موسسه کوثر
مدرسه میثاق
تامین برق ادارات با انرژی خورشیدی /برق ادارات با قیمت تمام شده محاسبه می شود/ واردات 450 مگاوات برق از ارمنستان و جمهوری آذربایجان
 • 1396/03/30 17:53
 • 83112
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان مطرح کرد؛

تامین برق ادارات با انرژی خورشیدی /برق ادارات با قیمت تمام شده محاسبه می شود/ واردات 450 مگاوات برق از ارمنستان و جمهوری آذربایجان

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان با اعلام اینکه 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌های ادارات طبق بخشنامه هیات دولت تا سه سال آینده باید از انرژی خورشیدی تامین شود، گفت: بعد از این تاریخ برق ادارات با قیمت تمام شده محاسبه خواهد شد.

به گزارش آناج به نقل روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان شرقی، افشین روشن‌میلانی بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به رشد شدید مصارف ناشی از بارهای عمومی در منطقه مرکزی شهر تبریز که ناشی از اجرای طرح‌های توسعه و عمرانی شهر است بسیار ضروری است تا در افق ۲ تا ۳ سال آینده حداکثر  ۳۰۰ مگاوات در مرکز شهر ظرفیت سازی برای تامین انرژی انجام پذیرد.

وی افزود: چنین باری در مرکز شهر تبریز که هم اکنون نیز از بستر مناسب تامین انرژی برخوردار نیست امکان پذیر نمی‌شد مگر با استفاده از تونل انرژی و کابل‌های انتقال در سطوح ولتاژی ۲۳۰ و ۱۳۲ کیلوولت.

روشن‌میلانی اضافه کرد: پروژه تونل انرژی تبریز با وجود محدودیت‌های نقدینگی مورد تصویب قرار گرفته و در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان طول تونل انرژی را ۴ کیلومتر و مسیر آن را دکل شماره ۱۹ جنب تله‌کابین عون‌بن علی، بلوار ایده‌لو، خیابان شهید مصطفی خمینی، خیابان بهشت، خیابان مدرس، خیابان روشنایی و پست مرکزی GIS مرکزی تبریز اعلام کرد.

روشن میلانی با بیان اینکه این تونل به عمق ۱۲ و قطر ۲,۵ متر احداث شده می‌شود، اظهار امیدواری کرد که این پروژه در دو سال و تا پایان اردیبشهت سال ۹۷ و با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری برسد.

روشن‌میلانی در ادامه به منافع مدیریت مصرف برق اشاره کرد و ادامه داد: در این امر منافع مشترکان، جامعه و شرکت برق در این میان است.

وی اضافه کرد: با مدیریت مصرف در انرژی برق در بخش منافع مشترکان می‌توان به تقاضای برق، کاهش هزینه‌ها، ارتقای کیفیت سرویس، حفظ و بهبود رفاه اجتماعی و بهره‌وری اشاره کرد.

روشن‌میلانی تصریح کرد: در منافع جامعه در مدیریت مصرف انرژی برق نیز کاهش آلودگی زیست‌محیطی، صرفه‌جویی در منابع، حفظ محیط‌ زیست و جلب رضایت مشترکان تحقق می‌یابد.

در  ایران در بخش صنعت 2.015 برابر جهان، ساختمان 2.58 برابر جهان، حمل‌ونقل 2.03 برابر جهان و لوازم‌ خانگی 1.76 برابر جهان انرژی مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز خاطرنشان کرد: در منافع شرکت برق از مدیریت مصرف برق نیز می‌توان به کاهش هزینه تولید، بهبود بهره‌برداری، کاهش هزینه سرمایه‌گذاری و بهبود خدمات‌رسانی اشاره کرد.

وی با مقایسه مصرف انرژی در ایران نسبت به معیارهای بین‌المللی اظهار کرد: در بخش صنعت 2.015 برابر جهان، ساختمان 2.58 برابر جهان، حمل‌ونقل 2.03 برابر جهان و لوازم‌خانگی 1.76 برابر جهان انرژی مصرف می‌شود.

روشن‌میلانی به شاخص کارایی انرژی اشاره کرد و افزود: شدت مصرف انرژی یکی از شاخص‌های بررسی کارایی مصرف انرژی است؛ این شاخص با تقسیم واحد از انرژی بر واحد از تولید ناخالص داخلی به دست می‌آید.

*تنها 9 روز از سال پیک بار بیش از 95 درصد است

وی ادامه داد: با مطالعه منحنی تداوم بار کشور و منطقه می‌توان گفت با مدیریت پنج درصدی از مصرف برق طی 23 روز که تنها 9 روز از سال پیک‌ بار بیش از 95 درصد و تنها 23 روز از سال پیک‌ بار بیش از 90 درصد است می‌توان با موفقیت و بدون خاموشی از پیک مصرف عبور کرد.

این مسؤول با اشاره به اهمیت نقش واحدهای صنعتی در مدیریت مصرف برق تصریح کرد: صنایع حدود یک درصد از مشترکان این شرکت را تشکیل می‌دهند، در حالی‌ که حدود 40 درصد مصرف برق را به خود اختصاص داده‌اند.

روشن‌میلانی در خصوص طرح‌های تشویقی صنایع تصریح کرد: طرح‌های تعطیلات و تعمیرات تابستانی صنایع، ذخیره عملیاتی و صنایع خود تأمین، سه طرح پیشنهادی این شرکت به صنایع هستند که واحدهای صنعتی به فراخور علاقه و نوع فعالیت خود می‌توانند در این طرح‌ها شرکت کرده و از تخفیف و پاداش در صورتحساب برق مصرفی خود برخوردار شوند.

وی افزایش بازده و کاهش شدت مصرف انرژی را یکی از مهم‌ترین چالش‌های امروز کشور عنوان کرد و افزود: هدف ما باید در صنعت برق و سایر صنایع این باشد که به ازای هر کیلووات برق مصرفی بتوانیم ارزش‌ افزوده‌ای بیشتر از دیروز ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان با اشاره به اینکه تبادل برق با کشورهای همسایه از رویکردهای وزارت نیروست و در زمستان به کشورهایی مانند ارمنستان و جمهوری آذربایجان برق صادر کرده و در تابستان وارد می کنیم، گفت: تابستان امسال 300 مگاوات از ارمنستان و 150 مگاوات از جمهوری آذربایجان واردات خواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌های ادارات طبق بخشنامه هیات دولت تا سه سال آینده باید از انرژی خورشیدی تامین شود، گفت: بعد از این تاریخ برق ادارات با قیمت تمام شده محاسبه خواهد شد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •