مدرسه میثاق
موسسه کوثر
غیبت «اف 14» کار دست تراکتورسازی داد/ ناداوری، گریبان‌گیر تکراری یاران بوناچیچ/ درخشش دروازه‌بانان نقطه اشتراک تبریزی‌ها
 • 1396/06/25 14:35
 • 90897
عملکرد تبریزی‌ها در گام ششم زیر ذره‌بین آناج؛

غیبت «اف 14» کار دست تراکتورسازی داد/ ناداوری، گریبان‌گیر تکراری یاران بوناچیچ/ درخشش دروازه‌بانان نقطه اشتراک تبریزی‌ها

هفته ششم لیگ برتر فوتبال با نتایج مشابه سرخابی‌های تبریز و کسب اولین تساوی آنها در لیگ هفدهم پیگیری شد.

گروه ورزشی آناج: هفته ششم لیگ برتر فوتبال هفته ثبت اولین‌های برای نمایندگان تبریز بود چراکه هم گسترش فولاد و هم تراکتورسازی نخستین تساوی خود را در لیگ هفدهم تجربه کردند. البته این هفته اولین هفته از فصل جاری بود که فرجام هر دو تیم تبریزی کسب امتیازی مشابه بود با این تفاوت که گسترشی‌ها با توجه به بازی در خارج از خانه عملکرد موفقی داشتند و تراکتوری‌ها ناکام بودند.

غیبت «اف 14» کار دست تراکتورسازی داد

تراکتورسازان در روزی که از حمایت نزدیک به 30 هزار هوادار خودی بهره‌مند بودند، به مصاف تیم همسایه جدولی سیاه جامگان رفتند که در نهایت برابر میهمان خود به تساوی یک بر یک رضایت دادند. سرخ‌پوشان درحالی مقابل حریف مشهدی خود متوقف شدند که اگر فرزاد حاتمی در دقایق پایانی گلزنی نمی‌کرد، قطعاً چهارمین شکست فصل تیم پرشورها رقم می‌خورد.

بدون‌تردید مهمترین عامل ناکامی تراکتورسازان در کسب 3 امتیاز این دیدار خانگی غیبت محمد ابراهیمی بود. محبوب تی‌تی‌ها معروف به «اف 14» که طراح اصلی حملات تراکتور در فصل جاری است، به دلیل مصدومیت این بازی را از دست داد تا سرخ‌پوشان در خلق موقعیت بسیار ناموفق ظاهر شوند بطوریکه بدترین عملکرد را از این حیث در فصل جاری به ثبت رساندند؛ نشان به این نشان که سرخ‌ها در نیمه اول تنها یک بار روی دروازه حریف خطرساز شدند.
 


بازگشت مؤثر مهاجم زنجانی

فرزاد حاتمی که پس از بازی با استقلال با حکم کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال حدود یک ماه از همراهی تیمش محروم شده بود، در بازی با پدیده مشهد و با پایان محرومیتش برای دقایقی در ترکیب تیمش قرار گرفت و اتفاقاً سازنده گل تساوی‌بخش سرخ‌پوشان شد تا در همان لحظات اندک تأثیر خود را نشان بدهد.

این مهاجم زنجانی در بازی دیروز بعد از مدت‌ها از ابتدا برای تراکتورسازی به میدان رفت و با گلزنی خود فرشته نجات تیمش لقب گرفت. او که با جنگندگی خاص خود مدافعان حریف را به خود مشغول کرده و فضا را برای هم‌ تیمی‌هایش مهیا می‌کند، در برابر سیاه جامگان نیز در این امر کارساز بود و اگر مهدی شریفی کمی با دقت‌تر ظاهر می‌شد، تیم گل‌محمدی خیلی زودتر به گل دست می‌یافت.

در مجموع باید عنوان کرد تراکتورسازان با اینکه در برابر سیاه جامگان نتوانست از امتیاز میزبانی استفاده کند و بهترین فرصت برای رسیدن به تیم‌های نخست جدول را از دست داد اما باید به این موضوع هم اذعان داشت که تیم مشهدی بی‌دلیل در دیدارهای خارج از خانه خود بدون باخت نبوده و در نهایت نتیجه تساوی چندان هم برای سرخ‌پوشان نتیجه بدی نبود و علاوه بر نکات فوق، صعود این تیم در جدول را به دنبال داشت. 

امتیاز ارزشمند گسترشی‌ها در پایتخت

اما گسترش فولاد دیگر نماینده استان در این هفته در تهران در شرایطی برابر نفت طلائیه قرار گرفت که تیم پایتخت‌نشین در نخستین حضور علی کریمی مصمم به کسب امتیاز بود و انتظار می‌رفت که شاگردان لوکا بوناچیچ کار سختی داشته باشند. گرچه بسیاری معتقدند که تغییرات صورت گرفته در تیم تهرانی به سود گسترش فولاد بود و لوکا و یارانش باید از این موقعیت بهره می‌بردند.

با این همه تیم بوناچیچ در برابر نفت باانگیزه بازی قابل قبولی را به نمایش گذاشت و نتیجه بدست آمده برای آبی و زرد پوشان را با در نظر گرفتن پایان ناکامی‌ها در خارج از خانه و ذکر حواشی این باشگاه در طول یک هفته گذشته که اخبار اکثر سایت‌ها در مورد این تیم حول محور اولتیماتوم باشگاه به لوکا بوناچیچ و احتمال اخراج این مربی کروات منتشر شده بود، می‌توان قابل قبول دانست.

ناداوری گریبان‌گیر تکراری تیم بوناچیچ!

آبی و زرد پوشان یکی از معدود تیم‌های این فصل فوتبال ایران هستند که تا بدین جای لیگ هفدهم اسیر ناداوری شده‌اند و این مسئله در دیدار با نفت بسیار مشهود بود. این تیم در بازی روز پنجشنبه سه صحنه مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه حریف داشت که داور میدان حداقل در یکی از آنها می‌بایست اعلام پنالتی می‌کرد. تصمیمات قاضی میدان در نهایت مانع از پیروزی نماینده تبریز شد.

خاطرنشان می‌شود در دیدار هفته چهارم لیگ برتر فوتبال گسترش فولاد درحالی در خانه فولاد تن به شکست داد که اعلام پنالتی مشکوک به سود تیم میزبان در واپسین دقایق تمامی رشته‌های تیم تبریزی را پنبه کرد و در پی آن شاگردان بوناچیچ با دست خالی به تبریز بازگشتند.
 


بررسی نقاط ضعف: تراکتور آسیب‌پذیر روی ضربات ایستگاهی، گسترش بدون تمام‌کننده

تراکتورسازی در این فصل روی ضربات ایستگاهی و شروع مجدد آسیب‌پذیر نشان داده و سرخ‌پوشان در کل از 6 گلی که در لیگ هفدهم دریافت کرده‌اند، 5 گل را از روی ضربات شروع مجدد دریافت کرده‌اند یعنی 80 درصد از گل‌های دریافتی که این موضوع به خوبی بیانگر نقطه ضعف تراکتورسازان است. این تیم در بازی با سیاه جامگان نه تنها گل خورده خود را از روی چنین ضرباتی دریافت کرد، بلکه در چند مورد مشابه نیز خوش‌شانس بود که دروازه‌اش باز نشد.

در آن سو گسترش فولاد با از دست دادن لوسیانو پریرا با مشکل بزرگی به نام گلزنی دست و پنجه نرم می‌کند و تا بدین جای فصل رضا خالقی‌فر که صرفاً یک هافبک تهاجمی است به همراه میلاد شیخ فخرالدینی این بار را به دوش کشیده‌اند. دیدار با نفت ثابت کرد این تیم تمام‌کننده حرفه‌ای ندارد و باید دید خرید جدید گسترش فولاد که در راستای همین امر صورت گرفته است، می‌تواند نقطه ضعف آبی و زرد پوشان را مرتفع سازد یا خیر؟

درخشش دروازه‌بانان نقطه اشتراک تبریزی‌ها

هم فرناندو دخسوس و هم فرزین گروسیان در دیدارهای هفته ششم روز بسیار خوبی را پشت‌ِسر گذاشتند. قطع یقین درخشش گروسیان در چارچوب دروازه تراکتورسازی در سایه اعتماد یحیی و پافشاری این مربی به دست آمد و این دروازه‌بان همچون دیدار با پدیده تیمش را در بازی حفظ کرد. اگر موقعیت تک به تک سیاه جامگان در دقیقه 82 وارد دروازه تراکتورسازی می‌شد چه بسا نتیجه قبل از گل تساوی تراکتورسازی 2 بر صفر می‌شد و جبران کار دشوار و غیرممکن می‌شد.

در آن سو فرناندو دخسوس سنگربان گسترشی‌ها نیز برای دومین بار در لیگ هفدهم دروازه خود را برابر حریفان بسته نگه داشت. این دروازه‌بان برزیلی که در لیگ پانزدهم سلطان کلین‌شیت فوتبال ایران شده و یکی از عوامل قهرمانی تیم استقلال خوزستان بود، در بازی با نفت بسیار تأثیرگذار بود و عکس‌العمل‌های موفق و خروج‌های مطمئن باعث شد تا او به عنوان ستاره میدان شناخته شود.

نتایج معکوس‌وار برای سرخابی‌ها در جدول

به رغم اینکه گسترش فولاد در این هفته موفق و تراکتورسازی ناموفق عمل کردند اما چنین عملکردی نتایجی عکس در جدول داشت زیرا شاگردان گل‌محمدی در جدول رده‌بندی لیگ برتر فوتبال با 7 امتیاز به رده هشتم جدول صعود کردند اما یاران بوناچیچ با وجود 4 امتیازی شدن در قعر جدول ماندنی شدند.

گفتنی است در هفته هفتم لیگ برتر فوتبال که شاهد تقابل نمایندگان شمالغرب و شمال‌شرق کشور خواهیم بود، هر دو نماینده تبریز در شرایطی مشابه با هفته هفتم برابر حریفان مشهدی صف‌آرایی می‌کنند که طی آن تراکتورسازی در خانه پذیرای پدیده خواهد بود و گسترش فولاد در مشهد به میهمانی سیاه جامگان می‌رود.
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •