موسسه کوثر
بانک انصار
مدرسه میثاق
قاصدک
صادق زیبا کلام در شبکه‌های ماهواره‌‌ای وهابیت چه می‌‌کند؟
 • 1396/07/16 08:57
 • 92146
هم‌‌آغوشی لیبرال‌‌ها و سلفی‌‌ها؛

صادق زیبا کلام در شبکه‌های ماهواره‌‌ای وهابیت چه می‌‌کند؟

خرافه انگاری آموزه های شیعی از خط روشنفکری دینی لیبرال تا تبلیغ سلفی گری داعشی.

گروه سیاسی آناج: رسم و سنت تخطئه و خرافه انگاری و تاخت و تاز به عقائد و سنت‌‌های مذهبی شیعه با الهام گیری از آموزه‌‌های لائیسیته غربی و فرهنگ لیبرالیسم و آمیختن آن با فرهنگ ضددینی آئین وهابیت خط پیچیده‌‌ای در براندازی دین و مذهب می‌‌باشد، این حرکت که به دست ماسون‌هایی مانند احمد کسروی که سابقه دینداری و شیعه گری دارند، شروع شده و جای تعجب نیست که در حال حاضر صادق زیباکلام که ظاهرا چهره‌‌ای صرفا سیاسی و اصلاح طلب است در شبکه‌‌های وهابیت جاخوش کرده است و پای ثابت این شبکه‌‌ها گردیده است!

یکی از رسالت های انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام در کنار تبیین و تشریح وحی و کتاب الهی و اقامه قسط و عدالت که لازمه‌ی اینها نیز می‌‌باشد، زدودن چهره‌‌ی خرافات و بدعت‌‌های محتملی است که ممکنست در عصر نبی یا ولیّ حاضر یا اولیای پیشین شکل گرفته باشد.

خرافات یا بدعت سیئه در تعریف علمی و فقهی عبارت از اینست که نوعی تصرف در دین، از طریق افزودن یا کاستن شریعت انجام دهیم اما در زبان مردم هر آن چیزی که با باورهای عرفی ایشان و چارچوب عقیده هایشان همخوانی نداشته باشد، فارغ از اینکه باورهایشان دارای چارچوب منطقی باشد یا خیر، خرافات می نامند و منظورشان از خرافات امور بیهوده و بدون معنایی است که برخی ها به آن عقیده داشته یا پایبند می‌باشند.

از رهگذر تعریف غیر علمی خرافات و بدعت، برخی‌ها دانسته یا ندانسته در مورد برخی مناسک دینی یا مناسک متدینین اظهار نظر کرده و آن مناسک را نفی می کنند.

ایام محرم و مناسبت‌ها و رسومات و کُنش های مذهبیِ بسیاری که در آن قرار دارد زمینه را برای اینگونه گویش‌ها فراهم‌تر می‌کند و برخی از عوام الناس و روشنفکرنماها بسیاری از رسوم مذهبی متدینین را مورد تخطئه قرار می‌دهند.

این رسم و سنت تخطئه و خرافه انگاری و تاخت و تاز به عقائد و سنت‌‌های مذهبی از اواخر دوران مشروطه و حکومت رضاخانی در کشورمان پا گرفت و برخی‌‌ها با الهام گیری از آموزه‌های لائیسیته غربی و فرهنگ لیبرالیسم و آمیختن آن با فرهنگ ضددینی آئین وهابیت خط دیگری است که در براندازی دین به نام روشنفکری دینی و به دست ماسون هایی مانند احمد کسروی که سابقه دینداری و شیعه گری دارند، راه انداختند.

حاصل این نوع تفکر التقاطی وقتی با فعالیت‌های شبانه روزی مبلغین وهابیت از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی و تبلیغات نوشتاری ، سبب ایجاد تزلزل و تشکیک نسبت به آئین‌ها و شرعیات مذهب حقه‌ی شیعه می‌گردد.

در تاکسی که می‌نشینی و کمی در ترافیک گیر می‌کنی ، بغل دستی ات زبان به گلایه می‌گشاید که این کارها چه معنی دارد که بر سر و سینه بزنی و برای مردم ترافیک ایجاد کنی. یا زمانی که عزاداران در صف پخش نذری هستند، فردی با رد شدن از آنجا و نگاهی اهانت بار این کارها را بیهوده کاری و شکم پروری قلمداد نماید! 

تأثیر پذیری از نگرش وهابی - سلفی که مقابله با بسیاری از مظاهر مذهبی و اعتقادات امامیه در قالب ادعای اصلاح‌طلبی و مبارزه با خرافات تردید جدی در آموزه‌های خاص اعتقادی شیعه هم‌چون آموزه‌ی ولایت به معنای سرپرستی، ولایت تکوینی، علم غیب ائمه، رجعت، شفاعت و نیز انکار زیارت قبور، بزرگداشت موالید ائمه، ساختن حسینیه، مساوی دانستن حرم‌های مطهره با سایر زمین‌ها، تردید در نسبت طهارت به حضرت فاطمه‌ی زهرا، شهادت ثالثه در اذان، سجده بر تربت و ... از جمله مسائلی است که به‌طور معمول متأثر از سنیان سلفی توسط این جریان طرح می‌شود.

در سالیان اخیر گروه‌هایی از سنیان سلفی به نقش برخی از اصلاح‌طلبان افراطی در شیعه پی برده، در اندیشه‌ی تقویت آنان هستند تا جامعه‌ی شیعه را بیش‌تر تحت فشار قرار دهند، پس لازمست بچه شیعه‌ها با چشم و گوش بازتر در مورد شنیده های به ظاهر اصلاح طلبانه دینی اندیشه نمایند و از اهداف پشت پرده ی سیاسی ایشان غافل نشوند چون ممکنست بسیاری ها با ظاهری شیک و موجه و علمی همان چیزهایی را تبلیغ کنند که وهابیت با چهره‌ی عریان خویش (داعش) آن را دنبال می‌کند.

پس نباید تعجب بکنیم که صادق زیباکلام که ظاهرا چهره ای سیاسی و اصلاح طلب است در شبکه های وهابیت جاخوش کرده است و پای ثابت این شبکه ها گردیده است. 

با کمی دقت معلوم می‌شود عدم دخالت دین در امور سیاسی که اینها تبلیغ می کنند صرفا محدود به شیعه و جمهوری اسلامی می باشد و سیاست این آقایان با وهابیت و فرقه های ضدشیعی عجیب عجین گردیده است. مراقب باشیم به نام روشنفکری دینی در دام داعشی مذهب های واهبیت مسلک گرفتار نشویم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •