه می دهند تزارها در دوران قاجاره و جنگ با ایران که مردم آذربایجان در خط مقدم آن قرار داشتند تلاش می‌‌کردند در نوک حمله خود از ارامنه استفاده کنند و بعد از معاهده گلستان، تزارها از ارامنه عثمانی و ایران دعوت کرده‌‌اند تا در مناطق ایروان، نخجوان و قره باغ تجمیع شوند و در این راستا نیز اقدامات و تدابیر تسهیل گرانه خود را به عمل آورده‌‌اند.

علی رغم آنکه بلافاصله بعد از بسته شدن معاهده، 390 خانواده ارمنی در شوشا اسکان داده شده است در سال 1823 از 625 روستای قره باغ، 478 روستا مسلمان نشین گزارش شده است. سرشماری نفوس سال 1898 نشان می‌‌دهد که جمعیت ارامنه قره باغ از 9 درصد در سال 1823، به 35 درصد در میانه قرن نوزدهم و 40 درصد در اواخر قرن نوزدهم افزایش داده شده است. سیاست‌‌های کمونیستی شوروی نیز در تداوم سیاست‌‌های روسیه تزاری قرار داشت و کمونیست ها نیز با اسکان  ارامنه جمعیت آنها را تا 76 درصد در سال 1979 افزایش دادند و نهایتا با آغاز جنگ و تصرف کامل قره باغ در سال 1988، مسلمانان قره باغ کشته و اخراج گردیدند. 

آناج: مصاحبه روزنامه "شرق" با یک دیپلمات خود خوانده از منظر حقوق بین الملل چه معنایی می تواند داشته باشد؟

متاسفانه در انجام مصاحبه، طرح سوالات و نشر مطالب، موضوع مهمی که به آن توجه نشده است مسئله «حق» و «حقوق» مسلمانان و مردم جمهوری آذربایجان حتی از منظر حقوق بین الملل می‌‌باشد. از زمان اشغال قره باغ چهار قطعنامه 822، 853، 879، 884 شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است و تمامی قطعنامه ها بدون رای مخالف و ممتنع به تصویب رسیده است قطعنامه های مذکور به صراحت بر اقداماتی همچون غیر قابل قبول بودن تغییر مرزهای جمهوری آذربایجان، محکوم کردن تصرف اراضی آذربایجان، ممنوعیت توسل به زور برای تصرف اراضی، توقف اقدامات خصمانه و خروج فوری نیروهای اشغالگر از منطقه قره باغ آذربایجان تاکید داشته‌اند.

همچنین پارلمان اروپا بر حل مسائل قره باغ توسط "گروه مینسک" براساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تأکید داشته است لذا با وجود چنین رویه حقوقی، صحبت کردن از دولت خود خوانده در واقع به چالش کشیدن مناسبات حقوقی و فاصله گرفتن از حق و حقیقت می باشد.

آناج: موضع جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوع "اعلام جمهوری خود خوانده" در بخشی از خاک جمهوری آذربایجان از زمان آغاز تنش چه بوده است؟

همانطوریکه در اخبار نیز آمده است سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان به صراحت اعلام کرده است که ایران حامی تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است و حتی خود ارمنستان و روسیه هم استقلال قره باغ را به رسمیت نشناخته اند. پیش از این نیز امامان جمعه آذربایجان نیز به صراحت اشغال اراضی جمهوری آذربایجان را محکوم کرده‌‌اند.

مواضع جمهوری اسلامی در مورد تغییر مرزهای جغرافیایی کشورها به این صورت صریح و روشن است و مخالفت خود را با آن اعلام داشته است علاوه بر آن علمای اسلامی پیوسته تأکیدات و هشدارهای لازم را در رابطه با حفظ خاک اسلام و شیعیان اعلام داشته اند و هرکجا که مسلمانان نسبت به این موضوع غفلت نموده اند آسیب های جدی را از این ناحیه دیده اند و در واقع تلاش برای فاصله انداختن بین مردم و اسلام، گامی در جهت به انزوا کشاندن مسلمانان و تصرف و تجزیه اراضی آنها بوده است.    

آناج: به نظر شما مصاحبه روزنامه "شرق" صرفا یک گفتگوی رسانه ای عادی  بوده و یا شیطنتی در پس پرده وجود داشته است؟

به نظر می‌‌رسد دست اندرکاران این مصاحبه در صدد برپایی فتنه هستند و نوع، شکل و محتوای مصاحبه کاملا نشان می دهد که شیطنت هایی پشت پرده است پیش از این نیز در ماجرای رفراندوم اقلیم شمال عراق نیز برخی از به اصطلاح روشنفکران و رسانه های معلوم الحال، تلاش کردند به این قبیل شیطنت ها دست بزنند ولی خوشبختانه در سایه عقلانیت مردم و اقدامات اصولی مسئولین، ناکام ماندند.

متاسفانه برخی از رسانه ها و دست اندرکاران آنها در راستای اهداف استراتژیک صهیونیست ها مبنی بر نشانه گیری وحدت جهان اسلام، حرکت می کنند و این مصاحبه نیز در راستای برهم زدن وحدت شیعیان، خصوصا همگرایی شیعیان جمهوری آذربایجان با ایران می باشد. ولی این افراد کوته نظر باید بدانند که برای مسلمانان هیچ فرقی نمی کند که خاک اسلام در کدام کشور قرار دارد مسلمانان اجازه نخواهند داد اراضی شان دستاویز اهداف شوم صهیونیست ها و ابرقدرت ها قرار گیرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •