موسسه کوثر
مدرسه میثاق
کارگاه آموزشی کمیسیون های سه گانه شهرداری در شورای شهر تبریز برگزار شد
 • 1396/06/21 22:21
 • 90619
با حضور مدیران دفتر امور شهری و شوراهای استانداری؛

کارگاه آموزشی کمیسیون های سه گانه شهرداری در شورای شهر تبریز برگزار شد

کارگاه آموزشی کمیسیون های سه گانه شهرداری تبریز برای اعضای شورای شهر با حضور مرتضی علیخانی مدیر دفتر امور شهری و شوراهای استانداری و اعضای شورای شهر تبریز برگزار شد.

به گزارش آناج، جلسه علنی و فوق العاده شورای شهر تبریز شامگاه سه شنبه در قالب کارگاه آموزشی برگزار شد. در این کارگاه آموزشی علاوه بر ارائه مطالبی در خصوص قوانین مربوط به شورا و شهرداری، در خصوص مشکلات و ایراداتی که برای شوراهای چهارم در شهرهای مختلف استان بوجود آمده بود بحث و تبادل نظر شد.

مرتضی علیخانی مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه نامه نگاری برخی اعضای شوراهای شهر با شهرداران مناطق و سازمان ها در دوره گذشته محل ایراد بود گفت: نامه نگاری اعضای شورا به شهرداران مناطق ممنوع است و بر اساس قانون مکاتبات شورا به شهرداری توسط رئیس شورای شهر صورت می گیرد.

وی در خصوص سفر اعضای شورای شهر به خارج از کشور نیز اظهار داشت: سفر شخصی اعضای شورا به عنوان عضو شورا و از جایگاه شورای شهر تبریز بر اساس آیین نامه نیاز به اخذ مجوز از مراجع مربوطه دارد

علیخانی افزود: البته در صورتی که سفر خارجی شخصی باشد، نیازی به اخذ مجوز از دستگاههای مربوطه نیست، اما برگزاری جلسه و دیدار رسمی به عنوان عضو و نماینده شورای شهر و دیدار با مسئولان خارجی نیاز به صدور مجوز از طرف کمیسیون مربوطه در استانداری دارد.

 

معامله عضو شورای شهر با شهرداری

علیخانی در خصوص ممنوعیت هر نوع معامله اعضای شورای شهر با شهرداری گفت: عضو شورا نمی تواند در مزایده و یا مناقصه ای از شهرداری شرکت کند، عضو شورا قانونا حق معامله با شهرداری به هیچ عنوان را ندارد.

وی در ادامه افزود: منع مداخله اعضای شورا و مشاور عضو شورا در امور اجرایی صراحتا عنوان شده است.

 

نظارت شورای اسلامی شهر عام است شوراهای شهر از شهرداری پرسشگری نمی کنند

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی بر نظارت شورا بر شهرداری ها تاکید کرد و گفت: شهرداری موظف است گزارش عملکرد یک ماه شهرداری را تا پانزدهم هر ماه به شورا ارائه دهد. در دور گذشته هیچ یک از شوراهای شهر این موضوع را جدی نگرفتند در حالی که بزرگترین اهرم نظارتی شورا این است و شورای پنجم باید این موضوع را جدی بگیرد.

 

غیبت عضو شورای شهر چه زمانی به سلب عضویت منجر می شود؟

کارشناس امور شوراها و مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری در خصوص شرایط سلب عضویت شور در نتیجه غیبت نیز افزود: چنانچه عضو شورا 6 جلسه متوالی و یا 12 جلسه متناوب در جلسه رسمی شورای شهر حضور نداشته باشد سلب عضویت می شود.

وی ادامه داد: در شورای چهارم، یکی از اشکالات شورا عدم وجود دفتر حضور غیاب در ورودی جلسات بود که عضو با خط خود ساعت ورود و خروج خود را در دفتر ثبت کند و این ثبت دلیل بر حضور در جلسه خواهد بود

علیخانی افزود: اعضای شورای شهر وقتی عضو شورا می شوند نمی توانند در سایر ادارات و سازمان ها از جمله نظام مهندسی و ادارات عضو شوند.

وی در پایان سخنانش با اشاره به اینکه دوره چهارم شورای اسلامی شهر تبریز تاکنون حسابرسی نشده است اظهار داشت: از رئیس محترم شورای شهر تبریز درخواست می کنم دستور دهند هر چه سریعتر حسابرسی سالهای 93 – 94 و 95 شروع شود ضمن اینکه باید اعلام کنم حسابرسی شورا از سال 93 الزام قانونی دارد.

در ادامه جلسه خراسانی یکی از کارشناسان دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی در خصوص کمیسیون های سه گانه ماده 100 ، بند 20 ماده 55 و ماده 77 سخن گفت.

در ادامه جلسه شورای شهر تبریز مشاور حقوقی شورای شهر به قرائت قانون شهرداری در خصوص کمیسیون های ماده 100 ، بند 20 ماده 55 و ماده 77 پرداخت.

دکتر شکور اکبرنژاد با اشاره به سالروز وفات استاد شهریار افزود: به مناسبت سالروز وفات استاد شهریار یکی از نزدیکان این شاعر پرآوازه به شورا دعوت خواهد شد، احتمالا دکتر شعردوست و یا دکتر صدرنیا به این مناسبت در جلسه شورا حضور خواهند داشت.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •