قاصدک
مدرسه میثاق
موسسه کوثر
هزینه‌‌ی 560 میلیارد تومانی برای ارکستر بی‌‌رهبر در تبریز!/ نتیجه‌‌ی هزینه‌‌های فرهنگی چه زمانی نمود می‌‌یابد؟
 • 1396/09/06 12:09
 • 94151
آناج گزارش می‌‌دهد؛

هزینه‌‌ی 560 میلیارد تومانی برای ارکستر بی‌‌رهبر در تبریز!/ نتیجه‌‌ی هزینه‌‌های فرهنگی چه زمانی نمود می‌‌یابد؟

روز گذشته برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز نسبت به صرف بودجه فرهنگی شهرداری در چهار سال گذشته بدون داشتن هیچ عایدی انتقاد کردند.

گروه اجتماعی آناج: هجدهمین جلسه شورای شهر تبریز صبح دیروز به مانند هفته‌‌‌‌‌های گذشته در عمارت شهرداری تبریز برگزار شد اما نکته جالب توجه حرف‌‌‌هایی بود که از دل گزارش کمیسیون فرهنگی شورا در عملکرد چهار سال گذشته بودجه فرهنگی شهرداری تبریز بیرون آمد.

ولخرجی و عدم مدیریت بودجه در این بخش موضوعی بود که در سخنان رئیس و اعضای این کمیسیون نمود پررنگی داشت، بخش‌های فرهنگی شهرداری که بایستی طی چهار سال گذشته با صرف هزینه در بخش فرهنگی تحولاتی را رقم می‌زد تنها یک عاید داشت، تقریبا هیچ!


نتیجه بودجه چهار ساله کمیسیون فرهنگی شورا مشخص نیست

محرم محمدزاده در این جلسه با انتقاد از بی هدف بودن بودجه نزدیک به 600 میلیاردی بخش فرهنگی شهرداری تبریز اظهار کرد: در بررسی کمیسیون فرهنگی متوجه شدیم که در 4 سال گذشته 560 میلیارد تومان برای بودجه فرهنگی شهرداری هزینه شده است ولی نتیجه آن مشخص نیست.

وی ادامه داد: با این مبلغ می‌شد بخشی از مشکل مناطق حاشیه نشین را حل کرد؛ اگر خدایی نکرده زلزله‌‌ای در شهر تبریز رخ دهد، برای ماه ها جنازه مردم جمع آوری نخواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورا در ادامه به موضوع همدان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 اشاره کرد و گفت: عملکرد همدان بسیار خوب است و از نیمه دوم ژانویه برنامه هایشان آغاز خواهد شد و انتظار داریم این برنامه ها در شهر تبریز هم انجام شود.

ورزش و فوتبال سیبل انتقادات رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز

 فرج قلی زاده با اعلام این که مدیریت و رهبری واحدی در برنامه‌‌ها و سیاست‌‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز حاکم نیست، مدیریت این بخش از بدنه شهرداری را به ارکستری بدون رهبر تشبیه کرد و اذعان داشت: حوزه فرهنگ در شهردارى به ارکسترى شبیه است که هر کس ساز خودش را مى‌‌زند و رهبرى واحد در این بخش وجود ندارد.

وی گفت: اگر بخواهیم در کار فرهنگى موفق شویم باید تابع برنامه‌‌اى جامع و اولویت بندى کارها باشیم ، متاسفانه چنین وضعیتى در بخش فرهنگى شهردارى حاکم نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به این که اغلب قراردادهاى مورد بررسى قرار گرفته در یکى از سازمان هاى حوزه فرهنگى و ورزشى شهردارى با ترک تشریفات و بدون نظارت بسته شده است خاطرنشان کرد: در چنین فضایی شاهد اتلاف و هدر رفت بودجه و اعتبارات خواهیم بود.

وی افزود: بخش اعظمى از بودجه سال هاى اخیر سازمان ورزش تنها براى فوتبال هزینه شده است واین در حالی است سازمان ورزش که قرار بود خودکفا باشد ، امروز بخش عمده اى از بودجه هاى خود را از شهردارى و شورا دریافت مى کند.

قلیزاده با انتقاد از بی توجهی مدیران شهرداری طی سال های اخیر به نهادینه سازی و حاکمیت چارت سازمانی در این مجموعه ها گفت: چارت سازمانى و آئین نامه و شفافیت مالى هنوز در این سازمان حاکم و ایجاد نشده و استخدام نیروها در سازمان ورزش به هیچ عنوان تابع ضوابط و مقررات نبوده است.

وی با بیان این مساله که برخی خریدهای فرهنگی شهرداری و سازمان فرهنگی هنری بی فایده بوده است تصریح کرد: طبق بررسی هایی که شخصا انجام داده ام ، بسیاری از خرید های فرهنگی شهرداری از جمله کتاب های خریداری شده در طول این سال ها ، بدون هدف گذاری و غیر مفید بوده و جز یک مورد ، تمامى کتاب هاى خریدارى شده توسط شهردارى از سال 93 تاکنون ، کتاب هاى غیر مرتبط با شهردارى و موضوعات مدیریت شهرى بوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا با بی ضابطه خوانزن انتخاب برخی اعضا در هیأت مدیره سازمان ورزش شهرداری تبریز نیز تاکید کرد: انتخاب و معرفى 11 عضو هیأت مدیره براى سازمان ورزش که اتفاقا اختیاراتى هم ندارند چه توجیهى دارد؟ این اتفاقات در سال 93 رخ داده است.

فرهنگ بودجه میخواهد؛فرهنگ سازی مدیریت

تمام صحبت‌‌های این دو عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز پیرامون ریخت و پاش و عدم مدیریت صحیح مالی بودجه فرهنگی بوده است زیرا بدون شک چنین بودجه‌‌‌ای نه تنها برای فرهنگ زیاد نیست بلکه کم نیز هست.

جای سوال اینجاست که از این بودجه نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان چقدر از آن صرف فرهنگ سازی شده است؟ چه مقدار از آن برای افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی شده است؟ چند میلیون تومان از این بودجه برای ورزش همگانی و نهادینه کردن فرهنگ ورزش خرج شده است؟

اصلا مسئولین فرهنگی شهرداری تبریز چه برنامه‌‌ای برای فرهنگ داشته‌‌اند یا تنها می‌خواستند بودجه فرهنگی به هر نحو ممکن خرج شود؟

اینکه میلیاردها تومان از پول شهرداری و شورا و کمیسیون‌‌هایی مانند فرهنگ صرف هزینه های میلیاردی فوتبال شده است دردی از فرهنگ فوتبال ما دوا کرده است یا عایدی آن قراردادهای میلیاردی بوده است که نصف و نیمه پرداخت شده است و تاوان نیم دیگر آن محرومیت تیم های شهرمان بوده است؟

فرهنگ همپا با سایر بخش‌‌ها همچون عمران نیاز به بودجه دارد زیرا اصلاح یک شهر و کشور زمانی صورت می‌گیرد که فرهنگ آن منطقه به مانند درختی ریشه دار قدرتمند شود اما سو مدیریت در این بخش و ساده انگاشتن حوزه فرهنگی همان چیزی بوده است که در چهار سال گذشته باعث شده است علی رغم هزینه های زیاد عایدی این فرهنگ چیزی نزدیک به صفر باشد.

تبریز 2018 نزدیک است و علاوه بر تمامی مسائل فرهنگ سازی جز دغدغه های مسئولین باشد فرهنگ سازی به معنای این نیست که مردمان شهرمان فرهنگ ندارند! بلکه برعکس این است که فرهنگ والای مردم تبریز در مسیری درست برای مهمان نوازی هدایت شود تا شهر بایک سیستم آکادمیک و صحیح به استقبال چنین رویدادی رود.

علاوه بر این ها سرمایه گذاری برای آموزش و فرهنگ سازی در همه مسائل شهری موضوعی است که زندگی نسل آینده را تضمین خواهد کرد تا با مشکلات چنینی که امروزه با آن دست به گریبان هستیم مواجه نشویم.

بلاشک بخش فرهنگی بودجه‌‌ای کافی برای این مساله می‌خواهد اما علاوه برآن به مدیرانی دلسوز در این حوزه نیز نیاز دارد؛ مدیرانی که تنها به چند صباح صندلی مدیریتی خود نیاندیشند و به فکر تمام کردن بودجه ها نباشند تا بعد از چندین سال سومدیریت‌شان نقل محافل نشوند.

گزارش از: فرناز پورعباس

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۷ - ۲۱:۱۳
  کاش پنجاه میلیاردش رو اختصاص میدادند به ساختن سالن کنسرتی در شان تبریز
  اکثریت شورای قبلی فاسد بودند
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •