مدرسه میثاق
موسسه کوثر
تامین آب 67 روستا با اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان/ 81 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت ‌آب و فاضلاب هستند/ شناسایی 495 مشترک غیر مجاز روستایی در استان
 • 1396/04/25 13:43
 • 85693
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌‌شرقی خبر داد؛

تامین آب 67 روستا با اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان/ 81 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت ‌آب و فاضلاب هستند/ شناسایی 495 مشترک غیر مجاز روستایی در استان

صمدی‌نژاد گفت: در قالب 9 مجتمع ‌آبرسانی و با اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان آبرسانی به 67 روستا در سال جاری انجام خواهد شد.

به گزارش آناج، علی صمدی‌نژاد صبح امروز در نشست خبری با موضوع صرفه جویی در مصرف آب اظهار داشت: کمبود آب یکی از معضلات اساسی کشور است و استان آذربایجان‌شرقی نیز از این امر مستثنا نیست لذا باید بحث صرفه جویی جزو اولویت‌های مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه 2 هزار و 700 روستای دارای سکنه با 137 میلیون نفر جمعیت در استان وجود دارد، ادامه داد: 97 درصد جمعیت روستایی استان در یک هزار و ۹۴۵ روستای بالای ۲۰ خانوار ساکن هستند و مابقی 3 درصد نیز در 756 روستا ساکن شده‌اند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گفت: دو هزار و 210 روستا نیز لوله کشی آب صورت گرفته و در واقع 81 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شرکت آب و فاصلاب روستایی هستند.

این مقام مسئول متذکر شد: روستاهای فاقد لوله‌کشی آب در قالب 414 مجتمع روستایی آب رسانی و شبکه رسانی تحت پوشش قرار گرفته‌اند و تعدادی از روستاها نیز منابع طبیعی دارند و تنها کلرزنی آن توسط ما انجام می‌گیرد.

وی شاخص بهره‌مندی استان را 5 درصد بالاتر از شاخص کشوری دانسته و افزود: شاخص بهره‌‌‌‌مندی یعنی اینکه روستاها دارای آب پایدار و همیشگی هستند و بر همین اساس شاخص استانی 84.5 درصد است.

صمدی‌نژاد تاکید داشت: صرفه جویی در مصرف آب جزو اولویت‌های استان است به ویژه در مناطق روستایی بیشتر نمود دارد زیرا به خاطر خشکسالی‌های اخیر بیش از 90 درصد از جشمه، قنات و چاه‌های روستایی خشک شده یا حداقل آب‌دهی را دارند.

وی تصریح کرد: پیش از این قنات و چشمه‌ها منابع اصلی تامین آب روستایی بودند ولی اکنون در برخی از مناطق با 110 کیلومتر لوله گذاری آب را به دست روستاییان می‌رسانیم زیرا در همه مناطق استان آب خوردنی وجود ندارد و آب‌های زیر زمینی نیز در هر مکانی قابل دسترسی نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خبر داد: برای تامین آب روستایی از مناطق دیگر 32 مجتمع در حال احداث است که فاز اول 9 مجتمع در هفته دولت و در قالب تامین آب 67 روستا با اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان افتتاح خواهد شد و 9 روستا نیز دوشبکه‌ای خواهند شد.

صمدی‌نژاد گفت: تمام این روستاها فاقد آب نبوده‌اند ولی آب پایدار نیز ندارند، لذا در خصوص صرفه جویی مصرف آب باید توجه بیشتری صورت بگیرد زیرا آب با هزینه‌ی گزافی به دست روستاییان می‌رسد، بهتر است به صورت بهینه و فقط برای شرب و بهداشت مورد بهره قرار گیرد.

این مقام مسئل متذکر شد: تولید در فصل تابستان دو برابر فصول متعارف است و اگر صرفه جویی در مصرف آب نباشد، به تاسیسات آب و چاه‌ها فشار وارد شده و تبعات آن به خود روستاییان باز خواهد گشت.

وی با بیان اینکه اکثر مشترکان ما الگوی مصرف که ۱۸ متر مربع است را رعایت می‌کنند، خاطر نشان ساخت: گاهی اتفاق می‌افتد در مناطق روستایی به صورت غیر مجاز از شبکه‌های آب بهره می‌برند که این مسئله در درجه‌ی اول به کیفیت و سلامت آب آسیب می‌رساند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ادامه داد: در همین رابطه سال گذشته 495 مشترک غیر مجاز شناسایی شده و به دستگاه‌های قضایی معرفی شدند.

وی خط قرمز شرکت آب و فاضلاب را کیفیت مطلوب دانسته و یادآور شد: بیش از 16 هزار کیلومتر در استان ما شبکه و خطوط انتقال آب وجود دارد که هر آن احتمال آلودگی شبکه‌ها دور از انتظار نیست اما طبق اعلام شبکه بهداشت استان مطلوبیت آب روستایی استان 97 درصد است.

این مقام مسئول خاطر نشان ساخت: جهت سالم‌سازی آب نمونه برداری‌های روزانه، هفتگی و ماهانه، بررسی شیمیایی و کلر زنی به طور مرتب انجام می‌گیرد و در تلاش هستیم کیفیت را به صد در صد برسانیم.

صمدی‌نژاد با اشاره به آب رسانی سیار در برخی از روستاها، گفت: در حدود 137 روستا آب رسانی سیار صورت می‌گیرد که 47 روستا به طور کلی فاقد آب هستند و در بقیه به جهت تامین آب مورد نیاز آبرسانی انجام می‌گیرد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خاطر نشان ساخت: تعدادی از روستاها نیز به دو شبکه مجهز هستند، امری که در آینده‌ای نه چندان دور برای کل کشور اتفاق خواهد افتاد و آنهم جداسازی آب شرب از آبی است که در زمینه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: سال گذشته 17 روستا به دو شبکه مجهز شدند و 11 روستا نیز در هفته‌ی دولت سال جاری از این مزیت بهره‌مند خواهند شد، حیف است آبی که قابل شرب است در مسایل غیر شرب مورد استفاده قرار گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه آبی در دشت‌های استان برای استحصال باقی نمانده است، متذکر شد: در استان ما و در یکی از روستاهای نزدیک تبریز چاهی به عمق 380 متر زده شده است که ۲ لیتر در ثانیه آب دارد و در چهار مرحله پمپاژ به روستا می‌رسد.

صمدی‌نژاد در خصوص فاضلاب روستایی عنوان کرد: روستاها فاضلاب ندارند و فعلا فقط در روستای کندوان فاضلاب وجود دارد و در سال جاری نیز تصفیه خانه‌ی بزرگ روستای لیقوان افتتاح خواهد شد.

وی افزود: در دو روستای دیگر نیز فاضلاب روستایی در دست اجراست و 6 روستا از محل اعتبارات بانک توسعه انتخاب پیمانکار شده که حداکثر تا ۲ ماه آتی عملیات اجرایی شروع خواهد شد، همچنین 52 روستا که در بالا دست سدها قرار گرفته اند به جهت راه‌اندازی فاضلاب مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

این مقام مسئول اظهار داشت: مشترکین با مراجعه به سامانه‌ی 1523 می‌توانند به صورت غیر حضوری کارهای مربوط به انشعاب خود را انجام داده و در صورت وجود سر ریز مخزن و یا اشکال در شبکه‌ی انتقال اطلاع رسانی به موقع داشته‌ باشند.

صمدی‌نژاد با بیان اینکه باغ معروف سر ریز جمعیتی استان و حتی کشور است، اذعان کرد: شبکه انتقال آب این روستا در دهه‌ی هفتاد برای 276 خانه طراحی شده بود ولی هم اکنون بیش از شش هزار و 700 انشعاب آب در آن روستا وجود دارد و 45 لیتر در ثانیه از آب زرینه‌رود به باغ معروف فرستاده می‌شود.

وی ادامه داد: در باغ معروف قطعی آب وجود ندارد فقط برخی از مساکن که شبانه و غیر اصولی ساخته شده‌اند، آب کمتری در این فصل می‌رسد، اگر درست مصرف شود آب موجود برای تمام روستا کافی است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خبر داد: در راستای تامین آب کافی روستای باغ معروف مخزن هزار متر مکعبی احداث خواهد شد که مشکل کم‌فشاری و سلامت آب را حل خواهد کرد.

وی تصریح کرد: شبکه‌های روستایی در طول سنوات گذشته از طریق متولیان متعدد انجام شده است و از سال ۷۷ شرکت آب و فاصلاب روستایی ایجاد شده است که در گام نخست سعی کردیم این شبکه‌ها را نوسازی و بازسازی کنیم.

صمدی‌نژاد با بیان اینکه بیش از 60 درصد از شبکه آب رسانی بازسازی و نوسازی شده است، عنوان کرد: پرت آب در روستاهای استان ما متوسط ۳۰ درصد است که عدد بزرگی است و که با تلاشی که از سنوات گذشته انجام شده این عدد به ۲۶.۲ درصد کاهش داده‌ایم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •