56 درصد معتادان آذربایجان‌‌شرقی تریاک می‌‌کشند/ نرخ بالای مصرف داروهای بدون تجویز دیازپام و ترامادول در استان/ میانگین سنی مصرف مواد مخدر در بین زنان 26 سال است
 • 1396/09/02 08:17
 • 93960
مدیرکل مرکز تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در تبریز؛

56 درصد معتادان آذربایجان‌‌شرقی تریاک می‌‌کشند/ نرخ بالای مصرف داروهای بدون تجویز دیازپام و ترامادول در استان/ میانگین سنی مصرف مواد مخدر در بین زنان 26 سال است

صرّامی گفت: بیشتر مصرف‌کنندگان مواد مخدر بالای مدرک فوق‌دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری هستند، اظهار داشت: اکثریت افراد مصرف‌کننده شاغل‌اند و قشر کارگری در کشور بیشترین مصرف‌کنندگان را در برمی‌گیرد.

به گزارش آناج، حمیدرضا صرّامی عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اعتیاد به عنوان اولین آسیب اجتماعی توسط مقام معظم رهبری اعلام شده‌ است، اظهار داشت: با توجه به احساس خطر مقام معظم رهبری در خصوص اعتیاد، در آمارگیری همگانی، بیش از 91 درصد مردم، اعتیاد را به عنوان یکی از مشکلات اساسی عنوان کردند.

مدیرکل مرکز تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به آمار اعلامی در سال 1394 توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر در بین 2 میلیون و 802 هزار و 800 نفر مصرف کننده مستمر، خاطرنشان کرد: بیشترین الگوی مصرفی در کشور، تریاک با میزان 53/2 درصد الگوی اول را به خود اختصاص داده‌ است، ماری‌جوانا، هشیش، گل و کرک با 11/9 درصد دومین الگوی مواد مخدر، شیشه با 8/1 درصد الگوی سوم و هروئین با 7/1 درصد الگوی چهارم است.

وی ادامه داد: ورود ماده توهم‌زا ماری‌جونا و علف چشم‌اندازهای جدیدی را در کشور ایجاد کرده است، اما این نرخ میانگین کشوری 5/4 درصد بوده که میانگین مصرف مواد مخدر در آذربایجان‌شرقی 1/23 درصد است که باید از دبیر شورای هماهنگی استان تقدیر و تشکر کرد.

صرّامی اذعان داشت: در آذربایجان شرقی میزان مصرف تریاک 56 درصد الگوی اول بوده، هروئین 12/9 درصد الگوی دوم و شیشه با 9/5 درصد الگوی سوم و شیره تریاک با 5/2 درصد الگوی چهارم است که به عبارتی استان در حوزه تریاک از الگوی کشوری تبعیت می‌کند و در سایر الگوها میزان مصرف متفاوتی دارد و باید مسئولان استانی نسبت به هروئین و شیشه حساسیت ویژه‌ای داشته باشند.

وی متذکر شد: 14 درصد از جمعیت 15 تا 24 از داروهای بدون تجویز استفاده می‌کنند، یعنی مصرف دیازپام، اکسپکتورانت، استامینوفن کدئین، ریتالین و ترامادول است که مصرف این نرخ در آذربایجان‌شرقی 21 درصد است و به عبارت دیگر آذربایجان‌شرقی در این عرصه از مصرف بسیار زیادی تبعیت می‌کند به طوری که بالاتر از نرخ کشوری است.

مشاور وزیر کشور تصریح کرد: میانگین شروع سن مصرف مواد در کشور در جامعه 15 تا 64 سال، 24 سال بوده و در بعضی از استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان این رقم به 20 سال نیز کاهش می‌‌یابد؛ این ارقام نشان دهنده‌ی این است که نسل جوان و نوجوان ما در گرایش مصرف به مواد زنگ خطر را به صدا درآورده‌اند.

وی افزود: میانگین سنی اعتیاد در زنان 26 سال بوده و این نشان دهنده‌ی آن است که جامعه‌ی ما نسبت به مواد از عفت بالاتری برخوردار است امّا باید با مداخلات فرهنگی این میزان سنی را نیز کنترل کنیم؛ اما میانگین سنی مصرف مواد مخدر در میان مردم در آذربایجان‌شرقی 28 سال که این نیز موفقیتی برای این استان تلقی می‌شود.

صرّامی با بیان اینکه بیشتر مصرف‌کنندگان مواد مخدر بالای مدرک فوق‌دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری هستند، اظهار داشت: اکثریت افراد مصرف‌کننده شاغل‌اند و قشر کارگری در کشور بیشترین مصرف‌کنندگان را در برمی‌گیرد.

وی ادامه داد: گرایش قشر مؤنث جامعه به مصرف مواد در جامعه‌ی ایران در جمعیت 15 الی 64 سال، 0/6 درصد از جمعیت زنان کشور مبتلا به مصرف مواد هستند با 156 هزار نفر که در صورت میانگین، حدود 8 درصد مصرف‌کنندگان زنان‌اند.

مدیرکل مرکز تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور خاطرنشان کرد: در آزمایش‌های صورت گرفته در آزمایش ادرار 22 درصد از جمعیت کارگری مبتلا به مصرف مواد مخدر در کشور است که این نرخ در آذربایجان‌شرقی 25 درصد است که باید مسئولان و مدیران استانی با جدیت این موضوع را پیگیری کنند.

وی متذکر شد: الگوی مصرف مواد مخدر در بین کارگران به ترتیب الگوهای اوپیدها، شیشه و هشیش است که به نوعی از الگوهای کشور در بین مردم عادی طبعیت نمی‌کند، که این نیز درجای خود زنگ خطری در میان مسئولین و مدیران محسوب می‌شود.

صرّامی با بیان اینکه با توجه به تحقیقات به عمل آمده در سال 94، 2/1 درصد از دانش‌آموزان متوسطه دوم گرایش به مصرف مواد مخدر دارند، اذعان داشت: این نرخ در آذربایجان‌شرقی 0/44 درصد است و این نشان خوبی است که این استان در بین قشر دانش‌آموزی توانسته است این میزان را کنترل کند و آموزش‌وپرورش اقدامات اساسی را انجام داده است.

وی افزود: الگوی مصرف در دانش‌آموزان، ماری‌جوانا، گل و هشیش الگوی اول است، تریاک الگوی دوم بوده قرص‌های روان‌گردان و ترامادول الگوی سوم که نیازمندیم به مواد مخدر سنگین ارجاع داده نشوند و اقدامات پیشگیرانه باید به خوبی انجام شوند.

مدیرکل مرکز تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، تصریح کرد: در الگوهای مصرفی دانشجویان، ترامادول، هشیش و گل بیشترین حجم را در خود جا داده است که آذربایجان‌شرقی نیز از این میزان پایین‌تر است.

وی بیان داشت: 27 درصد از جامعه 15 تا 64 سال، نگرش مردم به موادمخدر در حد معمول یا مثبت است که این بحث نگران کننده‌ای برای ما می‌باشد، این نرخ در آذربایجان‌شرقی 25 درصد است که اگرچه نرخ استان پایین‌تر است ولی باید مورد توجه قرار گیرد و تلاشی برای ایجاد نگرشی منفی ایجاد شود.

این مقام مسئول متذکر شد: 17 درصد نیز علاقه‌مند به گرایش مصرف مواد مخدر داشته و متأسفانه باید در نظر داشته باشیم که شاید وضعیت بدی در آینده ایجاد شود، این تمایل به مصرف 10 درصد است و آذربایجان‌شرقی نیز در وضعیت خوبی قرار دارد.

صرّامی با اشاره به اینکه اولین اولویت پیشگیری است، اظهار داشت: ما باید با سلسله اقدامات مؤثر اجتماعی ابتدا زمینه مشارکت را افزایش دهیم تا NGOها با علاقه به این زمینه وارد شوند، در صورتی که در یک جمعیت 80 میلیون نفری 972 ثمن داشته و نیاز است تا زمینه را برای آن‌ها فراهم سازیم؛ بایستی وزارت رفاه و کار و تعاون زمینه را برای ثمن‌های کارگری و آموزش‌وپرورش و علوم پزشکی زمینه را برای ثمن‌های دانش‌آموزش فراهم سازد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۳ - ۰۰:۵۴
  نکته مهم مصاحبه اون عدد 56 هست که دقت و تمرکز آماری ایرانی ها رو میرسونه
  0 + 0 -
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۳ - ۰۰:۵۹
  کاش کمی تحقیق میفرمودند که آمار پایین اعتیاد ربطی به آموزش پرورش و ستاد نداره که تشویق میکنید
  این به فرهنگ ناب منطقه و خانواده ها برمیگرده وگرنه با مسئولین ما باید همه معتاد میشدیم
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •