موسسه کوثر
مدرسه میثاق
10 میلیون قاچاقچی تجارت مواد مخدر را مدیریت می‌‌‌کنند/ زنان به‌‌بهانه لاغری شیشه مصرف می‌‌کنند/ روایتی دردناک از مرگ کودک شیرخواره درپی اعتیاد مادر
 • 1396/04/24 11:58
 • 85439
گفت‌‌وگوی آناج با دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌‌‌شرقی؛(بخش اول)

10 میلیون قاچاقچی تجارت مواد مخدر را مدیریت می‌‌‌کنند/ زنان به‌‌بهانه لاغری شیشه مصرف می‌‌کنند/ روایتی دردناک از مرگ کودک شیرخواره درپی اعتیاد مادر

نصرتی گفت: متأسفانه اکنون خیلی از زنان به بهانه‌های لاغری و تناسب‌اندام مشغول مصرف شیشه هستند و خود را در مسیر بدون برگشت قرار می‌دهند!

گروه اجتماعی آناج: افزایش تنش میان مردم بر سر بلای خانمان سوزی چون مواد مخدر و سایر روان‌گردان‌ها باعث شد تا با سردار محمدعلی نصرتی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی هم صحبت شویم و آمارها، دلایل و راهکار رهایی از این بلای خانمان‌سوز را از او جویا شویم.

بخش اول گفت‌‌وگوی آناج با محمدعلی نصرتی را در ادامه می‌‌خوانید:

آناج: فضای مجازی چه تأثیری در شیوع مواد مخدر داشته و راهکار مبارزه با این فضا چیست؟

فناوری و تکنولوژی با تحولات شتابان مواجه است و در این میان خانواده‌ها، جوانان و نوجوانان بیش از همه تأثیرپذیرند. متأسفانه فضای مجازی شرایط حاضر را سخت، شکننده و پیچیده ساخته و علی‌رغم مزایایی که دارد، مورد سوءاستفاده دشمنان ما قرارگرفته و اگر در رویارویی با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف نتوانستند امتیاز بگیرند، از طرق فرهنگی دست‌به‌کار شدند. پس از دفاع مقدس نیز دشمنان به این باور رسیدند که با ابزار جنگ نظامی نمی‌توانند رویاروی انقلاب اسلامی بایستند، لذا راهبرد خود را از رفتارهای سخت تغییر داده و با به‌کارگیری تمام توانمندی‌های خود به فضای نرم اردوکشی کردند. آنان در این میدان باورها و اعتقادات ما را مورد آماج تهاجمات خود قرار داده‌اند و تاکتیک آنها ترویج مفاسد شهوانی، مصرف روان‌گردان‌‌‌‌‌ها و مشروبات الکلی است و همه‌ی این اقدامات در پی ناامن کردن اجتماعی جامعه ما و اندلسیو کردن آن است.

در رنگین‌کمانی از خرده‌فرهنگ‌ها و طیف وسیعی ازشک‌ها، بیشترین صدمات و تلفات را، خانواده‌ها و جوانان و نوجوانان می‌بینند و این باعث نگرانی است. البته این فقط مشکل ما نیست و تمام دنیا با آن درگیر است. هرچند که ما ملتی نیستیم که در برابر این تهاجمات مات و مبهوت و بی‌تفاوت باشیم بلکه باید بابهره‌گیری از ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی، به‌ویژه فرهنگ دینی با این هجمه‌ها برخورد کنیم. اگرچه در مسائل اقتصادی و امنیتی و غیره تهدید می‌شویم یا به لحاظ اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستیم به دلیل عدم استفاده درست از ظرفیت‌های فرهنگ بومی‌مان است.

اگر ملت ما همان اقداماتی را که در جریان پیروزی انقلاب و برهه‌های سخت و نفس‌گیری چون دفاع مقدس انجام دادند، در ارتباط با دیگر موضوعات چون فسادهای ناشی از فضای مجازی نیز انجام بدهند، قطعاً قاعده بازی را به هم می‌زنند و اجازه یکه‌تازی به دشمن نمی‌دهند که باید این‌طور باشد و ما میدان‌دار باشیم و این غیر از شأن یک جامعه مهدوی بافرهنگ عاشورایی و وجود رهبری‌های داهیانه رهبرمان نیست.

به‌عبارت‌دیگر تکلیف یک مسلمان در این قضایا بسیار سنگین است و آن‌کسی که شب را صبح می‌کند اما دغدغه‌ای در مورد مشکلات هم نوعان، مظلومان و سایر مسلمانان نداشته باشد، نمی‌توان او را مسلمان نام نهاد. یک شیعه به تأسی از عاشورا، حتماً باید دشمن‌شناس و وظیفه‌شناس و همیشه در صحنه باشد؛ وگرنه یک فرد شیعه اهل مصلحت‌اندیشی و مماشات نیست و از حق حمایت می‌کند؛ ولو یک نفر بیشتر هم نباشد. اگر ما به وظیفه مسلمانی خود عمل بکنیم، نباید مشکلات این‌چنین فساد و بی‌بند و باری‌ها را داشته باشیم.

ابتدای بلای ویرانگر از سال‌های گذشته...

آناج: چه تعداد از افراد دنیا در این بلای خانمان‌سوز گرفتار است؟

بحث مواد مخدر و روان‌گردان‌ها یکی از مهم‌ترین شک‌های دنیا، مهم‌ترین بحران‌های جهانی وبزرگ‌ترین منکرات قرن و زلزله خاموش است که به عنوان یکی از ابزارهای جنگ نرم است.

در سال 2014 بالغ‌بر 247 میلیون نفر از طیف افراد 15 تا 64 ساله، حداقل یک‌بار از مواد مخدر استفاده کرده‌اند. هرچند طی 10 سال اخیر درصد کمی به جمعیت دنیا اضافه‌شده است، اما 322 درصد به انواع مواد مخدر و روان‌گردان‌ها افزوده‌ شده است. سود افسانه‌ای که ناشی از تجارت این متاع مرگ‌بار درجریان‌های زیرزمینی است، اقتصاد مخربی را به وجود آورده و در حال حاضر هزار و 400 تا هزار و 600 میلیارد دلار گردش مالی و تجارت مواد مخدر در دنیا وجود دارد. حدود 10 میلیون نفر قاچاقچی، به‌صورت خطرناک و بی‌رحمانه این روند را مدیریت می‌کنند.

آناج: وضعیت جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر چگونه است و چه اقداماتی در حوزه‌ی پیشگیری صورت گرفته است؟

خدمت به مردم یک عبادت است و بزرگ‌ترین افتخار ما خدمت گذاران، خدمت بی‌منت و مخلصانه به ملت است و مسئول شایسته کسی است که موقعیت خدمت به مردم را به‌عنوان نعمت الهی بداند و به شکرانه آن، با تعهد و بدون چشم‌داشت عمل کند.

متأسفانه یکی از کشورهایی که در رابطه با معضلات مواد مخدر، متحمل هزینه‌های سنگین معنوی و مادی است، کشور ماست. ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر دنیا قرارگرفته و یکی از کانون‌های تولید مواد مخدر در دنیا کشور همسایه ما، افغانستان است که قبلاً فقط تریاک، آن‌هم در مقیاس کمتر تولید می‌کرد اما در دو دهه اخیر هم کشت مواد افزایش‌یافته، هم با انتقال تکنولوژی به افغانستان به انواع آن افزوده‌شده و هم موردحمایت دولت‌های بزرگ داعی حقوق بشر در دنیاست؛ دولت‌هایی که به بهانه واهی در افغانستان حضور پیداکرده‌اند. در واقع کوچک‌سازی و خطرناک سازی مواد مخدر، امکان مبارزه را برای ما سخت‌تر کرده است.

نظام مقدس جمهوری اسلامی بر اساس رسالتی که دارد، مبارزه با مواد مخدر را جزو اولویت‌های سیاست خود قرار داده و بخش زیادی از ظرفیت و امکانات خود را پای مبارزه آورده و نزدیک چهار هزار نفر شهید و 12 هزار جانباز در این راه داده است.

بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته در چند سال قبل، اصلی‌ترین دغدغه مردم و مطالبه آنها از مسئولین، مبارزه با مواد مخدر بود و آنها همواره نسبت به پیامدهای ویرانگر مواد مخدر ابراز نگرانی می‌کردند و در پی چاره‌اندیشی بودند. با اقداماتی که در سال‌های اخیر صورت گرفت، توانستیم موضوع را تا حدود زیادی کنترل و مدیریت کنیم. البته به نظر می‌رسد تلاش‌های صورت گرفته کافی نیست و ما به یک مهندسی جدید نیازمندیم و نباید مبارزه با مواد مخدر را معطوف به مقابله کرد و نباید این مشی مبارزه ادامه داشته باشد بلکه باید در ابعاد دیگر مبارزه نیز ورود کنیم. ازجمله این راهبردهای مبارزاتی، پیشگیری اولیه از اعتیاد است. اطلاع‌رسانی به مردم و آگاه‌سازی آن‌ها با ابزار مستند و مستدل یکی از بایدهای کار ماست و در این راه لازم است دیگر نخبگان وصاحب‌فکران جامعه را پای‌کار بیاوریم.

درمان و کاهش آسیب نیز یکی دیگر از راهبردهاست که در این خصوص نیز باید جامعه چتر حمایتی خود را برای افراد و خانواده‌های گرفتار باز کند. باید به‌جای انکار و طرد این افراد، به وادی اصلاح ورود کنیم که به این منظور نیز باید ظرفیت‌های فکری، هنری و علمی ما پای کار بیایند. زیرا اقناع‌سازی و اطلاع‌رسانی خوب، موجب اقناع‌سازی و اعتمادسازی می‌شود. وگرنه با ورود چند سازمان مرتبط نمی‌توان با این بلای‌ خانمان‌سوز و ویرانگر مبارزه کرد.

خوشبختانه در سال‌های اخیر راهبرد نظام جمهوری اسلامی، با عنوان اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر کلید خورد و با همین راهبرد به هدف زده و شاهد تحول در مشی مبارزه هستیم. در استان نیز به لحاظ تجربیاتی که در مسئولیت فرماندهی انتظامی و همکاری رسانه‌ها و با برنامه‌ریزی دقیق در زمینه‌های متفاوت مبارزه با مواد مخدر ورود کرده‌ایم.

ناگفته نماند که وقتی از مشی‌های متفاوت مبارزاتی سخن می‌گوییم، مربوط به همه جوانب قضیه است وگرنه با گردنکشان و قاچاقچیان مواد مخدر که فقط در پی تأمین منافع خودشان هستند، باید در شأن خودشان رفتار کنیم که چیزی جز شناسایی، تعقیب و انهدام باندهای مربوطه نیست. همچنین باید به مرزهای کشور در ارتباط با ورود و خروج مواد مخدر توجه جدی کنیم.

ترخیص مواد مخدر از راه‌های متفاوت...

آناج: به چه دلایلی مواد مخدر و قرص‌های روان‌گردان وارد کشور می‌شود؟

ورود مواد مخدر مورد اصرار دشمنان ماست که بخشی مربوط به منافع آنها در این امر و بخش دیگر مربوط به اهداف سیاسی و استکباری است چراکه آنها در پی بدنام کردن نظام جمهوری اسلامی و ناامن کردن کشورمان هستند. بااین‌حال باید گفت خوشبختانه مرزهای استان ما ازجمله مرزهای سالم و پاک کشور است که باید از این بابت اولاً از مرزبانان و دوما از مردم مرزنشین استان تشکر کنیم که مرزبانان اصلی خود ایشان هستند.

جلوگیری از تولید و ساخت داخلی نیز یکی دیگر ازمشی‌های مبارزاتی است؛ که این نیز در ارتباط با مواد مخدر صنعتی بیشتر مورد تأکید است و از سال 92 ما را بسیار نگران ساخته است؛ چراکه در عرض یک سال 15 کارگاه تولید مواد مخدر صنعتی کشف شد که پیش سازهای آن را از طریق مرزهای شمال غرب و اقلیم عراق وارد و نسبت به تولید و توزیع شیشه اقدام می‌کردند. درحالی‌که قدرت تخریب شیشه 10 برابر هروئین و بیش از 330 برابر تریاک است. 

ناگفته نماند که تحت تأثیر سوءاستفاده فضای مجازی، پیچیدگی بحث مواد مخدر تعیین‌کننده است و ما را زمین‌گیر و نگران کرده است؛ چراکه در حال حاضر تعداد زیادی از سایت‌ها و شبکه‌ها، در ارتباط با تولید و مصرف مواد مخدر فعال هستند. تعدادی از آنها به شیوه‌های اغواگرانه مصرف مواد مخدر را به‌ منظورهای باشگاهی، آرایشی، لاغری، افزایش قدرت جنسی و امثال آن تبلیغ می‌کنند. در این میان افزایش جمعیت زن درگیر با مواد مخدر و پایین آمدن سن اعتیاد بسیار نگران‌کننده است. متأسفانه اکنون خیلی از زنان به بهانه‌های لاغری و تناسب‌اندام مشغول مصرف شیشه هستند و خود را در مسیر بدون برگشت قرار می‌دهند! علاوه بر این دانش آموزان و دانشجویان نیز در ایام امتحانات، تحت تأثیر تبلیغات گمراه‌کننده فضای مجازی و به بهانه افزایش قوت عملکرد حافظه در امتحان، گرفتار مواد مخدرهای خطرناک چونرتالون و ترامادون می‌شوند. راهکار رفع امثال این مشکلات اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی است که مردم از دروغ بودن و پشت پرده آن‌ها آگاه شوند و در دام سودجویان نیافتند.

آناج: اصلی‌ترین علت ورود جوانان به حوزه مواد مخدر و قرص‌های روان‌گردان چیست؟

قلیانی که امروزه به ابزار تشخص و تمدن بین جوانان و نوجوانان و دختران و پسران شده است، خود دروازه ورود به مواد مخدرهای خطرناک است و متأسفانه قبح استفاده از آن نیز به‌تدریج دارد از بین می‌رود درحالی‌که مواد موجود در قلیان‌ها بخصوصقلیان‌های میوه‌ای بسیار مضر و زمینه ورود به مصرفروان‌گردان‌ها است.

باورهای غلطی در بین مردم ما وجود دارد که خود را مصون از اعتیاد می‌دانند و با همین تصور اجازه مصرف اول را به خود می‌دهند، عده‌ای نیز تصور می‌کنندترک اعتیاد خیلی آسان است؛ تأسف برانگیز تر از آن این است که بعضی‌ها فکر می‌کنند شیشه موجب اعتیاد نمی‌شود یا باور غلط به تأثیرات درمانی مواد مخدر ... همه گمان‌های دروغ و غلطی هستند که زمینه گرفتاری بسیاری از جوانان و نوجوانان به این بلای خانمان‌سوز را فراهم می‌کنند و همه اینها باید با آگاه‌سازی مردم مرتفع شوند تا هرگز و به هیچ بهانه‌ای مصرف اول اتفاق نیافتد.

متأسفانه باید بگوییم امروزه قضیه خیلی پیچیده‌ترشده و اقشار مختلف خانواده‌ها احتمال گرفتار شدن رادارند؛ یعنی عده‌ای نباید به بهانه‌ی داشتن یک خانواده خوب خود را مصون از این خط بدانند چراکه خیلی از خانواده‌های مذهبی با گذشته خوب نیز آلوده‌ شده‌اند.

خانواده‌ها، جوانان، نوجوانان و همه مردم نباید تأثیر سیگار را نادیده بگیرند و که سیگار دروازه مواد مخدر است و این دروغ است که می‌گویند سیگار اعتیادآور نیست. زیرا بیش از 85 درصد معتادان سابقه مصرف سیگار و تعداد زیادی نیز سابقه مصرف قلیان دارند. همچنین قدرت تخریب گل نیز برخلاف تصور عامه، بالاست و امروزه مصرف آن در فضای مجازی به شدت تبلیغ می‌شود درحالی‌که صد الی 150 برابر هشیش قدرت تخریب دارد.

باید گفت جامعه ما گرفتار مرض مزمنی تحت عنوان بی‌خیالی و بی‌تفاوتی است درحالی‌که انسانیت و اسلامیت ما حکم می‌کند در مواجهه با چنین وضعیتی ساکت و بی‌تفاوت نباشیم که کمترین وظیفه ما امر به‌ معروف و نهی از منکر و ایجاد یک فضای خیرخواهی در رابطه با برادران و خواهران دینی‌مان است. باید اطرافیان خود را آگاه کنیم و باید به آنها بگوییم که اگر می‌گویند شیشه اعتیادآور نیست و اگر تصور می‌کنید شیشه چربی سوز است و اگر خود را مصون از اعتیاد می‌دانید ... همه دروغ است و هرکس به این مسیر وارد شود، چنان خطرات نابودکننده را تجربه می‌کند که بازگشت را بسیار مشکل و گاه غیرممکن می‌کند.

آناج: کدام قشر از جامعه تأثیرپذیری زیادی نسبت به مواد مخدر را داراست؟

البته زنان در خانواده‌ها از اهمیت بالاتری برخوردارند و در حال حاضر اولین و اصلی‌ترین قربانیان آسیب‌های اجتماعی زنان هستند که بالاترین تأثیر پذیری را از اعضای خانواده، از جامعه و فضای مجازی دارند.

اگر بتوانیم برای خانواده مصونیت ایجاد کنیم، به‌تبع آن در دیگر بخش‌های جامعه نیز مصونیت ایجاد می‌شود. زیرا خانواده به عنوان اصلی‌ترین خواستگاه افراد جامعه است و اولین نطفه ایمان و عقاید در این نهاد بسته‌شده و مرزبندی خوب و بد برای اولین بار در خانواده انجام می‌گیرد. از این نظر خانواده یک نکته استراتژیک به‌حساب می‌آید که اگر به خوبی مدیریت بشود، پیشگیری از ابتلائات نیز اتفاق می‌افتد واین‌گونه توطئه‌های دشمنان در زمینه‌های متعدد، بخصوص در رابطه با مواد مخدر خنثی می‌شود.

با این‌ حال متأسفانه خانواده‌ها به‌جای پرداختن به تکالیفی این‌چنین، درگیر رقابت‌های ناسالم تجملاتی و تشریفاتی و مصرف‌گرایی هستند و خوشی‌های اصلی خود را از دست‌ داده و مردم به‌جای خواب راحت، درپی تخت خواب‌های گران‌قیمت هستند. ما با سرگرم شدن به مظاهر فریبنده غربی، داریم از سبک زندگی ایرانی اسلامی فاصله می‌گیریم.

با توجه به اینکه تغییر در سبک زندگی مردم ما وبه‌تبع آن گسترش مواد مخدر در ایران یکی ازاستراتژی‌های مهم دشمن در مقابله با انقلاب اسلامی است، جا دارد که توجه خانواده نیز در اولویت راهبردهای اساسی ما در مبارزه با مواد مخدر باشد.

حالت تدافعی در مقابل این هجمه...

آناج: چگونه می‌توان مانع از ورود تهاجم فرهنگی به جامعه شد؟

به نظر برخی از محققان و اندیشمندان، تهاجم فرهنگی را می‌توان در سه مرحله مورد تحلیل و بررسی قرار داد؛ اول القاء فرهنگ خودی و قطع رابطه فرهنگی مردم با گذشته خود، که خیلی ظریف و دقیق از طرف دشمن طراحی و اجرا می‌شود و این در حالی است که اصلی‌ترین مؤلفه فرهنگی ما باورهای دینی، مهدوی و عاشورایی ماست که دشمن می‌خواهد بین مردم و این باورها فاصله بیاندازد. در مرحله دوم این عملیات، القاء فرهنگ بیگانه قرار دارد که در قالب آن تحقیر نسبت به فرهنگ خودی اتفاق می‌افتد و به دنبال احساس حقارت بحران فرهنگی به وجود می‌آید و بلافاصله متاع بیگانه جایگزین می‌شود. در مرحله سوم نیز تثبیت فرهنگ القائی دشمن است و ما زمانی به خود می‌آییم که می‌بینیم داریم به نفع دشمن خودمان کار می‌کنیم. به قول آیه قرآن که وقتی می‌گوید چه چیزی شما را جهنمی کرد؟ پاسخ میدهیم ما نیز در ردیف کسانی بودیم که مسیر گمراهی را می‌رفتند؛ مدرسه نیز مهم‌ترین نهاد بعد از خانواده است.

آناج: مصرف‌کنندگان مواد مخدر، چه پیامدهایی را در زندگی متحمل می‌شوند؟

پیامدهای فردی اعتیاد بسیار غصه‌دار است و این شرایط در رابطه با زنان تلخ‌تر و غم‌انگیز تر است. زنی که معتاد می‌شود، طرد می‌شود، بیرون از خانه و بین افراد ناباب قرار می‌گیرد، کار به مباحث ناموسی هم می‌کشد؛ تلخی این ماجراها و اتفاقات هولناک غیرقابل توصیف است. مادری را سراغ داریم که به دلیل تهیه مواد بچه شیرخواره‌اش را رها کرده و آن کودک تا برگشت مادر از فرط گرسنگی جان خود را از دست‌ داده است!

یکی از پیامدهای خانوادگی اعتیاد، گرفتاری‌ خصوص ازدواج است؛ اگر امروزه فرصت ازدواج کاهش‌ یافته است، یکی از دلایل آن اعتیاد است. یا اگر آمار طلاق افزایش‌یافته است، 55 درصد آن به اعتیاد ربط دارد که همه‌ی این معضلات بسیارنگران‌کننده و به عنوان بحران‌های اساسی مطرح هستند.

باید موضوع خانواده، جوانان و نوجوانان را جدی بگیریم و تمام ظرفیت‌های خود را پای‌کار بیاوریم وگرنه صرف مقابله نیروی انتظامی و مرزبانی و ارگان‌هایی از این‌ دست کافی و کارساز نیست. پیشگیری اولیه لازم است که باید بگویم این امر نیز با امکانات موجود میسر نیست و آنچه ما داریم در این زمینه پاسخگوی نیاز جامعه نیست. یعنی تا زمانی که سطح آگاهی مردممان را ارتقاء نداده‌ایم، نباید انتظار تغییر و تحول عمده را داشته باشیم.

دلیل...

آناج: دلایل اعتیاد یک انسان عادی به مواد مخدر یا سایر روان‌گردان‌ها چیست؟

وقتی معتاد را به خاطر مسیر اشتباهی که رفته است سرزنش می‌کنیم، او می‌پذیرد که خطا کرده، مصلحت خانواده را نادیده گرفته و هم‌نشین رفیقان آلوده و ناباب گشته است اما او علاوه بر خود دیگرانی را نیز در این زمینه مقصر می‌داند، او پدر و مادرش را هم مقصرمی‌داند چراکه خانه و خانواده‌ای که برایش تدارک دیده بودند، هیچ دل‌خوشی و احساس لذتی نداشت بلکه در فضای خانواده مدام بر سر مسائل واهی دچار تنش و درگیری بودیم. او راست می‌گوید که شاید به دلیل فرار از چنین فضایی، از محیط خانواده خارج‌شده و بیرون از خانه به محیطی بدتر و مشکلاتی فراتر گرفتار و موجب نابودی خود و شرمندگی خانواده شده است.

علاوه بر این یکی از مهم‌ترین حلقه مبارزه با مواد مخدر در این پازل، بحث اشتغال است که بدون توجه به آن تلاش‌ها قطعاً نتیجه‌ای نخواهد داشت. بیکاری در جامعه ما دردسر بزرگ و زمینه بروز تباهی‌ها ولغزش‌هاست. بدون تعریف شغل و بدون ایجاد فرصت اشتغال برای معتادان، ما نمی‌توانیم هویت آنها را به ایشان بازگردانیم. زیرا بدون اشتغال اعتماد به‌ نفس برای او مفهومی ندارد و حتی جامعه و خانواده نیز او رانمی‌پذیرد و برای تغییر باور جامعه و خانواده نسبت به وی، الزاماً باید به‌کاری مشغول باشد.

آناج: محصولات چه میزان تأثیرگذاری در حوزه مواد مخدر را دارد؟

ارتقای کیفیت محصولات فرهنگی یکی از بایدهای مبارزه با مواد مخدر است. یکی از دلایلی که مردم را مصرف محصولات فرهنگی کشورهای معاند غربی می‌کند، خلاءهای محصولات فرهنگی در داخل است که هرگز به ارضا و اقناع مردم ما نمی‌انجامند. هنرمندان و سازمان‌های متولی باید دغدغه جدی در این مورد داشته و پای‌کار بیایند، باید به ارتقای کیفیت محصولات فرهنگی اهتمام ورزند چون شرایط حاضر جای گلایه دارد. برای مثال در عرصه سینما باید آمار فیلم‌هایی چون مختارنامه، یوسف پیامبر (ص)،محمدرسول الله (ص)، بادیگارد و غیره بالا برود. اگر امثال این فیلم‌ها به حد کافی تولید شود، قطعاً مردم ما سراغ محصولات رسانه‌های بیگانه نمی‌روند. وگرنه وقتی مردم ما پای رسانه غربی می‌نشینند، از آنها تأثیر می‌گیرند و این برنامه‌ها نیز قطعاً برای احقاق اهداف شوم دشمن طرح‌ریزی و تولیدشده‌اند و نباید انتظار داشته باشیم که آثار مخرب نداشته باشند.

در واقع وقتی سخن از پیشگیری به میان می‌آید، با قمه و قداره میسر نیست بلکه همین اقدامات فرهنگی است که نقش پیشگیرانه از آسیب‌هایی چون مواد مخدر و سایر بحران‌ها را ایفا می‌کند.

ادامه دارد...

گفت‌‌وگو از: محمدباقر نوری‌آوری

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •