چرا قیمت بلیط‌‌ پروازهای مشهد در آستانه 28 صفر چند برابر می‌‌شود؟/ مسئولان قدر جوانان انقلابی همچون شهید فرهنگی را بدانند/ عربستان می‌‌خواهند منطقه را بار دیگر به آشوب بکشد
 • 1396/08/19 13:13
 • 93525
مشروح خطبه‌‌های حجت‌‌الاسلام آل‌‌هاشم در نماز جمعه تبریز؛

چرا قیمت بلیط‌‌ پروازهای مشهد در آستانه 28 صفر چند برابر می‌‌شود؟/ مسئولان قدر جوانان انقلابی همچون شهید فرهنگی را بدانند/ عربستان می‌‌خواهند منطقه را بار دیگر به آشوب بکشد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌‌شرقی از افزایش قیمت بلیط پروازهای کربلا و مشهد در آستانه اربعین حسینی و 28 صفر انتقاد کرد و خواستار تسهیل سفرهای زیارتی شد.

به گزارش آناج، حجت‌‌الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم ظهر امروز در خطبه‌‌های نماز جمعه تبریز به پیاده‌‌روی میلیونی اربعین حسینی اشاره کرد و ابراز داشت: کسانی که با مشقت و سختی به زیارت امام حسین می‌روند اجر و ثوابی دوچندان کسب می‌‌کنند، در روایت داریم هر قدمی که برای زیارت امام حسین(ع) برداشته شود اجر یک شهید در معرکه را دارد.

وی خاطرنشان ساخت: زیارت امام حسین(ع) در قالب سبک و سیاق پیاده روی که مرسوم شده به یک حرکت جهادی و حماسی شباهت دارد که با شور و شعور توأم است تا آرمان‌های امام حسین(ع) را در تراز جهانی مطرح و پرچم سیدالشهدا را در قله مهدوی سرافراز کند.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه اخیراً توفیق حضور در مرز شلمچه داشت، اظهار کرد: دیدم زائران و خادمان حسینی بدون اینکه به جایگاه و مقامشان فکر کنند، با چه عشق و فداکاری کار می‌‌کنند.

وی یادآور شد: عدد اربعین یک عدد خاص در متون دینی است، یکی سن پیامبر می‌‌باشد که زمان مبعوث شدن چهل سال داشته‌‌اند و می‌گویند عدد چهل در سن نشانه رشد بوغ فکری است و نقل شده حضرت آدم چهل شب در کوه صفا مشغول سجده بود و نقل دیگری هم است که هرکس چهل روز برای خدا اخلاص داشته باشد در دنیا جوز زاهدین قرار می‌گیرد و حکمت خدا در قلبش جاری می‌شود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌‌شرقی با اعلام اینکه در اربعین زائران صدها کیلومتر با عشق و علاقه پیاده روی می‌کنند و به زیارت می‌روند، تصریح کرد: امروز دانشگاه اربعین درسراسر عالم منتشر شده و فریاد آن‌ها هیهات من الذله است؛ هرکس قبر امام حسین را زیارت کند هزاران حج عمره مقبوله نوشته می‌شود.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به نقش سرلشکر سلیمانی در از بین بردن داعش و ایجاد امنیت در منطقه، درگذشت پدر ایشان را تسلیت گفت.

امام جمعه تبریز با تاکید بر فراهم شدن و تسهیل زمینه سفر بیست و هشت صفر، اذعان کرد: متاسفانه در این راه مشکلاتی وجود دارد، مگر می‌شود قیمت بلیط پروازهای اربعین یا مشهد به یکباره چند برابر شود؟ اینها باید کنترل شود و امیدواریم با نظم این عزاداری در مشهد صورت بگیرد.

وی ادامه داد: یکی از برکات انقلاب اسلامی احیای موقوفات است، بیست و هفت صفر بهترین روزی است که روز وقف نامیده شده زیرا سالروز وفات پیامبر که اولین وقف کننده و شهادت امام حسن(ع) می‌‌باشد که اولین متولی موقوفات امام علی است؛ توصیه می‌کنم خیرین از اموالشان چیزی را وقف کنند تا بعد از مرگشان‌ به وقف عمل کنند و‌ آنها را یاد نمایند.

حجت‌‌الاسلام آل هاشم با اشاره به در پیش رو بودن روز جهانی دیابت و بیماران کلیوی، متذکر شد: شروع دیابت در استان جزء شش استان اول در کشور است، باید شیوه زندگی را اصلاح کنیم و اگر در سفره هایمان اعتدال را رعایت نماییم، هم نهی از اسراف داریم که قرآن به آن تاکید دارد و هم مشکل افراد نیازمند را برطرف می‌کنیم.

وی افزود: با تغییر سبک زندگی و کاهش فعالیت فیزیکی، بیماری‌های مزمن در جامعه ما زیاد شده که به همراه حوادث عامل اصلی مرگ و میر است؛ علم طب نمی‌تواند جلوی مرگ‌ را بگیرد اما می‌تواند باعث طول عمر شود، چهل سال قبل امید به زندگی بیست سال کمتر از امروز بود و امروز امید به زندگی به هفتاد و چهار سال افزایش پیدا کرده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌‌شرقی با بیان اینکه امروز دیابت عامل شش درصد مرگ و میر جامعه است، توضیح داد: هشتاد هزار نفر به مراکز بهداشتی به دلیل بیماری دیابت مراجعه می‌کنند، ما هزار و پانصد و پنجاه نفر بیمار دیالیزی در استان داریم اما خوشبختانه به کمک خیرین دستگاه‌‌های دیالیزی بالاتر از استاندارد جهانی وجود دارد و در سال هشتاد نفر پیوند کلیه انجام می‌دهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش نیز گفت: این هفته روز کتابخوانی داریم و به نقل از رهبری پر خسارت ترین‌ تنبلی، تنبلی در کتاب خواندن است و توفیق بزرگی است که با کتاب همراه باشیم؛ در کنار‌ سبد کالای مصرفی باید سبد کتاب باشد و برای رایج کردن سنت کتابخوانی در مساجد و مدارس باید کار شود و از مسئولین مصلی می‌خواهم در این فضای باز هر هفته نمایشگاه کتاب برگزار کنند.

امام جمعه تبریز شهادت وحید فرهنگی را تسلیت گفت و اضافه کرد: شهرمان با شهادت وحید فرهنگی معطر شد، آفرین بر پدر و مادر و همسر و خواهر این شهید بزرگوار، پدر این شهید می‌گفت که وحید عاشق ولایت است و چیزی که مرا تحت تاثیر قرار داد سه ماه بود که ازدواج کرده بود، خداوند به خانواده‌‌اش صبر دهد.

وی بیان داشت: به سپاه و بسیج آفرین بگوییم که چنین فرزندانی را پرورش می‌دهند، مسئولین قدر این نیروهای جوان انقلابی و ارزشی را بدانند، این‌ها در وقت بحران به درد جامعه می‌خورند.

حجت‌‌الاسلام آل‌‌هاشم با بیان اینکه دو اتفاق مهم در منطقه مطرح است که یکی بحث استعفای سعد حریری و دیگری اهداف بن سلمان از بازداشت شاهزاده‌‌های سعودی می‌‌باشد، تشریح کرد: در روزهای اخیر شاهد بازداشت شاهزاده‌های سعودی و کشته شدن تعدادی از آن‌‌ها در سانحه بالگرد بودیم که نشانگر بالا رفتن جنگ قدرت در عربستان است.

وی افزود: پادشاه سعودی به بهانه مبارزه با فساد برای قلع و قمع رقبا تلاش می‌‌کند و پشتیبانی آمریکا را نیز به همراه دارد؛ شکست سیاست‌‌های عربستان و گیر کردن در باتلاق یمن و سیاست کردستان عراق، عربستان را با بحران‌های سیاسی مواجه کرده است و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان دخالت کننده در منطقه مطرح می‌کنند اما همه دنیا می‌دانند اگر نقش جمهوری اسلامی نبود تروریست تکفیری منطقه را فرا می‌گرفت.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه در فقدان ایران، منطقه به آشوب کشیده می‌‌شد و عربستان پاداش این مساله را دریافت می‌کرد، ابراز داشت: اکنون که تروریست تکفیری تحت کنترل در آمده‌‌اند، حکام بی تجربه سعودی به فکر نقشه‌های جدید برای تنش در منطقه هستند؛ در لبنان سعد حریری به یکباره به عربستان سفر و از آنجا استعفا کرد و به تکرار ادعای عربستان پرداخت.

وی اضافه کرد: این اتهام در حالی که داعش به پایان کار رسیده و لبنان هم شرایط نسبتا آرامی دارد در راستای بی ثبات سازی لبنان و فضاسازی علیه ایران‌ و محور مقاومت است؛ همانطور‌ که سید حسن نصرالله مطرح کرد نقشه برای نشان ندادن پیروزی‌های محور مقاومت است و درباره یمن هم ادعا می‌‌کنند موشک‌های یمن توسط ایران در اختیار قرار گذاشته‌ که حتی آمریکا هم آن‌ را تایید نکرده بلکه ادعای کشورهای منطقه است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •