مدرسه میثاق
موسسه کوثر
بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی سر به فلک کشید/ ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اضافه‌برداشت فقط در یک ماه
 • 1396/06/24 13:44
 • 90829

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی سر به فلک کشید/ ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اضافه‌برداشت فقط در یک ماه

بر اساس آخرین آمارها بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان تیرماه ۹۶ به رقم ۱۰۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان رسیده که نشان می‌دهد که تنها به فاصله یک ماه اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش آناج به نقل از فارس، بر اساس آمارهای مربوط به خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی که در قالب گزارش گزیده آمارهای اقتصادی از سوی بانک مرکزی ارائه شده، حجم کل دارایی خارجی بانک مرکزی در پایان تیرماه امسال به رقم 346 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است.

این رقم نسبت به اسفندماه سال گذشته 2.1 درصد و در مقایسه با تیرماه سال قبل 3.6 درصد افزایش داشته است.

حجم اسکناس مسکوک در پایان ماه مورد بررسی 6 هزار و 990 میلیارد تومان محاسبه شده است که در یک سال منتهی به تیرماه امسال 22.6 درصد و در 4 ماهه اول امسال نسبت به اسفند سال گذشته 39.5 درصد افزایش داشته است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در 4 ماهه اول امسال 7.8 درصد افزایش و در یک سال منتهی به تیرماه 96 به میزان 0.3 درصد کاهش داشته است. حجم کل بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی 62 هزار و 80 میلیارد تومان است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی از دو جزء بدهی دولت و بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی تشکیل می‌شود که در این چارچوب سهم دولت از کل بدهی‌ها 34 هزار و 930 میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی 27 هزار و 150 میلیارد تومان است. بدهی دولت در یک سال منتهی به تیرماه 96، 1.2 درصد و در 4 ماه اول سال جاری 27.6 درصد افزایش داشته است،

رشد بیش از 7 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی ناشی از دریافت تنخواه بودجه است که البته دولت طبق قانون باید تا پایان سال این بدهی را تسویه کند. بدهی‌ شرکت‌ها و مؤسسات دولتی در 4 ماهه اول امسال 10.2 درصد و در یک سال منتهی به تیرماه 96 به میزان 2.2 درصد کاهش داشته است.

سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا پایان تیرماه به رقم 134 هزار و 560 میلیارد تومان رسیده است که در یک سال منتهی به تیرماه 20 درصد و در 4 ماهه اول امسال 6.5 درصد رشد داشته است.

همچنین بانک‌ها 5 هزار و 270 میلیارد تومان به عنوان سپرده دیداری نزد بانک مرکزی قرار داده‌اند.

سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی در یک سال منتهی به تیرماه امسال 2.9 درصد و در 4 ماهه اول امسال 4 درصد کاهش داشته است. رقم سپرده دولت نزد بانک مرکزی 31 هزار و 290 میلیارد تومان است. سپرده شرکت‌ها و مؤسسات دولتی نزد بانک مرکزی 4 هزار و 410 میلیارد تومان بوده که در یک سال منتهی به تیرماه 14 درصد افزایش داشته اما در 4 ماهه اول امسال 7.5 درصد کاهش داشته است.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 107 هزار و 870 میلیارد تومان درج شده است که این رقم در یک سال منتهی به تیرماه 18.7 درصد و در 4 ماهه اول سال جاری 8.2 درصد رشد داشته است. نکته جالب رشد قابل توجه بدهی بانک‌ها در فاصله خرداد تا تیرماه 96 است، به‌طوری‌که این بدهی فقط در یک ماه 6 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش داشته است و طبق شنیده‌ها میزان بدهی در مردادماه هم رشد قابل توجهی داشته؛ چراکه بانک‌ها خبرهایی مبنی بر برنامه بانک مرکزی برای تبدیل اضافه‌برداشت‌ها به خط اعتباری شنیده بودند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •