موسسه کوثر
مدرسه میثاق
زندگی اقساطی!
 • 1396/04/24 13:14
 • 85556
رفاه بیشتر، اقساط بیشتر؛

زندگی اقساطی!

امروزه رفاه بیشتر زیر سایه اقساط بیشتر ممکن می‌‌شود و به نوعی می‌‌توان گفت با اقساط زندگی خود را ادامه می دهیم.

گروه اجتماعی آناج/طاهر خیری: امروزه اقساط چنان سایه سنگین خود را بر زندگی‌‌‌هایمان گسترانیده که راه برون رفت از آن دشوار و چه بسا غیر ممکن است. بسیاری از ما به دلایل و انگیزه‌‌های گوناگون از بانک‌‌ها وام گرفته‌‌ایم و هنوز بعد از سال‌ها همچنان اقساط این وام را پرداخت می‌‌کنیم.

البته اقساط ما به وام بانکی محدود نمی‌‌شود و دامنه‌‌اش به خرید آپارتمان، خودرو و یا وسایل خانگی هم رسیده است. حتی پایمان که به مطب پزشکان متخصص می‌‌رسد بخشی از هزینه‌‌های درمان را به صورت قسطی پرداخت می‌‌کنیم. به تازگی مسافرت‌‌های داخلی و خارجی هم از سوی بسیاری از آژانس‌‌های مسافرتی قسط بندی شده است تا به این بهانه چرخ زندگی اقتصادی جامعه ایرانی بچرخد.

با خرید قسطی وسایل مورد نیاز زندگی در ظاهر برای خود رفاه فراهم می‌‌کنیم غافل از اینکه در چنبره‌‌ای از اقساط کوتاه مدت و بلند مدت گرفتار  شده‌‌‌ایم و وقتی به خود می‌‌‌آییم که کفگیر به ته دیگ خورده و چیزی از حقوق و درآمدمان برای هزینه‌‌‌های جاری زندگی و پس‌‌انداز باقی نمانده است.

واقعیت این است که زندگی اقساطی ارمغانی جز استرس و خستگی روحی و جسمی برای ما به همراه نداشته است. ما بی‌‌‌جهت و کنترل نشده سطح خواسته‌‌‌ها و توقعات‌‌‌مان را در زندگی بالا برده‌‌ایم و اینگونه مجبور شده‌‌‌ایم به شغل‌‌‌های دوم و حتی سوم روی بیاوریم. آنچنان در قفس زندگی اقساطی زندانی شده‌‌ایم که فراموش کرده‌‌ایم کار می‌‌کنیم تا زندگی کنیم یا زندگی می‌‌کنیم تا کار کنیم.

مهم است که بدانیم زندگی هزار راه نرفته دارد و آدمی ممکن است در مسیر زندگی با پیچ و خم‌‌ها و پستی و بلندی‌‌های بسیاری روبرو شود که جز با در پیش گرفتن عقلانیت و بصیرت به سعادت دنیوی و اخروی نمی‌‌رسد.

شاید به‌‌توان علت به وجود آمدن زندگی اقساطی را در رکود اقتصادی و پایین آمدن قدرت خرید مردم جستجو کرد. از یک طرف فروشنده برای اینکه کالای خود را بفروشد مجبور می‌‌‌‌‌‌شود به فروش اقساطی اقدام کند تا جنسش در انبار خاک نخورد و استهلاک نشود. از طرف دیگر چون درآمد مردم متناسب با نرخ تورم و هزینه‌‌‌‌های زندگی نیست و نمی‌‌توانند کالای نقدی بخرند راهی جز خرید اقساطی حتی با بهره بالا ندارند.

به نظر می‌‌‌رسد طبقات متوسط شهری از همه بیشتر به دلیل نیاز و اقتضای شرایط زندگی‌‌شان درگیر پرداخت اقساط باشند. آن‌ها کالا یا کالاهایی را به صورت قسطی می‌‌خرند که واقعا به آن احتیاج دارند چون قدرت خرید نقدی ندارند. بسیاری از خانواده‌‌ها سختی‌‌های زندگی اقساطی را تحمل می‌‌کنند و گاهی فشار اقتصادی چنان بر آنها هجوم می‌‌‌آورند که برای حفظ آبرو هم که شده صورت شان را با سیلی سرخ نگه می‌‌‌دارند.

به هر حال برای اینکه در رفاه و آسایش زندگی کنیم دوست داریم همه چیز را در اختیار داشته باشیم و هر آنچه را که اراده می‌‌کنیم به دست آوریم  و از ظواهر دنیای مادی لذت ببریم. اینگونه است که با ولع و اشتهای سیری ناپذیری به سوی آنها جذب می‌‌شویم حتی اگر همه چیزش قسطی باشد فرقی نمی‌‌کند می‌‌خواهد ماشین باشد یا آپارتمان. سفر باشد یا عمل زیبایی.

اغراق نیست اگر بگوییم اغلب خریدهای اقساطی مثل دکوراسیون منزل و لوازم زندگی بیشتر به خاطر فخرفروشی به اقوام و آشنایان و برای چشم و هم چشمی انجام می‌‌شود و  متاسفانه این رویه به مسابقه ای برای داشتن زندگی تجملاتی در بین برخی خانواده ها تبدیل شده است. این یکی از عادات نادرست ما ایرانی هاست که البته ریشه تاریخی دارد و نیازمند آسیب شناسی است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •