شتاب مهاجر فرستی آذربایجان شرقی کند شده است/ پایین بودن آمار بیکاری استان به دلیل نرخ بالای مهاجرت است
 • 1396/06/04 08:42
 • 88939
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ؛

شتاب مهاجر فرستی آذربایجان شرقی کند شده است/ پایین بودن آمار بیکاری استان به دلیل نرخ بالای مهاجرت است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی از کاهش شتاب مهاجر فرستی آذربایجان شرقی در سال های اخیر خبر داد.

به گزارش  آناج به نقل از نصر، داود بهبودی در نشستی خبری با بیان اینکه دیگر آذربایجان شرقی مهاجرفرست ترین استان کشور نیست افزود: در شاخص مهاجرت آذربایجان شرقی در سال های گذشته نرخ بالایی داشت ولی در سرشماری بین سال های ٩٠ تا ٩٥ شتاب این شاخص کند شده ولی همچنان مثبت است.

وی ادامه داد: در بحث مهاجرت شاهد آن هستیم که اکثرا نخبگان و سرمایه گذاران از این استان مهاجرت می کنند و این امر موجب می شود که تراز کیفی نیروی انسانی در استان پایین بیاید و استان های مقصد که تراز کیفی نیروی انسانی پایین تری دارند؛ افزایش می یابد.

بهبودی در خصوص دلایل مهاجرت نخبگان از آذربایجان شرقی نیز اظهار داشت: بخش عمده ای از دلایل مهاجرت به سوابق تاریخی و اجتماعی ما بر می گردد، به دلایل مختلف بعد از مشروطه مقوله مهاجرت از آذربایجان شرقی رونق گرفته است و این امر نیازمند تحقیق و علت یابی علمی دارد.

وی اضافه کرد: معمولا نخبگان در محیط هایی که زیاد دیده شوند یا به عبارتی دیگر تابلو شوند نمی توانند به راحتی فعالیت کنند و معمولا مهاجرت را انتخاب کرده و به استان های بزرگ تر می روند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اضافه کرد: البته جامعه باید ظرفیت پذیرش متخصص و سرمایه گذار توانمند را داشته باشد و همگی باید در مسیر افزایش ظرفیت ها اقدام کنیم.

بهبودی با بیان اینکه این پدیده اتفاقی جهانی است اذعان داشت: مهاجرت از شهرهای کوچکتر و کمتر توسعه یافته به کشورها و شهرهای بزرگتر و توسعه یافته مقوله مشترک است ولی با وقوع مهاجرت، نخبگان جای خود را به نیروهای ساده می دهند که بی تردید این امر در توسعه و پیشرفت آن منطقه اثرگذار است.

وی در ادامه به مقوله چسبندگی مردمان برخی از استان های اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از دلایل بالا بودن نرخ مهاجرت در برخی استان ها از جمله آذربایجان شرقی مقوله چسبندگی است.

وی تاکید کرد: مردم برخی از استان ها با وجود بالا بودن نرخ بیکاری شان همچنان در استان و شهر خود باقی مانده و زندگی می کنند به عبارتی چسبندگی بالایی دارند ولی مردم برخی استان ها از جمله آذربایجان شرقی به دلیل دارا بودن حس کار و فعالیت چسبندگی زیادی به موطن شان ندارند و اگر شرایط کار در استان خود را نداشته باشند مهاجرت می کنند.

وی یکی از دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی را مقوله مهاجرت خواند و افزود: اگر آذربایجان شرقی نرخ بیکاری پایینی دارد صرفا به دلیل ایجاد فرصت های شغلی بیشتر در استان نیست بلکه یکی از مهمترین شاخص ها مقوله مهاجرت است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی این استان را یکی از استان هایی دانست که نیروی کار بیگانه را پذیرش نمی کند و اذعان داشت: مردم برخی استان ها مهاجر پذیر هستند چرا که فرهنگ غالب شان این اجازه را به آنها می دهد ولی برخی استان ها مثل آذربایجان شرقی مهاجر پذیر نیست و این امر موجب می شود که نیروی کار از سایر استان ها حتی کشورها در این استان کمتر به چشم بخورند.

وی تاکید کرد: البته این امر در کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی و بالا بودن امنیت تاثیر گذار است ولی هزینه نیروی انسانی را در چنین استان هایی بالا می برد چرا که نیروهای غیر بومی معمولا با رقم های پایین تر فعالیت می کنند ولی وضعیت نیروهای بومی این چنین نیست.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •