موسسه کوثر
مدرسه میثاق
فاصله‌گذاری با دشمنان در منشور قرآن
 • 1396/03/25 13:03
 • 81976
تعیین حدود وحدت‌ساز است؛

فاصله‌گذاری با دشمنان در منشور قرآن

هر مسئول بالا دستی که در مرحله شناخت دشمن و اتخاذ استراتژی صحیح در برابر آن به غلط راه بپیماید، نمی‌تواند فاصله گذاری واضحی با دشمن داشته باشد و ممکن است جای دوست و دشمن عوض شود و سهم دشمنانش لبخند و سهم دوستانش فحش و ناسزا باشد.

گروه دین و مذهب آناج/ یونس یوسفی: مواضع و عملکرد مسئولان هر کشوری در مقابل دشمنانش منوط به تشریح شفاف جایگاه دوستان و دشمنان حاکمیت می‌باشد. در مقیاس کوچک‌تر مانند صحنه درگیری نظامی، قبل از اقدام به عملیات نظامی علیه دشمن، موکت منطقه عملیاتی و جایگاه استقرار نیروها و اَدَوات خودی و دشمن مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد، اگر فرمانده میدان نتواند اشراف عملیاتی مناسبی بر مواضع و جایگاه خودی و دشمن داشته باشد نمی‌تواند تمام موقعیت‌ها و توان خود را علیه دشمن بسیج نماید و اتحاد قوای خود را در مقابل دشمن به نمایش بگذارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام «فاصله گذاری واضح با دشمن» را زمینه‌ساز وحدت ملی دانستند و افزودند: «مسئولان باید با دشمن خارجی و عوامل داخلی او فاصله گذاری جدی کنند .لازمه فاصله گذاری واضح با دشمن اولا درک صحیح از واژه دشمن و دشمن شناسی و ثانیا داشتن استراتژی صحیح در برابر دشمن می باشد و در هر مرحله کاستی و نقصانی باشد فاصله گذاری واضح با دشمن میسر نخواهد شد.»

دشمن در لغت به معنای متجاوز بدخواه، خصم، مخالف، معاند، منازع آمده است. دشمن نیرویی است که اگر بتواند ذات و ریشه طرف مقابل را از بین خواهد برد و اگر نتواند مانعی در مسیر رشد و پیشرفت یک ملت خواهد شد. اگر مقام مسئولی، برداشت و درک صحیحی از واژه دشمن نداشته باشد نمی‌تواند رفتارهای دشمنان خارجی و داخلی را به درستی تحلیل نماید.

قرآن کریم با بیان آرزوی کافران – که نشانگراوج خواسته‌های قلبی آنهاست - ما را به شناخت کاملی از معنای دشمن می‌رساند. «وَدَّ الَّذِینَ کَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِکُمْ وَأَمْتِعَتِکُمْ فَیَمِیلُونَ عَلَیْکُم مَّیْلَهً وَاحِدَهً». «کافران آرزو می‌کنند که شما از جنگ افزارها و داشته هایتان غافل شوید تا ناگهان بر شما یورش آورند.» (نساء/102)

مهمترین ویژگی دشمنان اسلام ازنظر قرآن کریم، پیمان شکنی، نژادپرستی، قانون شکنی، خوی استکباری، تنگ نظری، خیانت، خشم و کینه می‌باشد. خداوند متعال در آیات مختلف با شناساندن صفات و خصوصیات دشمن، در صدد اینست که ما بتوانیم تحلیل و پیش بینی صحیحی از رفتارهای دشمن داشته باشیم. همچنین پیامبر(ص) درباره عقلانیت و ضرورت شناخت دشمن می‌فرماید: ألا و اِنَّ أعقَلَ النّاسِ عبدٌ عرفَ ربَّه فَأطاعَهُ و عَرفَ عدوَّهُ فَعصاه یعنی آگاه باشید، عاقل ترین مردم کسی است که خدایش را بشناسد و از او پیروی کند و دشمن را نیز بشناسد و آنگاه نافرمانیش نماید.

پس از شناخت معنای دشمن و دشمن شناسی نوبت به مرحله تعریف استراتژی مناسب در مقابل دشمن می‌رسد. مهمترین محور استراتژی اسلام در برابر دشمنان عبارت از استقامت می‌باشد، آنجا که می‌فرماید: «وَإِن تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا إِنَّ اللَّهَ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطٌ »(آل عمران120) یعنی اگر در برابر آنها استقامت به خرج دهید و خویشتن دار باشید، دشمنان نخواهند توانست با نقشه‌های خائنانه شان به شما آسیبی وارد نمایند. زیرا خداوند به آنچه انجام می‌دهید کاملاً احاطه دارد.

بدیهی است هر مسئول بالا دستی که در مرحله شناخت دشمن و اتخاذ استراتژی صحیح در برابر آن به غلط راه بپیماید، نمی‌تواند فاصله گذاری واضحی با دشمن داشته باشد و ممکن است جای دوست و دشمن عوض شود و سهم دشمنانش لبخند و سهم دوستانش فحش و ناسزا باشد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •