پروژه رفراندوم صوری و کاشت تخم نفاق در غیبت جلال طالبانی
 • 1396/07/26 12:51
 • 92685
از همه‌‌پرسی نمایشی تا عقب نشینی از مناطق مورد مناقشه؛

پروژه رفراندوم صوری و کاشت تخم نفاق در غیبت جلال طالبانی

هرچند این فتنه صهیونیستی-غربی به طور موقت مهار شده است ولی نباید از تبعات بعدی آن شامل مداخله نظامی بیگانگان در منطقه و نیز اعلام استقلال یک طرفه از سوی بارزانی غافل شد.

گروه بین الملل آناج: رفراندوم جدایی اقلیم از عراق با هیاهوی رسانه ای اقلیم به ریاست بارزانی و حزب دموکرات کردستان در شرایطی برگزار شد که وجود اختلافات داخلی از همان ابتدا هویدا بود. به نحوی که احزاب تغییر و جماعت اسلامی به طور آشکار و حزب اتحادیه میهنی تلویحا مخالف برگزاری رفراندوم جدایی بودند. حتی در آخرین روز تبلیغات برای برگزاری رفراندوم حزب تغییر برگزاری رفراندوم را به بازگشایی پارلمان و مشخص شدن وضعیت آینده اقلیم و نیز تکلیف ریاست اقلیم پس از بارزانی منوط کرده بود.

همچنین گزارش‌‌‌های رسیده از روز رفراندوم در سلیمانیه از دیر رسیدن صندوق‌‌ها و نیز برچیده شدن صندوق‌‌ها پیش از موعد مقرر و نیز نبود فضای هیجانی رفراندوم در سلیمانیه حکایت داشت. تمامی این موضوعات نشانه نارضایتی و نیز قرار گرفتن در مقابل یک عمل انجام شده از سوی بارزانی بوده است.

دلایل برگزاری سراسیمه رفراندوم از سوی بارزانی و حزب دموکرات

مسعود بارزانی رئیس اقلیم شمال عراق با توجه به عدم موفقیت های سیاسی و نیز بحران اقتصادی به بار آمده در نتیجه سیاست های اشتباه وی در تقابل با بغداد که منجر به بروز وضعیت نامناسب اقتصادی از جمله عدم پرداخت حقوق کارمندان، عدم بازگشایی مدارس در سلیمانیه به دلیل عدم پرداخت حقوق معلمان و نیز رکود اقتصادی ناشی از افت قیمت نفت که خودسرانه به فروش آن اقدام کرده بود، تلاش مذبوحانه ای برای سرپوش گذاشتن بر این عدم موفقیت داشت تا بتواند با سواستفاده از احساسات ناسیونالیستی مردم، خود را به عنوان قهرمان مردم کرد که توانسته است آرمان استقلال را برآورده کند معرفی نماید و میراث سیاسی به عنوان کردستان مستقل از خود برجای گذارد.

عدم حضور جلال طالبانی در صحنه سیاسی عراق و استفاده از فرصت به دست آمده

بیماری طولانی مدت جلال طالبانی و عدم حضور وی در صحنه سیاسی عراق این فرصت را به مسعود بارزانی داد تا در غیبت جلال طالبانی بخشی از بدنه و تعدادی از مسئولین اتحادیه میهنی از جمله نجم الدین کریم (استاندار خودخوانده کرکوک) را با پروژه جدایی مدنظر خود همراه نماید. این درحالی بود که بعد از بیماری طالبانی حزب اتحادیه میهنی یکپارچگی خود را از دست داده و ادعاهایی از سوی معاونین طالبانی و همسر وی مبنی بر ریاست حزب مطرح بوده است. نبود جلال طالبانی به عنوان رهبری محبوب که همواره از یکپارچگی عراق و نیز تامین حقوق تمامی اقوام و اقلیت ها در چارچوب عراق یکپارچه دفاع کرده بود اندیشه سیطره بر احزاب کرد و نیز تمامی اقلیم را در ذهن مسعود بارزانی مجسم کرده بود.

توصیه ها و هشدارهای همسایگان و اشتباه محاسباتی بارزانی

رفراندوم جدایی اقلیم علی رغم هشدار های ایران، ترکیه و دولت مرکزی عراق به وقوع پیوست. نتایج رفراندوم بدون حضور ناظرین 92 درصد آری برای جدایی از عراق اعلام شد در حالی که در شهرهای سلیمانیه و کرکوک بخش بزرگی از جمعیت حتی مخالف آوردن صندوق های رای به این مناطق بودند. آنچه از لحظات پایانی رفراندوم بیشتر به چشم می آمد رجز خوانی مسعود بارزانی برای ارتش عراق و دولت مرکزی این کشور بود.اما بارزانی با تکیه بر کدام قدرت دست به چنین قماری زده بود؟ به نظر می رسد بارزانی هم در همراهی احزاب مخالف از جمله اتحادیه میهنی و تغییر دچار اشتباه محاسباتی شده است و هم در حمایت غربی ها از پروژه جدایی. به احتمال زیاد بارزانی تصور می کرد پیشمرگه های مستقر در مناطق مورد مناقشه در کرکوک که عمدتا از پیشمرگه های وابسته به اتحادیه میهنی بودند مقاومت چند روزه و یا چند هفته ای خواهند داشت و حزب دموکرات به رهبری بارزانی با استعانت از مدیای کردی مستقر در غرب و خصوصا اروپا فشار لازم برای مداخله غرب و آمریکا را در دستور کار خود قرار خواهند داد. اما آنچه اتفاق افتاد فرار پیشمرگه ها از خط مقدم درگیری و بازپس گیری مناطق مورد مناقشه طی چند ساعت از سوی ارتش عراق بود.

اتهام زنی و فرار از مسئولیت اقدامات صورت گرفته

تقریبا چند ساعت پس از آغاز عملیات ارتش و باز پس گیری مناطق مختلفی از استان کرکوک سیل عظیمی از بیانیه ها و اتهام زنی های متقابل که عموما پیشمرگه های دو حزب دموکرات و اتحادیه میهنی را مورد حمله قرار می دادند در فضای رسانه ای موج می زد. مهم ترین بیانیه در بین تمامی بیانیه های منتشر شده بیانیه هیرو ابراهیم همسر طالبانی و نیز یکی از فرزندان وی بود که ضمن دفاع از پیشمرگه های حزب متبوع خویش در جمله ای کوتاه از عدم مقاومت در کرکوک سخن گفته بود: " مردم کرد از چاه های نفت کرکوک منتفع نمی شوند که از آن دفاع کنند".

این جمله شاید دلیل منطقی عقب نشینی اتحادیه میهنی از کرکوک و نیز هدف شوم بارزانی را در تسخیر بدون هزینه نفت کرکوک و سپس حذف احزاب مخالف با توسل به دلارهای نفتی را آشکار می سازد. مسعود بارزانی که با سواستفاده از عدم حضور طالبانی در عرصه سیاسی رفراندوم کذایی را به دیگر احزاب تحمیل کرده بود قصد داشت تا در مرحله بعد با دستاویز قرار دادن نیروی نظامی وابسته به اتحادیه میهنی بر نفت کرکوک مسلط شده وسپس با بهره برداری از نفت کرکوک تمامی صداهای مخالف در اقلیم را خفه کند.

نکته مهم پس از دفع فتنه:

تمامی این اوصاف در فضای مبهم و غبارآلود سیاسی کنونی در اقلیم احتمالاتی است که باید با سپری شدن زمان و نیز شفاف تر شدن اوضاع اقلیم درستی و یا نادرستی آن ها را به نظاره نشست. اما موضوعی که در این میان نباید از نظر دور داشت موضع آمریکا، اروپا و اسرائیل در این زمینه است.

اسرائیل و غربی ها که برای انجام پروژه های مدنظر خود در منطقه از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند چطور ممکن است در این موضوع سکوت اختیار کنند و یا حتی موضع بیطرفی در  روابط بغداد و اربیل پیش بگیرند. بی گمان این پروژه عبری-غربی وارد فاز جدید خود از جمله مظلوم نمایی، عدم تامین امنیت کردها از سوی دولت مرکزی، آوارگی کردها، جنایت علیه بشریت و غیره خواهد شد کما اینکه برخی از رسانه ها از ساعات اولیه آغاز عملیات جسته و گریخته دست به این تاکتیک زده اند. لذا باید در نظر داشت هرچند این فتنه صهیونیستی-غربی به طور موقت مهار شده است ولی نباید از تبعات بعدی آن شامل مداخله نظامی بیگانگان در منطقه و نیز اعلام استقلال یک طرفه از سوی بارزانی غافل شد.

گزارش از: مرتضی جعفرپور مقدم

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • مجید
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ - ۱۹:۵۶
  یه جوری نوشتین در غیبت جلال طالبانی انگار نمیدانیم ایشان خود موافق کردستان بزرگ بودند عکسهایشان کنار اوجالان و سایرین و فعالیتشان و... نشان از این دارد خوب فقط استراتژیشان فرق میکرد وگرنه هردو یکی هستیند
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •