موسسه کوثر
مدرسه میثاق
برجامی که زیر و رو شد!
 • 1396/06/22 09:12
 • 90620
تحلیلی کوتاه از سخنان آمانو در نشست شورای حکام:

برجامی که زیر و رو شد!

یوکی آمانو رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در کنفرانس خبری نشست شورای حکام سازمان ملل تایید کرد که معاهده برجام امکان بازدید سرزده از تمامی سایت های نظامی و غیر نظامی را فراهم می کند.

گروه آذربایجان غربی آناج: هر روز که میگذرد بند تازه ای از برجام پیدا می شود انگار این برجام دائم در حال توسعه است و پارس جنوبی وار فازهای مختلف آن پی در پی رونمایی می شوند یا شاید هم ما از تمامی بندهای برجام خبر نداریم وگرنه این ها همه در متن توافق وجود داشته است یا شاید هم این بند ها را می دیدیم و هشدار می دادیم ولی کسی گوش نمی داد؟؟!!
  در روز های اخیر یوکی آمانو در حاشیه کنفرانس خبری نشست سالانه شورای حکام آژانس بین المللی اتمی ضمن تایید پایبندی ایران به تعهدات برجامی بر برخی هشدار ها و ادعاهای منتقدین برجام مهر تایید زد، آمانو با تایید این حرف که آژانس امکان بازرسی از تمام سایت های ایران چه نظامی و غیر نظامی دارد گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز اجرای برجام، پروتکل الحاقی را در ایران اجرا کرده است،بر اساس این پروتکل، هرگاه نیازی احساس شود، آژانس تقاضای دسترسی خواهد داد و تفاوتی بین سایت‌های نظامی و غیرنظامی وجود نداشته و این در خصوص تمامی کشورها صادق است،از روز اجرای برجام، دسترسی‌های مکمل در ایران وجود داشته است و این دسترسی‌ها ادامه خواهد یافت؛رژیم راستی‌آزمایی در ایران قوی‌ترین رژیمی است که در حال حاضر وجود دارد. از نقطه‌نظر راستی‌آزمایی، برجام یک دست‌آورد مهم بوده است. 

این سخنان شاید از دید برخی عناصر غربزده ساده تلقی شود و برخی با تکیه بر اینکه آمانو این بازرسی ها را عادی و همگانی میداند بگویند ایران هم مثل یکی از همه کشور ها، ولی هرگز از یادمان نمی رود همین آژانس اطلاعات دانشمندان گرانقدر و نابغه را در اختیار سرویس های جاسوسی  دشمنان گذاشت. از آن گذشته چرا با وجود امضای این تعهدات در برجام و با گذشت دو سال از اجرای برجام  تا کنون دولتمردان و مذاکره کنندگان هسته ای به این موارد مهم اشاره نکردند و هر گاه منتقدین حرف از بازرسی از سایت های نظامی به میان آوردند آنها را مزدور و خائن خواندند و یا صدای آنها را با روزنامه های زنجیری حلقه به گوششان خفه کردند.

حال چه توضیحی برای افکار عمومی دارند؟البته لازم به توضیح است با اینکه آمانو کاملا شفاف موضوع بازدید از مراکز نظامی را بیان کرده اما همچنان امثال عراقچی ها زیادند تا اظهارات آمانو را بازدید معمولی دانسته و بیان کنند تا بازدید فاحش فاصله داریم.

 گذشته از این مهمترین مسئله ای که مطرح می شود؛ بحث خطوط قرمزی است که مقام معظم رهبری برای مذاکره کنندگان تعیین کردند و حال با گذشت زمان علی رغم ادعاهای دولتمردان کم کم همه خطوط قرمز از جمله بازدید از سایت های نظامی در حال خدشه دار شدن و زیر پا گذاشته شدن توسط چند اشتباه فاحش در مذاکره یک طرفه است، دولت  و حامیانشان پس از اینکه  انتظارشان از  برجام  برآورده نشد تمام مسئولیت فاجعه برجام را از حاشیه دولت دور کردند و در همان روزنامه های زنجیری تیتر های پی در پی زدند که برجام با  تصویب مجلس شکل گرفته است تا مسئولیت آن را از خود دور سازند.

حال دو سال از اجرای برجام  در کشور می گذرد سننگینی امتیازات داده شده بیش از پیش مشخص و معین می گردد اکنون باید منتظر ماند و دید که مسئولین دولتی در قبال اشتباه استراتژیک برجام چه اقداماتی انجام خواهند داد.
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •