قاصدک
مدرسه میثاق
موسسه کوثر
رسانه‌‌ها اگر هم زبان نیستند همدل باشند/ به‌‌قدری که سیاسیون در آنور آب همه‌‌چیز را از دست داده‌‌اند، هنرمندان این کار را نکرده‌‌اند/ مسئولین را به مرد و نامرد تقسیم کرده‌‌ام
 • 1396/09/08 18:15
 • 94268
عزت الله ضرغامی در اختتامیه اولین جشنواره ابوذر در ‌آذربایجان‌‌شرقی؛

رسانه‌‌ها اگر هم زبان نیستند همدل باشند/ به‌‌قدری که سیاسیون در آنور آب همه‌‌چیز را از دست داده‌‌اند، هنرمندان این کار را نکرده‌‌اند/ مسئولین را به مرد و نامرد تقسیم کرده‌‌ام

عضو شورا عالی فضای مجازی گفت: رسانه های داخلی با عقاید متفاوت باید همدل باشند حتی اگر همزبان نیستند.

به گزارش آناج، بعد از ظهر امروز عزت الله ضرغامی در اختتامیه اولین دوره جشنواره ابوذر که در تالار خاقانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه برگزاری این جشنواره کار ارزشمندی است اظهار کرد: این جشنواره قطعا برکاتی خواهد داشت و این نشست‌‌ها و ارتباطات زمینه همکاری‌‌های بیشتر و موثری خواهد بود.

وی در خصوص رسانه تراز انقلاب نیز عنوان کرد: سه مطلب در این خصوص وجود دارد، اول اینکه کسی که کار رسانه انجام می‌دهد کار پیامبران را که وظیفه اصلیشان رساندن پیام و ارتباط موفق بود انجام می‌دهد.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به این مساله که ارتباطات به دو دسته موفق و غیر موفق تقسیم بندی می‌شود خاطرنشان کرد: ارتباط موفق یعنی پیام ‌ارسال شده توسط گیرنده جذب و در مرحله دوم موجب تغییر رفتار شود و هر ارسال پیامی که توسط گیرنده جذب نشود و تاثیر نگذارد ارتباط موفق نیست.

وی ادامه داد: اگر توجه کنیم بسیاری از ارتباطات ما ناموفق است و تعریف ابتدایی ارتباط به ما یاد می‌دهد پیامبران ما فقط حرف نمی‌زدند بلکه با رفتار و منش در گیرنده تغییر رفتار می‌دادند.

ضرغامی شرح صدر را یکی از صفات پیامبران دانست و تاکید کرد: خداوند وقتی می‌خواهد اولین نعمت پیامبری را به نبی اکرم اسلام بگوید را شرح صدر را در ابتدا نام می‌برد شرح صدر فراتر از صبر است و مثال شهید مطهری برای آن گوشتی می‌داند که هرقدر قصاب به آن ضربه بزند آماده پذیرش ضربه های بیشتر است.

وی افزود: کسی که شرح صدر دارد آدم بسته ای نیست و قابلیت انعطاف و توانمندی بازکردن لایه های درونی را دارد و رسانه ها باید شرح صدر اینچنینی داشته باشند البته مسئولین هم در مقابل کار رسانه ای بایستی شرح صدر داشته و با واقعیت همراه و پاسخ درست دهند.

رئیس سابق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از نبود صبر و تحمل در برخی مسئولین تاکید کرد: مسئولین ما کمتر با شرح صدر رفاقت دارند اما خوشبختانه فضای مجازی امکان نظارت عمومی فراهم کرده و باعث شده برخی ها پاسخگو باشند البته مقداری از این پاسخگویی اجباری است.

وی تصریح کرد: کسانی که در کار رسانه هستند با خطرات و سختی های زیادی مواجه هستند و پاسخگویی و دادگاه دارد ولی کسی که با عشق رسانه را انتخاب کند می‌داند که خبرنگاری شغل نیست و هنرمندیست بنابراین باید شرح صدر داشته باشد و از خودش ظرفیت ماموریت را نشان دهد.

ضرغامی نکته بعدی در خصوص رسانه تراز انقلاب را مردانگی نامید و ابراز کرد: اگر می‌خواهیم رسانه تراز داشته باشیم باید رسانه مردانگی داشته باشد,در برخی موارد اصولگرا, اصلاح طلب و اعتدالی را برای ما می‌سازند در حالی‌که رسانه و‌ مسئولین به مرد و نامرد تقسیم می‌شود.

وی گفت: شهید مطهری شهید راه نقد بود و به دلیل نقد مردانه هم شهید شد کسی که نقد مردانه می‌کند اول باید طرف مقابل را بشناسد، شهید مطهری وقتی می‌خواست نقد کند ابتدا تفکرات طرف مقابل را مطالعه می‌کرد و همه استدلال‌‌‌‌های آنان را دسته بندی می‌کرد و به قدری صادقانه نقد انجام می‌داد که برخی از افراد کم سواد گروه‌‌های منافق آن را می‌خواندند.

این مقام مسئول همچنین عنوان کرد: ایشان وقتی می‌خواستند نقد کنند چنان مستدل نقد انجام می‌دادند که چیزی برای طرف مقابل نمی‌گذاشت و حرفی برای گفتن نداشتند و تنها راهشان شهید کردن این استاد بزرگوار بود.

عضو شورای عالی فضای مجازی با نقد ظرفیت انتقاد پذیری و ظرفیت انجام نقد اظهار داشت: آیا امروز ما نقد شهید مطهری را داریم؟ در بسیاری از موارد مسئول و یا فردی حرف نزده دیگران را چنان متهم می‌کنیم که پشیمان می‌شود، چه کشوری بعد از چهل سال حرف و نصیحت ساخته‌‌ایم؟ امروز وضعیت ما در این حوزه خوب نیست و باید دعواهای جاهلیتی را کنار بگذاریم.

وی ادامه داد: رسانه‌‌ای که اسمش را تراز انقلاب می‌گذاریم پیرو اخلاق است و در این خصوص بحث کلیشه‌‌ای انجام نمی‌دهم اما تجربه نشان داده اگر رسانه ها اخلاق و ادب در کلام رعایت کنند نود درصد مشکلات حل می‌شود.

ضرغامی با اشاره به منش و رفتار مقام معظم رهبری رهبری نیز تاکید کرد: کسی که در راه اجرای برنامه های کشوری است زیر علم است و کسی که زیر علم رفت باید به او کمک کرد بحث ما محدود به دستگاه های اجرایی نیست و از مقام معظم رهبری یاد گرفتیم که اگر محتوای خوب را در قالب مناسب نزنیم بهتر اصلا روی آن کار نکنیم.

وی ادامه داد: رسانه ها اگر همزبان نیستند همدل باشند, از نظر رسانه ای باهم خوب باشید و به همدیگر انرژی دهید و کارهای خوب را بگویید زیرا نشان دادن آن ریا نیست امروز با ادب کلامی که در کشور کم است تذکر دهید زیرا برخی سیاسیون فکر می‌کنند باید حال همدیگر را بگیرند و بعضی ها برخی تیترها را می‌زنند تا طرف مقابل را تحقیر کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی‌‌ها به من انتقاد می‌کنند که هنرمندان ما در آنور آب با کشف حجاب آبروی ما را می‌برند گفت: به قدری که سیاسیون ما آنور آب همه چیز را از دست داده‌‌اند هنرمندان این کار را نکرده اند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •