اجرای طرح پرورش بز شیری نژاد فرانسوی برای اولین بار در کشور/ نمایشگاه اختصاصی خودروهای سنگین را برپا می‌‌کنیم/ تاکنون برای 375 نفر اشتغال‌‌زایی کرده‌‌ایم
 • 1396/08/09 09:22
 • 93190
گفت‌‌وگوی آناج با رئیس هیئت مدیره شرکت توانمندسازی نیروهای مسلح آذربایجان‌‌شرقی؛

اجرای طرح پرورش بز شیری نژاد فرانسوی برای اولین بار در کشور/ نمایشگاه اختصاصی خودروهای سنگین را برپا می‌‌کنیم/ تاکنون برای 375 نفر اشتغال‌‌زایی کرده‌‌ایم

شعبانی گفت: بعد از ترکیه ما می‌‌خواهیم با خرید 10 هزار رأس بز شیری سانن از فرانسه، این نوع گونه را که شیردهی زیادی هم دارند پرورش دهیم.

گروه اجتماعی آناج: با توجه به اهمیت حفظ جایگاه و شأن بازنشستگان در این قسمت تصمیم گرفتیم تا با مدیران یکی از مجموعه‌‌‌‌های مرتبط با این قشر فرهیخته به گفت‌‌وگو بنشینیم و از نزدیک در جریان طرح‌‌ها و برنامه‌‌‌های صورت گرفته و در حال انجام آن‌ها قرار بگیریم، در ادامه گفت‌‌وگوی آناج با رئیس هیئت مدیره شرکت توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح آذربایجان‌‌شرقی را می‌خوانید:

آناج: خودتان را معرفی کرده و بفرمائید که اکنون چه فعالیتی دارید؟

بنده داود شعبانی هستم بازنشسته سپاه پاسداران، اکنون نیز از سال 89 به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت توانمندسازی نیروهای مسلح آذربایجان‌‌شرقی مشغول به فعالیت هستم که این شرکت دارای شخصیت حقوقی و زیر نظر وزارت فاع می‌‌باشد که در تمامی استان‌ها این مجموعه مشغول به فعالیت می‌‌باشد.

آناج: عمده فعالیت‌‌های شما در کدام حوزه‌‌ها می‌‌باشد؟

به فرموده رهبری بازنشسته آئینه شاغل است، زیرا شرایط افراد پس از 30 سال خدمت صادقانه کاملا فرق می‌کند، یکی از رسالت‌‌های شرکت توانمندسازی این است که روحیه بازنشسته‌‌های نیروهای مسلح حفظ شده و به گونه‌‌ای نباشد که فکر کنند در جامعه به آنها توجه نمی‌شود.

در حال حاضر ما 2500 نفر عضو سهامدار داریم که شامل نیروهای بازنشسته ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع هستند. طبیعتا فرد پس از بازنشستگی به لحاظ افزایش سن شرایط جدیدی را تجربه خواهد کرد، به طور مثال استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی برای یک جوان بسیار کم اما برای یک فرد مسن بیشتر می‌‌شود و متحمل هزینه‌‌های زیادی خواهند شد، در سایر ابعاد زندگی نیز بازنشسته‌‌ها با چالش روبرو هستند، زیرا درآمد ثابت شده و مخارج افزایش یافته است.

بر اساس برخی گزارشات رسیده به رهبری موجب شد تا با تأکید ایشان مجموعه توانمند سازی بازنشستگان نیروهای مسلح تشکیل شده و خدمات مورد نیاز این عزیزان را ارائه دهد. بر طبق اساسنامه شرکت ما در حوزه‌‌های مختلف مانند عمرانی، فرهنگی، خدمات درمانی و ... ورود مستقیم داشته‌‌ایم، حتی طرح‌هایی اجرا شده که در سطح کشور بی نظیر بوده است که نمونه بارز آن در زلزله ارسباران بود، در آن مقطع مقرر شد تا ما کانکس‌‌هایی را برای نگهداری دام و احشام احداث کنیم، البته در این زمینه شرکت‌‌های خارجی نیز حاضر بودند اما با حمایت‌‌های سردار پور جمشیدیان این پروژه توسط شرکت ما انجام شد، در همین زمان هیئت مدیره شرکت جلسه اضطراری تشکیل داده و توانستیم تا حدود 500 نفر از اعضاء و فرزندان‌‌شان را پای کار بیاوریم و با احداث 11 کارگاه کوچک در حدود سه ماه 7 هزار کانکس را برای احشام احداث و تحویل زلزله زدگان دهیم که متراژ آن هم 168 هزار متر مربع بود.

یکی از دلایل مهم موفقیت ما در این پروژه این بود که در مجموعه ما بازنشستگان به لحاظ موقعیت و نیاز تخصص های لازم را دارند و قادر هستند در بزنگاه‌های مختلف وارد عرصه شده و موفقیت‌‌های مورد نظر را کسب کنند.

با توجه به اینکه فصل سرما نزدیک شده و برخی مساکن زلزله زدگان هنوز آماده تحویل نشده بود، سردار پورجمشیدیان از ما خواستند تا کانکس‌‌هایی برای اسکان زلزله زدگان آماده کنیم، به همین جهت کانکس‌‌های بزرگتری را مونتاژ کردیم تا بتوان از آن‌ها بصورت موقت استفاده شود.

یکی دیگر از کارهایی که در حوزه عمرانی توسط مجموعه ما انجام شده پروژه پارک موزه دفاع مقدس است که این مجموعه با متراژ5400 متر و در چهار طبقه به بهره برداری رسیده است.

مشکلات مالی و اقتصادی همچون تمامی افراد جامعه گریبانگیر بازنشسته‌‌های نیروهای مسلح نیز هست اما مهمتر ابعاد مشکلات روانی و معنوی آنهاست. زیرا بعد از اتمام مدت خدمت خود این احساس به وجود می‌‌آید که دیگر کسی با آنها کاری ندارد، به همین جهت ما در مجموعه خودمان اتاق فکری داریم که اعضای محترم می‌‌آیند و در آنجا به تبادل افکار و تجربیات مشغول هستند.

به لحاظ بالا بردن منزلت اجتماعی و روحیه عزیزان بازنشسته زمینی به مساحت 100 هکتار که 16 هکتار آن آبی و ما بقی دیمی بود را به باغ تبدیل کردیم که این پروژه نیز خود در سطح کشور کاملا بی نظیر است، در این طرح سهامداران هر کدام برای خود درخت‌‌های میوه‌‌ای دارند که برای آنها سود مادی و معنوی دارد، در بُعد معنوی در زمان فراغت همراه با خانواده در طبیعت این باغ حضور یافته و روحیه خود را تقویت می‌کنند.

ما در این پروژه سیاست‌‌های دولت را نیز لحاظ کرده‌‌ایم به طوری که تجمیع زمین‌‌های کشاروزی را با خرید زمین‌‌ها از حدود 600 نفر انجام داده‌‌ایم، ثانیا با توجه به وضعیت کم آبی و بحران آب در کشور ما این موضع را نیز مدیریت کرده‌‌ایم. در زمین مورد نظر 5 حلقه چاه به نام ما سند خورده است لیکن ما با 2 حلقه چاه و استفاده از سیستم مکانیزه آبیاری قطره‌‌ای آب مورد نیاز 100 هکتار زمین درختکاری شده را تأمین می‌کنیم، هزینه انجام شده برای مجموعه 150 میلیارد ریال بوده که در حال حاضر زمین به مقدار سهم سهامداران به آنها تحویل داده شده کارهای جزیی برای تکمیل باقی مانده که روند اجرائی خود را طی می‌کنند.

پروژه بعدی ما پرورش بز شیری سانن است که نژاد این‌ها فرانسوی بوده و به اندازه یک گاو سنگین شیردهی دارند. سالی دو بار زاد و ولد دارند که دو قلو و یا سه قلو هستند، تفاهم نامه اولیه را برای خرید انجام داده‌‌ایم که قیمت هر بز در حدود 30 میلیون ریال است و ما قصد داریم در حدود 10 هزار رأس خریداری کنیم، در فاز اول حدود 80 میلیارد ریال خریداری خواهد شد، این طرح نیز در نوع خود برای اولین بار در ایران اجرا خواهد شد و طرح ملی است. زمین در نظر گرفته شده برای این پروژه نیز حدود 34 هکتار است که جهاد کشاورزی در اختیار ما گذاشته است، لذا قصد داریم تا با همکاری ارگان‌های زیربط فاز اول را در سال 97 شروع کنیم، لازم به ذکر است این طرح در کشور ترکیه شروع و به اتمام رسیده زیرا دولت آن کشور از این پروژه حمایت ویژه کرده وام‌‌هایی با شرایط خاص در اختیار کارگزاران گذارده است.

این طرح به گفته کارشناسان امر یکی از طرح‌‌های بسیار مهمی است که می‌تواند تحولی عظیم را در حوزه دامداری کشور رقم بزند، حتی می‌توان از ظرفیت‌‌های این طرح استفاده کرده و کارآفرینی ایجاد کنیم، در خانه‌‌های روستایی نیز درآمدزایی را به حد مطلوب می‌توان رساند، در زمان‌‌های گذشته نمونه بارز اقتصاد مقاومتی که رهبری بر روی آن تأکید دارند در روستاهای ما وجود داشت اما الان متأسفانه کمرنگ شده و ما قصد داریم تا این مهم را در حد وسع خود تحقق بخشیم.

آناج: در زمینه امور رفاهی و مسافرت بازنشستگان چه فعالیت‌‌هایی دارید؟

شبکه بازنشستگان نیروهای مسلح در تمامی نقاط کشور فعال هستند، در تبریز نیز ما 5 دفتر خدمات الکترونیک داریم به طوری که وقتی فردی از اعضای ما قصد مسافرت به شهرهای مختلف را دارد با ثبت درخواست در شهر مورد نظر اسکان پیدا کرده و از نظر مکانی مشکلی ندارد، اما متأسفانه ما در سطح استان اماکنی نداریم که در شبکه ثبت شده و بازنشستگان نیروهای مسلح سایر استان‌ها بتوانند از آن استفاده کنند.

به همین منظور ما دو پروژه تعریف و اقداماتی را نیز شروع کرده‌‌ایم، یکی از اماکنی که ما برای این منظور در نظر گرفته‌‌ایم آب گرم شهر بستان آباد است. بر همین اساس طبق تفاهم نامه و قرارداد صورت گرفته بین ما و شهرداری بستان آباد مقرر شده تا ما به عنوان سرمایه گذار اصلی 26 باب سوئیت در مساحت 4400 متر مربع را برای اقامت مسافران و گردشگران احداث کنیم که سهام این پروژه به نسبت 79% برای شرکت توانمند سازی و 21% برای شهرداری بستان آباد خواهد بود.

نحوه احداث هم به این گونه هست که سوئیت‌‌ها در دو طبقه خواهند بود که طبقه پایین به عنوان استخر خصوصی و طبقه فوقانی برای اسکان در نظر گرفته شده است، این نوع معماری و ساخت نیز به نوبه‌‌ی خود حائز اهمیت بوده و در سطح کشور بی‌‌نظیر است. همچنین یک تالار 500 متری نیز در این مجموعه احداث خواهد شد تا در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرد، هزینه کلی طرح نیز در حدود 140 میلیارد ریال برآورد شده است.

برنامه بعدی ما این است که از همان باغ 100 هکتاری خود نهایت بهره‌‌وری را داشته باشیم، لذا با توجه به برنامه 2018 تبریز، تصمیم گرفتیم تا برای پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی و معرفی نقاط گردشگری استان، اقامتگاه‌هایی را در مجموعه در نظر بگیریم، به همین منظور تصمیم گرفتیم تا سوئیت‌‌هایی را احداث کنیم که در فاز آخر طرح قادر هستیم تا حدود 400 سوئیت را به بهره برداری برسانیم.

شهر بستان آباد تنها شهری در ایران است که حدود 6 هزار دستگاه خودروی سنگین دارد و این شهر یکی از مهمترین مراکز خرید و فروش خودروهای سنگین می‌‌باشد، با بررسی‌‌های انجام گرفته متوجه شدیم که نمایشگاه‌‌های خودروهای سنگین در سطح شهر پراکنده هستند و این موضوع سبب شده تا مشکلات زیادی را در این شهر شاهد باشیم، لذا تصمیم گرفته شد تا یک مجتمع خدماتی و نمایشگاهی برای فروش خودروهای سنگین و ارائه کلیه خدمات از صفر تا صد، مانند تعمیرگاه‌‌های مجهز، دفترخانه اسناد رسمی، بیمه و ... را راه اندازی کنیم.

این طرح در کشورهای فرا صنعتی اجرا شده است، به طور مثال در کشور آلمان این مکان در زمینی به مساحت 40 هکتار مورد بهره برداری قرار گرفته است، ما نیز فاز اول را در زمینی به مساحت 10 هکتار در نظر گرفته‌‌ایم، این طرح نیز هزینه‌‌ای بالغ بر 380 میلیارد ریال برآورده شده که سرمایه گذار آن نیز آماده همکاری می‌‌باشد.

با اجرا و بهره برداری از طرح‌‌هایی که گفته شد مشکل اشتغال منطقه نیز حل خواهد شد که بالطبع اولویت با فرزندان بازنشستگان می‌‌باشد، در طرح باغ 100 هکتاری 80 نفر مشغول به کار شدند که 15 نفر آنها به طور ثابت هستند و با شرکت توانمند سازی قرارداد دارند، در پروژه بز شیری 250 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد، از ابتدای سال 90 تا کنون موفق شده‌‌ایم تا برای 375 نفر نیز اشتغال‌زایی کنیم.

آناج: از دیگر تسهیلات و امکاناتی که برای بازنشستگان ارائه می‌کنید، برایمان بگویید:

ما سالانه طبق قراردادهایی با بانک‌‌های مختلف داریم، در حدود 70 میلیارد ریال اعطای وام داشته‌‌ایم، مضاف بر این مکانیزم شرکت توانمند سازی به گونه‌‌ای است که اعضاء از تسهیلات مجموعه خودشان می‌توانند استفاده کنند که برخی وام‌‌های قرض الحسنه و برخی با در صدهای 15 و 18 عرضه می‌شود، البته وام‌‌های خود مجموعه به دور از بروکراسی اداری پرداخت می‌شود و این خود مزیت بسیار خوبی برای بازنشستگان دارد.

از دیگر امکانات ارائه شده این است که شرکت با چندین وکیل زبده قرارداد همکاری دارد، چنانچه بازنشستگان عزیز مشکل حقوقی داشته باشند با پرداخت کمترین هزینه می‌توانند از حضور و وجود وکیل در پرونده خود استفاده کنند.

در کل ما سعی کرده‌‌ایم تا به پروژه‌‌های عمومی ورود نداشته باشیم و طرح‌‌هایی را به مرحله اجرا برسانیم که در نوع خود بی نظیر و کم نظیر باشند، درهای مجموعه ما به روی همه بازنشستگان نیروهای مسلح باز است و دست تک تک این عزیزان را برای یاری می‌‌فشاریم، زیرا معتقد هستیم که برای پیشرفت باید از حضور تک تک عزیزان بهره ببریم و نیازمندیم که ما را از تجربیات خودشان بهره مند سازند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • کربلایی
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۹ - ۱۳:۱۸
  یاشاسین حاج داود شعبانی مرد مومن و انقلابی و ولایت مدار.
  7 + 12 -
 • رضا انوری
  پاسخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ - ۰۱:۰۴
  باسلام.شماره تلفن محل کار آقای شعبانی رو میخوام.با تشکر.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 5
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •