موسسه کوثر
مدرسه میثاق
علی(ع)، مردی نامنتاهی
 • 1396/03/28 11:53
 • 82629
معرفی کتاب؛

علی(ع)، مردی نامنتاهی

کتاب "مردی نامتناهی" به بررسی شخصیت و صفات عالیه انسانی امیرالمومنین(ع) پرداخته و در سه فصل سیاست، حکمرانی و جهانداری ایشان را بررسی کرده است.

گروه فرهنگی آناج: این روزها گره خورده است به نام علی(علیه‌السلام)، بزرگ مردی که تاریخ وامدار اندیشه‌ی متعالی و عدالت اوست. مردی که در میان واژه به واژه‌ی نهج‌البلاغه خود را معرفی می‌کند و از ژرفای وجودش خبر می‌دهد. در این ایام مجالی است که این مرد بزرگ را بهتر بشناسیم؛ به ویژه از زبان آنهایی که توانسته از از معدن وجود این انسان کامل یادگاری به ارمغان بگذارند.

کتاب "مرد نامتناهی" اثر حسن صدر را شاید بتوان جزو منابع خوب برای شناخت این امام هُمام نام برد. این کتاب ابتدا به شخصیت و صفات عالیه انسانی امیرالمومنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) پرداخته، سپس سیاست، حکمرانی و جهانداری ایشان را بررسی کرده و در سه بخش زیر تنظیم شده است:

علی کیست و صفات عالیه او چیست؟: شجاعت امیرالمومنین (علیه السلام) ؛ از هزاران تن یکی تن صوفیند؛ تاثیر متقاب ماده و معنی «قدرت جبریل از مطبخ نبود»؛ مروت و فتوت زیب و زینت انسانی؛ کرامت نفس؛ وسعت زبان با رشد عقلی نسبت مستقیم دارد؛ دموکراسی اسلام بعد از پیامبر؛ قستمی از خطبه قاصعه؛ ثقه بنقس و اعتماد بخود؛ پل صراط و حد وسط؛ پیکار علی (علیه السلام) پیکار پهلوانی است جوانمرد؛ فقط دوبار...؛ دو مزیت بزرگ: 1. از کلام خدا فروتر و از کلام آدمی فراتر است؛ 2. علی (علیه السلام) مسلمان متولد شد.
محیط سیاسی عالم اسلام در آغاز خلافت علی (علیه السلام): توحید سر سلسله همه تحولات؛ دوران عثمان، مال اندوزی و تملق پذیری حکام؛ رفتار عثمان با سه صحابی بزرگوار؛ مصریان میدانستند با تحمل پذیری عامه زورگوئی حکومت قوت می گیرد؛ پس از قتل فاروق همچنان خطر تفرقه سد راه علی (علیه السلام) بود؛ حساب انقلاب از حساب سیاست پیشگان جدا است؛ طبقاتی که تکیه گاه حکومت امام بودند؛ محیط حکومت معاویه؛ آنها که از نظام جدید معاویه منتفع میشدند همه در شام گردآمدند؛ از کشتار حجربن عدی و یاران او عبدالله عمر گریبان درید!؛ منابع مالی و انسانی شام و عراق؛ خانه نشینی علی (علیه السلام) ضایعه عظیمی که جهان اسلام بدان مبتلا شد؛ اگر فاروق بجای تشکیل شوری، بخلافت علی (علیه السلام) وصیت می کرد؛ اگر پس از وفات پیغمبر زمام مسلمانها را در کف مقتدر و مدبر علی می نهادند؛ با نوع اول تربیت، نوباوگان به بته نیلوفری می مانند که از چنار جدا مانده است؛ نتیجه نوع دوم تربیت این است که مردانی چون پاستور و کخ...؛ آزادی و آزادگی در نظر امیرالمومنین تا آنجا محترم و ملحوظ بود که...؛ آزادی منظور عمر و آزادگی مقصود علی (علیه السلام) ؛ امام میخواست امت محمد(صلی الله علیه و آله) را چنان بسازد که شخص محمد(صلی الله علیه و آله) می خواست؛ برای مرد متتبع این سوال پیش می آید که چرا فاروق بخلافت علی (علیه السلام) وصیت نکرد؛ تهیدستی هر فضیلتی را از جان آدمی دور می کند؛ مالکیت در اسلام نمی تواند به سرمایه داری منجر گردد؛ ارزش انسان در نظر امیرالمومنین تا آنجا بود که...

سیاست ملک داری امیرالمومنین (علیه السلام):  مردی که دل و دماغش در کار تسخیر ارواح آدمیان بود-زید و زینب؛ مهمترین تصمیم سیاسی امام: فرمان عزل معاویه؛ بزرگترین فرصت تاریخی معاویه: خونخواهی عثمان؛ معاویه درشام مقدمات سلطنت موروثی را تهیه کرده بود؛ امام از میدان جمل قوی تر و مسلط تر بیرون آمد؛ وجود این محظور به تنهائی برای هر فرماندهی کافی است که ...؛ امام در امورسیاسی نظر اکثریت را رعایت میکرد؛ تسلیم کشندگان عثمان مقدور نبود؛ بار امانتی که آسمان نتوانست کشید، قرعه فال بنام علی بن ابیطالب (علیه السلام) زدند؛ طبیعت محکوم است چنین قومی را زیر لگد ملتهای زنده بیاندازد؛ شخصیت بیمانند علی (علیه السلام) بود که توانست این محتضر نیمه جان را پنج سال زنده نگاهدارد؛ قسمت دیگر از خطبه قاصعه؛ یک دریا دانش و بینش و یک جهان حکمت و سیاست؛ با کشته شدن پیشوایان و سران، انقلاب نیروی عاقله خود را از دست داد؛ الغدیر و دانشمندان مصری و سوری چه می گویند؟؛ کدام داستان دلپذیرتر از تاریخ حیوه مردی که برای خدا و دین خدا زیست.
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •