مدرسه میثاق
موسسه کوثر
فوتبال آذربایجان می‌رود تا جان بگیرد/ نخبگان امروز، مدیران فردا
 • 1396/04/19 16:08
 • 85174
حکم سرداران فوتبالی؛

فوتبال آذربایجان می‌رود تا جان بگیرد/ نخبگان امروز، مدیران فردا

مدیر آکادمی باشگاه تراکتورسازی طی یادداشتی به بررسی تحولات فوتبال تبریز پرداخت.

گروه ورزشی آناج/ یعقوب وطنی: با اتمام لیگ‌برتر شانزدهم و سومی تراکتورسازی و همچنین سقوط ماشین‌سازی به لیگ یک فوتبال کشور، این دو تیم قدیمی فوتبال کشور با تغییرات اساسی مواجه شدند که نتیجه آنها روی کار آمدن و بازگشت جوانان سابق فوتبال آذربایجان به صحنه بود؛ مدیر آکادمی باشگاه تراکتورسازی طی یادداشتی به تحولات رخ داده پرداخته است.

اول حکم کاظم‌خان محمودی مهر خورد 

بعد از دو هفته کلنجار، او که در قامت سرمربی امید تیم تراکتور به خانه‌اش برگشته و بیش از این نیز به عنوان مربی به تیم محبوبش خدمت نموده بود حالا با دستور یک سردار فوتبالی و توصیه دوستان نزدیک باید در قامت یک مدیر کت و شلوار بر تن می‌کرد.

تراکتور خانه‌ی همیشگی آقا کاظم در تلاطم امواج سهمگین به دنبال کاپیتانی برای بیرون از زمین می‌گشت، اقتدار و آرامش و سرانجام پذیرش این حکم بود. هر چند که او به ویژه پس از حضور یحیی، زوج دوست داشتنی و متین خود در صبای قم بارها از ذهنش گذشت که می‌توانست، بیشتر کمک حال فنی تیم باشد.

احساس "کاظم" کمی دورتر و اما احساس "حسین" نیز بود. یک حکم حکومتی از دیگر سردار فوتبالی شهر، کت و شلوار را برازنده وجود حسین خطیبی کرد.

حکایت قدیمی‌ترین تیم شمالغرب ایران حکایت پرطرفدارترین تیم این خطه هم بود یاشیل قامتان باید به آرامش می‌رسیدند و متانت و آرامش در وجود مهاجم اسبق تیم ملی ایران، تراکتور و ماشین سازی نهادینه شده بود. دو اسطوره فوتبال آذربایجان، دو کاپیتان و دو فوتبالیست فرا منطقه‌ای و بین‌المللی به جای "بند کفش" حالا باید کمربند همت می‌بستند.

با تزریق فوتبال به مدیریت، مدیریت فوتبالی تلاشش را برای رساندن دو تیم پر هویت به جایگاه اصلی‌شان آغاز کرد.

 

 

حسین و کاظم روزی که از زمین‌های خاکی محله‌های خطیب و منبع برخواستن تا به تیم اول شهر برسند و اما رنج فراوان کشیدن و زخم عمیق دیدن لیاقت فوتبالی و شخصیت و معرفت آن‌ها به حدی بود که فوتبال پایتخت با همه وجود حضور آنها را فریاد بکشد.

حسین پاسی شد تا به خاطره‌ها بپیوند و کاظم نیز دژ محکم خط دفاعی استقلال را ساخت. 

گشوده شدن دروازه‌های ملی و سپس افتخار آفرینی در سطح بین‌المللی برازنده وجود دو سرو قامت فوتبال ناب آذربایجان بود و اما باز این دو برای رنج آمدن و خوردن زخم‌های عمیق‌تر که حرکت به قصد خدمت سنگ خوردن دارد و زخم!

داشتم در ضمیر ناخودآگاه خویش با مدیران جوان و فوتبالی آینده فوتبال آذربایجان را ترسیم می‌کردم که " آرش" هم آمد. 

جوان‌ترین سرپرست تاریخ فوتبال تراکتور هم او که تاریخ را ازبـر بود آوازه مدیریتش آذربایجان را درنوردید تا به قلب فدراسیون و دبیری فوتسال برسد، با کوله‌باری از مدرک که حکایت از دانش فراوان او می‌کرد. حالا دبیر فوتبال ما بود که آرش جابری همیشه کت و شلوار بر تن داشت اما در کنار زمین فوتبال.

حالا علم مدیریتی به فوتبال سنتی ما تزریق شده که فوتبال آذربایجان با چنین مردان شناخته شده‌ای در سطح کشور و بعضا آسیا قدم در راهی نو می‌گذاشت.

بعد محمود نصیرپور حکم گرفت تا یک مربی زحمت‌کش و جوان فوتبال پایه علم رسانه‌ایش را معنا ببخشد.

رضا فرج‌پور هم آمد تا در نقش ناظر فنی یک آکادمی بزرگ و پویا (تراکتورسازی) تجربه و جوانی، دانش و علم، غوطه خوردن در عمق و سطح تاریخ فوتبال این سرزمین کهن با اعتماد سردارانی لایق.

«فوتبال آذربایجان می‌رود تا جان بگیرد» که بیش از این من نیز بعد از بیست سال لباس ورزشی از تن کنده و کت و شلوار پوش شده بودم.
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •