قاصدک
بانک انصار
مدرسه میثاق
موسسه کوثر
اشتغال مهم‌ترین مشکلات ناشنوایان آذربایجان شرقی است
 • 1396/07/13 10:58
 • 92076
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی؛

اشتغال مهم‌ترین مشکلات ناشنوایان آذربایجان شرقی است

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: اشتغال از مهم‌ترین مشکلات ناشنوایان است که این اداره در همین راستا آموزش مهارت‌های شغلی را برای این افراد اجرایی می‌کند.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، محسن ارشد زاده صبح امروز در همایش روز جهانی ناشنوایان، با بیان اینکه در آذربایجان شرقی بیش از 20 هزار نفر دارای مشکلات شنوایی و شنیداری است، اظهار کرد: تاکنون حدود 11 هزار نفر ناشنوا از خدمات بهزیستی استان به صورت مستمر بهره‌مند شده و بیش از 350 نفر کودک ناشنوا و کم شنوا در مراکز «آموزش خانواده و کودکان ناشنوا» از برنامه‌های آموزشی و توان بخشی بهره‌مند شده‌اند. همچنین هفت مرکز توانبخشی و آموزشی برای افراد ناشنوا در استان مستقر شده است.

وی با اشاره به اقدامات مؤثری که در راستای توان‌بخشی ناشنوایان استان انجام شده است، افزود:هر سال بیش از 100 نفر کودک ناشنوا از کمک‌هزینه‌ی کاشت حلزون برخوردار شده و  تعمیرات موردنیاز این دستگاه‌ها توسط اداره کل بهزیستی استان نیز انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در خصوص اقدامات مهم اداره کل بهزیستی استان برای حمایت از افراد ناشنوا و کم‌شنوا، تشریح کرد: نخستین اولویت این سازمان بحث پیشگیری از ناشنوایی است که در این راستا  خواستار توجه زیاد خانواده‌ها به این مهم هستیم؛ چرا که پیشگیری اولیه برای تمامی افراد به ویژه خانواده‌هایی که دارای فرزندان ناشنوا هستند، ضروری است.

وی ادامه داد: خانواده ها باید از طریق مشاوره پزشکی و آزمایشات ژنتیکی از سلامتی شنوایی کودکان خود مطمئن شوند. 

ارشد زاده با اشاره به طرح غربالگری تمامی نوزادان متولد شده در بیمارستان‌های استان، اظهار کرد: نوزادان متولد شده در بیمارستان‌ها، غربالگری شده و مشکل ناشنوایی و کم شنوایی این نوزادان با تشخیص به موقع به وسیله‌‌ اقدامات درمانی مانند کاشت حلزون، درمان می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 62 هزار نفر نوزاد در بیمارستان‌های استان غربالگری شده است، افزود:  از این تعداد حدود 250 نفر ناشنوا و کم‌شنوا تشخیص داده شد و اقدامات توان‌بخشی برای کاشت حلزون برای این افراد انجام‌شده و هزینه‌‌ کاشت حلزون 35 نفر نوزاد از طریق اداره کل بهزیستی استان تأمین شده است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه انجام اقدامات مؤثر توسط اداره کل بهزیستی استان، تا حدودی از ناشنوایی افراد پیشگیری کرده است، گفت: کودکان ناشنوا نیز می‌توانند با اقدامات پیشگیری و توان‌بخشی به موقع برای تحصیل در مدارس عادی حضور یابند.

وی در خصوص توانمندسازی ناشنوایان استان، بیان کرد: برای توانمند سازی افراد ناشنوا و کم شنوا می‌توان به اقداماتی مانند کمک به تأمین مسکن ناشنوایان و خانواده‌هایی که دارای دو معلول هستند، کمک به ازدواج ناشنوایان، کمک به تأمین وسایل پزشکی از جمله تأمین سمعک و ویلچر برای افراد ناشنوا، استعدادیابی ورزشی و علمی ناشنوایان برای رشد و شکوفایی اشاره کرد.

ارشد زاده در پایان گفت: از مهم‌ترین مشکلات ناشنوایان اشتغال است که اداره کل بهزیستی استان در همین راستا آموزش مهارت‌های شغلی را برای این افراد اجرایی می‌کند و تمامی ناشنوایانی که دارای شرایط استفاده از تسهیلات اشتغال‌زایی هستند، می‌توانند بدون محدودیتی از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •