قاصدک
موسسه کوثر
مدرسه میثاق
بررسی دوباره‌ی نیروگاه زباله‌‌سوز فرانسوی در کمیسیون خدمات/ راه اندازی حداقل یک بازارچه محلی در هر منطقه تبریز
 • 1396/09/12 13:29
 • 94396
در صحن علنی شورای شهر تبریز عنوان شد؛

بررسی دوباره‌ی نیروگاه زباله‌‌سوز فرانسوی در کمیسیون خدمات/ راه اندازی حداقل یک بازارچه محلی در هر منطقه تبریز

طرح‌های شهری از جمله پروژه‌ی نیروگاه زباله‌‌سوز،ایجاد بازارچه محلی در هر منطقه شهرداری تبریز، عدم نصب داربست‌های تبلیغاتی و گزارش روند فعالیت ستاد تبریز 2018 مورد برسی قرار گرفت.

به گزارش آناج، جلسه علنی شورای شهر تبریز صبح امروز طبق هفته‌های جاری در عمارت شهرداری تبریز با حضور تمامی اعضا برگزار گردید. در ابتدای جلسه عبدالله تقی‌پور در خصوص پروژه‌ی احداث نیروگاه زباله‌سوزی در تبریز اظهار داشت: طبق بررسی‌های انجام شده توسط کمیسیون خدمات شهری در خصوص این پروژه و وجود مشکلات متعدد از جمله وجود ابهامات اساسی بین شهرداری، سازمان پسماند و طرف خارجی احداث کننده‌ی نیروگاه زباله‌سوزی من جمله شفاف نبودن نوع مشارکت و میزان سرمایه‌گذاری، تعیین نشدن اختیارات طرفین و وجود ریسک‌های متعدد مالی، فنی و زیست محیطی این پروژه را به صرفه ندانسته و پیشنهاد می‌گردد یک تیم فنی به بررسی پروژه اقدام نموده و مقامات در ریز جریان این پروژه قرارگیرند.

به جای تعطیلی کل پروژه زباله‌سوزی ابهامات و نواقصات مورد بررسی قرار گیرد

شهرام دبیری در ادامه در خصوص این مسئله بیان کرد: این پروژه به طور تخصصی در شورای قبل بررسی و سپس تصویب شده است، در حال حاضر باید از شهرداری بپرسیم کار احداث تا چه مرحله‌ای پیش رفته است؛ اگر ابهامات غیر قابل حل بود در آن صورت دوباره به صحن شورا برگردد نه اینکه کل طرح را ملغی اعلام نماییم.

شهردار تبریز: دنیا به سمت در اختیار گرفتن زباله‌سوز پاک در حرکت است

ایرج شهین باهر با بیان اینکه یک سال برای بررسی و تصویب این پروژه وقت صرف گردیده، گفت: دنیا در حال رفتن به سمتی است که از زباله‌سوز پاکی که خطرات زیست محیطی ندارد بهره برده شود؛ ما قرار است به طرف خارجی زمین و زباله بدهیم و هرچند ابهاماتی در قرارداد وجود دارد لذا فرصت داده دادیم تا طرف خارجی متن را اصلاح و دوباره ارائه نماید.

وی ادامه داد: از سوی دیگر یک مشاور قوی باید در کنار مجموعه حضور داشته باشد تا موارد به نفع ما را نیز در قرارداد نهایی لحاظ کند، همچین وکیل بین المللی نیز نیاز است تضمین‌ها را برای ما بررسی نماید.

مشکل پروژه، تضمین شهرداری در کیفیت زباله بود که زیر بار نرفته‌ایم

شهردار کلانشهر تبریز اذعان کرد: در این قرارداد بحث اصلی بر سر تضمین شهرداری در خصوص کیفیت زباله بوده است که خوب ما زیر این بند نرفته بودیم، گذشته از آن برای برخی کارها زمان زیادی نداریم و اینکه بخواهیم هر طرحی که در گذشته تصویب شده را دوباره واکاوی کنیم نخواهیم توانست مشکلات را پیش ببریم، منطقی به مسایل نگاه کنیم و برخی اشکالات را برای ارتقاء کار رفع نماییم.

وجود تمایز اساسی در متن اصلی و ترجمه قرارداد

محمدباقر بهشتی دیگر عضو شورا نیز با وارد ساختن ایراد اساسی به متن قرارداد پروژه عنوان کرد: در ترجمه این قرارداد نیز اختلافاتی وجود دارد به طور مثال در ترجمه فارسی نوشته شده است اختلافات در ایران و در متن انگلیسی نوشته شده در ژنو باید حل گردد.

هفت هکتار زمین و روزانه یک تن زباله تعهد اصلی شهرداری در نیروگاه زباله سوز

عاشقی، مشاور حقوقی شورا نیز با تاکید بر اینکه مناقصه‌ی این طرح به درستی انجام و میزان سرمایه و طول مدت سرمایه‌گذاری معین گردیده، متذکر شد: شرکتی که در مناقصه پیروز شد تحت تایید سازمان سرمایه‌گذاری و خصوصی‌سازی کشور بوده است همچنین شهرداری به جز هفت هکتار تعهد دیگری ندارد و دیگر اینکه هر روز یک تن زباله در اختیار این نیروگاه قرار دهد.

تهعد شهرداری به واگذاری 20 ساله زباله تبریز

سونیا اندیش دیگر عضو شورا در خصوص این طرح بیان کرد: لازمه‌ی هر طرح سرمایه گذاری این است که میزان سرمایه اولیه، تکنولوژی تولید و میزان کشش بازار را فهمید، در این طرح آنچه دیده نشده این است که دفع پسماند یعنی چه و آیا با پارامترهای دنیا تطبیق دارد یا خیر.

از دست دادن فرصت تفکیک زباله تا 20 سال

وی ادامه داد: با این روش دیگر تا ۲۰ سال تفکیک زباله را از دست خواهیم داد، از سوی دیگر به الگوهای مصرف هم دست نخواهیم زد زیرا متعهد شده‌ایم تا ۲۰ سال زباله‌ی این نیروگاه را تامین کنیم و در صورت تغییر الگوی مصرف کاهش زباله خواهیم داشت.

نائب رئیس شورا با تاکید بر اینکه زباله در دنیا طلای کثیف است، خاطر نشان کرد: وزارت دارایی یک تاییده بدهد که این شرکت را تایید کرده است، ۴۲۰ هزار میلیون دلار رقم این قرارداد است و نباید بدون مشورت کافی اقدامی انجام بگیرد.

شهرام دبیری در واکنش به این مسئله عنوان کرد: این طرح بزرگترین پروژه‌ی زیست محیطی کشور می‌تواند باشد، هرچند باید شفافیت‌سازی انجام گیرد اما آنچنان که خانم اندیش بیان کردند مبلغ قرارداد ۴۲۰ هزار میلیون دلار نیست بلکه ۲۴۰ هزار میلیون دلار است.

ارجاع پروژه‌ی زباله‌سوزی برای برسی بیشتر به کمیسیون خدمات شهری

رئیس شورای شهر تبریز با رای گیری و اعلام نظر مثبت اعضای شورا اذعان کرد: در نهایت مقرر شد در کمیسیون و مجموعه شهرداری این طرح مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

ایجاد، نگهداری و مرمت سرویس‌های بهداشتی به بخش خصوصی واگذار گردید

طرح بعدی که مورد بحث اعضای شورا قرار گرفت در خصوص واگذاری سرویس‌های بهداشتی به شرکت‌ها خصوصی و یا اداره آن توسط شهرداری بود، که دبیر کمیسیون خدمات شهری گفت: پیشنهاد می‌شود شهرداری اقدام به تهیه‌ی دستور العمل واگذاری سرویس‌های بهداشتی به بخش‌های خصوصی نماید.

محمدباقر بهشتی با اشاره به اهمیت سرویس بهداشتی به ویژه با توجه به در پیش رو بودن تبریز 2018 اذعان کرد: هر سرویس بهداشتی ۲۴ ساعته ۶ شغل ایجاد می‌کند که اگر این واگذاری به شیوه مناسب محقق شود می‌تواند معضل سرویس بهداشتی شهر را حل نماید.

شکور اکبرنژاد با اعلام اینکه طرح تعمیر ایجاد و نگهداری سرویس بهداشتی از شهرداری به بخش خصوصی واگذار گردید، این بحث را خاتمه بخشید.

راه اندازی حداقل یک بازارچه محلی در هر منطقه تبریز

در بخش دیگری از جلسه شورا این طرح به تصویب رسید که شهرداری در خصوص ایجاد حداقل یک میدان عرضه مستقیم میوه، تره بار در هر مرحله اقدامات لازم را انجام نماید.

تقی‌پوردر خصوص ایجاد محل‌های استقرار وانت‌بارها در خیابان های شهر تصریح کرد: استقرار این وانت‌بارها در مکان‌های مشخص  بلامانع باشد اما توقف در زمان‌های اوج ترافیک شهری که منجر به بستن راه تردد و ایجاد ترافیک سنگین می‌گردد باید مورد بررسی قرار گیرد.

فریدون بابایی اقدم با اشاره به وجود دیگر مشکلات از این دست در شهر گفت: یک ضلع دانشگاه پیام نور فرهنگی و کتابفروشی است و ضلع دیگر صافکاری است، در تمام شهر چنین نقاط مشابهی وجود دارد و پیشنهاد می‌کنم ده منطقه در سطح شهر مطالعه گردد و در بحث مشاغل در بودجه ۹۷ به لحاظ مطالعاتی بودجه آن لحاظ گردد تا نقاط ثابتی برای تجمیع چنین مشاغلی ایجاد گردد.

در بخش‌های دیگر صحن علنی شورای شهر عدم نصب داربست‌های تبلیغاتی به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت و میرعلی اصغر موسوی به عنوان مشاور شهردار و نماینده تام‌‌الاختیار استاندار آذربایجان‌‌شرقی در ستاد تبریز 2018 در تبریز به بیان اقدامات انجام شده تا کنون پرداخت.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •