موسسه کوثر
بانک انصار
مدرسه میثاق
قاصدک
دانشگاه‌های صاحب نام مراقب کاهش اعتبار علمی باشند/ ورودی دانشگاه‌های ما دچار نقصان شده است/فارغ‎التحصیلان از نظر صلاحیت علمی بررسی نمی‎شوند
 • 1396/07/12 17:03
 • 92047
رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور؛

دانشگاه‌های صاحب نام مراقب کاهش اعتبار علمی باشند/ ورودی دانشگاه‌های ما دچار نقصان شده است/فارغ‎التحصیلان از نظر صلاحیت علمی بررسی نمی‎شوند

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور گفت: دانشگاه‌های صاحب نام و اعتبار باید مراقب کاهش اعتبار علمی و مدارک دانشگاهی خویش باشند و اجازه ندهند اعتبار علمی آنها زیرسوال رود.

به گزارش آناج به نقل از فارس، سعدان زکایی ظهر امروز در نشست با اعضای مرکز نظارت و ارزیابی دانشگاه‌های استان رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور در این نشست با اشاره به وظیفه مرکز و هیات نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی کشور اظهار داشت: از سال 92 سیستمی برای همین منظور علت ارزیابی کیفیت آموزش عالی ایجاد شد تا براساس ساختار بوده و به افراد وابسته نباشد که در همین زمینه در طول چهار سال سعی شده با تشکیل تیم حرفه‌ای گفتمانی در سطح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شکل گیرد تا بسترسازی و ریل‌گذاری درست با توجه به قوانین اسناد بالادستی صورت گیرد.

 وی در ادامه با بیان اینکه تدوین برنامه‌ها، سایت‌های راهبردی و تشکیل شورا و سند در این زمینه زمان بر بوده است، افزود: در همین زمینه آذر ماه سال گذشته شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری به ریاست وزیر به وجود آمد که در همه حوزه‌های متنوع علم، تحقیقات و فناوری به غیر از آموزش پزشکی این شورا سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی می‌کند.

زکایی اضافه کرد: این شورا دو راهبرد کلان، بررسی تحلیل سیاست‌های راهبردی و کلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگری استقرار نظام جامع ارزیابی و تضمین کیفیت را برعهده دارد.

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور اظهار داشت: در این شورا برای اولین بار وظیفه‌ای را برای مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور تدوین شده که وظیفه تحلیل راهبردی سیاست‌های راهبردی وزارت علوم نیز جزو رسالت‌های این مرکز است.

وی اضافه کرد: امسال در همین زمینه دو برنامه مهم تحلیل راهبردهای حوزه معاونت پژوهشی و اجرای سیاست‌های آمایش نظام آموزش عالی تدوین شده که در صورت عملیاتی شدن آنها می‌توان بخشی از مسائل نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی کشور را حل کرد.

زکایی، وظیفه بعدی این مرکز را استقرار جامع نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت بیان کرد و یادآور شد: این استقرار برای بسترسازی و سیاست‌گذاری جهت عملیات اجرایی نظارت و ارزیابی و بعد اعتبارسنجی و اعتباربخشی بوده است که عملیات اجرایی این کارها توسط نهادهای غیردولتی صورت خواهد گرفت.

وی تاسیس موسسات اعتبار سنجی غیردولتی را از دیگر برنامه‌های در دست تدوین این حوزه بیان کرد و گفت: در صورت آماده شدن این برنامه برای تصویب شورای نظارت خواهد رفت چرا که در هیات‌های نظارت استانی اساتیدی به کار گرفته شده که دارای مشاغل دیگری هم هستند و طبیعی است در این زمینه کمتر ورود پیدا کنند و باید در این خصوص کارشناسان حرفه‌ای تقویت شوند.

 رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور تصریح کرد: اگر در حال حاضر کیفیت نظام آموزش عالی کشور را براساس ورودی و خروجی و فرآیندها رصد کنیم، ورودی دانشگاه‌های ما نسبت به 15 و 20 سال گذشته به دلایل مختلف دچار ضعف شده‌ند.

* فارغ‎اتحصیلان از نظر صلاحیت علمی بررسی نمی‎شوند

وی همچنین با تاکید بر اینکه ورودی، خروجی و فرآیند در دانشگاه‌های ما با هم همخوانی ندارند، یادآور شد: ورودی دانشگاه‌های ما دچار نقصان شده است و فارغ‎اتحصیلان از نظر صلاحیت علمی بررسی نمی‎شوند و هیچ نظام ارزیابی خروجی هنوز وجود ندارد.

زکایی اضافه کرد: به لطف خداوند و تلاش دانشگاهیان در حال حاضر مدارک دانشگاه های کشورمان دچار کمبود اعتبار نشده‌اند چرا که اگر این نقص و اعتبار صورت گیرد، خیلی زمان خواهد برد تا اینکه آن اعتبار از دسته رفته خویش را جبران کنیم و در این راستا نیز دانشگاه‌های صاحب نام و اعتبار باید مراقب کاهش اعتبار مدارک دانشگاهی خویش باشند.

به گفته وی این مرکز در حال حاضر با دعوت و به کارگیری نیروهای متعهد و متخصص تبدیل به مرکز حرفه‌ای و متفکر برای سیاست‌گذاری برای ارزیابی، نظارت و تضمین کیفیت تبدیل شده است.

* دانشگاه‌ها مغز متفکر جامعه باشد

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور، پیشرفت و توسعه روزافزون تکنولوژی و علم فناوری در عرصه‌های مختلف را منوط به توسعه مراکز آموزش عالی بیان کرد و یادآور شد: طبق مستندات موجود 70 در صد از مشاغل در بخش‌های مختلف تا سال 2030 از بین خواهد رفت و دانشگاه باید به عنوان مغز متفکر جامعه آینده را ترسیم کند.

گزارش فارس حاکی است، در ادامه این مراسم، نشست دیگری نیز با حضور سعدان زکایی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور، محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز، محمدرضا میلانی حسینی رئیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز، بخشعلی معصومی رئیس جدید دانشگاه پیام نور استان، کریم عباسیان رئیس دانشگاه بناب، رحیم بدری گرگری رئیس دانشگاه فرهنگیان و حمید میرزایی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، در دفتر رئیس دانشگاه تبریز برگزار شد.

در این نشست، شرکت‌کنندگان در خصوص تضمین کیفیت و مسائل آموزش عالی به بحث و گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.

یادآور می‌شود، شرکت در جلسه اعضای شورای دانشگاه تبریز به منظور تضمین کیفیت و مسائل آموزش عالی در استان و غبارروبی مرقد شهدای گمنام دانشگاه تبریز از دیگر برنامه‌های امروز رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور در دانشگاه تبریز بود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •