موسسه کوثر
مدرسه میثاق
برای درمان بیمارستان‌ها چه باید کرد؟/ وقتی فرصت تبدیل به تهدید می‌شود
 • 1396/03/26 13:22
 • 82109

برای درمان بیمارستان‌ها چه باید کرد؟/ وقتی فرصت تبدیل به تهدید می‌شود

بیمارستان‌ها نخستین اماکنی هستند که در مواقع اورژانسی مورد توجه قرار می گیرند، اما اگر خود بیمارستان‌ها نیاز به درمان داشته باشند آن وقت چه باید کرد؟!

به گزارش آناج به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، در کشور بیمارستان های فراوانی وجود دارد که خدمات درمانی بسیاری را به بیماران و مصدومان حوادث مختلف ارایه می دهند که در شرایط عادی شاید وضعیت آنها خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد. حال وضعیتی که از آن صحبت می شود شرایط ایمنی بیمارستان ها است.

در زمان های اورژانسی بیمارستان ها اولین مکان‌هایی هستند که مورد توجه قرار می گیرند، ارایه خدمات درمانی به مصدومان حوادث در همه جای دنیا به عهده بیمارستان ها است اما اگر خود بیمارستان ها نیاز به درمان داشته باشند آن وقت چه باید کرد؟!

میانگین سنی برخی از ساختمان هایی که به عنوان بیمارستان انتخاب شده اند چیزی کمتر از پلاسکو نیست و همین ساختمان هایی که در زمان بحران باید کاهنده بحران باشند می توانند به تهدیدی علیه مردم تبدیل شوند، چراکه مدت ها از عمر مفیدشان گذشته است.

تهران یکی از شهرهای پیر کشور با جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر است که هر لحظه می تواند با وقوع حادثه ای در هم بشکند، این موضوع با وجود بیمارستان های فرسوده بحرانی تر می شود و این مسئله را نمی توان نادیده گرفت که در سال های اخیر رشد تبدیل وضعیت ساختمان های تجاری و مسکونی کهنه ساز به بیمارستان به علت درآمدهای نجومی روبه افزایش است.

حال این تصور را داشته باشید زمانی که تهران یا شهرهایی که قدمت زیادی دارند اگر دچار حوادث بزرگ با تلفات زیاد شوند قطعا بیمارستان های آنها هم از آسیب های این وقایع مصون نخواهند بود، با این تصور می‌توان پی به عمق این فاجعه برد که بیمارستان ها خود وضعیت بحرانی و اورژانسی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

*بیمارستان های نا ایمن؛ چشم انتظار تصمیم دولت

محمد مهدی تندگویان نایب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به موضوع ساماندهی بیمارستان های ناایمن شهر تهران، اظهار داشت: موضوع سازه های ناایمن یک موضوع کلی است که باید یک راهکار اساسی برای رفع این مشکل پیدا کنیم.

وی افزود: بیمارستان های شهر تهران برای اخذ پروانه یا صدور پایان کار به شهرداری تهران مراجعه نمی کنند، از این رو شهرداری نمی تواند به موضوع ساماندهی بیمارستان ها ورود کند.

نایب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بیمارستان ها بیشتر به صورت خیریه ای ساخته می شوند، گفت: بیمارستان ها برنامه ای برای فروش و مراجعه به شهرداری ندارند، همین موضوع باعث شده تا در خصوص ایمن سازی آن‌ها دچار مشکل شویم.

تندگویان با اشاره به اینکه در پرونده بیمارستان ها هیچ سابقه ای از سازه، نقشه و ایمنی نداریم، ادامه داد: برای ایمن سازی بیمارستان ها باید دولت و وزارت بهداشت به صورت اساسی به موضوع ورود کنند و همچنین باید آیین نامه هایی را ابلاغ کنند تا بیمارستان ها  برای ایمن سازی با شهرداری هماهنگ شوند.وی با تاکید بر اینکه تمام بیمارستان ها باید با استانداردهای خاص پایان کار دریافت کنند، گفت: اگر موضوع فروش و نقل و انتقال هم مطرح نباشد اما باید بیمارستان ها پایان کار دریافت کنند تا این پایان کار در سیستم شهرداری ثبت شود و از این طریق آتش نشانی بتواند برای ایمنی بیمارستان ها ورود کند.

نایب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وزارت بهداشت استانداردهایی برای ایمنی بیمارستان ها دارد، تصریح کرد: بیمارستان ها باید استانداردهای خاص خود را کسب کنند، چراکه ما در بحث ایمنی شهرسازی هیچ مدرکی از ساخت بیمارستان های شهر نداریم و بیمارستان ها را به عنوان سازه های ناایمن می شناسیم.

تندگویان با اشاره به پی گیری شورای شهر در اخذ هزینه پایان کار بیمارستان ها، تاکید کرد: شورای شهر می تواند با امضای تفاهم نامه ای بیمارستان ها را از پرداخت بخشی از هزینه ها به عنوان خدمات عمومی شهر معاف کند، چراکه مدیریت شهری به دنبال ایمنی بیمارستان ها است از این رو  موضوع را با جدیت دنبال می کند.

وی تاکید کرد: بیمارستان ها اولین پایگاه های بحران در مواقع اضطراری هستند، از این رو ایمنی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

*ایمن سازی بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی در اولویت قرار دارد

ناصر امانی معاون برنامه ریزی و توسعه امور شورای شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه ایمن سازی ساختمان ها با اولویت بیمارستان ها و مراکز آموزشی انجام می شود، گفت: در این زمینه فرسودگی زیادی داریم.

وی با اشاره به ورود شهرداری تهران برای ساماندهی بیمارستان های ناایمن شهر تهران، افزود: شهرداری تهران برای ایمن سازی آمادگی دارد که با ارگان ها و سازمان های دیگر همکاری کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه بحث ساختمان های ناایمن شهر تهران بسیار مفصل است، تصریح کرد: بعد از حادثه پلاسکو که در تهران اتفاق افتاد جلسات زیادی در وزارت کشور تشکیل شد و قرار شد که ساختمان های ناایمن با اولویت ساختمان هایی که خدمات به مردم می دهند و محل مراجعه بیشتر مردم هستند، ایمن سازی شوند.

امانی ادامه داد: ایمن سازی با اولویت بیمارستان ها و مراکز آموزشی انجام می‌شود، چراکه در این زمینه فرسودگی زیادی داریم و بسیاری از این مراکز عمر مفیدشان را گذرانده اند و هر لحظه ممکن است دچار حادثه شوند.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران این آمادگی را دارد که در محدوده اختیارات قانونی که از شورای شهر تهران دریافت کرده به وزارت بهداشت و آموزش و پرورش در زمینه نوسازی و بهسازی بیمارستان ها و مدارس کمک کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری تهران در زمینه همراه سراها در بیمارستان ها اقدامات خوبی انجام داده است، گفت: شهرداری تهران برای چند مورد از بیمارستان‌هایی که از شهرستان‌ها مراجعه کننده داشتند و در کنار خیابان ها و در چادر می خوابیدند، همراه سرا ساخته و مردم از آن‌ها استفاده می کنند.

*عمر مفید تعدادی از بیمارستان های تهران به پایان رسیده است

رضا تقی‌پور سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه در حال حاضر عمر مفید تعدادی از سینماهای کشور به پایان رسیده، گفت: برای برطرف شدن موضوع ناایمن بودن این سینماها به دولت پیشنهاد می دهیم که نسبت به بازسازی و نوسازی آن‌ها اقدام کند.

وی با اشاره به موضوع فرسودگی تعدادی از سینماها و بیمارستان‌های شهر تهران، افزود: اگرچه متولی رسیدگی به این موضوع دولت است، اما از منظر حفظ سلامت و ایمنی شهروندان به این موضوع ورود پیدا می کنیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، تصریح کرد: امروزه به دلیل نداشتن مدیریت یکپارچه شهری این وظایف و مأموریت‌ها در دولت مرکزی متمرکز شده است.

تقی پور با بیان اینکه شورا از لحاظ نظارتی به موضوع فرسودگی بیمارستان‌ها و سینماها ورود پیدا خواهد کرد، گفت: در حال حاضر عمر مفید تعدادی از سینماهای کشور به پایان رسیده، به همین دلیل برای برطرف شدن موضوع ناایمن بودن این سینماها به دولت پیشنهاد می دهیم که نسبت به بازسازی و نوسازی آن‌ها اقدام کند.

وی افزود: زیرساخت‌های بسیاری از بیمارستان‌های شهر تهران فرسوده شده که در این خصوص وزارت بهداشت و درمان باید اقدام کند، چراکه این موضوع باعث نگرانی شهروندان و مسئولان شده است.

*تفاهم نامه ایمن سازی بیمارستان ها همچنان در تعلیق

به گزارش خبرنگار اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران گفت: تفاهم نامه ایمن سازی، مقاوم سازی و جایگزینی بیمارستان های پایتخت، همچنان در تعلیق مانده است.

وی با بیان اینکه 4 سال پیش تفاهم نامه ای میان شورای شهر و وزارت بهداشت در این زمینه به امضا رسید، اما هنوز مفاد این تفاهم نامه اجرایی نشده است، افزود: اجرای این تفاهم نامه برای بهسازی بیمارستان های تهران، بسیار موثر است. در این تفاهم نامه به تمام جزییات مورد نظر در مورد بیمارستان ها پرداخته شده و وظیفه هر کدام از دستگاه ها مشخص شده است.

شاکری تصریح کرد: در حال حاضر برخی از مناطق شهری، نه تنها بیمارستانی ندارند، بلکه حتی با کمبود درمانگاه مواجه هستند. به همین دلیل به نظر می رسد که لازم است بررسی های بیشتری در این زمینه انجام شود و طرح آن به شورای شهر بیاید تا بتوانیم از اجرای این تفاهم نامه، حمایت کنیم. 

وی تصریح کرد: تفاهم نامه امضا شده، بهترین دستورالعمل برای حل این مشکل است. هم اکنون در محله بهشت در منطقه ۲۰ که یکی از جنوبی ترین مناطق تهران به شمار می رود، یک درمانگاه وجود ندارد و مردم حتی برای یک تزریق ساده باید کلی مسیر را طی کنند.

رئیس کمیته عمران شورای شهر افزود: برای تکمیل ساخت بیمارستان های نیمه تمام در پایتخت، باید وزارت بهداشت با شهرداری رایزنی و مذاکره بیشتری داشته باشد.

شاکری گفت: شهرداری برای کمک به وزارت بهداشت تعدادی درمانگاه و کلینیک در سطح شهر دایر کرده است. این اقدام شورا و شهرداری در جهت همراهی با وزارت بهداشت انجام شده است.

وی از ساخت بیمارستان‌های متعدد خیابان شهید دادمان واقع در منطقه ۲ شهرداری انتقاد کرد و گفت: در خیابان منتهی به شاهین شمالی واقع در منطقه ۵ در یک کوچه بن بست، 4 مجوز بیمارستان سازی صادر شده است که جای سوال دارد که چطور این امر امکان پذیر است. این مسایل قابل بررسی است و حتماً باید مد نظر قرار بگیرد.

شاکری یادآور شد: هرسال با توجه به بودجه شهرداری، کمک هایی برای مراکز عمومی از جمله بیمارستان ها و درمانگاه ها اختصاص داده می شود، اما تاکنون اعتبارات خاصی برای تاسیس، مقاوم سازی و مکان‌یابی بیمارستان های پایتخت، تعلق نگرفته است.

دی ماه سال گذشته بود که حادثه دلخراش پلاسکو در خیابان جمهوری رخ داد، حادثه ای که مردم و مسئولان را در بهت فرو برد و باعث شد عده ای از مسئولان و مردم سختگیری خود را در خصوص فرسوده بودن ساختمان های ناایمن بیشتر کنند.

*بازسازی به شرط تامین اعتبارات

به گزارش خبرنگار امیر احمد اخوان معاون اجرایی آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه بازسازی بیمارستان‌های فرسوده در دستور کار معاونت توسعه و آموزش وزارت بهداشت قرار گرفته گفت: این کار با تامین اعتبارات لازم هر چه سریع‌تر شروع می‌شود. 

وی با اشاره به وضعیت بیمارستان‌های فرسوده، افزود: با توجه به اتفاقی که برای ساختمان پلاسکو افتاد، اگر چنین حادثه‌ای برای یکی از بیمارستان‌های کشور که پذیرنده بیماران و حادثه‌دیدگان است رخ دهد تلفات جانی زیادی در پی خواهد داشت و این گونه حوادث می‌تواند علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین بر حوزه سلامت کشور، مصدومان زیادی را برجای بگذارد. 

معاون اجرایی آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: برای تعیین وضعیت بیمارستان‌های کشور از نظر فرسودگی معاونت توسعه وزارت بهداشت با بررسی‌های لازم و تهیه نقشه بیمارستان‌های سراسر کشور، تصمیمات خوبی برای بازسازی بافت‌های فرسوده و مقاوم‌سازی بیمارستان‌های آموزشی سراسر کشور به شرط تامین اعتبارات لازم از سوی دولت و مجلس کرده است.

اخوان گفت: معاونت توسعه بر اساس نقشه‌هایی که وجود دارد به شرط تامین بودجه و اعتبار کافی اقدام به بازسازی بیمارستان‌های آموزشی کشور می‌کند و من از مسئولان بیمارستان می‌خواهم هر چه زودتر با تامین اعتبارات این بخش از بسیاری از حوادث جلوگیری شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: از لحاظ مقاومت سازه ای وضعیت بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور اورژانسی است.

موضوع بهسازی، مقاوم سازی و نوسازی بیمارستان های شهر تهران باید جزء اولویت های مسئولان قرار گیرد، چراکه بر اساس اطلاعات به دست آمده وضعیت مقاومت بیمارستان ها در شرایط قرمز است، به همین دلیل قبل از دیر شدن بهتر است فکری به حال آنها شود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •