فرهنگ بسیج به واسطه فرهنگ ایثار و شهادت در حال گسترش جهانی است
 • 1396/04/24 14:40
 • 85576

فرهنگ بسیج به واسطه فرهنگ ایثار و شهادت در حال گسترش جهانی است

نماینده محترم ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: امروز فرهنگ بسیج به واسطه فرهنگ ایثار و شهادت ، فراتر از مرزهای ایران اسلامی قدم گذاشته و تفکر ناب آن که برگرفته از اسلام ناب محمدی (ص) است به سایر ملل محروم و تحت ستم گشترش یافته است.

به گزارش آناج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید محمد علی آل هاشم نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در اولین همایش منطقه ای عرضی و توجیهی اعضای شورای پایگاه های مقاومت بسیج بنیاد شهید وامور ایثارگران با قدر دانی از تلاشهای پرسنل این نهاد و اقدامات انجام گرفته در بنیاد شهید وامور ایثارگران گفت: پرسنل بنیاد شهید وامور ایثارگران خدمتگزاران صدیقی برای خانواده های شهدا و ایثارگران بوده ، دو ویژگی و امتیاز مهم اشتغال و خدمت در نهاد بنیاد شهید ، که همانا خدمت به بهترین بندگان خدا و خانواده آنان و دیگری عضویت در بسیج است، را دارا می باشند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمد علی آل هاشم با اشاره به حضور خود در بیمارستان اعصاب و روان فجر تبریز و سرکشی از جانبازان اعصاب وروان و دیدار از خانواده های معظم شاهد وایثارگر را در کنار کارکنان این بنیاد فرصت مغتنم و دارای اجر و ثواب غیر قابل ذکر بیان کرد و گفت : شاغلین در بنیادشهید وامور ایثارگران که خود از اعضای فعال بسیج می باشند باید صبر و حوصله و قدرت تحمل بالایی داشته باشند .

نماینده محترم ولی فقیه در آذربایجان شرقی اشاره با تاکید بر اینکه بسیج به کمک ما نیاز ندارد و ما محتاج فرهنگ بسیج هستیم گفت: بسیج در دوران حساس و بحرانی ،کارساز است، کما اینکه تاکنون در عرصه های گوناکون بسیج خود را در مراحل مختلف ، در بعداز پیروزی انقلاب اسلامی نشان داده ، و در روزهای بحرانی سخت و دشوار به وظیفه خودش به نحو احسن عمل کرده است .

حجت الاسلام و المسلمی آل هاشم با اشاره به اینکه بسیج نه تنها در روزهای بحرانی انقلاب اسلامی ، حتی به هنگام بروز بلایای طبیعی ،سیل، زلزه، آتش سوزی حضور فعال داشته گفت: بسیج نهادی است انقلابی ، که از توده مردم و آحاد جامعه اسلامی ایران تشکیل یافته است.

وی گفت: صاحب نظران معتقد هستند که بسیج برای ایجاد انقلاب به وجود می آید، یعنی توده مردم بسیج می شوند که انقلابی را به نتیجه برسانند از این رو، به حرکت های توده مردم برای برپایی حکومت جدید ، بسیج گفته می شود .

دکتر آل هاشم با اشاره به اینکه در دنیا ، بسیج بعد از پیروزی انقلاب و تغییر نظام حکومتی، فلسفه وجود خود را از دست داده و حرکت توده ها جای خود را به نهادهای قانونی و اقدامات نهادینه شده می دهد و با ایجاد نظام حکومتی و تشکیل نهادهای قانونی حرکت های بسیج متوقف می شود ،گفت:  ولی  در جمهورری اسلامی ایران حرکت توده ها و حضور نیروهای مردمی قبل از پیروزی انقلاب، ایجاد شده و در حین انقلاب نقش مردم چشم گیر و این حرکت بعد از تشکیل نهادهای قانونی دچار رکود نشده  و فلسفه و منشا چنین حرکتی عوض نگردید و بسیج تبدیل به نهادی شد که درتمامی عرصه های اجتماعی ،سیاسی ،اقتصادی ، فرهنگی، علمی و دفاعی نهال انقلاب را حفظ و حراست کرد و آن را از گزند دشمنان دور نگه داشت .

امام جمعه تبریز ادامه داد : بنا بر فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران فرهنگ و تفکر بسیجی از اسلام ناب محمدی (ص) نشات می گیرد و در اندیشه حضرت امام رضوان الله تعالی علیه بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد، در این نگرش بسیج صرفا سازمان نظامی نیست که در زمان جنگ و بریایه مقابله با دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی گسترده، مردمی، مبتنی بر نیازهای اساسی جامعه است.

وی ادامه داد : از این جهت رواست که بسیج نه بعنوان سازمان نظامی بلکه یک اندیشه و تفکر باشد ، چرا که با آغاز جنگ تحمیلی شور و هیجان جوانان برای دفاع از نظام اسلامی با تشکیل واحدهای مقاومت ، در سطح کشور بیشتر و بسیج با نیروهای جوان خود مکتب ایثار و شهادت را پایه ریزی کرد.

دکتر آل هاشم گفت : در جریان دفاع مقدس ، نقش جوانان بسیجی بسیار قابل توجه بوده ،با تقدیم بیش از 85 هزارشهید یعنی 39 درصد از شهدای دفاع مقدس ،آمار قابل ملاحظه ای به خود اختصاص داده و سندی بر وفاق ملی ، یکدلی و همبستگی برای دفاع از کشور خود، بصورت داوطلبانه بوده است .

امام جمعه تبریز ادامه داد : چه بسا جوانان و نوجوانانی با تغییر تاریخ تولد شناسنامه خود جهت حضور در جبهه ها داوطلب گردیدند و در دفاع مقدس نمادهای فرهنگی مانند چفیه ، سجاده ، یادداشت ها و دل نوشته ها ، و دیگر وسایل رزمندگان شعاع تاثیرش به پشت چبهه ها نیز انتقال پیدا کرده و مردم کوچه و بازار و خیابان با تاسی از چنین تمادی عزم و اراده خود را در دفاع از نظام و انقلاب جزم کردند .

نماینده ولی فقیه در استان با تاکید بر تقویت روز افزون این فرهنگ گفت :  باید تلاش کنیم این فرهنگ جاودانه بماند و در اثر تهاجم فرهنگی غرب کمرنگ نگردد.
دکتر آل هاشم شاخص ها و مولفه هایی یک بسیجی را "حق مداری" ،" اطاعت محض از خدا ،رسول خدا،  اهل بیت و ولایت فقیه "، "روحیه شهادت طلبی "، "صبر و استقامت "،" شجاعت و از غیر خدا نترسیدن "، "ایثار" ، "از خود گذشتگی "و "مبارزه با رفاه طلبی و تجمل پرستی " بیان کرد و گفت : بسیجی و فرمانده پایگاه مقاومت بسیج ، یک تفکر و اجتماع بسیجی ،بایستی بیش از دیگران به قانون ، احکام و مقررات اسلام التزام عملی داشته ،  صداقت ، درستی ، قاطعیت و صلابت در افکار ، گفتار ،کردار و رفتار ، داشته و با بصیرت و دانایی جهت شناخت لحظه ها و تشخیص به موقع بحران ها و دشواری ها ، مقتضیات زمان و شرایط محیطی از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشد .

امام جمعه تبریز گفت : امروز فرهنگ بسیجی به واسطه فرهنگ ایثار و شهادت ، فراتر از مرزهای ایران اسلامی رفته است و تفکر ناب آن که برگرفته از اسلام ناب محمدی (ص) است به سایر ملل محروم و تحت ستم گسترش یافته است.

وی ادامه داد : ابتکار راهبردی مقام معظم رهبری برای ایجاد تحول در ساختار بسیج و تشکیل سازمان بسیج مستضعفین بیان گر گستردگی ماموریت های بسیج و نشان دهنده اولویت بسیج در مقابل تهدیدات نرم دشمنان است.

دکتر آل هاشم با بیان اینکه دشمنان در مقطع فعلی به جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی رو آورده و بسیج بعنوان یک نیروی تشکل یافته مردمی و منسجم در تمامی عرصه ها می تواند نقش بی بدیلی در مقابل با این ترفند دشمن ایفا کند ،گفت: در چهار چوب جنگ نرم دشمن خیلی در موضوع هسته ای تلاش کرد  و بدنبال ایجاد اختلاف و نفوذ در کشور بود و به حول و قوه الهی نتوانتسند کاری انجام دهند.

نماینده ولی فقیه در استان با تاکید بر اینکه ، بسیج کار ساز است و روز به روز ،بسیجی و فرهنگ بسیج بایستی در جامعه ایران اسلامی تقویت شود گفت : اهداف دشمنان اسلام در جنگ نرم خیلی پیچیده و خطر ناک تر از جنگ نطامی بوده و خصوصیت اصلی آن آرام و بدون سرو صدا بودن است .
وی با تاکید بر مقابله و مبارزه با جنگ نرم و  تحت تاثیر قرار دادن دشمن گفت: بسیج می تواند در شکل گیری و ساماندهی مردم در ادارات ، مساجد ،نهادها ، بمنظور مقابله و ایستادگی با دشمن کار بسیار ارزنده ای انجام دهد ، چرا که بسیج نهادی ، جوشیده از متن انقلاب ، مردم بوده و بایستی همه در حد توان به این فرهنگ کمک کنیم تا روز به روز رشد یابد .

در آغاز این مراسم قاسم صمدیان مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران آذربایجان شرقی ضمن خیر مقدم گویی اعضای حاضر در این جلسه را معرفی و سرهنگ فریبرز خزائی فرمانده بسیج بنیاد شهید وامور ایثارگران اهداف برگزاری این همایش و جلسات راحفظ و ارتقاء  انسجام و ارتباط صمیمی و نزدیکتر کارکنان و اعضاء بسیج در جهت تبیین ماموریت ها و راه بردها در شرایط کنونی بیان کرد و گفت : بهره مندی از نقطه نظرات فرماندهان و اعضای شورای فرماندهی و جمع بندی و دستیابی به شیوه هی جدید جذب و آموزش است .

سرهنگ خزائی فرمانده بسیج بنیاد شهید وامور ایثارگران ویژگی بسیج را پویایی آن بیان داشت و گفت: به تناسب تهدیدات و شرایط منطقه ای و فرا منطقه ای بایستی بسیج خود را به علوم مختلف مجهز و بر بصیرت افزایی خود بیفزاید، که این همایش ها و جلسات در این راستا برگزار می گردد.
اولین همایش منطقه ای عرضی و توجیهی اعضای شورای پایگاه های مقاومت بسییج بنیاد شهید وامور ایثارگران با حضور سرهنگ خزائی فرمانده بسیج بنیاد شهید وامور ایثارگران ، قاسم صمدیان مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران آذربایجان شرقی ، مهدی فعال مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان غربی ، فرماندهان و جمعی از اعضای شورای فرماندهی بسیج بنیاد های شهید وامور ایثارگران آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، زنجان و اردبیل ، شورای فرماندهی حوزه 2 بسیج کارمندی شهید مدنی تبریز ، روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 22 و 23 تیر ماه 1396 به میزبانی آذربایجان شرقی در مجتمع فرهنگی ورزشی صدرا برگزار شد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •