مدرسه میثاق
موسسه کوثر
شرکت‌های دانش بنیان محور اصلی اقتصاد مقاومتی هستند/ ثبت منطقه‌ی ویژه علم‌وفناوری ربع رشیدی تا پایان مرداد ماه سال جاری
 • 1396/04/20 16:33
 • 85251
مدیر منطقه ویژه علم‌و فناوری ربع رشیدی مطرح کرد؛

شرکت‌های دانش بنیان محور اصلی اقتصاد مقاومتی هستند/ ثبت منطقه‌ی ویژه علم‌وفناوری ربع رشیدی تا پایان مرداد ماه سال جاری

جهانگیری فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را اصلی مهم در اقتصادی مقاومتی دانسته و گفت: در صورت عدم تحقق آن، هرگز اقتصاد مقاومتی در کشور عملی نخواهد شد.

به گزارش آناج، علی جهانگیری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به دیدگاه برخی از رسانه‌ها در خصوص مدیران، اظهار داشت: یکی از بحث‌های مهم که به اصل اساسی تبدیل شده است، بحث اقتصاد مقاومتی در کشور است که مقام معظم رهبری بارها دیدگاه خود را نسبت به این موضوع بیان کرده‌اند.

وی ادامه داد: مردمی، عدالت محور، درون‌زا، برون‌نگر و دانش‌بنیان بودن، 5 اصل اساسی در مبحث اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود که اگر این پنج مؤلفه در کنار یکدیگر قرار گیرند می‌توانند چارچوب اقتصاد مقاومتی را استوار نگهدارند.

مدیر منطقه ویژه علم‌وفناوری ربع رشیدی گفت: بنده نه به‌عنوان مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، بلکه به‌عنوان یک کارشناس وجود اصل دانش‌بنیان را یکی از محورهای اصلی برای اقتصاد مقاومتی می‌دانم که در صورت نبود آن، هرگز اقتصاد مقاومتی در کشور عملی نخواهد شد.

جهانگیری با اشاره به عدم وجود صادرات محصولات غیرنفتی در کشور، اذعان داشت: متأسفانه تنها در دولت سازندگی صادرات غیرنفتی در کشور اتفاق افتاد که آن‌هم تنها در بخش پسته و فرش صورت گرفت.

وی افزود: اگر اقتصادی درون‌زا باشد، می‌تواند با توان فنی و دانش درونی تنها آن دسته از محصولاتی که مورد نیاز است را وارد سازیم و به واردات خارجی نیازمند نباشیم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی افزود: افرادی که در گذشته مشغول فعالیت در استان ما بودند به دلیل کمبود شرایط، نتوانستند در این استان مشغول به‌کار شود و امروز در سایر استان‌های کشور حتی با درآمد کم، مشغول به‌کارند.

جهانگیری با اشاره به اقدامات این شرکت، اظهار داشت: در اکوسیستم غیرطبیعی، برخی عناصر در این جامعه کم بوده و ما در نظر داریم که این ضعف‌ها را پوشش دهیم و نمی‌خواهیم با انجام فعالیت‌های بزرگی اعم از ساختن راه‌آهن و... در کشور، این شرکت را متوقف سازیم.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم دانشگاه را با صنعت و صنعت را با دانشگاه همگام سازیم، می‌توانیم اقدام به برگزاری منطقه ویژه علم و فناوری گردیم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی بابیان اینکه امکانات کافی برای استفاده از این فضا در آذربایجان شرقی موجود است، خاطرنشان کرد: اما می‌خواهیم از این امکانات به نحوی استفاده کنیم که در آینده حسرت امکانات ازدست‌رفته را نخوریم.

وی با اشاره به زمان تصویب و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان در استان، افزود: متأسفانه مصوبه شرکت‌های دانش‌بنیان از سال 89 تصویب‌شده است، ولی از سال 92 شروع به عملیاتی شدن کرده است.

جهانگیری با اشاره به برگزاری نمایشگاه ربع رشیدی در استان، اذعان داشت: پنجمین نمایشگاه ربع رشیدی در نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار می‌شود که از این نمایشگاه 5 هیئت خارجی بازدید خواهند کرد و امتیازی برای استان در خصوص بین‌المللی شدن فناوری‌های استان خواهد بود.

وی افزود: در مرداد ماه سال جاری نیز موسسین شرکت‌های فناوری اتریش جهت عقد تفاهم نامه در خصوص قطعه‌سازی و پیشرفت این صنعت به استان خواهند آمد که در نوع خود یکی از تفاهم‌های مهم خارجی محسوب می‌گردد.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در خصوص ثبت این منطقه، تأکید کرد: در ماه‌های اخیر منطقه ویژه علم و فناوری استان یزد به ثبت رسید که با توجه به اقدامات صورت گرفته در خصوص ثبت منطقه ویژه علم و فناوری تبریز، امیدواریم این اقدام تا پایان ماه آینده صورت گیرد.

جهانگیری با اشاره به مسئله آب در استان، ابراز داشت: به کمک شرکت‌های فناوری بیشترین مسائل قابل‌ حل است و در سطح استان، بسیاری از پساب‌ها به 3 روش متفاوت می‌تواند تسویه شده و مورد استفاده قرار گیرند.

وی در پایان با اشاره به قراردادهای متعدد با دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته اقدامات زیادی صورت گرفته است که در پایان راه به‌جایی نرسانده است، اما در نظر داریم با شناخت تمامی متخصصان هر رشته را بشناسیم و با برگزاری سلسله جلساتی در هر حوزه به‌صورت جداگانه از دانشجویان هر رشته بهره‌مند شویم.

حسن رسولی در بخشی از این نشست با اشاره به اصل فناوری در دنیا، اذعان داشت: فناوری یعنی هنر اتفاق افتاده از علم و دانش که بعد از گذشت 45 میلیون قرن از حیات بشر، این قرن یکی از مهم‌ترین و پر فعالیت ترین فناوری‌ها در بین قرون گذشته است.

معاون علمی و فناوری منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی با اشاره به تأسیس فناوری‌های جدید، تصریح کرد: شبکه فناوری زیستی، شبکه فناوری نانو، شبکه فناوری نفت و گاز، شبکه فناوری علوم شناختی (ارتباط بامغز)، شبکه فناوری ارتباطات و فناوریاطلاعات (IT و ICT)، شبکه فناوری آب‌وخاک، شبکه فناوری مهندسی پزشکی، شبکه فناوری نساجی و پوشاک، شبکه فناوری خودرو و قطعه‌سازی، شبکه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی و شبکه بهداشتی و دارویی، ازمهم‌ترین علوم فناوری در استان هستند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •