مچ‌اندازی قابلیت تبدیل شدن به ورزش همگانی را دارد/ مردم سوال می‌کنند مگر مچ‌اندازی ورزش است؟!
 • 1396/05/16 15:52
 • 87552
قهرمان ورزش مچ‌اندازی در گفت‌وگوی تفصیلی با آناج مطرح کرد؛

مچ‌اندازی قابلیت تبدیل شدن به ورزش همگانی را دارد/ مردم سوال می‌کنند مگر مچ‌اندازی ورزش است؟!

ملی‌پوش مچ‌اندازی آذربایجان‌شرقی می‌گوید این رشته ورزشی قابلیت تبدیل شدن به ورزش همگانی را دارد اما چون در کشورمان مورد بی‌توجهی قرار گرفته، به صورت ناشناس باقی مانده است.

گروه ورزشی آناج: بدون‌شک مچ‌اندازی یکی از رشته‌های گمشده دنیای ورزش است و حداقل این موضوع در درون مرزهای کشورمان قابل تایید بوده و می‌توان به ضرس قاطع بیان کرد بیشتر مردم شناختی از این ورزش ندارند. 

این رشته ورزشی به عنوان زیر مجموعه ورزش پرورش اندام فعالیت دارد و در استان آذربایجان‌شرقی ورزشکاران زیادی را پرورش داده که بسیاری از آنها هم‌اکنون عضو تیم ملی بوده و افتخارات زیادی را برای میهن عزیزمان به ارمغان آورده‌اند، اما عدم توجه به این ورزش باعث شده است تا گمنام بمانند.

با یکی از ورزشکاران مچ‌انداز استان که در ویترین افتخاراتش تمامی نشان‌ها رنگ زرین طلا را دارد، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

آناج: لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کرده و بفرمایید از چه زمانی وارد دنیای حرفه‌ای شده‌اید؟

بنده سعید آذری متولد سال 1367 از شهرستان هریس هستم. در حال حاضر مجرد بوده و فارغ التحصیل مقطع کاردانی در رشته حسابداری می‌باشم. در مورد خانواده‌ام باید اضافه کنم 2 خواهر و 2 برادر دارم و به عنوان تنها ورزشکار خانواده از سال 88 ورزش مچ‌اندازی را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده‌ام. 

 

 

آناج: چگونه با ورزش مچ‌اندازی آشنا شدید؟

از همان زمان اول ابتدایی به خاطر علاقه بیش از حدی که به مچ انداختن داشتم در مدرسه با دوستانم همیشه مسابقه می‌دادم. اکبر و حسین حبیب‌الله‌زاده که هم‌اکنون از ملی‌پوشان این رشته و جزو افتخارات کشورمان هستند، همشهریان و دوستان من هستتد. ما اوایل به عنوان یک سرگرمی باهم زورآزمایی می‌کردیم. در ادامه در مقطع چهارم ابتدایی یک دوره مسابقه مچ‌اندازی بین مدارس برگزار شد که توانستم مقام نخست را کسب کنم و آن موقع بود که به استعداد خود پی بردم و به این نتیجه رسیدم که زور زیادی دارم. ما حتی با افراد بزرگسال هم مچ می‌انداختیم و بالاخره در سال 88 بود که با پیشنهاد برادران حبیب‌الله‌زاده در یک مسابقه شرکت کردم. در این مسابقه مربی استعدادیاب به من گفت آماتور هستم و نمی‌توانم در مسابقه شرکت کنم اما با شناختی که از توانایی‌های خودم داشتم از ایشان خواستم تا یک دوره با تمامی نفرات مسابقه دهم با این شرط که اگر پیروز شدم اجازه حضورم را در مسابقات بدهند که الحمدالله همه حریفان را مغلوب کرده و برای مسابقات انتخاب شدم و اینگونه بود که وارد دنیای حرفه‌ای ورزش مچ‌اندازی شدم.

آناج: در این رشته چه مقام‌ها و افتخاراتی را کسب کرده‌اید؟

بیش از 15 مقام اول استانی، 9 مدال طلای شمالغرب کشور، 9 نشان طلای قهرمانی کشور و 5 مقام بین‌المللی از جمله 2 مدال طلای مسابقات اروپایی عناوینی هستند که تا به این لحظه در ورزش مچ‌اندازی بدست آورده‌ام.

 

 

 

 

آناج: در چه وزنی و با کدام دست‌ در مسابقات شرکت می‌کنید؟

من در وزن 55 کیلوگرم که سبک‌وزن محسوب می‌شود در مسابقات شرکت می‌کنم و چون هر دو دستم توانایی زیادی دارند برای همین ترجیح می‌دهم با هر دو دست مسابقه بدهم.

آناج: آخرین مسابقه‌ای که شرکت کرده‌اید، کدام بوده است؟

مسابقات قهرمانی کشور بود که در شهر شهمیرزاد سمنان برگزار شد. این رقابت‌ها حکم انتخابی تیم ملی برای اعزام به مسابقات جهانی مجارستان را داشت که خوشبختانه توانستم مقام نخست را از آنِ خود نمایم و در بخش تیمی نیز در ترکب تیم آذربایجان‌شرقی به مقام نائب قهرمانی رسیدیم.

آناج: مسابقات جهانی مجارستان در چه تاریخی برگزار می‌شود و رقیبانتان از کدام کشورها هستند؟

این رقابت‌ها شهریور ماه برگزار خواهد شد و روس‌ها و قزاق‌ها حریفان اصلی ما محسوب می‌شوند.

آناج: برای حضور در مسابقات مختلف از جایی حمایت می‌شوید؟

متاسفانه تمامی هزینه‌های خود را از جیب شخصی پرداخت می‌کنیم و هرازگاهی هیات پرورش اندام حمایت کرده که این حمایت مختص ایاب و ذهاب بوده است. ما حتی برای شرکت در مسابقات برون مرزی هم ناچاریم از جیب شخصی خود هزینه کنیم چون فدراسیون هیچ‌گونه حمایتی از این بابت ندارد و جالب است بدانید فدراسیون اعلام کرده اگر اسپانسر پیدا کنیم می‌توانیم در مسابقات مجارستان شرکت کنیم.

آناج: نحوه حضور در مسابقات کشوری به چه صورت است؟

ورزش مچ‌اندازی زیر نظر هیات پرورش اندام فعالیت دارد، لذا مسابقات از طریق بخشنامه فدراسیون پرورش اندام به هیات‌های سراسر کشور اعلام می‌شود و همیشه قبل از مسابقات تست‌های استعدادیابی انجام می‌گیرد ولی باتوجه به اینکه ما عضو تیم ملی هستیم لزومی ندارد در این تست‌ها شرکت کنیم. 

 

 

آناج: یک فرد آماتور چگونه می‌تواند در مسابقات مچ‌اندازی شرکت کند؟

همواره قبل از مسابقات تست‌های استعدادیابی انجام می‌گیرد و اگر یک فرد در این تست‌ها انتخاب شود، در قالب تیم به مسابقات اعزام می‌شود.

آناج: وضعیت رشته مچ‌اندازی در ایران و بخصوص استان آذربایجان‌شرقی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اوایل کار این رشته ورزشی وضعیت خیلی خوبی در کشور داشت ولی متاسفانه چند سالی است مورد کم لطفی قرار می‌گیرد بطوریکه در رسانه‌ها اعم از دیداری، نوشتاری و شنیداری، اطلاع‌رسانی که مهمترین کار آنهاست هم انجام نمی‌شود. به نظرم این بی‌توجهی ورزش مچ‌اندازی را تحت‌الشعاع خود قرار داده و به همین دلیل است که عموم مردم با این ورزش آشنایی ندارند. این درحالی است که ورزش مچ‌اندازی بسیار کم هزینه‌ بوده و به راحتی قابلیت تبدیل شدن به ورزش همگانی را دارد. در کل رونق این ورزش آسان است و تنها یک میز امکانات اولیه آن را تشکیل می‌دهد که می‌توان با تعبیه در پارک‌ها و اماکن عمومی به راحتی آن را ترویج داد. البته رشته مچ‌اندازی در بخش بانوان یک سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده ولی همانطور که گفتم نگاه همگانی به این ورزش وجود ندارد.

آناج: به نظرتان چرا مردم از این رشته استقبال نمی‌کنند؟

ما ورزشکاران پیشنهادهای زیادی برای ترویج ورزش مچ‌اندازی داشتیم و علیرغم اینکه هزینه زیادی هم نمی‌طلبد ولی نمی‌دانم چرا به این رشته توجه نمی‌شود. نهایت هزینه این ورزش برای یک هیات حدود 200 هزار تومان است که رقم بسیار پایینی تلقی می‌شود و چون اطلاع‌رسانی خوبی هم انجام نمی‌شود، وقتی با مردم عادی در مورد این ورزش صحبت می‌کنیم بیشتر با این سوال مواجه هستیم که مگر مچ‌اندازی ورزش است؟

بنده رئیس هیات شهرستان هریس هستم و چه با این سمت و چه به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای همیشه سعی کرده‌ام به اطرفیان خود ورزش مچ‌اندازی را معرفی کنم و استقبال هم شده است اما چون احتمال آسیب‌دیدگی در این ورزش زیاد است و فشار تمرینات‌مان بسیار بالاست و نیز با توجه به اینکه حمایتی صورت نمی‌گیرد، اکثر افرادی که وارد ورزش مچ‌اندازی می‌شوند خیلی زود صحنه را ترک می‌کنند. ما در شهرستان هریس چند میز تهیه و مسابقاتی را برگزار کردیم که با نفرات برتر این رقابت‌ها تشکیل تیم داده و در مسابقات استانی حضور یافتیم و توانستیم به مقام نائب قهرمانی برسیم.

آناج: تمرینات ورزش مچ‌اندازی چگونه انجام می‌شود؟

تمرینات ما بر مبنای ورزش پرورش اندام است با این تفاوت که بیشتر بر حرکات قدرتی تکیه دارد. در تمرینات پرورش اندام ورزشکاران با وزنه‌های 10 یا 20 کیلویی کار می‌کنند اما تمرینات در رشته مچ‌اندازی با وزنه‌های 90 الی 100 کیلویی انجام می‌شود و روزانه حدود 3 ساعت تمرین می‌کنیم.

 

 

آناج: گویا شاغل هم هستید، این به ورزش شما لطمه نمی‌زند؟

بلی، در یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستم؛ چرا، خیلی پیش آمده است که کارم با زمان تمرینات‌مان تداخل داشته ولی برای اینکه خودمان را آماده نگه داریم چاره‌ای نداریم و به هر نحوی است باید تمرینات خود را انجام می‌دهیم. به نظرم اگر حمایت کنند یا وامی به ما بدهند تا بتوانیم یک باشگاه خصوصی دایر کنیم به این طریق راحت‌تر می‌توانیم تمرینات خود را پیگیری کنیم.

آناج: هدف‌تان از حضور در این ورزش چیست؟

اصلی‌ترین هدفم کسب مقام در رقابت‌های جهانی است که بالاترین سطح مسابقات مچ‌اندازی شناخته می‌شود و به نظرم این امر دور از دسترس نیست.

آناج: کدام ورزشکاران کشورمان شناخته شده‌تر هستند؟

اکبر و حسین حبیب‌الله‌زاده، بابک فرج‌الهی، محمدرضا محمدزاده، اوبالفضل صدقی، محمد هاشمی، عرفان عبادی، رضا جوان دل، علی گوزل زاده و اتالک امیری را داریم که جزو نفرات بین‌المللی ما هستند و عناوین زیادی را کسب کرده‌اند.

آناج: پرافتخارترین ورزشکاران ورزش مچ‌اندازی در جهان چه کسانی هستند؟

دنیس سایتیف از روسیه و جان برزنک از آمریکا پرافتخارترین ورزشکاران ورزش مچ‌اندازی هستند. حسین آمانلی از کشور جمهوری آذربایجان هم یکی از بهترین‌هاست که در وزن 65 کیلوگرم حضور دارد.

آناج: نحوه فعالیت هیات استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شخصاً با آقای نیک رزم رئیس هیات پرورش اندام استان برخورد داشته‌ام و می‌دانم که انسان شریفی هستند ولی همانطور که گفتم حمایت‌ها تنها به ایاب و ذهاب مسابقات خلاصه می‌شود و نباید اینگونه باشد. بالاخره بیشتر اعضای تیم استان ملی‌پوش هستند و دوست داریم رفتاری که با ما می‌شود در شان یک ورزشکار تیم ملی باشد.

آناج: تا به حال از مقام‌هایی که کسب کرده‌اید، تجلیل شده است؟

به هیچ عنوان، حتی از سوی مسئولان فدراسیون هم تشکر خشک و خالی بابت مدال‌هایی که کسب کرده‌ایم، صورت نگرفته است!

 

 

آناج: چه صحبتی با مسئولان دارید؟

فقط از مسئولان خواهش می‌کنم از تمامی ورزشکاران حمایت کنند. حیف است این ورزش که مدال‌های بین‌المللی زیادی را برای کشورمان به ارمغان آورده است مورد بی‌توجهی واقع شود. معتقدم در سایه این بی‌توجهی‌هاست که بسیاری از ورزشکاران‌مان خیلی زود تصمیم به خداحافظی می‌گیرند و آنهایی هم که می‌خواهند در این رشته فعالیت کنند ناامید می‌شوند.

ما گلایه‌های زیادی داریم و قصدمان این نیست که سایر رشته‌های ورزشی را زیر سوال ببریم ولی هزینه‌های میلیادی زیادی برای بیشتر ورزش‌ها انجام می‌شود که قطعاً با هزارم درصد آنها در ورزش مچ‌اندازی می‌توانیم مدال جهانی کسب کنیم.

آناج: صحبت پایانی؟

جا دارد از پدر و مادرم تشکر ویژه‌ای داشته باشم چراکه همه موفقیت‌هایم را مدیون زحمات آنها هستم و هر زمان مسابقه داشته‌ام استرس و فشار زیادی را تحمل کرده‌اند. همچنین از آقای آیدین صادقی رئیس مچ اندازی، آقایان صدقی و محمدرضا محمدزاده که به عنوان مربی خیلی به پیشرفتم کمک کرده‌اند و نیز برادران اکبر و حسین حبیب‌الله‌زاده که به عنوان دوست و حریف تمرینی در کنارم بوده‌اند، قدردانی می‌کنم.

از پایگاه اطلاع رسانی آناج هم به نوبه خودم تشکر می‌کنم و امیدوارم رسانه‌ها توجه بیشتری به ورزش مچ‌اندازی داشته باشند و اجازه ندهند ورزشکارانی که در این رشته فعالیت دارند، دلسرد شوند.
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •