مناسبات و رفتارهای اقلیم، ترکیه، ایران و عراق بعد از انجام رفراندوم
 • 1396/07/10 15:57
 • 91932
آینده همه‌‌پرسی در پرتو رفتار همسایگان عراق و اقلیم؛

مناسبات و رفتارهای اقلیم، ترکیه، ایران و عراق بعد از انجام رفراندوم

اقدامات انجام یافته از سوی دولت‌‌های همسایه، دولت مرکزی عراق و اقلیم از 25 سپتامبر تاکنون نقشه راهی برای هریک از بازیگران منطقه‌‌ای متناسب با منافع خود ترسیم کرده است.

گروه بین الملل آناج: مناسبات و رفتارهای هریک از همسایگان عراق، دولت مرکزی عراق و همچنین اقلیم شمال عراق را می‌‌‌توان در چند سطح دسته بندی کرد.

-اقدامات صورت گرفته در خود اقلیم از سوی بارزانی:

در سطح اول بارزانی با مصاحبه مرثیه سرایانه توام با مظلوم نمایی خود لحن مثبتی را برای شروع مذاکره فراروی با دولت مرکزی شروع کرده است.
در سطح دوم پارلمان از کار افتاده اقلیم به یکباره سر بر آورده و نتایج مصوبه 13 گانه پارلمان و دولت عراق را  باطل قلمداد کرده است.
درسطح سوم: بارزانی با فعال سازی دیپلماسی با امریکا و انگلیس و فرانسه، سعی در استفاده حداکثری از ظرفیت‌های آنها برای تلطیف موضع بغداد و جانمایی نتایج رفراندوم اقلیم برآمده است.

اقدامات ترکیه: اردوغان و ییلدریم همچنان در دو سطح اقدامات خویش را متمرکز ساخته‌‌اند

در سطح اول: در سطح تبلیغاتی و روانی با تمرکز بر محورهای اقدامات موساد برای پایگاه سازی در اقلیم و عدم اجازه به اقلیم برای تحقق آن و اینکه عادی سازی روابط ترکیه با اسراییل را متوقف خواهند کرد و همچنین با همکاری سه کشور ترکیه، ایران و عراق اقدامات منفی را شروع خواهد کرد، در واقع بالاترین سطح حمله و فشار روانی را مورد توجه قرارداده است و عمدتا تاکنون اردوغان در این زمینه با لحن و ادبیات تند و احساسی خود موج آفرینی کرده است.

در سطح دوم: در سطح عملی با تاخیر 4 روزه و از روز جمعه روند توقف پروازهای ترکیه را به اربیل معلق کرده‌‌اند. به‌‌ نظر می‌‌رسد که اردوغان اقدامات تند خود را علیه اقلیم در آستانه سفر به تهران آن هم بدون اقدام عملی موثری دنبال می‌‌کند و آنچه که خود بیان داشته؛ درصدد است در پرتو نتایج بررسی های خلوصی آکار از تهران و نتایج مذاکرات خود با مقام معظم رهبری و آقای روحانی، در آینده نقشه راه خود را با اقلیم ترسیم نماید، بنابراین ترک‌‌ها همچنان به لحاظ کارکردی اراده‌‌ای برای اقدام موثر تا بررسی‌های تکمیلی در دستور کار ندارند. 

اقدامات ایران: در دو سطح قابل توجه است 

سطح اول: مقامات جمهوری اسلامی ایران در سطح تبلیغاتی به‌‌ گونه‌‌ای بی حد و اندازه در تبلیغات به اظهارات مذمت آمیز نسبت به رویکرد بارزانی روی آورده‌‌اند.

سطح دوم: شامل اقدامات عملی ایران بوده است، چند گام متنوع شامل بستن آسمان ایران به روی پروازهای اربیل به ایران و سپس صدور دستورالعمل اداری پایانه‌‌ای جاده‌‌ای برای قطع ارسال محموله سوختی از ایران به اربیل و همچنین مذاکرات سرلشگر غانم و سردار باقری پیرامون چگونگی واگذاری گذرگاه‌‌های مناطق کردی به دولت عراق و انجام مانورهای مشترک نظامیان دو کشور در مرزهای کردستان تمرکز داشته است.

به نظر می‌رسد ایران در هر دو سطح زبانی و عملی، اقدامات موثری را در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و به مراتب غیرقابل مقایسه با ترکیه در عمل برداشته است.

عراق درسطح شیعه و سنی ازخلال مجموعه اقدامات متبلور در مصوبات پارلمان و مقامات به مدیریت العبادی و مرجعیت و گروه‌های مختلف، مواضع متحد الشکلی را در راستای نفی اقدامات بارزانی و حرکت به سمت اقدامات تامینی برای حفظ وحدت و حاکمیت و تمامیت ارضی از خلال مصوبات سیزده گانه اتخاذ نموده است و در سطح دیپلماسی عمومی نیز العبادی، روشنگری‌های معینی را اجرا کرده است و لیکن در سطح تطبیق و عینیت بخشیدن به مصوبات دولت عراق، راه چالشی و دشواری را فراروی خود دارد.

چند سئوال ،چشم انداز چالش واقعی بین اقلیم و دولت عراق را در چند هفته آینده مشخص خواهد ساخت:

آیا العبادی در برابر دیپلماسی پنهان آمریکا، انگلیس و فرانسه ، صلابت لازم را دارد تا از وحدت و حاکمیت ارضی  و مصوبات اعلام شده پارلمان ودولت عراق کوتاه نیاید و عملا بارزانی حاضر میشود نتایج اعلام شده پیرامون رفراندوم  اقلیم (اولین خاستگاه العبادی)را لغو نماید تا زمینه بازگشایی مذاکرات اقلیم و بغداد و یا مسائل اختلاف آمیز سیاسی به ماقبل 25 سپتامبر برگردد، در اینجا نیز دو سناریو قابل تصوراست:

   - سناریوی اول: چنانچه این امر را بارزانی پذیرا باشد، یعنی پذیرش قاعده صفر - صفر. آن هم قبل از اینکه دولت عراق تصمیمات جدید خود را روی زمین اجرایی نماید، در واقع طرفین مجددا از موضع صفر شروع می‌‌‌کنند ولیکن بارزانی مجبور است تا به عنوان بازنده‌‌‌ی روانی، با عقبگرد و نرمشی آبرومندانه، زمینه آنچه که دستاوردهای اقلیم سابق بدست آورده را حفظ نماید و از این گردنه خطرناک، خارج گردد و فعلا نتایج سمبلیک رفراندوم را فریز کند تا در شرایط و فرصتی دیگر، آن‌‌‌ها را بازتولید کند، بدیهی است که در این مرحله بارزانی با این تدبیر خود را از مهلکه دشواری‌های فراوانی به کمک حامیان بین المللی خود نجات خواهد داد.

- سناریوی دوم، اینکه مجموعه تدابیر تامینی وحدت و تمامیت ارضی دولت عراق با مساعدت ایران و ترکیه در قالب واگذاری گذرگاه‌‌‌های مناطق کردی به دولت عراق و افزایش فشارها و محدودیت‌‌های سختگیرانه بر سرخدمات هوایی خارجیان و مراودات بانکی و مالی و سوخت در اقلیم و افزایش دامنه حاکمیت امنیتی دولت عراق برمناطق مورد منازعه در کرکوک ، عملا شرایط را روزبه روز بر گلوگاه های اقلیم سخت‌‌‌تر و طاقت فرساتر نماید و چه بسا با لجاجت و بی‌‌‌تدبیری مقامات کرد، افزایش احساسات مربوط به مسائل قومیتی کرد وعرب، زمینه‌‌‌ها و روزهای دشوارتر و بغرنج تری را در مناطق کردستان که زمینه ساز  یک جنگ ناخواسته دیگر باشد را فراهم کنند.

این امر قطعا می‌‌‌تواند اهداف قدرت‌‌های فرامنطقه‌‌ای را برآورده سازد و شرایط منطقه را بیش از پیش پیچیده کند. به نظر می‌‌رسد یکی از مسائل اساسی در موضوع اقلیم، سفر اردوغان طی روزهای آتی به ایران خواهد بود تا بارزانی بتواند به تصمیم منطقی درباره روند اقدامات خود برسد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۰ - ۱۹:۳۳
  سلام-هر دولتی چه خوب چه بد چه کافر چه مسلمان چه به حق چه به ناحق در مقابل تجزیه بخشی از سرزمینهای تحت امر مقاومت نشان می دهد منتها تاریخ ثابت کرده علت شیوع اصلی تجزیه طللبی این است که اقوام مرکزی چون آنچه را بر خود می پسندند بر اقوام دیگر نمی پسندند و با سیاستهای پانیستی در واقع به این تمایلات دامن می زنند
  2 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •