موسسه کوثر
مدرسه میثاق
قاصدک
نمایندگان مردم در دوراهیِ «مرکز پژوهش‌‌های شورا» و «مرکز پژوهش‌‌های شورا و شهرداری»/ شهردار تبریز: اگر مرکز پژوهش‌‌ها به صورت مشترک ایجاد شود می‌‌توانم اعتبار دهم
 • 1396/09/05 09:56
 • 94106
جزئیات جلسه امروز شورای شهر تبریز؛

نمایندگان مردم در دوراهیِ «مرکز پژوهش‌‌های شورا» و «مرکز پژوهش‌‌های شورا و شهرداری»/ شهردار تبریز: اگر مرکز پژوهش‌‌ها به صورت مشترک ایجاد شود می‌‌توانم اعتبار دهم

درپی اختلاف نظر اعضاء شورا درخصوص ایجاد مرکز پژوهش‌‌های شورای شهر تبریز و لزوم مشارکت شهرداری جهت اخذ مجوز تخصیص اعتبار، بررسی این موضوع به هفته آینده موکول شد.

به گزارش آناج، شکور اکبرنژاد صبح امروز در جلسه علنی شورای شهر تبریز ضمن تبریک هفته بسیج، ابراز داشت: وظیفه اصلی بسیج دفاع از عزت جمهوری اسلامی است، همانطور که در اول انقلاب نیز این کار را انجام داده است.

در ادامه جلسه علی آجودان زاده دبیر شورای شهر بررسی اساسنامه مرکز پژوهش‌‌های شورای شهر تبریز، بررسی آیین نامه داخلی شورا مصوب کمیته آیین نامه شورا و ارائه عملکرد کمیسیون فرهنگی و کمیسیون برنامه و بودجه را از برنامه‌‌های امروز شورا اعلام کرد.

محمدباقر بهشتی در رابطه با ایجاد مرکز پژوهش‌‌های شورای شهر تبریز اظهار کرد: چون اعتبار پژوهش‌‌ها با شهرداری است مرکز پژوهش‌‌های شورا و شهرداری باید باهم بوده و یک هیات رئیسه مرکزی داشته باشد و هزینه آن را شهرداری بپردازد تا از نظر هزینه مشکلی پیش نیاید.

در ادامه شهرام دبیری با رد پیشنهاد بهشتی، خاطرنشان ساخت: فرمانداری این مساله را که مرکز پژوهش‌‌های شورا و شهرداری یکی باشد، قبول نمی‌‌کند و نیازی هم به این کار نیست؛ شورا می‌‌تواند این مرکز را تشکیل دهد و طبق توافق صورت گرفته بودجه را شهرداری پرداخت کند.

وی متذکر شد: میتوانیم شورای پژوهشی داشته باشیم، فرمانداری این مساله را تایید کرده است و نباید دوباره از ابتدا بحث کنیم و در دو دوره قبل فرمانداری نیز این مساله را رد کرده است.

سونیا اندیش نیز در تائید مواضع شهرام دبیری، توضیح داد: شورا نهاد نظارتی و شهرداری نهاد اجرایی است و نمی‌توانند باهم بر روی یک طرح توافق کنند و مرکز پژوهش‌‌های هر دو را باید تفکیک کنیم و لزومی هم ندارد باهم باشند چون تضاد منافع و اهداف دارند.

نایب رئیس شورای شهر تبریز با بیان اینکه در طرح مدیریت جامعه می‌گوییم ما شورای شهریم نه شهرداری، تصریح کرد: اینکه بخواهیم یک مرکز پژوهش مشترک داشته باشیم با حرف‌‌هایمان فاصله دارد و به شورای شهرداری تبدیل می‌شویم.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز نیز با بیان اینکه بحث مرکز پژوهش‌‌های شورا اعتبارات است، اذعان داشت: شهرداری می‌تواند در چارچوب قانونی تامین اعتبار کند و اگر در سال‌های گذشته نتوانستیم کاری انجام دهیم به همین دلیل بود؛ اگر باهم باشد شهرداری می‌تواند تامین اعتبار نماید در غیر این صورت باید اعتبارات را از محل خودش تامین کند.

در ادامه محمد باقر بهشتی با اعلام اینکه شورا و شهرداری در مجموع تقسیم کار کرده‌‌اند، تشریح کرد: ما می‌خواهیم تصمیم‌‌گیری کل مدیریت شهری بر اساس روش‌‌های علمی باشد، کل دستگاه‌‌های شهرداری دو و نیم درصد به تحقیق پژوهش اختصاص دهند چراکه متاسفانه از تصمیم گیری‌‌های علمی غافل بوده‌‌‌ایم و براساس تصمیم شخصی عمل کرده‌‌ایم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تبریز افزود: در شرایط فعلی شهرداری با امکاناتی که دارد با حفظ هویت شورا به عنوان بازوی حمایتی شهرداری کار کند.

فریدون بابایی اقدم نیز با انتقاد از ایجاد مرکز پژوهش‌‌های شورا و شهرداری به صورت مشارکتی، اعلام کرد:اگر مصمم هستیم کاملا برای شورا باشد و مجری شهرداری باشد زیرا اگر چنین اتفاقی بیفتد بعدا در آیین نامه به اشکال برخورد می‌کنیم.

در نهایت بررسی و تصویب این آیین نامه به هفته آینده موکول شد.

در ادامه جلسه بهشتی با بیان اینکه تصویب آیین نامه داخلی شورا سبب افزایش کارایی شورا خواهد شد عنوان کرد: هرچه زود تر بایستی آیین نامه داخلی شوراها تصویب شود تا بعد از چندین جلسه بررسی کار این آیین نامه به اتمام برسد.

شهرام دبیری نیز چندین مورد از قوانین ذکر شده در آیین نامه را مورد اشکال دانست و توضیح داد: در خصوص انتخاب شهردار در آیین نامه آمده که کسی که بیشترین رای را آورده به دور بعدی برود که اگر تنها یک نفر بیشترین رای را بیاورد تنها یک نفر به دور بعدی خواهد رفت که این مساله شدنی نیست باید این قانون جایگزین شود که افرادی که بیشترین رای را آورده اند به دور بعدی راه پیدا کنند.

وی با انتقاد از اضافه شدن برخی موارد به آیین نامه داخلی ادامه داد: اضافه شدن بند مربوط به استیضاح رییس و هیأت رئیسه شورا در آئین نامه داخلى با توجه به این که در قانون شوراها چنین چیزى وجود ندارد بدعت است و جای سوال دارد.

فرهودی نماینده حقوقی شورا نیز با اشاره به این مساله که دوازدهمین نسخه آیین نامه داخلی شورا ارائه شده و تغییرات مختلفی روی آن صورت گرفته است،اظهار داشت: قرار نیست که شورا در هرچیزی که به توافق نمی رسد کار را به گردن نماینده حقوقی بیندازد.

وی در پاسخ به انتقاد دبیری نیز اضافه داشت: الحاق بند مربوط به استیضاح هیأت رییسه خلاف قانون نیست بلکه مکانیزمى براى اعمال نظارت هاى بیشتر و پاسخگویی به خلا قانونى موجود در شرایط خاص است.

فرج قلیزاده نیز بررسی و تایید آیین نامه داخلی شورا را ضروری دانست و بیان کرد: برای این آیین نامه زحمت فراوانی کشیده شده است و ممکن است مشکلاتی نیز وجود داشته باشد که طبیعی است،این آیین نامه باید زودتر تصویب شود.

وی با اشاره به منظور از جلسات علنی در این آیین نامه نیز تصریح کرد: منظور از علنی بودن جلسه این است که علاوه بر خبرنگاران، مردم نیز حضور داشته باشند و مشروح مذاکرات و تصمیمات باید در سایت پخش شود.

فریدون بابایی اقدم با ذکر برخی اشکالات در آیین نامه داخلی شورا خاطرنشان کرد: در آخرین نسخه نوشته شده است که جلسه کمیسیون ها در صحن شورا بایستی برگزار شود و این محدودیت است، گاهی برخی کمیسیون تشخیص میدهند که در جای دیگری جلسات برگزار شود.

لازم به ذکر است که برای نخستین بار جلسه علنی شورای شهر تبریز به صورت زنده از صفحه شورا در اینستاگرام پخش شد.
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •