ایران، ترکیه و روسیه مثلث ناکامی غرب، این‌بار در اقلیم شمال عراق
 • 1396/07/06 14:21
 • 91798
گزارش آناج از عقیم ماندن فاز دوم پروژه غربی-صهیونیستی؛

ایران، ترکیه و روسیه مثلث ناکامی غرب، این‌بار در اقلیم شمال عراق

ایران، ترکیه و روسیه با ارائه الگوی موفقی از توافق منطقه ای در مقابل غرب و در موضوع سوریه این بار به دنبال مایوس کردن ایادی صهیونیستی در شمال عراق هستند.

گروه بین الملل آناج: رفراندوم جدایی اقلیم شمال عراق علی رغم مخالفت های جدی جامعه جهانی و قدرت‌‌های منطقه‌‌ای و فرامنطقه‌‌ای و با وجود شبهات در مورد آمار و ارقام ارائه شده در مورد تعداد واجدین شرایط رای دادن، درصد مشارکت و حتی میزان آرای مثبت و منفی به این رفراندوم  در 25 سپتامبر از سوی مقامات اقلیم برگزار شد. 

انتخاب زمان رفراندوم و قرار دادن جامعه جهانی در مقابل عمل انجام شده

با حمله داعش به عراق و نیز متزلزل شدن وضعیت امنیتی این کشور، بارزانی و نیروهای پیشمرگه وابسته به هر دو حزب دموکرات و اتحاد میهنی شرایط را برای ورود به مناطق نفت خیز خارج از اقلیم به بهانه مقابله با داعش فراهم دیده و با مستقر شدن در این مناطق شروع به حفر خندق و ایجاد مرزهای جدید بین اقلیم و دولت مرکزی عراق کردند. به نحوی که با اشغال گری‌‌‌های صورت گرفته 80 درصد به مساحت مناطق تحت سیطره کردها افزوده شد. این مرزبندی‌‌ها در حالی در شمال عراق و با شور و شعف فراوان صورت می گرفت که شیعیان و سنی ها و ترکمن‌‌های عراق مشغول جنگی خونین در مناطق غربی و مرکزی با داعش بودند.

 با بیشتر شدن پیروزی های محور مقاومت در عراق و سوریه و برچیده شدن بساط داعش به نظر می‌‌رسد که غرب و اسرائیل به دنبال فشار بر مردم منطقه و حفظ تنش های قبلی این بار با کارت جدایی کردستان افتاده‌‌اند. مسعود بارزانی رئیس منطقه اقلیم شمال عراق به عنوان بزگترین سهامدار منابع انرژی به همراه خاندان طالبانی در چند سال گذشته در شمال عراق بوده است. هرچند زمزمه‌‌های جدایی از خاک عراق از سال‌‌ها پیش از سوی حزب دموکرات و محافل دیگر کردی در شمال عراق شنیده می‌‌شد اما حزب اتحاد میهنی به رهبری جلال طالبانی شاید تنهاترین و قدرتمندترین مانع داخلی در مقابل این سازهای جدایی بوده است.

طولانی شدن بیماری جلال طالبانی و سودای تسلط بر تمام چاه‌‌های نفت شمال عراق به همراه وقایع ذکر شده این فرصت را برای بارزانی فراهم کرد تا با حمایت اربابان خود به اقدامی سیاسی مبادرت کند که راه بازگشتی از آن وجود نخواهد داشت.

شاید بارزانی پیش از برگزاری رفراندوم در این فکر بود که جامعه جهانی را در مقابل عمل انجام شده قرار خواهد داد و با حمایت چند کشور غربی و آمریکا به راحتی پروسه جدایی را در پیش خواهد گرفت. اما حرکت هماهنگ ایران، ترکیه و عراق با وجود اختلافات در برخی مسائل منطقه ای بارزانی را در یک وضعیت آچمز قرار داد. 

مثلث موفق ایران، ترکیه و روسیه این بار در عراق 

دو همسایه شرقی و شمالی عراق یعنی ایران و ترکیه از همان روز اول بر مواضع بغداد  تاکید کرده و طی اقداماتی هماهنگ با دولت مرکزی عراق سعی بر اعمال فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر اقلیم داشته‌‌اند. لغو پروازها به اربیل و سلیمانیه به درخواست عراق، خارج کردن شبکه های تلویزیونی کردی از ماهواره ترک ست و محدود کردن عبور و مرور از مرزهای زمینی و حمایت از تصمیم دولت مرکزی برای برعهده گرفتن نقاط مرزی و گمرکی و اقداماتی از این دست برای وارد کردن فشار بر اقلیم بوده اند.

حال اگر به این دو همسایه عراق فاکتور روسیه را نیز اضافه کنیم هیچ اقبالی برای جبهه غرب و بارزانی برای ترسیم یک طرفه مرزهای کردستان مستقل وجود نخواهد داشت. مثلث ایران، ترکیه و روسیه به خوبی ثابت کرده اند که در صورت هماهنگی می توانند توطئه غربی-صهیونیستی را در نطفه خفه کنند. کما اینکه همین اتفاق در شمال سوریه افتاد و با برگزاری نشست های آستانه هم کریدور غربی-صهیونیستی ناکام ماند و هم مناطق عاری از درگیری برقرار شد.

سفر پوتین به آنکارا در راستای اهداف روسیه در شمال عراق

هرچند سفر پوتین به آنکارا برای بررسی مسائل مختلفی از جمله روابط اقتصادی بین دو کشور، پروژه انرژی "جریان ترک"، تحویل سامانه "اس 400" و بررسی وضعیت ادلب را شامل می شود اما به نظر می رسد مهمترین موضوع در این دیدار بررسی وضعیت اقلیم شمال عراق و رسیدن به یک موضع مشترک با کشورهای عراق، ایران و ترکیه باشد.

روسیه شاید تنها قدرتی بود که تا دقایق آخر موضع شفافی در قبال رفراندوم اقلیم اتخاذ نکرد. و پس از رصد دقیق حوادث پس از رفراندوم به صورت کاملا محتاطانه از تمامیت ارضی عراق دفاع کرد. اما روسیه واقعا در اقلیم شمال عراق به دنبال چیست؟

روسیه با پیگیری تمامی برنامه های غرب و اسرائیل در منطقه موضع عمل گرایانه خود را در هر برهه ای به نمایش گذاشته است. موضوع اقلیم شمال عراق نیز از این قاعده برای روسیه مستثنی نبوده است. به طوری که در هیاهوی قبل از رفراندوم نیز روسیه تنها در اندیشه تثبیت جایگاه خود در شمال عراق بود به نحوی که سفر نچیروان بارزانی به مسکو، قرارداد تجاری شرکت "نفت روس" با اقلیم و نیز درخواست های مکرر نچیروان بارزانی از مسکو برای سرمایه گذاری در اقتصاد اقلیم را می توان در این راستا تحلیل کرد.

روسیه بی‌‌شک با حضور به موقع خود در اقلیم قصد دارد هم ترمز سران اقلیم و در راس آن بارزانی را بکشد و هم به دولت مرکزی عراق نسبت به عدم تجزیه این کشور اطمینان دهد. حرکت هماهنگ روسیه، ترکیه و ایران در این زمینه به نحوی منافع هر سه کشور را تامین خواهد کرد.

ایران از ثبات دولت عراق با اکثریت شیعه مطمئن شده و تهدیدات احتمالی در صورت جدایی کردستان را دفع خواهد کرد. ترکیه از امنیت ترکمن ها مطمئن شده و نیز از ترانزیت انرژی شمال عراق کماکان منتفع خواهد شد. روسیه نیز بعد از مدت های مدید در بخش دیگری از خاورمیانه حضور یافته و جای پای محکمی در عراق و در مقابل غرب برای خود تدارک خواهد دید.

گزارش از: مرتضی جعفرپور مقدم

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •