موسسه کوثر
مدرسه میثاق
ایجاد گذرگاه رسمی در «خداآفرین» برای تحقق کریدور ارتباطی منطقه با قفقاز و اروپا / ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران به عنوان دومین اثر طبیعی کشور
 • 1396/03/29 11:13
 • 82842

ایجاد گذرگاه رسمی در «خداآفرین» برای تحقق کریدور ارتباطی منطقه با قفقاز و اروپا / ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران به عنوان دومین اثر طبیعی کشور

«خداآفرین» از شهرستان‌های جدیدالتأسیس استان آذربایجان‌شرقی است که در سال 89 از شهرستان کلیبر انتزاع و به مرکزیت شهر «خمارلو» از بخش به شهرستان ارتقاء یافت و منطقه‌ای بکر و بی‌نظیر در قاب ارسباران به عنوان بهشت آذربایجان است که می تواند مقصد گردشگران زیادی باشد.

به گزارش آناج به نقل از فارس، این شهرستان براساس سرشماری سال 90 در حدود 34779 نفر جمعیت دارد و وسعت آن 1525 کیلومتر مربع است که در شمال‌شرق استان واقع شده و فاصله آن از مرکز استان 219 کیلومتر است، این شهرستان از شرق به استان اردبیل و غرب به منطقه آزاد ارس و جلفا از جنوب به شهرستان کلیبر و از شمال با جمهوری خودمختار آذربایجان و ارمنستان همسایه است.

امین امینیان سومین فرماندار خداآفرین متولد 1349 در شهرستان هریس از فرمانداران  منطقه ارسباران است که پیش از این در سمت معاون فرماندار کلیبر انجام وظیفه کرده و پس از حضور در منطقه خداآفرین در سمت فرماندار این شهرستان، ضمن تعامل و ارتباط صمیمی با مردم و مسؤولان گام‌های موثری را در توسعه این شهرستان در زمینه‌های مختلف برداشته است.
   به بهانه معرفی توانمندی‌های منطقه ارسباران فرصتی فراهم شد که در دفتر آقای امینیان در شهرستان خداآفرین در خدمتشان باشیم و در یک محفل صمیمی، بیشتر با قابلیت‌های این منطقه آشنا شویم که حاصل این گفت‌وگوی دو ساعته از نظرتان می‌گذرد.

جناب فرماندار از قابلیت‌های منطقه خداآفرین برایمان بفرمائید؟

شهرستان خداآفرین جزو دو شهرستان مرزی استان آذربایجان‌شرقی است که در صورت برنامه‌ریزی مناسب و توجه ویژه به قابلیت‌های منطقه و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف به خصوص در حوزه گردشگری، کشاورزی و صنایع تبدیلی و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بیش از این می‌تواند به یک منطقه توسعه یافته در اکثر زمینه‌ها تبدیل شود.

این شهرستان چه مزیت‌هایی نسبت به سایر شهرهای استان دارد؟

شهرستان خداآفرین علاوه بر ارتباط با مرکز استان آذربایجان‌شرقی و منطقه آزاد ارس، هم‌مرز با جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و استان اردبیل است که این امر، اهمیت توسعه این شهرستان و لزوم ایجاد زیرساخت‌های مختلف را دو چندان کرده است و هم‌اکنون این منطقه محل تردد مسافران جمهوری آذربایجان و نخجوان بوده و 142 کیلومتر به صورت طولی هم مرز مشترک با این کشور دارد و از آن طرف نیز دشت مغان را به منطقه ارسباران وصل کرده است به همین جهت، همه روزه در طول سال شاهد حضور مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه بکر و طبیعی هستیم.

یکی از  مزیت‌های مهم شهرستان خداآفرین واقع شدن قسمت اعظمی از این منطقه در حوزه منطقه آزاد ارس است، در این خصوص توضیح دهید؟

خوشبختانه منطقه آزاد ارس از ظرفیت‌های مهم این منطقه است که از  چهار «زون» تقسیم‌بندی شده در منطقه آزاد ارس، «زون‌های» 1 و 2 در محدوده شهرستان جلفا و «زون» دیگر نیز در محدوده و حوزه شهرستان خداآفرین واقع شده است که بیش از 6 هزار هکتار با کاربری توسعه گردشگری و 25 هزار هکتار نیز با کاربری کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی و صنایع پاک در نظر گرفته شده است.

خوشبختانه با تعامل بسیار مثبتی که با مدیریت منطقه آزاد ارس خداآفرین داریم، همکاری‌های بین‌بخشی و تقویت زیرساخت‌ها برای توسعه همه جانبه منطقه گام‌های مهم برداشته شده است که امیدواریم با تداوم این امر و اهتمام جدی مردم و مسؤولان باعث رشد و توسعه و رونق اقتصادی منطقه بیش از پیش فراهم شود.

ایجاد گذرگاه رسمی در خداآفرین برای تحقق کریدور ارتباطی منطقه با قفقاز و اروپا

جناب فرماندار با توجه به مطرح شدن ایجاد پل دوستی در منطقه مرزی خداآفرین با جمهوری آذربایجان در این خصوص چه اقداماتی انجام شده است؟

منطقه ارسباران به جهت جذابیت‌های ویژه طبیعی، تاریخی، گردشگری و منابع عظیم خدادادی یکی از مناطق مهم و مستعد استان آذربایجان‌شرقی است، ایجاد پل دوستی به جهت طولانی‌ترین مرز مشترک با جمهوری آذربایجان می‌تواند موجب تسهیل در مراودات و تردد مسافران و گردشگران شود که در این خصوص مکاتبات و پیگیری‌های لازم صورت گرفته و عملیات مطالعاتی در این طرح آغاز شده که در صورت تحقق این امر شاهد تحول عظیم در جهت رونق این منطقه خواهیم بود.

ایجاد گذرگاه رسمی در خداآفرین برای تحقق کریدور ارتباطی منطقه با قفقاز و اروپا

ایجاد گذرگاه رسمی در خداآفرین چه نقشی در توسعه منطقه خواهد داشت؟

پرونده این طرح در گذشته مطرح شده و هم اکنون نیز به جد پیگیر موضوع هستیم تا با حضور کارشناسان ذی‌ربط از این طرح در کمیسیون مربوطه دفاع شود و توجیه‌دار بودن این طرح به جهت فاصله بیشتر با گذرگاه‌های مرزی همجوار، نیاز استان به ایجاد این امر جهت ارتباط بیشتر با جمهوری آذربایجان و تسهیل در تردد مرزی، برای اعضای کمیسیون مربوطه تبیین شود تا با اخذ مجوزهای لازم، هر چه زودتر شاهد ایجاد پل دوستی و گذرگاه مرزی در این منطقه باشیم که در صورت تحقق این طرح یک کریدور ارتباطی منطقه با منطقه قفقاز و اروپا در قالب مسیر ایران به آذربایجان(گنجه) و گنجه به تفلیس و تفلیس به باتومی و نهایتاً ارتباط با دریای سیاه میسر خواهد شد.

امیدواریم مجمع نمایندگان آذربایجان، استانداری آذربایجان‌شرقی و سایر مسؤولان ذی‌ربط دراین خصوص عنایت ویژه داشته باشند تا این خواسته به حق مردم و مسؤولان منطقه محقق شود.

سد خداآفرین از دیگر پروژه های مهم این شهرستان و منطقه ارسباران است، در این خصوص توضیح دهید؟

سد خداآفرین یکی از سدهای مهم و بین‌المللی کشورمان است که بهره‌برداری از این سد موتور محرکه برای کل منطقه ارسباران خواهد بود. در این سد که عملیات ساخت و اجرای آن با تمام امکانات در حال اجراست بیش از یک‌هزار دستگاه ماشین‌آلات عمرانی فعال بوده و در اجرای این پروژه مهم و حیاتی بیش از  3 هزار و 635 نفر فعال بوده و زمینه برای اشتغال جمعی قابل توجهی را فراهم شده است.

با اتمام این پروژه در حوزه کشاورزی زمینه برای اشتغال بیش از 10 هزار نفر و تولید بیش از 2000 هزار تن محصولات کشاورزی فراهم خواهد شد و با تکیه بر منابع آبی این سد مجتمع‌های کشت و صنعت و ایجاد صنایع فرآوری و تبدیل محصولات کشاورزی با مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم خواهد شد که این امر نیز به جهت توجیه اقتصادی و نزدیک بودن به بازار هدف کشورهای آسیای میانه رونق خاصی به منطقه خواهد بخشید و موجب اشتغال و رشد و توسعه منطقه خواهد شد.

توافقنامه‌ای بین ایران و آذربایجان برای ایجاد نیروگاه آبی در سد خداآفرین

از دیگر کاربردهای سد خداآفرین ایجاد نیروگاه آبی برای تأمین برق مورد نیاز است، در این مورد توضیح دهید؟

راه‌اندازی نیروگاه نیز از اهداف دیگر سد خداآفرین است که خوشبختانه در توافقنامه‌ای که بین ایران و آذربایجان لحاظ شده است و در ادامه ساخت سد خداآفرین نیز به ایجاد نیروگاه در سد خداآفرین و «قیزقلعه‌سی» اشاره شده و موارد فوق به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و ریاست محترم جمهوری نیز به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرده است.

قسمت اعظمی از این جنگل‌های ارسباران در منطقه آزاد خداآفرین و محدوده این شهرستان واقع شده برای تقویت و توسعه آن چه اقداماتی انجام شده است؟

جنگل‌های ارسباران از افتخارات و ظرفیت‌های مهم منطقه است که به جهت قابلیت‌های ویژه آن شهرت جهانی دارد. این جنگل‌ها به جهت تنوع ویژه گیاهی و جانوری از جنگل‌های ویژه کشور عزیزمان است که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از طبیعت بکر و آب و هوای دل‌انگیز آن با سفر به این منطقه بهره‌مند می‌شوند.

در این جنگل‌ها بیش از یک‌هزار گونه گیاهی وجود دارد که انحصاراً محل رویش قسمت اعظمی از این گونه‌های گیاهی، جنگل‌های منطقه ارسباران است
 و در کنار گونه‌های گیاهی، گونه‌های جانوری نیز قابل توجه و در نوع خود کم‌نظیر بوده به طوریکه تنوع حیات‌وحش و جانوری نیز بیش از 400 موردمی باشد که برخی از آنها زیستگاه‌شان تنها در این منطقه است.  

ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران به عنوان دومین اثر طبیعی کشور

برای پیگیری ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه اقداماتی شده است؟
جنگل‌های ارسباران به جهت وجود بیش از یک‌هزار و 400 گونه تنوع گیاهی و جانوری و اهمیت ویژه این جنگل برای کشورمان، طرح مطالعاتی ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آغاز و این پروژه توسط دانشگاه تهران عملیات مطالعاتی‌اش انجام و پس از تأیید سازمان به یونسکو ارسال شده که پس از بازدید کارشناسان این نهاد بین‌المللی و تأیید آن به عنوان دومین اثر طبیعی کشور ثبت جهانی خواهد شد که در صورت تحقق این امر و ثبت جهانی آن گامی مهم برای رونق و انعکاس توانمندی‌های منطقه در سطح بین‌المللی خواهد بود.

عشایر ارسباران از قابلیت‌های ویژه گردشگری این منطقه است، در این خصوص چه تمهیداتی انجام شده است؟
بیش از 50 درصد جمعیت شهرستان خداافرین را عشایر غیور منطقه ارسباران تشکیل می‌دهند که قشلاق این قشر خدوم و زحمتکش در این منطقه واقع شده و دراین شهرستان سکونت دارند دراین راستا که در سند تدبیر و توسعه شهرستان نیز به این امر اشاره شده که تمهیدات لازم برای بوم گردی روستایی و عشایری و حضور گردشگران دراین مناطق و آشنایی با آداب و سنن روستایی، صنایع دست باف عشایری و جاذبه های طبیعی مناطق عشایری و روستایی فراهم شده که خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از این امر شده است و برگزاری جشنواره های مختلف در معرفی توانمندی های عشایری و روستایی دراین راستا می باشد که از سالهای گذشته تجربیات موفقی را در این حوزه کسب کرده ایم و تلاش داریم با تداوم این برنامه ها در معرفی توانمندی های این حوزه تلاش مضاعف نمائیم.

برای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی جهت رونق گردشگری منطقه چه اقداماتی انجام یافته است؟
 اقدامات بسیار موثری را با مشارکت بخش خصوصی و نهادهای نیمه دولتی و دولتی در دست انجام داریم، از جمله آنها می‌توان رستوران و مجتمع خدماتی در مسیر جاده مرزی با 60 درصد پیشرفت، مجتمع اقامتی سه راهی آینالو، ساخت مجتمع تفریحی و رفاهی در مرزآباد و سه راهی در حال اجراست و سه مجتمع بین راهی دیگر نیز از محل اعتبارات 95 به پیمانکار واگذار شده است.

بهره‌برداری از سد خداآفرین در نیمه اول 97

سد خداآفرین چه زمانی به بهره برداری می رسد؟

برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده بهینه از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های سد بزرگ و بین‌المللی خداآفرین در راستای اقتصاد مقاومتی بوده و با تلاش‌های انجام شده این سد عظیم 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، با پیگیری‌ها و تلاش‌های شبانه‌روزی دست‌اندرکاران برای اتمام این پروژه در سه شیفت کاری و در طول شبانه‌روز فعالیت دارند و با برنامه‌ریزی انجام شده نیمه اول سال 97 به مرحله بهره‌برداری می‌رسد که از اهداف مهم آن کنترل سیلاب، تأمین برق، ذخیره آب و تحقق حق‌آبه که سالانه پیش از یک میلیارد مترمکعب حق‌آبه کشور را تأمین می‌کند که برای آبیاری و بهره‌مندی کشاورزان دشت مغان و منطقه خداآفرین استفاده شده و این امر موجب تحولی عظیم در بخش کشاورزی منطقه را سبب خواهد شد.

سد خداآفرین و «قیزقلعه‌سی» بهترین مکان برای ورزش‌های آبی

در راستای توسعه صنعت گردشگری و ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه چه کارهایی انجام شده است؟

سد خداآفرین و «قیزقلعه‌سی» بهترین مکان برای ورزش‌های آبی بوده و تلاش شده زیرساخت‌های لازم در زمینه فراهم شود که الحمدالله از سال گذشته برخی مسابقات ورزش‌های آبی در این سد برگزار شد و استقبال بسیار خوبی نیز از سوی مسافران و گردشگران انجام شد و در تعطیلات نوروز برنامه‌های متنوعی در ساحل زیبای این سدها و کرانه‌های رود ارس از جمله برگزاری جنگ‌های شادی و موسیقی، بازی‌های بومی، محلی و سنتی منطقه، جشنواره قایق‌سواری، ماهیگیری و ده‌ها برنامه متنوع دیگر که با همکاری منطقه آزاد ارس خداآفرین و شهرداری و همراهی ادارات شهرستان شاهد استقبال بی‌سابقه شهروندان و مسافران نوروزی از این برنامه‌ها بودیم و تلاش داریم در طول سال با تداوم برگزاری جشنواره‌های متعدد در حوزه موسیقی محلی، تولیدات بومی منطقه، صنایع‌دستی و سایر زمینه‌ها نسبت به معرفی توانمندی‌های منطقه اقدامات اساسی انجام دهیم.

60 هزار هکتار از جنگل‌های ارسباران در منطقه خداآفرین

جذب گردشگران و برنامه‌ها در توسعه صنعت توریسم بیشتر برای خوانندگان توضیح دهید؟

این شهرستان منطقه‌ای بکر و سرشار از طبیعت زیبای خدادادی و آب و هوایی دلپذیر است که هرچه قدر دراین حوزه بیشتر کار شود، قطعاً رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه را موجب خواهد شد.

این شهرستان با دارا بودن بیش از 60 هزار هکتار از جنگل‌های ارسباران در این منطقه، پارک ملی و حفاظت شده ارسباران، وجود آثار تاریخی بسیار از جمله پل‌های تاریخی خداآفرین، عمارت طومانیانس، وینق، غار وایقان، قلعه آوارسین، قلعه قارلوجه و بسیاری از آثار تاریخی دیگر، همراه با موزه باستانی و اشیاء کاوش شده از منطقه اهمیت منطقه را بیش از پیش نمایان کرده است و این امر باعث شده هر روز بر تعداد گردشگران این منطقه افزوده شود و مسؤولان امر نیز تلاش می‌کنند با تمهیدات بیشتر و تنوع‌بخشی بر برنامه‌ها زمینه ماندگاری گردشگران را در این منطقه افزایش دهند. 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •