مدرسه میثاق
مجتمع آموزشی معراج اندیشه
موسسه کوثر
5 دلیل برای تائید انتخاب قانونی شهین‌‌باهر به‌‌عنوان شهردار تبریز/ بهانه‌‌جویی مغلوبین انتخابات با پشت‌‌‌‌پا زنی بر اصول دموکراسی
 • 1396/07/15 11:59
 • 92139
پاسخی بر اظهارات رئیس شورای شهر تبریز؛

5 دلیل برای تائید انتخاب قانونی شهین‌‌باهر به‌‌عنوان شهردار تبریز/ بهانه‌‌جویی مغلوبین انتخابات با پشت‌‌‌‌پا زنی بر اصول دموکراسی

علی‌‌رغم انتخاب شهین‌‌باهر در چارچوب قانون این روزها شاهد بهانه‌‌جویی تعدادی از اعضاء شورا برای رد نتیجه‌‌ی انتخاباتی هستیم که در برابر دیدگان همه برگزار شده است.

آناج/سردبیر: شکور اکبرنژاد بعد از 13 روز بالاخره سکوت خود را در قبال انتقاد رسانه‌‌ها از عدم ارسال صورت‌‌جلسه انتخاب شهردار به فرمانداری تبریز شکست و با صدور بیانیه‌‌ای تلویحاً موافقت خود را با سیاسی بودن شورای پنجم تبریز اعلام و با استناد به مواضع تعدادی از حقوقدانان، عدم درج اسامی تمام کاندیداها، لزوم کسب 8 رأی از سوی شهردار منتخب با استناد به قانون نصف به اضافه‌‌ یک، درج نشدن اسامی ورودی و خروجی هنگام آغاز جلسه، صدور دستور جلسه در موعد کمتر از یک هفته و عدم امضاء صورت‌‌جلسه انتخاب شهردار توسط همه اعضاء را از جمله دلایل مخدوش شدن رأی‌‌گیری و بروز اعتراض سایرین خواند.

در پاسخ به این ادعای رئیس شورای شهر تبریز ذکر چند نکته جهت تنویر افکار عموم و مهیا شدن ابزارها برای قضاوت مخاطبان ضروری به نظر می‌‌رسد:

اولاً؛ در جلسه‌‌ی غیررسمی روز شنبه، اول مهرماه سال 96 اعضاء بر روی گزینه‌‌ها رأی‌‌گیری کرده‌‌اند و قرار بر این شده تا در جلسه‌‌ی علنی روز یکشنبه، از بین دو نفر اول، شخص حائز اکثریت آراء به‌‌عنوان شهردار انتخاب شود و با اصرار شکور اکبرنژاد که فایل‌‌های صوتی و تصویری آن نیز موجود می‌‌باشد، نام آقایان سلیمان‌‌پور و شهین‌‌باهر به‌‌عنوان کاندیدا درج شده و در همین جلسه برای اولین‌‌بار اسامی کاندیداها رسماً طرح گردیده است.

ثانیا؛ بر طبق اصول قانونی قصد و اداره موید رضایت افراد است، با تکیه بر همین اصول می‌‌توان گفت 13 نفری که در رأی‌‌گیری شرکت کرده‌‌اند و تمام آن‌‌ها نام یکی از دو گزینه‌‌ی نهایی را در برگه‌‌ی رأی نوشته‌‌اند، اداره و رضایت‌‌شان را برای انتخاب شهردار نشان داده‌‌اند و اگر غیر از این بود می‌‌توانستند نام کاندیداهای دیگر را بنویسند و یا در رأی‌‌گیری شرکت ننمایند و یا حتی جلسه را ترک کنند.

ثالثا؛ طرح مباحثی همچون لزوم انتخاب شهردار با 8 رأی با تفسیر به‌‌نفع از قانون، در راستای همان بهت‌‌زدگی کسانی است که هنگام انتخاب شهردار به‌‌قول رئیس شورا شوکه شده‌‌اند. بالاخره اکثریت ملاک است و شاید هیچ‌‌گاه 8 نفر برای انتخاب شهردار به اجماع نرسند، به‌‌همین سبب قانونگذار هنگام تعیین تعداد اعضاء شورا، از شمارش‌‌های فرد به‌‌جای زوج استفاده کرده است. ضمنا سوابق نشان می‌دهد اکثر شهرداران تبریز با همین منوال و با یک اختلاف رأی شهردار شده‌اند از جمله آقایان نجفی، نوین و فتح الهی.

رابعا؛ طرح مسایلی همچون عدم درج اسامی اعضاء شورا هنگام ورود و خروج به جلسه و حتی ابلاغ صورت‌‌جلسه در مدت‌‌زمان کمتر از یک هفته بیش از آنکه ایراد قانونی باشد، بهانه‌‌ای برای عدم قبول نتیجه‌‌ی انتخاباتی است که در برابر دیدگان همه و بر مبنای دموکراسی برگزار شده است، باید از رئیس شورا پرسید آیا در همه جلسات این ورود و خروج‌‌ها ثبت شده است و آیا به‌‌جای آن 13 نفر افراد دیگری روی کرسی نشسته‌‌اند و رأی داده‌‌اند؟

خامساً؛ مگر غیر از این است که صورت‌‌جلسه انتخاب شهردار نهایتاً ظرف 10 روز به امضاء می‌‌رسد و توسط هیئت رئیسه به فرمانداری ارسال می‌‌شود؟ پس چرا روز دوشنبه طبق گفته‌‌ی محرم محمدزاده، رئیس شورا علی‌‌رغم حضور 4 تن از اعضاء هیئت رئیسه در جلسه حاضر نشده است تا صورت‌‌جلسه را به فرمانداری ارسال نماید؟ آیا این ایراد قانونی از عدم تبعیت آن 6 نفر از اصول دموکراسی که یکی از آن‌‌ها نیز شخصِ شکور اکبرنژاد است نشأت نمی‌‌گیرد؟

آنان که امروز مته به خشخاش گذاشته‌‌اند و آئین نامه‌‌ها را ورق می‌‌زنند خود مسبب بروز این حواشی هستند، بی‌‌شک اگر گزینه‌‌ی مدنظر آن‌‌ها به عمارت شهرداری راه می‌‌یافت هیچ‌‌گاه این مسایل مطرح نمی‌‌شد اما حال که در دستیابی به اهداف‌‌شان ناکام مانده‌‌اند، چاره‌‌ی کار را در عدم اتکاء به دموکراسی می‌‌بینند، آقایان اگر خیلی مقرراتی بودند می‌‌توانستند از همان ابتدای جلسه این تذکرات را گوشزد کنند.

رئیس شورای شهر تبریز مسایلی را مطرح و آنان را جزو ایرادات قانونی عنوان کرده است که حتی در صورت وارد بودن ایرادات، خود در بروز آن‌‌ها نقش اول را ایفا می‌‌کند و به‌‌خاطر این ضعف ریاست شورا، آینده‌‌ی شهر و تکلیف شهرداری تبریز در آستانه‌‌ی بزرگ‌‌ترین رویداد ملی مشخص نیست، اگر رئیس شورا توان اداره یک جلسه را ندارد، بر مبنای مصالح و منافع شهری استعفاء دهد و کار را به کاردان بسپارد.

جای بسی تاسف است که اعضاء نتیجه‌‌ی انتخاباتی را که در شبکه‌‌های مجازی به صورت زنده پخش شده است اینگونه زیر سوال می‌‌برند و بر مواضع و بیانیه‌‌های پس از انتخاب شهردار نیز پشت می‌‌کنند، من‌‌باب تمثیل آقایان بهشتی و صادق‌‌زاده جزو کسانی هستند که اعلام نموده‌‌اند شهین‌‌باهر را شهردار تبریز می‌‌دانند و از او حمایت می‌‌کنند لیکن اسامی‌‌شان در بین امضاء کنندگان صورت‌‌جلسه به چشم نمی‌‌خورد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •