مدرسه میثاق
بانک انصار
قاصدک
موسسه کوثر
سیر صعودی ثبت‌‌نام دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی با کاهش کیفیت آموزشی مدارس دولتی/ والدین از پرداخت شهریه‌‌های هنگفت راضی‌‌اند
 • 1396/07/20 11:55
 • 92375
گزارش آناج از وضعیت مع‌‌الفارق مدارس دولتی و غیرانتفاعی در آذربایجان‌‌شرقی؛

سیر صعودی ثبت‌‌نام دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی با کاهش کیفیت آموزشی مدارس دولتی/ والدین از پرداخت شهریه‌‌های هنگفت راضی‌‌اند

گسترش فضای آموزشی خصوصی در ایران نه تنها مشکلات آموزشی را حل نکرده است بلکه مدارس دولتی در سال‌های گذشته با مشکلات متعددی نیز رو برو بوده است که کیفیت آموزشی در این مدارس را به شدت کاهش داده است.

گروه اجتماعی آناج: چندین سال است که مدارس غیردولتی یا غیر انتفاعی در کنار مدارس دولتی مشغول فعالیت هستند تا هم کمبود مدارس و محیط آموزشی را جبران کنند و هم کیفیت آموزشی را بالا ببرند البته با شرط پول!

با رونق گرفتن مدارس غیر دولتی تعداد این مدارس به سرعت افزایش یافت و درکنار افزایش تعداد آن دانش آموزان بیشتری با شرایط مالی متفاوت بر سر کلاس های درس این مدارس حاضر شدند و به نوعی رغبت برای حضور در مدارس غیرانتفاعی افزایش یافته است.

نگاهی به کیفیت آموزش، تحصیل،بهداشت، محیط تحصیلی نشان می‌‌دهد تفاوت فاحشی در مقایسه با مدارس غیر دولتی و دولتی وجود دارد که همین موضوع نیز باعث شده است والدین تمام تلاش و هزینه شان را صرف ثبت نام فرزاندانشان در مدارس غیر انتفاعی نمایند.

کلاس‌های ده نفره تا پنجاه نفره؛ کیفیت یا کمیت؟

کسانی که چند سالی را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده باشند بدون شک به یاد نخواهند آورد که در هیچ پایه‌‌‌ای تعداد همکلاسی‌هایشان به بیش از دوازده نفر رسیده باشد و همین مساله نیز باعث می‌شود کیفیت و زمان رسیدگی به دانش آموزان بیشتر شود و از سوی دیگر نیز معلمان با فرسایش کمتر و فراغ بالی بیشتر به مساله تحصیل دانش آموزان رسیدگی کنند.

در طرف دیگر اما مدارس دولتی با انبوه دانش آموزان در ابتدای سال بر سر کلاس‌ها مواجه است که باعث می‌شود کیفیت یادگیری دانش آموزان و تدریس معلمان به شدت افت کند. مساله‌‌ای که بارزترین نمود آن در امتحانات نهایی و کنکور و میزان قبولی آنها بروز می‌کند.

در مدارس دولتی در برخی پایه‌‌ها تعداد دانش آموزان یک کلاس به بیش از پنجاه نفر نیز می‌رسد، موضوعی که نشان می‌دهد نظام آموزشی باید فکری عاجل برای این مدارس بکند زیرا ادامه این روند به مهاجرت دانش آموزان به مدارس غیر انتفاعی سرعت خواهد بخشید و کم کم آموزش و پرورش در قبضه کامل مدارس غیر دولتی در خواهد آمد.

در چند سال اخیر نیز با تخریب مدارس قدیمی و ادغام چندین مدرسه این موضوع به حالت بحرانی رسیده است و امسال نیز مشکل کمبود معلم باعث شده بسیاری از مدارس به ناچار دو یا چند کلاس را در یک کلاس جای دهند تا سال تحصیلی به پایان برسد.

مدارسی که درس زندگی نمی‌دهند

در کنار تمام محاسن آموزشی مدارس غیر دولتی این مدارس بدون ایراد هم نیستند؛ انزوای دانش آموزان و دوری از دنیای واقعی باعث می‌شود نوجوانانی که سال‌ها در این مدارس به تحصیل پرداخته‌‌اند با ورود به دنیای دانشگاه و کار با یک محیط غیرقابل باور مواجه شوند.

دانش آموزانی که در طول دوره تحصیلی به راحتی به تحصیل می‌پرداختند و از نظر درسی دغدغه‌‌ای نداشتند با ورود به دانشگاه دغدغه‌‌های زیادی از نظر تحصیلی و کاری پیدا کنند موضوعی که دانش آموزان مدارس دولتی از سال‌های قبل با آن مواجه بودند.

دست و پنجه نرم کردن یا مشکلات متعدد در محیط آموزشی از این دانش آموزان نوجوانان کار کشته‌‌ای می‌سازد که در مقابل مسائل و معضلات جامعه بایستند و یا با آنها به راحتی کنار بیایند.

والدین راضی از شهریه‌‌های هنگفتی که می‌پردازند

یکی از والدین در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی آناج از وضعیت شهریه‌‌های مدارس غیردولتی اظهار ناراحتی می‌کند اما می‌گوید باز هم حاضر نیست فرزندش را در مدارس دولتی ثبت نام کند.

پدر علی که در مدرسه ابتدایی غیر انتفاعی تحصیل می‌کند از وضعیت مناسب رسیدگی به تحصیل فرزندش راضی است و عنوان می‌‌کند: هرچند شهریه مدارس غیر انتفاعی زیاد است اما در عوض در اینجا به بچه ها ازتمامی جهات رسیدگی می‌شود و خیالمان از نظر تحصیلی راحت است و هزینه آن را هم به پای خدماتشان می‌گذاریم، چون به قول معروف هر چقدر پول بدهی آش می‌خوری!

مادر علی نیز که به نظر می‌رسد به هیچ وجه راضی نیست فرزندش در مدرسه دولتی درس بخواند به صراحت می‌گوید: در مدارس دولتی از هر طیف و قشر پیدا می‌شود و بچه از هرکدامشان یک چیزی یاد می‌گیرد و نمی‌شود بچه‌‌مان را که برای تربیتش سال‌ها زحمت می‌کشیم به دست هر کسی بسپاریم.

یکی از دانش آموزان مقطع دبیرستان مدرسه دولتی با گلایه از وضع کلاسشان در پاسخ به روند تحصیلی و وضعیت تدریس معلمان، اذعان می‌‌کند: تنها نیم ساعت از وقت کلاس به آرام کردن فضای کلاس و حضور غیاب می‌گذرد و در یک ساعت باقی مانده هم همین که معلم بتواند از یکی دو نفر پرسش کند و درس بدهد کار بزرگی کرده است.

مریم نیز با خوشحالی درباره امتحانات کلاسی‌شان می‌‌گوید: خیالمان بابت امتحانات مدرسه راحت است چون یا وقت نمی‌شود که معلم هایمان امتحان بگیرند و یا اینکه اگر امتحان بگیرند وقت نمی‌کنند که اصلا ورقه‌‌ها را اصلاح کنند.

آموزش و پرورش خصوصی مشکلات را حل نمی‌کند

خصوصی سازی آموزش و پرورش یعنی همان اتفاقی که با گسترش مدارس غیرانتفاعی افتاده است، قطعا در کنار مزایایی که دارد معایب زیادی هم دارد، در وهله اول علی رغم تمایل بسیاری از والدین به ثبت نام فرزندانشان در مدارس غیر دولتی امکان این مساله برای همه آنها به دلیل شرایط مالی وجود ندارد و در پله بعدی دانش آموزانی که در مدارس دولتی به تحصیل می‌پردازند در رقابت نابرابر از نظر آموزشی با دانش آموزان مدارس غیر دولتی قرار می‌گیرند.

آموزش و پرورش بایستی در کنار کمک به گسترش فضای آموزشی به فکر ارتقای وضعیت مدارس و معلمان مدارس دولتی نیز باشد تا کیفیت آموزشی در این مدارس به دلیل انبوه دانش آموزان و کمبود امکانات آموزشی بیش از این با افت مواجه نشود.

از طرفی دیگر هم باید به وضعیت معلمان مدارس دولتی نیز رسیدگی شود زیرا اعتراض معلمان در سال‌های گذشته به وضعیت معیشتی‌شان نشان می‌دهد که دغدغه‌‌های مالی آموزگارانی که قرار است پرورش دهنده نسل علمی آینده باشند در پایین آمدن کیفیت آموزشی در مدارس تاثیر بسیاری داشته است.

گزارش از : فرناز پورعباس

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • کشاورز
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ - ۱۵:۰۲
  متاسفانه سیستم مدارس دولتی به خصوص دراستان آذربایجان شرقی افتضاست امیدوارم استاندارمحترم جدیداستان فکری بکنند.
  3 + 0 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ - ۰۸:۵۸
  علاوه از فشار بر والدین بخاطر شهریه بالای این مدارس روی دیگر سکه در این مراکز استثمار به تمام معنای معلمان آن میباشد با ماهی 250 و 300 هزر تومان حقوق گاهاً بدون بیمه و یا بیمه ناقص!!!!! قابل توجه مسئولان آموزش و پرورش که بخاطر فرار از مشکلات چشمشان را بر روی واقعیتهای و مشکلات موجود در مدارس مثلآض غیر انتفاعی بسته اند!!!!
  2 + 0 -
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ - ۱۰:۱۴
  آناجیم! این گزارش از شما بعید بود چون عین حقیقت نیست و نظر جامعه نیست
  جامعه از دادن شهریه راضی هست؟ کیفیت غیرانتفاعی ها بالاست؟
  بحث دولت رو که اصلا پیش نمیکشم چراکه قابل بحث نیست وچطور میخواد آینده نظام رو بیمه کنه من نمیدونم اما در مبحث مدارس غیردولتی (به اشتباه غیرانتفاعی نوشته اید) چطور میشود از مدارسی که هیچگونه استاندارد فیزیکی برای تاسیس آنها تعریف نشده است راضی بود؟ کلاسی که در حمام سابق یک ساختمان تشکیل میشود قابل تمجید هست؟ مدرسه ای که در زنگ ورزش بچه ها را از مدرسه خارج کرده و به سالن ورزش میبرد آنهم بدون سرویس و در صورت اعتراض صدهزارتومن پول میخواهد قابل ارزش هست؟ از وزارت خانه ای که حتی لیاقت اعلام شهریه غیردولتی هارا بطور رسمی ندارد چه انتظاری میتوان داشت
  1 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •