مدرسه میثاق
موسسه کوثر
 مردم ترکیه قدردان واکنش ایران به کودتای نافرجام این کشور هستند
 • 1396/04/21 19:37
 • 85352
سرکنسول ترکیه در تبریز؛

مردم ترکیه قدردان واکنش ایران به کودتای نافرجام این کشور هستند

سرکنسول ترکیه در تبریز گفت: مردم ترکیه قرار گرفتن ایران در میان کشورهایی که اولین واکنش را در رابطه با کودتا نشان داده و حمایت خود را از کشورمان بیان نمودند، فراموش نخواهند کرد.

به گزارش آناج به نقل از مهر، چاغلار فاحری چاکر آلپ عصر روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت سالروز کودتای نافرجام در ترکیه، اظهار داشت: اولین سالگرد اقدام به کودتای ناکام سپری شده مورخ ۱۵ جولای ۲۰۱۶ را برگزار خواهیم کرد. ما هنوز تلاش می‌کنیم از آسیب به وجود آمده این تهدید علیه کشورمان در امان بمانیم.

وی درباره این کودتای نافرجام تشریح کرد: در لحظات اولیه که در آسمانهای آنکارا و استانبول هواپیماهای جنگنده دیده شدند متوجه آن شدیم که بعضی چیزها عادی نیست. در ساعات بعدی، با اینکه معلوم شد این اقدام فراتر از یک کودتای نظامی بوده و عاملان آن از مریدان فتح الله گولن که خود را "امام کائنات" می‌داند شکل گرفته است این احساس وحشت بیشتر شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد:در آن کودتا متاسفانه رئیس جمهورمحترم کشورمان را مورد سوء قصد قرار دادند. آن شب از هموطنان ما ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر نیزمجروح گردیدند.

وی درباره مقابله مردم ترکیه در برابر چنین کودتاهایی افزود: مردم ترکیه از هر قشر و گرایش سیاسی با فداکاری جلو تانکها آمده و از حقوق دموکراتیک خود دفاع نموده و همبستگی تاریخی خود را به نمایش گذاشتند.

وی در بخشی از سخنان خود اعلام کرد: این تروریستها، نمونه بارزی از افراطی گری را که عقاید شخصی خود را اساس خود قرار می‌دهند تشکیل می دهند. این اشخاص باور دارند که گولن مسیح و خودشان نیز "نسل طلایی" هستند. وفاداری مریدان تنها به شخص گولن باعث می‌شود که جهت حفظ منافع این گروهک همه مقررات حقوقی، دینی و اخلاقی را زیر پا بگذارند.

رفتار دموکراتیک برای مقابله با دشمنان دموکراسی

سرکنسول ترکیه در تبریز افزود: اشخاص مذکور، برای نفوذ به تمام محافل بدون تردید پنهان نگه داشتن ارتباط خود با گولن مهارت دارند. به عبارت دیگر، فتو (FETÖ) یک گروهک تروریستی نسل جدید بر پایه ریاکاری، مخفی گری و پنهانکاری می باشد.

وی اضافه کرد: منسوبین فتو (FETÖ)، در واقع طبق توصیه رهبرشان، فتح الله گولن، بدون اینکه کسی متوجه آنان شود در درون سیستم نفوذ کرده بودند و چیزی نمانده بود که مانند عفونت و ویروسی که مرحله به مرحله ارگانهای حیاتی بدن را هدف قرار می دهد، به کلیه مراکز قدرت دسترسی پیدا کنند.

چاکر آلپ همچنین گفت: همانطور که توسط سازمانهای بین المللی حقوق بشرنیز پذیرفته شده، عاملان حادثه در حین اقدام به کودتا جرم‌های جدی و سنگین مرتکب شده و حقوق بشر را نقض کرده اند. لازم هست که این اقدام‌های مجرمانه جریمه شوند.

وی خبر داد: جهت تأمین تعادل صحیح مابین آزادی ها و نیازهای امنیتی حد اکثر اهتمام به خرج داده شده است. مثل همیشه مسئولیت های بین الملل ما پیگیری شده است. تحت عنوان بخشی از تعهدات مابه سازمانهای بین الملل درباره تدابیر اتخاذ شده درچهارچوب حالت فوق‌العاده به‌موقع اطلاع رسانی شده است.

سرکنسول ترکیه در تبریز اعلام کرد: تا به حال بیش از سیصد سازمان تعطیل شده دوباره فعالیت خودرا از سر گرفته اند. بیش از سی هزار کارمند دولتی توسط کمیسیون های تحقیق اداری به شغل شان برگردانده شدند.

وی تشریح کرد: در جهت تحکیم هویت دموکراتیک خود به تعهدات مان پایبند هستیم. چون می‌دانیم که تنها راه مبارزه با تروریسم این است ومصمم هستیم که علیه دشمنان دموکراسی از این نوع، باید از طریق دموکراسی مبارزه کنیم.

وی افزود: ما با یک گروهک تروریستی خواهان رسیدن به قدرت و حاکمیت در بعد جهانی رودررو هستیم. فتو (FETÖ)، در بیش از ۱۶۰ کشور جهان با مدارس، سازمانهای مردم نهاد، نهادهای رسانه ای و شرکتها فعالیت می کند. تحولات رخداده در ترکیه در یک سال قبل حاکی از آن است که این گروهک تروریستی چه کارهایی را می‌تواند در کشورها انجام دهد.

چاکر آلپ در پایان اعلام کرد: مردم ترکیه قرار گرفتن ایران در میان کشورهایی که اولین عکس العمل را در رابطه با اقدام به کودتا نشان داده و حمایت خود را از کشورمان بیان نمودند، هیچوقت فراموش نخواهند کرد. رئیس جمهور جناب آقای حسن روحانی در تماس تلفنی مورخ ۱۸ جولای ۲۰۱۶ با رئیس جمهور کشورمان جناب آقای رجب طیب اردوغان صریحاً بیان نمودند که دولت و ملت ایران این اقدام غیر قانونی و غیر مشروع را محکوم کرده و به حمایت خود از حکومت ترک و دولت منتخب آن و قرار گرفتن درکنار آن ادامه خواهند داد. دوست و برادران در چنین مواقع سختی واقعیت خود را نشان می دهند. از این بابت یک بار دیگر از مردم و دولت ایران سپاس گزاری می نمایم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •