موسسه کوثر
مدرسه میثاق
«اول ترسیدم اما بعد خیالمان راحت شد»/آرامش در حضور رهبر انقلاب
 • 1396/03/29 11:39
 • 82861
رهبر انقلاب؛

«اول ترسیدم اما بعد خیالمان راحت شد»/آرامش در حضور رهبر انقلاب

شاعر تبریزی وقتی شعرخوانی در محضر مقام معظم رهبری را به پایان می‌برد، حضرت آقا به مزاح می‌فرمایند: آفرین خیلی خوب بود، اول که گفتید: «من بیر توفنگم آما سنه گولله آتمارام/بارماق توخونمایینجا منه،٬ گولله آتمارام» ترسیدم، اما بعد خیالمان راحت شد.» و این گفت و شنود در کنار تسلط ایشان به انواع قالب‌های شعری،چیزی است که هر شاعری آرزو دارد یک بار هم که شده در محضر رهبر فرزانه انقلاب خود را به بوته آزمایش بگذارد.

به گزارش آناج به نقل از فارس، شاعرانی که توفیق حضور در محفل شعرخوانی مقام معظم رهبری را یافته‌اند، شیرینی و حلاوت این دیدارها همچنان در خاطرات و ذهنشان به یک خاطره فراموش نشدنی تبدیل شده است و شاعرانی که تاکنون موفق نشده‌اند در این محفل ادبی و صمیمی شاعرانه حضور یابند همچنان امیدوارانه در انتظارند تا روزی قرعه فال به نام آنها زده شده و آنان نیز مهمان این محفل ادبی شوند.

در شب میلاد کریم اهل ‌بیت، حضرت امام حسن مجتبی(ع) جمعی از اهالی فرهنگ، استادان شعر و ادب فارسی و شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران از کشورهای پاکستان، هندوستان و افغانستان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

در این مراسم 30 شاعر از سراسر کشور به شعرخوانی پرداختند.

ابراهیم قبله آرباطان و مهران عباسیان، 2 شاعر تبریزی به عنوان نماینده شعر استان آذربایجان‌شرقی در مراسم شعرخوانی ۲۰ خرداد در محضر مقام معظم رهبری به شعرخوانی پرداختند

امسال شهر تبریز سه نماینده شاعر خود را به محضر رهبر معظم انقلاب فرستاد تا عرصه شعر و ادب این شهر دوباره بر خود ببالد که 2 نماینده این شهر در جلسه شعرخوانی امسال شعر خود را قرائت کردند و نماینده دیگر این شهر با وجودی که در این جلسه حضور داشت ولی به علت اتمام وقت جلسه نتوانست شعر خود را قرائت کند ولی از مسؤولان اجرایی قول مساعد گرفت و نوبت او برای شعرخوانی در محفل شعرخوانی سال بعد محفوظ باشد.

مهران عباسیان  نماینده شاعران تبریز در محضر رهبر فرزانه انقلاب، شعرخوانی کرد و هنگام قرائت شعرش سه بار با عبارت  «آفرین» مورد تحسین مقام معظم رهبری قرار گرفت.

مهران عباسیان نیز از شاعران با استعداد و توانای استان به خصوص در زمینه شعر و غزل ترکی است که عنوان‌های زیادی را در جشنواره‌های شعری کسب کرده است.

در شعر مهران عباسیان کلمات، مراعات  نظیر بسیار خوبی دارند و مفهوم کلی شعر او این است که کشور ایران اسلامی هیچ‌وقت به هیچ کشوری تجاوز نکرده  و همیشه در مقابل تجاوز دشمن از خودش دفاع کرده است.

مهران عباسیان شاعر 28 ساله جوان تبریزی تحصیلات خود را در رشته روانشناسی ادامه داده است، شاید بهتر است بگویم او شاعر روان‌شناس است چرا که او ابتدا وارد وادی شعر شده و سپس به رشته روان‌شناسی پرداخته است. او از سن ۱۶ سالگی به سرودن شعر پرداخته و حالا ۱۲ سال است که به صورت حرفه‌ای شعر می‌سراید.

او قبل از ۱۶ سالگی یعنی زمانی که کلاس پنحم بود به صورت جسته،گریخته و به قول خودش شعر کوچه بازاری می‌سروده است اما از ۱۶ سالگی قریحه و ذوق شعری خود را باور و آن را تقویت کرد و وارد جرگه شاعران شد.

بخشی از  فعالیت‌های ادبی و شاعری او را می‌توان در 2 کتاب« اوتاندیم دئیم کی سئویرم سنی» و کتاب « ئیل کیمی اسیرم» مشاهده کرد .

او کتاب « اوتاندیم دئیم کی سئویرم سنی» را در سن ۲۰ سالگی منتشر کرد که به چاپ دوم رسید و دومین کتاب او نیز به نام « ئیل کیمی اسیرم» چهار ماه پیش و در سن ۲۷ سالگی چاپ و منتشر کرده است.

او درباره حس  و حال خودش از جلسه شعرخوانی در محضر رهبر معظم انقلاب می‌گوید: این جلسه به قدری از نظر ادبی و فکری در سطح بالایی برگزار می‌شود که انسان فکر می‌کند در جلسه آموزش شعر و ادبیات در محضر استادان مسلط و بنام ادبیات نشسته است.

وی با اشاره به تسلط رهبر انقلاب به همه ابعاد شعر تصریح کرد: در موقع خواندن اشعار مقام معظم رهبری به نکات خیلی مهم در مورد وزن و قافیه شعر خوانده شده اشاره کرده و نکات جالب آموزشی را مطرح می‌کنند.

عباسیان ادامه داد: استقبال شاعران از این جلسه بسیار زیاد است و ما در این جلسه با شاعران بسیار ترکی زبان و فارسی زبان  آشنا شدیم و این موضوع مایه مسرت و خوشحالی است، در واقع شاعرانی که واقعا شاعر هستند در این جلسه حضور می‌یابند.

وی با ذکر خاطره خود در مورد شعرخوانی در محضر مقام معظم رهبری گفت:  بعد از قرائت این شعر رهبر انقلاب فرمودند: آفرین خیلی خوب بود، اول که گفتید: «من بیر توفنگم آما سنه گولله آتمارام/بارماق توخونمایینجا منه٬ گولله آتمارام» ترسیدم، اما بعد خیالمان راحت شد.»

غزل:  من بیر تفنگم

من بیر توفنگم آما سنه گولله آتمارام

بارماق توخونمایینجا منه٬ گولله آتمارام

غیرت بیر عؤمرودور منه ضامیندی قارداشیم!

غیرتلی یم گلن-گئدنه گولله آتمارام

باخ!قونداغیم وطن آغاجیندان یونولموش آخ

مین ایل غریب قالام وطنه گولله آتمارام

بیر دفعه چنلی بئلده اوتاندیم کور اوغلودان

آج قورددا دالدالانسا چنه گولله آتمارام

من قییمارام ماشام باهارا هئی قان اوددورا

من لاله بسله ین چمنه گولله آتمارام

بیر شاعر آسلاییب منی چینیندن آج گزیر

اؤلسمده قارداشیم تومنه گولله آتمارام....

مهران عباسیان

****************************

مهدی عظیمی  یکی دیگر از شاعر جوان تبریزی بود که در محفل شعرخوانی در میلاد مسعود و پربرکت حضرت امام حسن مجتبی(ع) در نیمه ماه مبارک رمضان حضور داشت.

با وجودی که  مهدی عظیمی در این جلسه حضور داشت ولی به علت اتمام وقت جلسه نتوانست شعر خود را قرائت کند ولی از مسؤولان اجرایی قول مساعد گرفت که نوبت او برای شعرخوانی در محفل سال بعد محفوظ باشد.

مهدی عظیمی متولد سال ۱۳۶۵بوده و علاوه بر فعالیت در حوزه ادبیات ، شعر و شاعری به کار مجسمه‌سازی نیز مشغول است.

وی از ۲۰ سالگی شعر گفتن را آغاز کرده است، آنچنان که خودش می‌گوید: از ۲۰سالگی وارد دنیای شعر و ادبیات شدم و شروع به سرودن و  نوشتن  شعر کردم.

عظیمی ادامه داد: در همین ایام بود که به واسطه یکی از دوستان به استاد معلم شعر و ادبیات استاد «حسن اومود اوغلی »معرفی شدم و به واسطه شناخت این استاد فرهیخته و توانمند راه ادبیات و شاعری را آموختم.

حالا مهدی عظیمی هشت سال است که به‌ صورت حرفه‌ای شعر می‌سراید و شاید بتوان گفت سه سال فعالیت در جلسات شعر به عنوان دبیر انجمن ادبی « آراز» از او شاعری توانمند ساخته است که بتواند در  سرودن «چهار پاره» به یک چهره شناخته شده، تبدیل شود .

تخصص مهدی عظیمی در سرودن مجموعه اشعار« چهارپاره و سربست ترکی» است.

او در موضوعات مختلف اجتماعی، هنری، عاشقانه و... شعر می‌سراید و مجموعه اشعار وی با عنوان« ترلان دره‌سی» در سال ۹۴ به زیور چاپ آراسته شده است.

او طی فعالیت‌های فرهنگی و ادبی خود در جشنواره‌های متعدد، مقام‌هایی نیز کسب کرده است که از جمله آنها می‌توان به مقام اول جشنواره دفاع مقدس در استان و مقام دوم جشنواره سراسری «شعر سیب » اشاره کرد.

مهدی عظیمی امسال برای محفل شعرخوانی در حضور رهبر معظم انقلاب پنج اثر ارسال کرده بود که از بین آثار ارسالی  یک اثر برای قرائت در این جلسه شعرخوانی انتخاب شده بود .

اما ظاهراً بخت با او یار نبود و او به علت ذیق وقت نتوانست شعر منتخب خود را در محضر رهبر فرزانه انقلاب قرائت کند .

او به خبرنگار فارس می‌گوید: تا لحظه آخر منتظر بودم که نام مرا صدا بزنند و من نیز شعر خود را تقدیم رهبر معظم انقلاب کنم.

وی افزود: ولی چون فرصت نشد، نتوانستم شعر خود را بخوانم و البته خیلی حس ناراحتی وجودم را فراگرفته بود ولی وقتی مسؤول برگزاری جلسه قول داد که برای سال بعد شعر من محفوظ است، خوشحال شدم.

عظیمی اظهار داشت: آقای ناصر فیض به عنوان مسؤول برگزاری جلسات شعر قول دادند نوبت شعرخوانی مرا در سال آینده محفوظ نگه دارند.

وی با اشاره به ترکیب سنی شاعران حاضر در جلسه گفت: ترکیب سنی شاعران اکثراً جوانان بودند و در میان آنان شاعران میانسال و مسن نیز وجود داشت.

شاعر جوان تبریزی با اشاره به توجه رهبر معظم انقلاب به شاعران جوان تصریح کرد: ۸۰ درصد شاعرانی که در این جلسه به شعر خوانی پرداختند شاعران جوان بودند.

وی رهبر معظم  انقلاب را به تمام معنا مسلط به شعر عنوان کرد و اظهار داشت: جو جلسه شعرخوانی به قدری لطیف و مملو از احساس بود که انسان یک احساس  آرامش خاصی همه وجودش را فرا می‌گرفت.

عظیمی ادامه داد: آقا خودشان شاعر و اهل ادبیات هستند و قرائت شعر در کنار ایشان واقعاً لذت‌بخش است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •