مدرسه میثاق
موسسه کوثر
قاصدک
شرایط عضویت قالیبافان و بافندگان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تشریح شد
 • 1396/09/07 13:32
 • 94193
طی تفاهمنامه‌ای؛

شرایط عضویت قالیبافان و بافندگان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تشریح شد

براساس تفاهمنامه همکاری فی مابین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکننده فرش دستباف شهری و روستایی ایران، بافندگان چند پیشه حوزه صنایع دستی اعم از قالی، فرش، گلیم، جاجیم و... تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار می‌گیرند.

 به گزارش آناج، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی در تشریح شرایط تفاهمنامه، اظهارداشت: این تفاهمنامه کلیه بافندگان عضو شرکت‌های تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی زیرمجموعه اتحادیه سراسری را به شرط اشتغال به شغل قالی‌بافی، فرش‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، ورنی‌بافی، تابلو فرش، رنگرزی، روفه‌گری، برجسته‌زنی و... از یکسو و سکونت در روستاها، مناطق عشایری، شهرهای زیر 20هزار نفر و تمامی شهرهای بزرگ استان از سوی دیگر شامل می‌شود.

محمد نظری با بیان اینکه بیمه بافندگان در راستای برخورداری اقشار زحمتکش جامعه از مزایا و تعهدات بلندمدت بیمه‌های اجتماعی مانند مستمری بازنشستگی، پیری، فوت و از کارافتادگی کلی انجام می‌گیرد، افزود: عضویت قالیبافان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اختیاری بوده و مشروط به عدم شمول بیمه اجباری است.

وی با بیان اینکه مشمولین می‌توانند با ارایه تاییدیه از اتحادیه‌های شهرستانی و یا شرکت‌های تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی زیرمجموعه اقدام به عضویت در صندوق نمایند، خاطرنشان کرد: تاییدیه‌های مذکور به منزله تایید اشتغال متقاضی به مشاغل مزبور و همچنین تایید سکونت متقاضی در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20هزار نفر می‌باشد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان، با اعلام اینکه کارگزاری‌ها وفق دستورالعمل‌‌های نامنویسی، ملزم به اخذ تاییدیه مجدد سکونت از دارندگان تاییدیه اتحادیه تعاونی‌های تولیدکننده فرش دستباف شهری و روستایی ایران و شرکت‌های زیرمجموعه آن نیستند، اذعان داشت: حداکثر سقف سنی برای عضویت بافندگان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همچون دیگر مشمولان صندوق، 50 سال بدون توجه به جنسیت متقاضی است.

وی ادامه داد: کارگزاری‌ها بایستی هنگام نامنویسی اولیه نسبت به تعیین و انتخاب نوع بیمه، متقاضیان مشمول و بافنده قالی، فرش، گلیم، جاجیم و... اقدام و در زمان تکمیل و تایید اطلاعات مرتبط با نامنویسی بیمه شده نیز شماره و تاریخ تاییدیه اتحادیه و یا شرکت‌های تعاونی وابسته به اتحادیه را به عنوان شماره و تاریخ احراز اشتغال بیمه شده در سیستم بیمه اجتماعی (سامانه سبا) ثبت کنند.

 نظری در خاتمه سخنانش با اعلام اینکه حرفه قالی‌بافی، فرش‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و... در زمره مشاغل فعال بخش کشاورزی تعریف شده‌اند، تصریح کرد: بر این اساس کلیه بافندگان مشمول در شهرها نیز می‌توانند به قالب کشاورزان غیرساکن در روستا، به عضویت صندوق درآیند. 

شایان ذکر است 5درصد حق بیمه متقاضیان عضویت در این صندوق توسط بیمه شده و 2 برابر آن از سوی دولت بعنوان کمک دولتی محاسبه و با توجه به سطح درآمدی انتخابی اعضا در سوابق آنها اعمال می‌شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •