مدرسه میثاق
موسسه کوثر
وقتی یک اصلاح‌‌طلب به جبارزاده می‌‌تازد/ شیری‌‌آذر: جبارزاده نتوانست وعده احیاء دریاچه ارومیه و ایجاد فرهنگستان زبان و ادب ترکی را محقق کند/ او منافع مردم را نادیده گرفت
 • 1396/06/25 12:06
 • 90900
انتقادات یک متهم اقتصادی از استاندار سابق آذربایجان‌‌شرقی؛

وقتی یک اصلاح‌‌طلب به جبارزاده می‌‌تازد/ شیری‌‌آذر: جبارزاده نتوانست وعده احیاء دریاچه ارومیه و ایجاد فرهنگستان زبان و ادب ترکی را محقق کند/ او منافع مردم را نادیده گرفت

حبیب‌‌شیری آذر که به اتهام فساد مالی و ارتشاء از شورا کنار گذاشته شد و هم‌‌اکنون پرونده‌‌اش در جریان است، در قامت یک مدعی از جبارزاده انتقاد کرده است.

به گزارش آناج، حبیب شیری‌‌آذر عضو تعلیقی شورای چهارم تبریز که به سبب کیفرخواست دادستانی تبریز از پارلمان محلی کنار گذاشته شد، طی یادداشتی عملکرد استاندار سابق آذربایجان‌‌شرقی، اسماعیل جبارزاده را مورد واکاوی قرار داده و از برخی پشت‌‌پرده‌‌ها سخن گفته است.

شیری‌‌آذر می‌‌نویسد: «انتصاب جبارزاده به عنوان استاندار آذربایجان شرقی بیشتر از هر چیز به دلیل انشقاق و چند دستگی اصلاح طلبان استان آذربایجان شرقی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ والبته سهم خواهی بر سر انتخاب استاندار به عنوان مدیر ارشد دولت در استان رقم خورد . درآن زمان بود که حلقه ها و باندهای مختلفی از شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب نشات گرفت وحلقه های مختلفی برای اعمال فشار به مرکز جهت تعیین فرد مورد نظر خود به عنوان استاندار تشکیل گردید. هر چند بزرگان قوم در ابتدا اختلاف نظرها را کتمان می کردند ولی با گذر زمان و همزمان با انتصاب جبارزاده به سمت استاندار آذربایجان شرقی و سپس در فرآیند انتخابات مجلس یازدهم وهمچنین پنجمین دوره شورای شهر تبریز ، فاصله ها زیاد شد و نهایتا کار به جایی رسید که اکنون بر سر عملکرد استاندار آذربایجان شرقی که ارتقاء جایگاه هم یافته است ، دو دیدگاه کاملا متضاد ؛ یکی در حمایت و تمجید از وی و دیگری در مخالفت و روی برگردانی از او ، بین احزاب و تشکل های سیاسی و اصلاح طلب استان شکل گرفته است.»

او با بیان اینکه ردای بالاترین منصب اجرایی استان به صورت غیرمنتظره‌‌ای بر قامت کسی پوشیده شد که تنها وجه و امتیاز قابل ذکرش، وابستگی به حزب کارگزاران سازندگی و برخی اصحاب … بود، عنوان می‌‌کند: «نتیجه چنین انتصابی، چیزی جز افتادن در گرداب تکروی، اعطای وعده های بی پشتوانه، در پیش گرفتن خودمحوری به جای تقویت جایگاه آذربایجان و نادیده گرفتن منافع و مصالح مردم بود، که فرجامش پراکندن گرد سرخوردگی و نومیدی در فضای سیاسی استان است.»

عضو اصلاح‌‌طلب شورای چهارم تبریز در ادامه می‌‌نویسد: «احیای دریاچه ارومیه مهمترین وعده دولت وهمچنین استاندار بود ، وعده ای که قبل از انتخابات سال ۹۲ هم از طرف روحانی مطرح شد والبته باعث رای آوری وی در استانهای ترک نشین نیز گردید. تاسیس فرهنگستان زبان ترکی ودر کنار آن افتتاح راه آهن تبریز وتهران ، اجرای آزادراه تبریز و بازرگان و همچنین جذب چند برابری اعتبارات ملی نسبت به دولت های گذشته و … در کنار ضعف شدید در جذب سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران و صنعت گران بومی که حاصلش رکود و تعطیلی بسیاری از کارگاه های تولیدی و صنعتی بوده است، باعث شد که امروز پس از گذشت ۴ سال، با محقق نشدن بسیاری از وعده‌‌ها، کارنامه‌‌ی استاندار، کارنامه ای ناموفق و تجربه وی آمیخته با ناکامی باشد.»

وی با ابراز نارضایتی از ترفیع استاندار سابق آذربایجان‌‌شرقی علی‌‌رغم عملکرد ضعیف، یادآور می‌‌شود: «جبارزاده ارتقای مقام یافته است، آن هم درشرایطی که دریاچه ارومیه نفس های اخرش را می کشد. احیای دریاچه ارومیه مهم‌ترین وعده زیست محیطی دولت و البته مهم ترین وعده جبارزاده بعد از انتخابش به عنوان استاندار آذربایجان شرقی بود . وعده‌ای که به عقیده کارشناسان خارج از صلاحیت وی بوده است و چنین است که امروز تیم تبلیغاتی وی با انتشار گاه و بیگاه آماری از افزایش چند سانتی متری تراز آب دریاچه، می کوشند کارنامه درخشانی از عملکرد دولت در این حیطه را القا کنند. اما برای مردم منطقه که هر از چندی گذارشان به دریاچه ارومیه می افتد چندان قابل باور نیست. این سوال به وجود می آید که آیا دریاچه ارومیه واقعا چنین افزایشی که ادعا می شود را به خود دیده است که بتوان آن را دستاورد محقق شده دولت به شمار آورد؟
در کنار این موضوع تاسیس فرهنگستان زبان ترکی وعده دیگر دولت روحانی وجبارزاده بود. بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و روی کارآمدن دکتر روحانی رئیس جمهور و انتخاب استاندار آذربایجان شرقی، اسماعیل جبارزاده نیز در مراسم معارفه خود گفت: «من مامور دولت هستم و آمده ام تا وعده های انتخاباتی آقای روحانی را عملی کنم.» اما بعد از گذشت ۵ سال از روی کار آمدن دولت اول روحانی، این موضوع با کارشکنی مسئولان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و البته ناکارآمدی مدیران ارشد استانی به فراموشی سپرده شد. موضوع تاسیس فرهنگستان زبان ترکی آنقدر حساس بود که حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی را به تبریز کشاند تا مخالفت صریح خود را اعلام کند و در هدف خود راسخ بود و توانست مانع از تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی آذربایجانی شود و تنها به تاسیس بنیاد فرهنگ و هنر ترکی ابراز رضایت کرد تا اینکه کسی در این خصوص اظهار نظر نکرد و در جریان سفر یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی به تبریز این موضوع به کلی منتفی شد چرا که وی در گفت و گویی اذعان داشت: طرح موضوع فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی از ابتدا اشتباه بود.»

شیری‌‌آذر در بخشی از این یادداشت آورده است: «افول سطح تصمیم سازی موثر در مدیریت کلان استان، تداوم سیاست تبعیض در شئون عزل و نصبهای مدیران و اولویت دادن روابط رفاقتی به شایسته سالاری ، کاهش ضریب امنیتی با توجه به افزایش بیکاری ناشی از عدم گشایش طرحهای اجرایی اشتغال زا، طبق آمار رسمی ، بی توجهی به برنامه های فرهنگی و هنری اصیل آذربایجان وعدم استفاده از پتانسیل استان جهت میزبانی جشنوارهها و همایشهای کشوری و بین المللی ، عدم حمایت از تشکل‌ها و فعالین دانشجویی دانشگاه‌ها در مسائل علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و صنفی از دیگر مواردی است که که در کارنامه ضعیف جبارزاده می توان بولد کرد وبه انها اشاره نمود.»

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • مهدی
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۵ - ۱۳:۰۰
  این آقا با شعارهای پان ترکیسم تونست در انتخابات وقت شورای اسلامی تبریز رای بیاره! بعدهم که تو زرد از آب دراومد حالا هم دوباره با افاضات قوم گرایانه داره برا خودش جا باز می کنه چون خوب می دونه که حافظه افکار عمومی ضعیفه و تخلفات مالی و ... ایشون رو از یاد می بره.
  2 + 5 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۰۰:۱۶
  اول از همه باید گفت ایشون اگر برای استان مفید بودند ترفیع نمی یافتند.
  یک نمونه از عملکرد ضعیف ایشان همین چمن استادیوم یادگار هست که به این حال و روز انداختند.
  استاندار بعدی در درجه اول باید تراکتوری باشه بعد دارا بودن خصوصیاتی که یک مدیر ارشد باید داشته باشه و فردی مردمی و متعهد و با ارداه و کاربلد . جبارزاده یک مدیر ضعیف و خنثی بود.

  6 + 2 -
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۱۰:۲۸
  سلام گویا این سخن که به سخن توجه کن و درستی و یا نادرستی آنرا با موازین حق بسنج نه به گوینده سخن بار ها از ائمه معصومین(ع) تاکید شده -چه بسا انسانهای به ظاهر خوب یا واقعا خوبی که سخن نادرست بگویند و یا گاهی در اپر اشتباه سخن نادرست بگویند آری آناج زحمتکش به صرف اینکه چون یک نفر متهم است یا محکوم است سخن صواب نمی گوید نمی تواند درست باشد چه بسا مانند بقیه انسانها راست یا دروغ بگوید باید بر رسی کرد و سپس نظر داد
  3 + 0 -
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۲۱:۵۳
  صدور کیفر خواست دلیل بر مجرم بودن فرد نیست ولی شخصا در مورد ایشون نظری نمیدم ولی کاش دوستمون آغا مهدی میفرمودند که منظورشون از شعارهای پانتورک چیست تا تکلیف خود رو بدونیم در ثانی برادر مجازی، اگر افاضات قوم گرایانه به دریاچه اورمو و اصل پانزده قانون اساسی میفرمایید لازمه یادآوری کنم ایشون از اهالی استان هستند و طبیعتا مسائل کولبرها رو مطرح نخواهند کرد
  4 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •