سیستمی که انتظارات را در بین هواداران بالا برد/ لزوم شفاف‌سازی پیمانکار برای رفع شبهات موجود
 • 1396/09/04 18:01
 • 94095
گزارش آناج از سیستم هیتینگ ورزشگاه یادگار امام تبریز؛

سیستمی که انتظارات را در بین هواداران بالا برد/ لزوم شفاف‌سازی پیمانکار برای رفع شبهات موجود

وضعیت نامناسب چمن ورزشگاه یادگار امام ره تبریز که بازی تیم‌های تراکتورسازی و سپیدرود رشت را یک روز به تعویق انداخت، انتقادات زیادی را در رسانه‌های کشورمان و خصوصا فضای مجازی در پی داشت.

گروه ورزشی آناج: روز گذشته بارش غافلگیرکننده برف در تبریز باعث بهبود شاخص کیفیت هوای این شهر شد و سلفی و استوری‌های تبریزی‌ها فضای مجازی را پر کرد ولی در این بین نکته جالب توجه عدم آب شدن برف‌های زمین چمن ورزشگاه یادگار امام تبریز بود که بازی تراکتورسازی با سپیدرود را در نهایت لغو و به امروز موکول کرد.

برای پیگیری این موضوع راهی استادیوم یادگار امام شدیم با ذهنی مشوش و پر از علامت سوال که چرا سیستم هیتینگ (گرمایش از کفت و حرارتی هوشمند) که هزینه میلیاردی هم در پی داشت و 37 کیلومتر لوله‌گذاری را در خود جای داده است، نتوانسته زمین چمن ورزشگاه را آماده برگزاری مسابقه کند.

از پارکینگ مجموعه یادگار امام تا کنار زمین چمن که پیاده می‌رفتیم برودت هوا را به خوبی حس کردیم بطوریکه با مرکز شهر حداقل چند درجه سانتیگراد اختلاف دمایی داشت. به سراغ مسئولان و موتورخانه سیستم هیتینگ ورزشگاه رفتیم؛ این سیستم درجه حرارت حدود 20 درجه سانتی‌گراد را نشان می‌داد که تا 50 درجه قابل افزایش است و قطع یقین حرارت بالای 20 درجه باعث آسیب جدی به ریشه چمن می‌شود، لذا همین دما برای حفظ کیفیت چمن معقول به نظر می‌رسد.

اما سوال اصلی که روز گذشته بوجود آمد این بود که چرا سیستم هیتینگ نتوانست برف روی چمن را فوراً آب کند؟

ابتدا با یک جست‌وجوی کوچک در اینترنت متوجه می‌شویم که در هیچ کجای دنیا سیستم هیتینگ بلافاصله برف روی چمن را آب نمی‌کند، در ثانی بعد از کشیده شدن کاور که مثل حفاظ عمل کرده و اجازه نمی‌دهد برودت هوا مستقیما روی زمین اثر بگذارد، برف روی زمین شروع به ذوب شدن می‌کند که این امر نیز باید به صورت تدریجی باشد تا زمین گل‌آلود نشود. 

از این رو با کمی تامل براحتی می‌توان درک کرد هرچه قدر هم از کف به چمن گرما وارد شود برودت مستقیمی که در محیط باز وجود دارد اثر این گرما را از بین خواهد برد و در این راستا امروز بعد از مسابقه بلافاصله شاهد پهن شدن کاور بر روی زمین چمن بودیم تا برودت هوا باعث آسیب به چمن نشود و گرمایش از کف به خوبی ریشه‌ها را تغذیه کند.

حال با توجه به اینکه مشکلی از ناحیه سیستم هیتینگ ورزشگاه یادگار امام ره تبریز وجود ندارد و ایراد اصلی از چمن پهن شده می‌باشد، این سوال در ذهن‌ها نقش می‌بندد که این انتظار را چه کسانی در ذهن مردم جای دادند که سیستم هیتینگ بلافاصله هر گلوله برف نشسته روی زمین چمن را آب می‌کند؟

هواداران بزرگ تراکتورسازی باید به این نکته توجه داشته باشند که مجموعه ورزشی یادگار امام یک سرمایه برای شهرمان محسوب می‌شود و باید برای رفع نواقص آن اهتمام همه جانبه داشت و قطع یقین انتقادهای دلسوزانه و نه مغرضانه، باعث رشد کیفی این مجموعه خواهد شد. 

همچنین خاطرنشان می‌شود شرکت توسعه و نگهداری امکان ورزشی به عنوان پیمانکار این پروژه ملی که هیچ نامی از آنها در عملیات زیرسازی و تعویض چمن ورزشگاه برده نمی‌شود، باید پاسخگوی انتقادات وارده بوده و گزارش کاملی از هزینه‌های عملیات انجام گرفته را ارائه دهند تا در مورد شبهات ایجاد شده مبنی بر حیف و میل بیت‌والمال شفاف‌سازی صوت بگیرد.

بنابراین در خاتمه باید گفت انتقاداتی که در خصوص وضعیت چمن ورزشگاه یادگار امام ره تبریز می‌شود گرچه درست و قابل بررسی می‌باشد اما آن مسئولی که باید جوابگو باشد، قطعا در ردیف اول مسئولان ورزش استان و مجموعه ورزشی یادگار امام نیستند!
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • تراختور
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۱۹:۴۰
  آناج درست نوشتی. متاسفانه کارشناسان ورزشی ما اطلاعات همه جانبه ای در مسایل ورزشی ندارند و با گفته هاشان شبه ایجاد می کنند. چند سال پیش تو بازی گالاتاسرای و یوونتوس برف شدید اومد و بازی قطع شد. کارشناس شبکه 3 گفت ورزشگاه هیتینگ نداره!! در حالیکه هیتینگ واسه زنده نگه داشتن چمن هست. باز هم مسولان ورزش استان نباید شانه خالی کنند و هر چه سریعتر اون چمن وعده داده شده بیارن پهن کنند
  0 + 0 -
 • مسعود
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۲۰:۰۱
  موتور خانه رو دیدین؟ تجهیزاتش کامل و نو بود؟ میگن مثل اینکه اینکه موتوخانه نواقصاتی داره و تجهیزاتش هم دسته دوم هست؟ در زمن چمن استادیوم هم امروز دیدیم داره زرد میشه!!!

  0 + 0 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۲۰:۱۰
  نه خیر خواهشا اطلاعات درست بدین به مردم. بودجه از طرف دولت تصویب شده و در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته و اداره ورزش و جوانان استان هم به عنوان ناظر این پروژه هستند یعنی امکان نداشت بدون هماهنگی و موافقت مسئولان ورزش استان از جمله نظمی چمن استادیوم بجای رول خارجی از این چمنی استفاده بشه که الان میبینیم. یا باید اول برنامه ریزی میکردند و چمن استاندارد در خزانه اطراف استادیوم کشت میشید و بعد پروژه رو استارت میزدند یا باید به مدت 7-8 ماه کلا استادیوم و تعطیل میکردند و همه تکلیف شان را میدانستند و در خود زمین استادیوم چمن کاشته میشد یا همون چمن رول خارجی وارد میشد. که هیچ کدوم از این کارها انجام نشده. این چمن فعلی هم گفتن موقته و عوض میشه ولی همچنان شاهد فرافکنی مسئولان ورزش استان هستیم! حالا که فشارها زیاد شده میگن ما نبودیم فلانی باید جواب بده! نماینده شرکت تجهیز و توسعه در استان آقای درستکار هست! خود نظمی و درستکار در جریان همه موارد هستند. ببینید یه برنامه ریزی غلط و کوتاهی و سو مدیریت چقدر خسارت زده به ورزش و فوتبال استان و تیم تراختور
  0 + 0 -
 • SHAHINNAZARI
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۲۰:۱۸
  اقای نظمی رو مثل سلطان شبان 8 ساله استطار کنید چندین بار نوشتیم که سهم رسانه ها در خیانتهای چندین سال اخیر بیشتر از خو د خائنان میباشد
  0 + 0 -
 • SHAHINNAZARI
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۲۰:۳۲
  طرفداری و مراقبت از شخص خاص شائبه دار و در شان شما نمیباشد با وجود اعلام خبرها و هواشناسی کاورکردن در روز قبل مسابقه هم میسر بود و با احترام به نظر کارشناستان که هیتر و 2 میلیارد تومان برای کلاس گذاشتن بود
  0 + 0 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۵ - ۱۱:۲۱
  از چند روز پیش اعلام شده که بارش برف در تبریز ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اون مدیریت بی سواد مجموعه کاملا مشخصه با رابطه همچین سمتی رو داره نه ضابطه وضعیفش بود که از پنجشنبه یا نهایتا صبح جمع دستور کاور کشی رو بده . راستی اون مزد بگیر اداراه ورزش استان کجاست که سال پیش تو اون بحران چمن گفت کنار همین زمین خزانه ایجاد میشه که بعد از به عمل اومدن چمن خزانه کنار یادگار این چمن به جاای دیگه انتقال داده بشه و چمن خزانه اینجا پهن بشه ؟؟؟؟؟؟ فقط بلدن شکم خودشون و زن و بچشون رو با پول حروم پر بکنند . همین حقوقی که طرف با داشتن رابطه استخدام شده و میبره خونش در صورتی توانش نهایتا آبدارچی بودن بود حرومه مفهمین حروم
  0 + 0 -
نظر شما
 • 6
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •