موسسه کوثر
مدرسه میثاق
با دیوار کشیدن دور حاشیه‌‌نشین‌‌ها مشکل حل نمی‌‌شود/ سهم فقرا از تبریز 2018 چیست؟
 • 1396/06/21 12:37
 • 90569
مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌‌شرقی مطرح کرد؛

با دیوار کشیدن دور حاشیه‌‌نشین‌‌ها مشکل حل نمی‌‌شود/ سهم فقرا از تبریز 2018 چیست؟

کلامی از عدم توجه مسئولین به اشتغال افراد تحت پوشش کمیته امداد انتقاد کرد و خواستار استفاده شهروندان از محصولات داخلی شد.

به گزارش آناج، محمد کلامی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه آماده‌‌ی پذیرش انتقادات و پیشنهادات جهت بهبود وضعیت اداره است، ابراز داشت: حاضریم ریز تمامی هزینه‌‌ها و درآمدها را در اختیار عموم قرار دهیم چراکه از شفاف‌‌سازی ابایی نداریم و اولویت اول کمیته امداد جلب اعتماد مردم است.

وی افزود: ما همواره در بین نیازمندان هستیم و بیش از هر ارگان دیگری سراغ حاشیه‌‌نشین‌‌ها رفته‌‌ایم، هدف‌‌مان نیز توانمندسازی فقرا با ایجاد اشتغال بوده است، چون نمی‌‌خواهیم با صرف پول دادن نیازهایشان را به صورت مقطعی رفع کنیم، بلکه می‌‌خواهیم خودکفا شوند.

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌‌شرقی با اعلام اینکه عده‌‌ای می‌‌خواهند با قابل تحمل کردن فقر محبوبیت ایجاد کنند، توضیح داد: تا زمانی که شاخص‌‌های فرهنگی بین خانواده‌‌ها ایجاد نشود حمایت مالی و پولی فقر را از بین نخواهد برد و امروز برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد پرونده‌‌های فرهنگی باز کرده‌‌ایم.

وی ادامه داد:رویکرد ما از حمایت صرفا مالی تشویق به ایجاد اشتغال است امروزه طلاق، اعتیاد به مواد مخدر، ناهنجاری های اجتماعی سبب فقر میشود و در جامعه امروز ما راه های ایجاد فقر بیش از گذشته باز شده است و تقریبا نزدیک به سی وپنج درصد افراد تحت پوشش کمیته امداد زنان مطلقه ای هستند که بخاطر طلاق دچار فقر شده اند.

کلامی با اشاره به ایجاد هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد عنوان کرد:دویست نیسان اقلام ضروری بین خانوار های تحت پوشش در روستاهای اطراف تبریز و دو هزار و 850 دار قالی در بین خانواده های تحت پوشش توزیع شده است همچنین سی وپنج هزار مشاوره شغلی به این افراد داده شده و ششصد نفر به عنوان منابع انسانی به کارخانه ها معرفی شده اند.

وی ابراز کرد:در راستای ایجاد اشتغال نیز نیز به افراد بین بیست تا پنجاه سال نامه داده ایم که برای معرفی شغل به کمیته امداد مراجعه کنند و همچنین با رویکرد ایجاد صندوق ولایت قرض الحسنه وام به مددجویان میدهیم تا از ایجاد تن پروری و حمایت نقدی جلوگیری کنیم.

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌‌شرقی در خصوص ایجاد نظم اداری در ادارات کمیته امداد تصریح کرد: قول ایجاد نظم ساختاری در ادارات را داده بودیم که خوشبختانه امروز این نظم و هماهنگی ایجاد شده است ویکی از مصادیق آن انتقال هفتاد و پنج هزار حساب مددجویان از تمامی بانک به صندوق ولایت برای واریز مقرری ها  در عرض پانزده روز بوده است.

وی اذعان داشت:دو نوع مددجو در کمیته امداد داریم که یک دسته از مددجویان علاوه بر تمامی خدمات حقوق بگیر کمیته امداد نیز هستند که تعداد آنها هفتاد و سه هزار نفر در استان است که بیشترین این آمار در شهرستان های کلیبر و هوراند و کمترین این افراد در شهرستان های تبریز و بستان آباد هستند همچنین نزدیک به دویست هزار نفر غیر حقوق بگیر از بعضی از خدمات کمیته امداد بهره مند میشوند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال گذشته جشن خود کفایی چهار هزار و 600 مددجوی کمیته امداد برپا شده است،گفت: پیش بینیمان نیز این است که این عدد امسال به پنج هزار نفر برسد و این خودکفایی به معنای پرداخت وام چند ده میلیونی نیست بلکه مطمئن هستیم که دیگر این افراد به خدمات کمیته امداد نیازمند نیستند.

وی بیان داشت:در راستای ایجاد اشتغال هم در پرورش شترمرغ، پرورش گیاهان دارویی و تولید قطعات خودرو حمایت از خانواده های تحت پوشش صورت میگیرد و همچنین در حوزه گردشگری با ایجاد کانکس های گردشگری این کانکس ها به صورت ده ساله به خانواده ها واگذار میشود و هرچند هزینه این کانکس ها را ما پرداخت خواهیم کرد اما درآمد آن به خاطر پذیرش گردشگر متعلق به این خانواده ها خواهد بود در منطقه آزاد ارس نیز کارواشی ایجاد خواهیم کرد تا خانواده های تحت پوشش در این کارواش مشغول به فعالیت شوند.

کلامی همچنین از ایجاد کیوسک هایی توسط کمیته امداد در شهر تبریز خبر داد و اظهار داشت: با شهرداری صحبت هایی داشته ایم تا کیوسک هایی را ایجاد کنیم و به صورت بیست ساله در اختیار ما قرار دهند و ما نیز آنها را در اختیار خانواده ها قرار دهیم.

وی بیان داشت: از ابتدای جشن نیکوکاری سال گذشته پنجاه و هفتاد درصد کمک‌‌های مردمی افزایش یافته است، در جشن عاطفه‌‌‌ها چهار و نیم میلیارد کمک مالی به دانش آموزان گردید اما امسال قبل از شروع جشن عاطفه‌‌ها یک و نیم میلیارد کمک شده است و پیش بینی‌مان این است که تا پایان این جشن به پنج میلیارد تومان برسد و این نتیجه اعتماد مردم به کمیته امداد است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به پیش بینی ایجاد هزار شغل تا آخر امسال نیز توضیح داد:سال گذشته برای دویست و پنجاه نفر شغل یابی انجام داده ایم که از این نظر در کشور مقام اول را داریم و بایستی توضیح دهیم که کارخانه هایی که افراد تحت پوشش کمیته را استخدام کنند سال اول صد درصد بیمه و سال دوم پنجاه درصد بیمه شان پرداخت میشود.

وی میزان صدقات را در استان با توجه به مقایسه با سایر استان ها کم دانست و خاطر نشان کرد:در پنج ماهه اول امسال در آمد کمیته امداد از صدقات پنج میلیارد تومان بوده است که سال گذشته کل این مبلغ دوازده میلیارد تومان بوده است که در در مقایسه با استانی مثل اصفهان که درآمد بیست و پنج میلیارد تومانی از صدقات داشته است تقریبا نصف این استان بوده ایم در همین راستا نیز شصت هزار صندوق صدقات بین خانواده های استان پخش شده است.

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌‌شرقی افزود:مبلغ مستمری مددجویان این کمیته شصت هزار تومان و یارانه آنها دویست و هفتاد هزار تومان است که با توجه به پکیج غیر نقدی که در اختیار مددجویان قرار میگیرد این مبلغ به بالای یک میلیون تومان میرسد.

وی در خصوص زمان برگزاری جشن عاطفه ها در استان نیز عنوان کرد:جشن نیکوکاری در بیست سوم و بیست چهارم در چهارده مرکز نمازهای جمعه،مساجد و غیره و در نوزده مهر این جشن در مدارس برگزار خواهد شد شعار امسال ما نیز "مهر در انتظار همدلی" است.

محمد کلامی با انتقاد از مسئولین در خصوص عدم توجه به مناطق حاشیه نشین و محرومین در آستانه تبریز 2018 عنوان کرد: زیر پوست شهر فقر فرهنگی کسانی است که از نیاز اولیه خود محرومند،سهم فقرا از تبریز۲۰۱۸چیست؟ آیا کارمان این است که بیاییم در کنار اتوبان پاسداران بتن بریزیم تا مسافرینی که به هتل کایا میروند حاشیه شهر را نبینند؟ چرا ما امروز به جلسات تبریز 2018 دعوت نمیشویم مگر فقرا از شهر و این رویداد تاریخی سهمی ندارند؟ سهم مردم جاشیه نشین از تبریز 2018چیست که اگرشهرداری ها در طول سالهای گذشته به درستی به وظایفشان عمل میکردند این حاشیه نشینی ایجاد نمیشد.

وی متذکر شد: چرا کمیته امداد در کمک به نیازمندان تنهاست امروز خروجی سیاست های غلط فرهنگی و اقتصادی ورودی کمیته امداد است و تا زمانی که تفکرمان این باشد که نماد مبارزه با فقر کمیته امداد است این فقر از بین نخواهد رقت زیرا همه ارگان ها مسئول مبارزه با فقر هستند و کمیته امداد تنها ستاد هماهنگی مبارزه با فقر است.

وی از دستمزد بسیار پایین قالیبافان در حاشیه شهر نیز گلایه کرد و بیان داشت:این برده داری مدرن است که یک زن فرش هفت میلیونی را با دستمزد پانصد هزار تومانی برای سه ماه ببافد و نتیجه آن فقری میشود که در حاشیه شهر ها مشاهده میکنیم. 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: امروز در حاشیه‌‌های شهر کودکان بی‌‌هویتی داریم که نمی‌‌دانیم باید با آنها چه کنیم، مسئولین ما امروز به‌‌جای خرید فرش تبریز که دستباف مددجویان ماست در هدیه‌‌های خود فرش خارجی می‌دهند و ما باید در این خصوص چه کنیم؟

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •