طرح تفحص از امور معادن، مس سونگون را از چنگالِ «اتاق کرمان» می‌‌رهاند؟
 • 1396/06/07 17:18
 • 89346
آناج گزارش می‌دهد؛

طرح تفحص از امور معادن، مس سونگون را از چنگالِ «اتاق کرمان» می‌‌رهاند؟

در صورت تحقق شهرک صنعتی سونگون و صنایع ذوب و پالایش، دو اتفاق مهم در استان روی داده و چهره ی آذربایجان شرقی متحول خواهد شد. از نظر اقتصادی، استان به یک درآمد پایدار و بسیار بالایی دست پیدا کرده و بالای ده هزار نفر به صورت مستقیم شروع بکار خواهند کرد.

گروه اقتصادی آناج: دم خروس رانت در صنایع مس ایران آشکار شد. این را می‌‌‌‌‌توان از مصوبه امروز مجلس مبنی بر تفحص در امور معادنِ وزارت صنعت و همچنین اظهارات معاون امور معادن آن وزارتخانه فهمید. 

معاون امور معدن و صنایع معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت در آذربایجانشرقی روال گذشته درخصوص صنایع مس را نادرست تلقی کرد و اظهار داشت: صادرات کنسانتره مس به نفع کشور نیست و تولید کاتد باید حتماً آغاز شود، از این رو موضوع کاتد مس اهمیت بسیاری برای صنایع معادن دارد.

سرقینی همچنین در خصوص وضعیت آهک هیدراته اهر بیان کرد: تاخیرات زیادی در این رابطه انجام گرفته از این رو اخطارهای لازم به شرکت ملی مس داده شده است؛ طبق اخطار داده شده خواستار تسریع پروژه آهک هیدراته از شرکت ملی مس شده‌ایم که تا روند رو به کندی آن هرچه سریع‌تر تسریع یابد.

سدی که دست‌‌‌های پشت پرده‌‌‌ی این صنعت در مقابل توسعه مس آذربایجان ایجاد کرده بودند بعد از مدت‌‌‌ها با انتقاد و واکنش متولی اصلی مس در ایران مواجه می‌‌‌شود؛ چه فرآیندی طی شد که معاون امور معادن پس از مصوبه مجلس به چنین انتقادی می‌‌پردازد؟ برای پاسخ، مخاطبان را به نشست زمستانی نماینده مردم ورزقان با اصحاب رسانه ارجاع می‌‌دهم. «متن کامل این نشست را در اینجا ببینید.»

هر آنچه در آن نشست گفته شد، امروز در حال شفاف سازی است. بخش‌‌هایی از اظهارات رضا علیزاده را مرور می‌‌کنیم: «وی با اشاره به نقش معاون اول رئیس جمهور در عدم توسعه مس سونگون گفت: معاون اول هستند لذا نقش اول هستند!.. این مدیرعامل مس هم، سهمیه آقایان دیگری است، ما گاها خیلی نمی‌توانیم به وزیر فشار بیاوریم. هر چند در قانون اساسی نماینده می‌‌تواند وزیر را هم استیضاح کند. گاها احساس می‌کنیم بدشان هم نمی‌آید که ما این کار را بکنیم. سیستم هم بدش نمی‌آید این کار انجام شده و آنها را از دست یک نفر خلاص کند. این هم کارمان را دشوارتر کرده است. مجبوریم بگوییم که فعلا یک نفر دارد کم و بیش حمایت می‌کند.»

علیزاده ضمن اشاره به کارخانه‌‌‌‌های تاسیس و راکد مانده در کرمان نیز افزود: این‌‌ها در امر کارخانه‌هایی که آنجا زده‌اند واقعا مانده‌اند، چون اگر این کارخانه‌ها شروع به کار بکند آذوقه خواهد خواست. اینها به هر نحوی می‌خواهند روی حرف خود بایستند. وقتی آقای مراد علی زاده آمده بود گفتم: "تو در خواب هم نمی بینی که این کار، با این روند جلو برود! مردم مانع خواهند شد. اگر فکر می‌کنی که اینها بارگیری شود بیاید در تبریز وارد واگن‌ها شود سوختگیری شود و ببرند در کرمان تحویل داده شود تا در آنجا کارخانه‌هایتان را توسعه دهید، پایین دستی‌هایتان را توسعه دهید کاملا در اشتباه هستی. من بعید می‌بینم این خواب شما تحقق پیدا کند! حداقلش این است که آن معدن تعطیل می‌شود، یک نسلی در آینده می‌آید که عرضه داشته باشد، شاید ما عرضه نداریم نمی‌توانیم. نسلی که عرضه دارد می‌آید و از منابع خود در جهت توسعه منطقه و استانش درست استفاده می‌کند.

افشاگری‌‌های علیزاده را می‌‌توان در یک عبارت خلاصه کرد. اگر طرحِ شهرک سونگون اجرایی شود، کل معادن آذربایجان درخدمت سه کارخانه ذوب، پالایش و اسید سولفوریک بوده و کنسانتره‌‌ای از این منطقه روانی کرمان نخواهد شد. به همین دلیل شاید دست‌‌های پشت پرده با طرح ریزی سناریوهای پیچیده‌‌ای مهمترین طرح اقتصادی استان را به تعلیق کشانده‌‌‌اند.

در صورت تحقق شهرک صنعتی سونگون و صنایع ذوب و پالایش، دو اتفاق مهم در استان روی داده و چهره‌‌ی آذربایجان شرقی متحول خواهد شد. از نظر اقتصادی، استان به یک درآمد پایدار و بسیار بالایی دست پیدا کرده و بالای ده هزار نفر به صورت مستقیم شروع بکار خواهند کرد. صنایع پایین دستی مس همچون لوازم خانگی نیز، کارآفرینی فراوانی را محقق خواهد کرد.

محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در واکنش به کارشکنی‌‌های انجام گرفته در راه توسعه مس سونگون اظهار داشت: اگر صنعت مس آذربایجان مقرون بصرفه نیست حمل کنسانتره‌‌ی معادن آذربایجان به کرمان چه صرفه‌‌ی اقتصادی دارد؟ درصد خلوص مس سرچشمه از مس آذربایجان پایین بوده و اگر بنا بر تعطیلی باشد، باید صنعت مس کرمان تعطیل شود. قصد طیف کرمان از تعطیلی رونق آذربایجان چیست؟ بنده عضو کمیته ی تحقیق و تفحص مس بودم. با مشاهده‌‌ی سناریوهای از پیش طراحی شده به ریاست کمیسیون مربوطه گفتم از این کمیته هیچ نتیجه‌‌ای برنخواهد آمد.

دی ماه سال گذشته بود که فشارهای استانی و ملی بر متولیان صنایع مس اثر گذار شد و نماینده مردم ورزقان از سرگیریِ توسعه مسِ سونگون را خبر داد. وی در نامه ای نوشت: «قرار شد بزودی نسبت به انتخاب پیمانکار و از سرگیری اجرای این طرحها جهت تولید سالیانه یکصد هزارتن شمش مس با در نظر گرفتن اولویت های زیست محیطی در ورزقان اقدام شود.»

آنچه ارائه شد، گزارشی بود قبل از طرح جدید تفحص. امروز با تصویبِ تفحص از امور معادن و اخطار معاون وزیر به شرکت مس، به وضعیت تشریح شده توسط نماینده ورزقان پی می بریم: «این مدیرعامل مس هم، سهمیه آقایان دیگری است. ما گاها خیلی نمی‌توانیم به وزیر فشار بیاوریم. هر چند در قانون اساسی نماینده می‌‌تواند وزیر را هم استیضاح کند. گاها احساس می‌کنیم بدشان هم نمی‌آید که ما این کار را بکنیم. سیستم هم بدش نمی‌آید این کار انجام شده و آنها را از دست یک نفر خلاص کند. این هم کارمان را دشوارتر کرده است. مجبوریم بگوییم که فعلا یک نفر دارد کم و بیش حمایت می‌کند.»

حساسیت کار به حدی رسیده که نماینده جدید مردم اهر نیز به این موضوع واکنش نشان داده است. بیت‌الله عبدالهی با انتقاد از عدم همکاری شرکت مس ایران عنوان داشت: شرکت مس ایران درباره معادن آذربایجان شرقی کار خود را درست انجام نداده و به این منطقه ظلم کرده است. از وزیر جدید می‌خواهم که به داد مس منطقه نیز برسد مس فقط متعلق به کرمان نیست، خوشبختانه فعالیت‌های معدن مس انجرد نیز آغازشده و امیدواریم به‌زودی تولید خود را شروع نماید.

مخلص کلام اینکه شرکت مس فی الحال از اختیارات وزارت صنعت خارج است و اراده‌‌ای فراقوه می‌طلبد تا رانتِ ضخیمِ شکل گرفته شکسته شود. باید منتظر ماند و دید که مس سونگون با طرح جدید تفحص به سرمنزل توسعه خواهد رسید یا نه؟

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •