مدرسه میثاق
موسسه کوثر
رونمایی از کتاب
 • 1396/05/18 00:17
 • 87699
همزمان با روز خبرنگار در تبریز اتفاق افتاد؛

رونمایی از کتاب "تاریخ مطبوعات آذربایجان در دوره رضاخان"

کتاب "تاریخ مطبوعات آذربایجان در دوره رضاخان؛ از کودتای سوم اسفند 1299 تا بیستم شهریور 1320 در حاشیه مراسم آغاز تجهیز موزه مطبوعات آذربایجان در تبریز و همزمان با روز خبرنگار با حضور جمعی از مسئولان و اصحاب رسانه رونمایی شد.

به گزارش آناج به نقل از ایسنا، کتاب 356 صفحه‌ای تاریخ مطبوعات آذربایجان نخستین جلد از مجموعه 10جلدی تاریخ مطبوعات آذربایجان از آغاز تا به امروز را بررسی می‌کند که به قلم محمد عزیزی راد نگارش شده است و جلد دوم آن نیز با عنوان "تاریخ مطبوعات آذربایجان در عصر احمدی؛ 1290 تا کودتای اسفند 1299 " تا پایان سال جاری منتشر می شود.

این کتاب با شمارگان یک هزار عدد توسط انتشارات فادیا در چاپحانه آذرآبادگان تبریز به چاپ رسیده  و قیمت روی جلد آن 200 هزار ریال است. 

در بخش 'سخن مولف' این کتاب آمده است: بدون شک پیروی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 شمسی، نقطه عطفی در تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان محسوب می‌شود که پایه های ساختار حکومتی 2500 ساله شاهنشاهی را فروریخت. 

پیروزی انقلاب اسلامی، هر چند در عرصه‌های مختلف تاثیرات شگرفی داشت، اما تغییر فضای فرهنگی حاکم بر جامعه به ویژه از منظر فعالیت‌های رسانه ای و آزادی تمام عیار فعالان رسانه‌ای کشور به ویژه در سال‌های نخست آن، از مهم‌ترین دستاوردهای این تحول سیاسی قرن بود. 

امروز پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از حیات طیبه انقلاب شکوهمند اسلامی، همگان بر این واقعیت معترفند که سال های نخست پیروزی انقلاب از لحاظ آزادی عمل فعالیت های رسانه ای، از برهه های "طلایی" تاریخ روزنامه نگاری کشور عزیزمان محسوب می‌شود که متاسفانه همچون دوره‌های قبل، قدر و منزلت آن دانسته نشد و حرکت‌های افراطی و به دور از واقعیت‌های آن روز ایران اسلامی، موجب اعمال محدودیت‌های 

ناخواسته بر این فضا از سوی سازمان‌های متولی به عنوان نهادهای برخاسته از بطن انقلاب و مردم شد. 

بدیهی است که بروز و ظهور جریان‌هایی مانند گروه‌های مخالف و برانداز مسلح، تلاش جریان های فکری- سیاسی وابسته به شرق و غرب برای به دست گرفتن فضای فکری جامعه انقلابی و مهم تر از همه هشت سال جنگ تحمیلی، تصمیم سازان انقلاب نوپای کشورمان را به احتیاط بیشتر برای صیانت از این ثمره خون صدها هزار شهید در حوزه فعالیت های مطبوعاتی کرد. 

با این وجود، نهال مطبوعات حتی در اوج هشت سال دفاع مقدس نیز با رویکرد حمایت از انقلاب اسلامی و آرمان های آن، فضای بازی برای رشد و نمو داشت که سالنامه‌های مجلد نشریات معتبر کشور در دهه 1360 شمسی، سند زنده رواج نقد مطبوعاتی در سال های دشوار حیات انقلاب اسلامی است. 

طبیعی است که جریان سیال فرهنگی و رسانه ای حاکم بر آذربایجان شرقی نیز در سال‌های مورد بحث از بهمن 1357 تا پایان جنگ تحمیلی در سال 1367، تابعی از فضای حاکم بر کل کشور بود و حرکت سینوسی فعالیت‌های روزنامه نگاری در این خطه از مام میهن نیز از کلیت ساختار غالب بر این حوزه حساس تبعیت می کرد. 

شاید برای آنهایی که دوره پهلوی، پدر و پسر را درک نکرده اند و با اطلاعات کافی از خفقان سیاسی و رسانه ای حاکم بر ایران آن دوره، در فاصله اسفند 1299 تا 22 بهمن 1357 شمسی، ندارند، اهمیت فضای باز رسانه ای دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ملموس نباشد، اما نگاهی گذرا به عناوین کتب و جراید منتشر شده در جغرافیایی فرهنگی مناطق آذری نشین ایران عزیز در این دوره و مقایسه آن با دوره ستمشاهی می تواند تفاوت های موجود را به خوبی نشان دهد. 

لازم به ذکر است که محمد عزیزی راد، مولف این کتاب، فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات اجتماعی از دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی در مقطع کارشناسی ارشد است و به زبان‌های آلمانی و انگلیسی تسلط دارد. 

وی پیش از این در یک کار جمعی، کتاب " دبیرستان فردوسی در تاریخ و فرهنگ ایران" را منتشر کرده و از طرفی فعالیت روزنامه نگاری و پژوهش در این حوزه را از اواخر دهه 1370 شمسی آغاز کرده است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •