مدرسه میثاق
موسسه کوثر
بانک انصار
قاصدک
برگزاری پانزدهمین نمایشگاه کتاب دوم تا هفتم آبان ماه/ تخصیص یک میلیارد و پانصد هزار تومان بن تخفیف/ اقبال مردم به کتابخوانی یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌ی فرهنگی
 • 1396/07/18 13:19
 • 92301
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر داد؛

برگزاری پانزدهمین نمایشگاه کتاب دوم تا هفتم آبان ماه/ تخصیص یک میلیارد و پانصد هزار تومان بن تخفیف/ اقبال مردم به کتابخوانی یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌ی فرهنگی

محمدپور گفت: پانزدهمین نمایشگاه از دوم تا هفتم آبان در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب از نمایشگاه بازدید به عمل بیاورند.

به گزارش آناج، محمد محمدپور در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز، اظهار داشت: نمایشگاه کتاب تبریز به عنوان مهم‌ترین رویداد فرهنگی شمالغرب و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب کشور به یک مطالبه‌ی جدی مردمی و نخبگان تبدیل شده است.

وی ادامه داد: توسعه‌ی فرهنگی بسیار با اهمیت است و شالوده و اساس همه ی اشکال توسعه محسوب می‌گردد، اگر این توسعه اتفاق نیفتد در سایر ابعاد توسعه با مشکل مواجه خواهیم بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: فرهنگ عنصر هویتی ما است که اگر در جریان توسعه سهمی نداشته باشد جای این عنصر هویت بخش در جریان توسعه خالی خواهد بود.

وی با بیان اینکه در جریان توسعه انتظار داریم آگاهی‌های عمومی گسترش پیدا کند، اذعان کرد: باید آحاد مردم در دورترین نقاط کشور به کالاها و امکانات فرهنگی دسترسی داشته باشند، تعاملات فرهنگی بین فرهنگ‌ها صورت گرفته و سهم کالای فرهنگ در سبد خانوار افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

محمدپور ضمن تاکید بر اینکه کتاب در این راستا نقش بسیار مهمی به عنوان یک کالای فرهنگی دارد ، تصریح کرد: اقبال مردم به کتابخوانی یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌ی فرهنگی است که متاسقانه در استان ما این شاخص رضایت بخش نیست و باید تلاش کنیم به مقدار مطلوبی برسانیم.

وی متذکر شد: مطالعه‌ی کتاب را متضمن مشارکت آگاهانه مردم در پیشرفت استان و به عنوان تقویت کننده‌ی هویت فرهنگی، ملی و عاملی برای جلوگیری از گسست فرهنگی می‌دانیم که می‌تواند به گسترش نشاط و سرمایه‌های اجتماعی کمک کند.

این مقام مسئول خاطر نشان ساخت: کتاب در جامعه‌ی فرهیخته ما به عنوان یک کالای فرهنگی پذیرفته و نمایشگاه‌های سال گذشته با استقبال 8 صدهزار نفری و فروش ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید.

محمدپور یادآور شد: این موضوع باعث شده ناشران کشور نسبت به نمایشگاه تبریز اقبال خوبی نشان دهند و نوعی انتظار به لحاظ زمانی بین ناشران ایجاد شود زیرا حضور در این رویداد فرهنگی توجیه اقتصادی لازم را دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیان کرد: در جهت توسعه‌ی فرهنگی استان باید رویدادهای فرهنگی را مورد توجه خود قرار دهیم که نمایشگاه کتاب یکی از برجسته‌ترین این رویدادهاست.

این مقام مسئول در خصوص مهم‌ترین اهداف نمایشگاه کتاب اظهار کرد: ارتقاء سطح مطالعه، تعریف کتاب در سبد هزینه خانوار، تسریه دسترسی به آخرین یافته‌های حوزه نشر و منابع مطالعاتی، ایجاد فضای رقابتی بین ناشران و مورد توجه قرار دادن آحاد مردم، مدیران استانی و مراکز علمی منطقه به مسئله کتاب از جمله اهداف برگزاری نمایشگاه است.

وی در خصوص پانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز گفت: این نمایشگاه در فضایی به وسعت ۲۲ هزار متر مربع به صورت پوشیده برگزار می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال جاری یک هزار ناشر داخلی و صد ناشر خارجی حضور خواهد داشت.

محمدپور بیان کرد: با توجه به اینکه امسال تبریز به عنوان پایتخت گردشگری شناخته شده است و بر اساس تاکید وزیر ارشاد بخش خارجی نمایشگاه را با قوت بیشتری پیش خواهیم برد و از ناشران خارجی به تعداد قابل توجهی دعوت به عمل  خواهیم آورد.

مدیر کل ارشاد اسلامی خاطر نشان ساخت: در نمایشگاه سال جاری خانه‌ی مطبوعات بخش نمایشگاه مطبوعات را برعهده گرفته و برنامه‌ریزی این بخش در حال انجام است.

این مقام مسئول ابراز داشت: برای حمایت از مصرف کنندگان این حوزه رقم بن حمایتی را به یک میلیارد و پانصد هزار تومان رسانده‌ایم و کسانی که بن کارت الکترونیکی را تهیه می‌کنند از ۲۰ درصد تخفیف در بن و حداقل ۱۰ الی 40 درصد نمایشگاهی برخوردار می‌شوند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اذعان کرد: امکان ثبت نام برای خرید بن ایجاد شده که با مراجعه به سایت icfi.ir هم ناشران و هم علاقه‌مندان به بن تخفیف می‌توانند ثبت نام نمایند.

وی افزود: بن تخفیف تا سطح فوق لیسانس به پایین و در حوزه سطح یک و دو رقم صد هزار تومان و برای دکترا و سطح خارج تحصیلات حوزی ۱۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است که نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد در بخش فوق لیسانس و پایین‌تر و ۵۰ درصد در بخش دکترا افزایش داشته است.

محمدپور یادآور شد: در سال‌های گذشته در حدود صدهزار عنوان در بخش داخلی و بیست هزار عنوان در بخش خارجی کتاب عرضه شده بود و در سال جاری پس از اتمام ثبت نام ناشران تعداد کتاب‌های عرضه شده مشخص خواهد شد.

این مقام مسئول یادآور شد: شاخص مطالعه در استان ما متعدد است اما بر اساس رقم برآورد شده‌ی هیئت امنای کتاب‌خانه‌های کشور در حدود ۷۵ دقیقه برای کل کشور و ۷۶ دقیقه برای سطح استان برآورد شده و از این رقم ۱۵ دقیقه مختص مطالعه‌ی کتاب بوده است.

محمدپور در خصوص برنامه‌های جنبی پانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز گفت: بر اساس شعار سال جاری محور برنامه‌های جنبی را کارآفرینی، اقتصاد مقاومتی، تحریک به مصرف تولیدات داخلی و ورود به تبریز ۲۰۱۸ تععین نموده‌ایم.

وی برگزاری نمایشگاه‌ هنری، کارگاه آموزشی، نشست‌های تخصصی در حوزه‌های کارآفرینی، مطبوعات، رسانه، تولید و اشتغال؛ معرفی ظرفیت‌های اقتصادی استان، شب‌های شعر و ادب با حضور شاعران و ادیبان، مسابقات متعدد در حوزه‌ی داستان، قصه‌گویی، شعر و کتابخوانی؛ جلسات نقد و بررسی کتاب،  بررسی وضعیت چاپ و نشر استان،اجرای موسیقی‌های آیینی، برگزاری نشر رباتیک و الکترونیک را از برنامه‌های جنبی نمایشگاه عنوان کرد.

محمدپور در خصوص عامل تاخیر نمایشگاه بیان کرد: اعتراص به حق کتاب‌فروشان استان از جمله دلایل اصلی تاخیر در برگزاری نمایشگاه کتاب بوده است زیرا برگزاری نمایشگاه کتاب در مهر ماه منجر به متضرر شدن این صنف می‌شد؛ کتابفروشان در طول سال منتظر گشایش مدارس و فروش عمده‌ی خود هستند.

این مقام مسئول عنوان کرد: جای شبکه توزیع نشر را در استان خالی می‌بینیم و یکی از اشکال توزیع نمایشگاه‌های کتاب است، تشکل ناشران استان باید بتواند توان خود را پیدا کرده و بحث توزیع و تولید را ساماندهی نمایند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خاطر نشان ساخت: تولید ما در استان مخاطب محور نیست ولی ناشران کشوری ذائقه‌ی مخاطب را لحاظ می‌کنند و بر اساس این ذائقه تولید می‌کنند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •