موسسه کوثر
مدرسه میثاق
آیا شما عوام هستید؟!
 • 1396/06/25 13:20
 • 90903
راهکارهایی که روشنفکران متظاهر بر می‌‌گزینند؛

آیا شما عوام هستید؟!

عوام فکر می‌‌کنند هر کسی از آزادی و حقوق شهروندی دم بزند حتما گُل های آزادی در گلستانش شکوفا شده و درب های استادیومش به روی منتقدان باز می شود.

گروه اجتماعی آناج/ یونس یوسفی: عوام کسانی هستند که اگر کسی را دوست داشته باشند و به هر دلیل طرفدارش بشوند، در طرفداری از او حد و مرز نمی شناسند و اگر روزی ورق برگردد و کدورتی حاصل شود، در دشمنی هم تا به مرزهای نامردی می‌‌‌‌‌‌تازند. 

عوام کسانی را به قدرت می‌‌‌رسانند که حرف‌‌‌های بسیار خوبی بلدند، سخنرانی‌‌‌های غرّایی می‌‌‌کنند و مخالفان خود را زمین گیر می‌‌نمایند. عوام با هر بادی به هر جهتی می‌‌وزند، یک روز به این سمت هستند و یک روز به آن سمت. عوام بسیار زیاد شوکه می‌‌شوند، از بس که در محاسباتشان اشتباه می کنند و دسته گل به آب می دهند. 

ﻋﻮﺍﻡ ﻧﻤﯽﺩﺍنند ﺧﺸﻮﻧﺖ ﭘﻨﻬﺎﻥ ﭼﯿﺴﺖ، ﻧﻤﯽﺩﺍنند ﺍﻣﻨﯿﺖ ﻧﺮﻡ ﭼﯿﺴﺖ، ﻧﻤﯽﺩانند ﺗﻠﻮﯾﺰﯾﻮﻥ ﭼﯿﺴﺖ، ﻣﺪﺭﺳﻪ، ﻣﻌﻠﻢ، ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﭼﯿﺴﺘﻨﺪ؟ عوام فکر می‌‌کنند هر کسی از آزادی و حقوق شهروندی دم بزند حتما گُل های آزادی در گلستانش شکوفا شده و درب های استادیومش به روی منتقدان باز می‌‌‌شود.  

ﻋﻮﺍﻡ دغدغه‌‌اش، دغدغه رسانه‌‌هایی است که فکر و احساس او را به بازی می‌‌گیرند، یک روز در وادی کنسرت قدم می زند و هم و غمّش چند کنسرتی است که طبق قانون برگزار نشده است، روز دیگر دغدغه‌‌اش اینست که چرا مردها و زن ها با هم در استادیوم حاضر نمی شوند و مدافع حقوق فوتبالیِ زنانی است که به تماشای بازی‌‌های فوتبال زنان تمایلی ندارند و استادیوم‌‌های بازی زنان خالی است اما میل عجیبی به حضور در مسابقات فوتبال مردان دارند که در جمع مختلط فوتبال ببینند.

عوام نه تنها به بعضی داخلی‌‌ها، بلکه به خارجکی ها هم زود اعتماد می کند. مثلا فکر می کند آنوَرِ آبی‌‌ها در راه خدا برایش شبکه ماهواره‌‌‌ای زده‌‌اند و فیلم و سریال و رقص و آواز پخش می‌‌کنند، یا به ظاهر کارشناسان سیاسی آنها از سَرِ عشق و شوق به وطن از خودشان تحلیل دَروَر می کنند.

عوام را می شود از انتقادهایش شناخت، از همه کس و همه چیز انتقاد می کند، هر انتقادی را تایید می کند، کاری ندارد انتقاد کننده کیست و چه نیّتی دارد و از چه موضعی حرف می زند.

عوام عشق فوروارد است، عاشق تحسین شدن است. هر مطلبی را که بوی روشنفکری دارد، بدون توجه به مضمون و محتوا و هدفش برای دیگران ارسال می کند. عوام عجیب عاشق مدهای روز است، از موی سر گرفته تا ناخن پا همواره در حال تحول است.تنها جایی از او که با تحول کاری ندارد مغزی است که زیر این موها پنهان گشته و مشغول استراحت است. 

ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ در سراسر جهان، عوام ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﻫﺮ ﭼﯿﺰ دیگر ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺍﺳﺖ، حتی دانشگاهها نیز از این موجود عجیب و غریب بسیار تولید می کنند و ﻓﻬﻢ ﻭ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻭ ﻧﮕﺮﺵ ﺑﻪ ﻭﺳﯿﻠﻪ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩﻫﺎ ﺑﻪ ﺳﻮﺍﺩ ﺳﺎﻧﺪﻭﯾﭽﯽ ﺗﺒﺪﯾﻞ شده است. 

با سوادهای عوام نیز، ﻃﺎﻗﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻧﺪﺍﺭند، ﺩﺭ ﻓﻀﺎﯼ ﻣﺠﺎﺯﯼ ﺣﺘﯽ ﭼﻨﺪ ﺳﻄﺮ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺭﺍ هم ﻧﻤﯽﺧﻮﺍنند، ﺍﺯ ﻫﻤﺎﻥ ﺧﻂ ﺍﻭﻝ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﻧﻤﯽﺩهند، ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻭ ﻋﮑﺲ ﻭ ﻓﯿﻠﻢ ﺭﺍ ﺑﺪﻭﻥ آﻧﮑﻪ ﺧﻮﺩ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺑﺎشند ﻭ ﯾﺎ ﻓﻬﻤﯿﺪﻩ ﺑﺎشند، ﺑﺮﺍﯼ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻣﯽﻓﺮستند. 

چشم دارند، ولی نمی بینند! مغز دارند، ولی نمی فهمند. این ﻋﻮﺍﻡ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﭼﻨﺪین ﺟﻮﮎ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﺗﻮﻫﯿﻦ ﻫﺴﺘﻨﺪ، برای ﺩﻭﺳﺘﺎﻥشان ﻣﯽﻓﺮستند، ﻣﯿﺰﺍﻥ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻋﻮﺍﻡ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ جهان سوم ﺍﺯ ﻫﺮ ﻫﺰﯾﻨﻪﺍﯼ ﺩﯾﮕﺮ، ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻫﺰﯾﻨﻪ آﻣﻮﺯﺵ ﻭ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﻭ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ هم ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺳﺖ.

ای کاش ما عوام نباشیم ...

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ - ۲۰:۲۱
  چوخ چوخ گوزل یازیبسیز
  جامعه نین عصاره سین گوزلر اونونه سریبسیز
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •