مدرسه میثاق
موسسه کوثر
نباید در مسیر خدمت به مردم مانع تراشی کرد/ رویکردهای شهرداری تهران به صورت مکتوب موجود است انصاف داشته باشید
 • 1396/05/16 21:00
 • 87597
قالیباف:

نباید در مسیر خدمت به مردم مانع تراشی کرد/ رویکردهای شهرداری تهران به صورت مکتوب موجود است انصاف داشته باشید

شهردار پایتخت با اشاره به برنامه هایی که نامزدهای شهرداری تهران ارائه داده اند، گفت: از رسانه ها و افکار عمومی خواهش می کنم تا به برنامه ها نگاه کنند.

به گزارش آناج به نقل از شهر نوشت، محمد باقر قالیباف، عصر امروز طی سخنانی در آئین افتتاح و بهره برداری از خط هشت مترو تهران، ضمن تقدیر از یکایک کارگران، مهندسان و تمامی زحمت کشان در ساخت این پروژه عظیم و مهم تاکید کرد: از کلیه عزیزان در دولت و بخش خصوصی که ما را همراهی و مشارکت کردند تقدیر می  کنم. همچنین باید از مجاهدان در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و به طور ویژه از دوستان در مجموعه بانک شهر تشکر داشته باشم. یکی از سیاست های درست هدایت نقدینگی و جریان پولی و مالی به سمت رشد و توسعه در همین جا صورت گرفته است که از این جهت به دوستان در بانک شهر خداقوت می گویم.

وی تاکید کرد:  آن روزی که در شهرداری های کشور تصمیم گرفته شد تا شهرداری ها بانکی داشته باشند، با مخالفت های جدی روبرو شدیم اما مبارزه کردیم و در نهایت بانک شهر شکل گرفت. امروز اگر نفسی در شهرهای کشور و در حوزه پیشرفت کشیده می شود به جهت حضور بانک شهر در پروژه های شهری است.

قالیباف در ادامه خاطر نشان ساخت: خطاب به خودم و همه کسانی که به برکت این نظام مقدس جمهوری اسلامی در مسند مسئولیت قرار گرفته اند عرض می کنم که  خون شهدا در کنار تحمل، صبر و استقامت مردم این فرصت ها را در اختیار افرادی همچون بنده در سطوح مختلف گذاشته است. اگر ما ذره ای از انجام وظیفه خود در حل مشکل مردم غفلت کنیم نه در دنیا و زندگی خود خیری خواهیم برد و نه اجر اخروی خواهیم داشت؛ فردا نیز در پیشگاه خداوند شرمنده هستیم.

 

نباید در مسیر خدمت به مردم مانع تراشی کرد

وی با بیان اینکه باید خدمت به مردم را بر همه چیز ترجیح دهیم و در راه خدمت به مردم مانع تراشی نکنیم، تاکید کرد:  هر کاری که می خواهیم بکنیم با هر گرایش، دین، مذهب و سلیقه ای نباید پا روی انسانیت و آزادگی بگذاریم.

شهردار تهران با اشاره به روزهای پایانی تیم مدیریتی شهرداری و شورای شهر، ابراز داشت:  این روزها و هفته ها در رسانه ها و فضاهای مجازی حرف هایی می شنویم و می بینیم. البته ایرادی ندارد چرا که رسالت رسانه و خبرنگار هم همین است اما ما مدیران باید توجه کنیم که چه می گوییم و چه کاری انجام می دهیم.

رسالت خبرنگارتسریع در پیشرفت، تصحیح و شفافیت است

قالیباف ضمن تبریک 17 مرداد ماه، روز خبرنگار به تمامی زحمت کشان عرصه رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی، ابراز داشت: این خبرنگاران هستند که می توانند مسیر پیشرفت را سرعت داده، تصحیح کنند و شفافیت را در جامعه به وجود بیاورند. 

وی با اشاره به سخنان خود در افتتاح تونل شهدای غزه و بزرگراه شهید همدانی، تاکید کرد: گاهی اوقات می شنویم که گفته می شود ما آماده هستیم تا شهر سوخته تحویل بگیریم و یا اینکه ما باید ده ها سال از این شهر آواربرداری کنیم! این ها ادبیات جدیدی است که به گوش می رسد؛ به این ترتیب اگر خط هشت مترو افتتاح می شود، باید از این کار آواربرداری کرد! یعنی در آینده باید بیایند و این آوار را بردارند!

مترو تهران 12سال قبل حتی 2خط کامل نداشت

شهردار تهران خاطر نشان ساخت:  مردم صبح تا شب در شهر تردد می کنند و اطراف خود را می بینند. از این رو نیازی به ارایه آمار و ارقام نیست. روزی که ما این شهر را تحویل گرفتیم وقتی در قطارها سوار می شدیم خط یک و یک خط نیمه در شهر فعال بود، یعنی یک به علاوه ناقص در متروها وجود داشت به نحوی که شهروند می توانست از ایستگاه حقانی سوار مترو شود و تا حرم حضرت عبدالعظیم (ع) برود و از ایستگاه صادقیه سوار شود تا ایستگاه دردشت تردد کند. بنده دوازده سال قبل این شرایط را تحویل گرفتم اما امروز که وارد قطار می شوید دیگر شبکه ها به حدی زیاد است که باید دقت کنید ایستگاه ها و خط های مترو را از دست ندهید تا بتوانید خطوط را جا به جا کنید.

 

کار احداث خطوط مترو تهران تمام شده است/نمی دانم اینکه می گویند مترو نساخته ایم یعنی چه؟!

وی یادآور شد: امروز این شهر صاحب هشت خط مترو شده و خطوط مترو پایتخت به اتمام رسیده است اما می شنویم که این اقدامات می شود خرابه و شهر سوخته! همینطور گاهی اوقات می شنویم که گفته می شود شهرداری پل ساخته، بزرگراه ساخته ولی مترو نساخته است!  من نمی دانم مترو نساختیم یعنی چه؟

قالیباف با اشاره به برخی مسایل مطرح شده در طول ماه های گذشته، عنوان داشت:  حداقل تا دیروز می شنیدید که می گفتند رویکرد ها در شهرداری تهران در طول 12 سال گذشته غلط بوده و اهداف شهرداری در این مدت اشتباه بوده است. همینطور می گفتند در شهرداری نمی دانستند با چه هدفی حرکت می کنند، این ها تنها سازه ساز هستند و رویکرد، راهبرد و چشم انداز ندارند. 

رویکردهای شهرداری تهران به صورت مکتوب موجود است انصاف داشته باشید

شهردار تهران یادآور شد: البته ما در پاسخ به این اظهارات چیزی نگفتیم اما اگر هر انسان منصفی برنامه ای که بنده در دی ماه سال 84  در شورای اسلامی شهر تهران ارایه کردم را نگاه کند، شاهد خواهد بود که رویکرد ما در شهر تهران مشخص بوده است و همه محورها روشن و مکتوب است که این برنامه را تقدیم شورای شهر دوم کردم.

برنامه های نامزدهای شهرداری چیزی بیشتر از برنامه سال84 ما ندارد

وی تاکید کرد: این اقدام شورای شهر پنجم که تلاش می کنند قبل از آغاز دوره رسمی شهردار را مشخص کنند و یک روز هم وقت را از دست ندهند، واقعا قابل تحسین است. 14 مرداد ماه نیز روزی بود که 5 نامزد شهرداری تهران برنامه های خودشان را به شورا ارایه دادند و  برنامه های آنها نیز در رسانه ها آمد؛ از رسانه ها و افکار عمومی خواهش می کنم تا به برنامه ها نگاه کنید؛ اگر یک حرف اضافه تر از برنامه سال 84 ما زده بودند، ما حرفمان را پس می گیریم. حتی در این برنامه های ارایه شده حرف های سال 84 ما را به صورت کامل هم بیان نکرده اند.

قالیباف ابراز داشت: از این رو تا الان نشان داده شد که با این همه فضاسازی، راهبردهای شهرداری تهران و شورای شهر در دهه گذشته راهبرد درستی بوده است؛ هم اکنون آنها هم به همین نکته رسیده اند اما چه نیازی به این همه جو سازی در سه ماه گذشته بود؟ در این مدت گفته می شد که ما کار و برنامه ریزی بلد نیستیم ، معنی شهر را نمی فهمیم و نمی دانیم شهرسازی یعنی چه!

شهردار تهران خطاب به افکار عمومی تاکید کرد: شما برنامه های ارایه شده از سوی نامزدهای شهرداری تهران را نگاه کنید. در برنامه ها اصلا متن حرف ما زده شده است و به مواردی همچون ارتقای کیفیت زندگی در شهر، مشارکت مردم، شفافیت، هوشمند سازی، توسعه حمل و نقل، محیط زیست، آموزش شهروندی، شهر انسان محور و ... اشاره شده است.

مردم قضاوت می کنند کدام  فرد و جریان به برنامه هایش بهتر عمل می کند

وی ابراز داشت: طبیعی است که وقتی خردجمعی وجود داشته باشد، همین موارد در برنامه ها گنجانده می شود و ما هم برنامه خود را با خرد جمعی ارایه کرده بودیم. از این به بعد که مشخص شد برنامه ها یکی است، مردم قضاوت خواهند کرد که از میان افراد و جریانات کدام یک به وعده ها، برنامه ها و شاخص های خود بهتر عمل می کنند.

قالیباف در ادامه ابراز داشت: وقتی از حمل و نقل صحبت می کنیم، حمل و نقل زیر ساخت و عدد و رقم دارد و قابل متر کردن است؛ همینطور وقتی از رویکرد مردمی سخن می گوییم، باید ببینیم شورایاری ها را چه کسی شکل داد؟ 354 محله چطور ساخته شدند؟ هیات امنای محله چه کسانی هستند؟ این در حالی است که در خود دولت ها از دولت نهم و دهم تا دولت یازدهم مانع حضور مردم در انتخابات مردمی شورایاری ها شدند.

شهردار تهران ابراز داشت: من هم شهروند این شهر هستم و دلم برای شهر، کشور و انقلاب می سوزد. از این رو دوست دارم برای تحقق این راهبردها که همان راهبردهای گذشته ما است موفق باشند. البته در برنامه های ارایه شده بعضی از راهبرد های ما از قلمشان افتاده و فراموش کرده اند که آنها را بنویسند اما امیدوارم در اجرا بهتر و محکم تر این راهبرد ها را پیش ببرند. بدون شک ما و همه مردم شهر منفعت آن را می برند و این افتخار نظام اسلامی است.

افتخار می کنم پروژه ای را افتتاح کردم که از حرم امام(ره) آغاز و به دروازه ای جهانی منتهی شده است

وی در ادامه تصریح کرد: اگر از من بپرسند قالیباف در زندگی ات به چه چیزی افتخار می کنی؟ می گویم افتخار می کنم آغاز جوانی ام را با امام خمینی (ره) و انقلاب او شروع کردم و در فرهنگ آن مرد بزرگ تربیت شدم. در ادامه چهار دهه از عمرم را در فرهنگ مجاهدت و خدمتگزاری سپری کردم. در پایان این دوره مدیریت شهری هیچ پاداشی برای من زیباتر از این نبود که پروژه ای را افتتاح کنم که آغاز آن از حرم حضرت امام (ره) باشد و در پایانش به فرودگاهی منتهی شود که دروازه ملی و جهانی است.

وی در پایان گفت: من این را برای خودم بزرگ ترین توفیق می دانم و دست یکایک کسانی که زحمت کشیدند را می بوسم. ما تا زنده هستیم، خدمتگزار مردم عزیز، رئوف، شریف، نجیب، با محبت و با گذشت خواهیم بود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •