موسسه کوثر
مدرسه میثاق
خانواده‌ی برجامی باز گرد هم‌اند/ از حضور وزرایی که قرار بود نباشند تا حفظ موازنه تورم و رکود
 • 1396/05/19 16:22
 • 87763
بررسی عملکرد اعضای پیشنهادی کابینه دوازدهم؛

خانواده‌ی برجامی باز گرد هم‌اند/ از حضور وزرایی که قرار بود نباشند تا حفظ موازنه تورم و رکود

برخی از وزرای دولت یازدهم علی‌رغم داشتن عملکرد مطلوب و قابل قبولی به عنوان وزرای دولت دوازدهم نیز معرفی شده‌ند.

گروه سیاسی آناج: رئیس دولت دوازدهم لیست وزرای پیشنهادی خود را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد، با توجه به وعده‌های انتخاباتی و عملکرد ضعیف وزرای دولت یازدهم انتظار می‌رفت تا تغییرات اساسی در کابینه دولت دوازدهم رخ دهد،حال باید دید نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به معرفی لیست پیشنهادی روحانی چه مواضعی را اتخاذ و سر انجام کدام فرد مجوز ورود به پاستور را از مجلس اخذ خواهد کرد.

بر همین اساس عملکرد وزرای پیشنهادی که در دولت یازدهم نیز حضور داشتند مورد بررسی قرار می‌گیرد:

اسحاق جهانگیری (معاون اول)

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال 1392 وی به عنوان معاون اول رئیس جمهور معرفی شد، در انتخابات سال 1396 به عنوان ضربه گیر دولت کاندیدا شد و در آخرین روزها به نفع حسن روحانی از انتخابات کناره گیری کرد، جهانگیری در دولت دوازدهم نیز عهده دار سمت معاون اولی رئیس جمهور خواهد بود.

لازم به ذکر است جهانگیری در دوران تبلیغات انتخابات اخیر وعده‌های زیادی را در حوزه های اشتغال، اقتصاد و معیشت مردم از طرف خود و دولت به مردم داده است،حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا خواهد توانست به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند.

رحمانی فضلی (وزارت کشور)

علی‌رغم اعتراضات اصلاح‌طلبان وی در دولت یازدهم به عنوان وزیر کشور معرفی و توانست رأی اعتماد را از نمایندگان دور نهم مجلس شورای اسلامی دریافت کند، عملکرد وی و استاندارانش در انتخابات سال 1396 شائبه‌های فراوانی را بوجود آورد، تا جایی که برخی استانداران و فرمانداران دولت یازدهم برای تفهیم اتهام تخلفات انتخاباتی به قوه قضائیه احضار شدند.

شاید رضایت روحانی از عملکرد رحمانی فضلی در انتخابات موجب شده است تا رئیس جمهور مجددا وی را به عنوان وزیر کشور دولت دوازدهم به مجلس معرفی کند.

حجت‌الاسلام سید محمود علوی (وزارت اطلاعات)

روحانی وی را در دولت یازدهم به عنوان وزیر اطلاعات به مجلس معرفی کرد. از حاشیه‌های قابل توجه علوی می‌توان به مصاحبه تلویزیونی وی اشاره کرد که گفته بود وقتی پیشنهاد تصدی وزارت اطلاعات از طرف روحانی به من داده شد، گفتم من هیچ تجربه‌ای در این زمینه ندارم اما روحانی گفت شما سید هستی و جده‌ات حضرت زهرا (س) به تو کمک خواهد کرد و این شد که من مسئولیت وزارت اطلاعات را قبول کردم.

همین مصاحبه باعث شد تا علوی برای مدتی سوژه رسانه‌ها شده و برخی سیاسیون نیز از این نوع عملکرد روحانی و علوی انتقادات تندی از خود نشان دهند. با تمامی حواشی و حرف و حدیث ها روحانی مجددأ وی را برای تصدی وزارت اطلاعات دولت دوازدهم معرفی کرده است.

بیژن نامدار زنگنه (وزارت نفت)

از عملکردهای شاخص می‌توان به قرار داد فاجعه بار کرسنت در دولت خاتمی با همکاری مهدی هاشمی رفسنجانی اشاره کرد که از آن زمان تا کنون کشور خسارات این قرار داد ننگین را می پردازد.

زنگنه در دولت یازدهم قرار داد توتال را بر کشور تحمیل و با توجیه‌های خود و حمایت روحانی توانست پای فرانسوی‌ها را به عرصه سرمایه گذاری کشور برای چندمین بار باز کند. فرانسه تا کنون قراردادهای متعددی را با دولت ایران داشته و هر بار به بهانه‌های مختلف از عمل به قرار داد شانه خالی کرده است.

وی در دولت یازدهم در حالی به عنوان وزیر نفت معرفی شد که بسیاری از احزاب سیاسی نسبت به این معرفی موضع تندی اتخاذ کردند. زنگنه یکی از کسانی بود که مدعی شده بود اگر برجام به تصویب مجلس برسد روزانه با فروش نفت چند هزار میلیارد دلار پول به خزانه کشور واریز خواهد شد. با این حال روحانی مجددا وی را به عنوان وزیر نفت دولت دوازدهم به مجلس معرفی کرده است.

محمد شریعتمداری (وزارت صنعت،معدن و تجارت)

وزارت صنعت معدن و تجارت به یک وزیر توانمند و خلاق نیاز دارد، در حالی‌که شریعتمداری یک مدیر محافظه کار موفق است و به نظر می‌رسد معرفی وی به عنوان وزیر صنعت و معدن در راستای پیشبرد سیاست‌های نعمت‌زاده و دولت یازدهم خواهد بود. با این حساب نباید منتظر تحول چشم‌گیری در این وزارت خانه باشیم.

محمد جواد ظریف (وزارت امور خارجه)

وقتی دولت یازدهم از همان اولین روزهای کاری خود موضوع مذاکرات را مطرح کرد، از طرف روحانی به ظریف مأموریت داده شد تا مقدمات شروع مذاکرات با1+5 را آماده کند. در دولت یازدهم مذاکرات از دبیرخانه شورای امنیت ملی به وزارت امور خارجه ارتقاء یافته و ظریف رأسا در امور مربوط به مذاکرت وارد میدان شد.

ظریف مدعی بود با اجرای برجام تمامی تحریم‌های ظالمانه لغو و روابط ایران با 1+5 به حالت عادی و مسالمت آمیز خواهد رسید،در جلسات کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس ظریف و همکارانش تنها را رسیدن به صلح و ثبات را برجام دانستند و تعهد دادند که اگر برجام توسط ایران اجرا شود طرف‌های غربی نیز به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

دولت و موافقان برجام آن‌روزها همه منتقدان را با بدترین الفاظ مورد هجمه قرار داده و معتقد بودند اگر برجام به تصویب مجلس نرسیده و اجرا نشود خسارت‌های جبران ناپذیری متوجه کشور خواهد شد. با گذشت زمان و اکنون معلوم شد که منتقدان چندان هم بیراه نمی‌گفتند و دلواپسی آنها بی مورد نبوده زیرا برجام نه تنها نتیجه‌ای نداشته بلکه طرف‌های غربی را جری تر کرده است.

علی ربیعی (وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی)

ربیعی در دولت یازدهم نیز وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی بود. از حاشیه‌های عملکرد وی به حادثه پلاسکو و فاجعه معدن گلستان اشاره کرد. ربیعی در دولت قبل نتوانست تمامی انتظارات و وعده‌های خود را به مرحله عمل برساند. با این همه وی برای وزارت کار،رفاه و امور اجتماعی دولت دوازدهم به مجلس معرفی شده است.

عباس آخوندی (وزارت راه و شهرسازی)

آخوندی در دولت یازدهم و به دلیل عملکرد ضعیف و پر حاشیه خود بارها مور انتقاد قرار گرفت و به همین خاطر دو بار از طرف نمایندگان مجلس استیضاح شد اما در هر دو مورد به دلیل نیاوردن رأی در سمت خود ابقاء شد.

فاجعه قطار تبریز - مشهد از مهمترین حوادثی بود که مدیریت آخوندی را زیر سوال برد. آخوندی چند ماه قبل از حادثه در حضور رهبری با قاطعیت مدعی شده بود که سیستم‌های هوشمند ناوگان ریلی به اندازه ای قدرتمند است که در صورت بروز هر گونه مشکل برای لوکوموتیو ران قادر خواهد بود قطار را ایمن به مقصد برساند. بی احترامی و رفتار ناشایست با یک خبرنگار در حاشیه جلسه هیئت وزیران از دیگر حواشی وزیر میلیاردی روحانی بود.

مسعود سلطانی‌فر (وزارت ورزش و جوانان)

سلطانی‌فر در دولت سید محمد خاتمی استاندار زنجان بود. سیاسی کاری‌های وی در زنجان باعث شده بود تا روابط خوبی بین ادارات و مدیران کل وجود نداشته باشد. وی در دولت یازدهم به مدت دو سال و نه ماه ریاست سازمان میراث فرهنگی را بر عهده داشت و پس از استعفای گودرزی توانست از مجلس برای وزارت ورزش و جوانان رأی اعتماد بگیرد.

عملکرد سلطانی‌فر را در وزارت ورزش و جوانان به علت زمان کمی که در این پست حضور داشت نمی‌توان مورد نقد قرار داد. اما کارنامه وی در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چندان قابل قبول نیست. زیرا حمایت از تولید صنایع دستی چندان که باید صورت نگرفت. به طور مثال یکی از مهمترین صنایع دستی ایران فرش دستباف است که سال‌هاست به ورطه فراموشی سپرده شده است.

محمود حجتی (وزارت کشاورزی)

خودکفائی در تولید گندم را می‌توان از نقاط قوت عملکرد حجتی دانست. اما قرار داد با فرانسه برای واردات محصولات تراریخته، نداشتن برنامه‌ای منظم برای اصلاح تولید محصولات کشاورزی و تنظیم بازار از نقاط ضعف محود حجتی بود.

در مورد محصولات تراریخته وزارت کشاورزی موضع قاطعی نداشت این در حالی است که بسیاری از کشورها تولید و مصرف اینگونه مواد را کاملا ممنوع اعلام کرده اند. واردات روغن پالم از مالزی که با سکوت وزارت کشاورزی انجام شد نیز کارنامه حجتی را زیر سوال می‌برد. حال باید دید که نمایندگان در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی از وی به عنوان وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم چه خواسته‌هائی خواهند داشت.

سید حسن قاضی زاده هاشمی (وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی)

بسیاری قاضی زاده هاشمی را یکی از لیدرهای اصلی دولت یازدهم می‌دانند. عملکرد وی در حوزه بهداشت و درمان چندان قابل دفاع نیست، مشکلات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیمه ها، عدم حمایت کافی از تولیدکنندگان داخلی در عرصه تولید دارو، بی نتیجه ماندن طرح تحول سلامت، دو برابر شدن تعرفه‌های پزشکان و هزارن مشکل دیگر که قاضی‌زاده در جلسه رأی اعتماد خود برای دولت یازدهم وعده مرتفع شدن آنها را داده بود از نقاط منفی وی محسوب می‌شود.

در کنار تمامی مشکلات حوزه درمان قاضی زاده بارها و بارها نشان داد که به هیچ وجه انتقاد پذیر نیست،برخورد بسیار نا مناسب وی با فرماندار بدره، آشفتگی در برنامه ثریا و تهدید دست اندرکاران این برنامه،موید این مدعاست.

وزرای فوق در وزارت خانه‌های مطبوع خود در دولت یازدهم عملکرد مناسبی نداشتند و این موضوع سبب شد تا دولت یازدهم با انتقادات زیادی مواجه باشد. شاید مهمترین عامل توفیق کم دولت این بود که تمامی توان خود را برای برجام صرف کرد و از مشکلات داخلی غافل ماند. دولت یازدهم نشان داد که به هیچ وجه تاب شنیدن نقد منصفانه را ندارد. از طرفی مهمترین چالش دولت دوازدهم حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است. زیرا دولت یازدهم به اذعان طیب نیا تیم اقتصادی هماهگی نداشت و این امر موجب شده بود تا روز به روز مشکلات این حوزه بیشتر و بیشتر شود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •