قاصدک
موسسه کوثر
بانک انصار
مدرسه میثاق
تجربه‌‌ای به بهای خمیده شدن پشت سالمندان/ 420 هزار سالمند آذربایجانی چه نیازهایی دارند؟
 • 1396/07/10 11:27
 • 91871
گزارشی از وضعیت سالمندان آذربایجان‌‌شرقی؛

تجربه‌‌ای به بهای خمیده شدن پشت سالمندان/ 420 هزار سالمند آذربایجانی چه نیازهایی دارند؟

عمرگران به سرعت سپری می‌شود و بهار و زمستان به مانند برق و باد می‌گذرند و از کودکی پا به ایام جوانی می‌گذاریم و بر چشم هم زدنی از ایام جوانی به دوره میانسالی و پیری می‌رسیم.

گروه اجتماعی آناج: بین مردم رایج است که سی سالگی را که رد کنی دیگر گذر زمان از دستت می‌رود و تا چشمت را باز کنی خواهی دید موهایت یک دست سپید گشته و عصا به دست نظاره گر بازی نوه‌‌هایت هستی، دوران میانسالی و پیری اما دوران غریب و خاصی است به مانند ایام کودکی در بسیاری از کارها نیاز به کمک داری، به بودن دیگران محتاج‌‌تری و شاید هم حساس‌‌تر.

سالمندی سن بازنشستگی و از کار افتادگی نیست و نباید پنداشت که که با پاگذاشتن افراد به این برهه نام آنها از کار افتاده است و دیگر توان انجام هیچ کاری از آنها بر نمی‌‌‌آید و بایستی به امان خدا رهایشان کرد تا عجل دست در دستشان بگذارد.

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اروپایی علی رغم اینکه به مانند ما در دینشان بر تکریم و احترام سالمندان تاکید نشده است اما سالمندان از جایگاه بالایی برخوردارند و و بعد از ورود به این دوره فعالیت‌‌های جدید و متناسب با سن و وضعیت جسمانی را شروع می‌کنند.

در کشور ما نیز با توجه به تاکیدات دینی و سنت و فرهنگ جامعه بزرگان خانواده از دیرباز از جایگاه ویژه‌‌ای برخوردار بوده‌‌اند و اگر چه شاید فعالیت جسمانی چندانی نداشتند اما در بیشتر موارد تصمیمات مهم و تاثیرگذار به سبب تجربه و احترام توسط آنها صورت میگرفت.

مساله‌‌ای که چندی است به فراموشی سپرده شده است و دیگر سالمندان و بزرگان آن جایگاه همیشگی را ندارند و به نوعی جوانان گوی سبقت را از سالمندان ربوده و عنان تصمیمات را به دست گرفته‌‌اند.

آمار جمعیت و سالمندان در استان آذربایجان شرقی

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی با بیان اینکه اطلاعاتی که منتشر شده نشان می‌دهد جمعیت سرشماری شده استان در سال 1395 تعداد سه میلیون و 909 هزار و 652 نفر است، اظهار داشت: نسبت به سال 90 تعداد 185 هزار نفر افزایش پیدا کرده و به عبارت دیگر متوسط نرخ رشد جمعیت استان 0.97 درصد در سال است.

معاون سیاسی استاندار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی آناج با اشاره به جمعت سالمندان در استان،بیان کرد: طبق آخرین سرشماری جمعیت سالمندان در استان 419 هزار و 721 نفر است که از نظر آمار جمعیت سالمندان پنجمین استان در کشور هستیم و 10.73 درصد از جمعیت استان را سالمندان تشکیل می‌دهند.

مشکلات دوران سالمندی و دغدغه های آن

به سبب کهولت سن مشکلات جسمانی نیز افزایش پیدا می‌کند و نیاز به مراقبت در سالمندان بیش از پیش احساس می‌شود، با توجه به وجود مشکلاتی مانند پوکی استخوان که در کشورمان در بین سالمندان و به ویژه زنان بسیار شایع است پیشگیری یک مساله مهم در سالمندان است.

پوکی استخوان و به تبع آن شکستگی استخوان مساله‌‌ای بسیار شایع در بین سالمندان ایرانیست که با توجه به اینکه ترمیم این استخوان در این سن بسیار سخت است باعث می‌شود طولانی شدن روند درمان در میانسالان آنها را برای همیشه از مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی ناامید کند.

همچنین بیماری هایی مانند آلزایمر نیز یکی از بیماری‌‌های رایج این سن می‌باشد که با توجه و مراقبت ویژه از سالمندان باعث می‌شود از انزوای خانه سالمندان و مراکز نگهداری رها شوند و دوباره به آغوش اجتماع و زندگی جمعی بازگردند.

استفاده بهینه از دوران طلایی سالمندان

احتیاجات عاطفی، معیشتی، تفریحی،امنیت و مشارکت در برنامه های اجتماعی از جمله احتیاجات این دوره است که با برنامه ریزی صحیح میتوان علاوه بر تامین این احتیاجات سالمندان را از انزوا و دوران رکود به امید به زندگی سوق داد.

اگربخواهیم سالمندان را به دلیل کهولت سن و عدم توانایی انجام فعالیت‌‌های سنگین از فعالیت‌‌های اجتماعی نیز محروم کنیم بایستی بر جمعیت کثیری از کشور چشم ببندیم واین قشر را از آمار جمعیتی نیز خارج کنیم در حالی که در کشورهای توسعه یافته به سالمندی به جای تهدید به چشم فرصت می‌نگرند؛ فرصتی برای استفاده از تجربیات وآموخته های آنان که در طول سالیان دراز و به بهای از دست رفتن عمر کسب کرده‌‌اند.

در کشور مانیز با توجه به سرعت شتابان جمعیت به سوی سالمندی علاوه بر برنامه ریزی جهت جلوگیری از شتاب این سرعت و افزایش نرخ رشد جمعیت باید برای دوران مسالمندی و بازنشستگی آنان نیز برنامه ریزی مناسب صورت بگیرد تا از تجربیات آنها استفاده شود و بعد از ورود به سن بازنشستگی از رده خارج شده محسوب نشوند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بانشسته باغیرلت دولت
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ - ۰۰:۳۲
  اولین مساله ما بازنشستگان ، واریز حقوق مان در اواخر هر ماهه ( 28 تا 29 هر ماه ) . اول اینو درست کنید . باقی پیشکش .
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •