مدرسه میثاق
موسسه کوثر
آمارها از شرکت اکثریت مردم در انتخابات حکایت دارد/ آیا آذربایجان‌شرقی رکورد 81 درصدی را می‌شکند؟
 • 1396/02/28 13:08
 • 79630
آناج از میزان مشارکت مردم آذربایجان‌شرقی در انتخابات گزارش می‌دهد؛

آمارها از شرکت اکثریت مردم در انتخابات حکایت دارد/ آیا آذربایجان‌شرقی رکورد 81 درصدی را می‌شکند؟

در آستانه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری میزان مشارکت مردم آذربایجان نشان می‌دهد که این خطه نقش تاثیر گذاری در طول تاریخ انقلاب بر سرنوشت سیاسی کشور داشته است.

گروه سیاسی آناج: میزان رای ملت است، این جمله کوتاه اما عمیق بنیان‌گذار جمهوری اسلامی نشان داد که در جمهوری اسلامی دموکراسی دینی-مردمی حکم‌فرماست و باید به کسانی که منتخب مردم هستند احترام گذاشت و انتخاب مردم در اولویت تمام جبهه گیری‌ها و فعالیت جناح‌های مختلف است.

میزان مشارکت مردم در طول سی و هشت سال پس از انقلاب

 نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که دور دهم انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 با مشارکت 85 درصدی بیشترین و دور ششم انتخابات در سال 72 با مشارکت 50 درصدی کمترین میزان مشارکت را در ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص داده است.

نقش مردم آذربایجان در انتخابات ریاست جمهوری

همانطور که مقام معظم رهبری در سخنانشان از آذربایجان به عنوان سر ایران نام برده‌اند، نقش کلیدی و مهم سیاسی نیز همیشه بر دوش مردم آذربایجان بوده است و بارها و بارها مردم آذربایجان نشان داده‌اند که در مقاطع مختلف و با احساس تکلیفی بی‌‌نظیر در تمامی عرصه‌ها حاضر شده‌اند و میدان را برای عرض اندام دشمنان خالی نگذاشته‌‌اند.

مردم آذربایجان ثابت کرده‌اند فارغ از هر نگاه قومیتی با بصیرت دست به انتخاب زده‌اند و بدون تعصب به رنگ و زبان و قومیتی اصلح ترین افراد را انتخاب کرده‌اند، به طوری که با وجود نقشه‌ها و پیش بینی‌های بسیاری که می‌پنداشتند این مردم به‌خاطر تعصب نژادی به کسی رای خواهند داد مردم آذربایجان مهر باطلی بر این اندیشه‌ها زدند.

میزان مشارکت مردم آذربایجان‌شرقی در انتخابات ریاست جمهوری

میزان مشارکت مردم آذربایجان در انتخابات ریاست جمهوری در ادوار مختلف نشان از بصیرت و تاثیرگذاری آنان در طول سی و هشت سال پس از انقلاب داشته است. در دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری از دو میلیون 831 هزار و 885 نفر واجد شرایط برای رای دادن در آذربایجان‌شرقی یک میلیون 887 هزار و226 نفر در انتخابات شرکت کردند که نشان از مشارکت 66.6 درصدی مردم این استان در انتخابات داشت و در نهایت حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

در دوره دهم مردم آذربایجان با مشارکت 81.6 درصدی حماسه عظیمی را در عرصه انتخابات رقم زدند و از بین دو میلیون و 461 هزار و 552 نفر واجد شرایط تعداد دومیلیون و 10 هزار و 358 نفر پای صندوق‌های رای حضور یافتند که در نهایت پیروز این رقابت محمود احمدی نژاد بود.

در سال 84 و دور نهم انتخابات ریاست جمهوری از بین دو میلیون و 668 هزار و 505 نفر واجد شرایط در دور اول یک میلیون و 376 هزار و 477 نفر در انتخابات شرکت کردند که نشان از مشارکت 51.5 درصدی دارد اما در دوم این مشارکت به 46.2 درصد رسیده که تغییر محسوسی نبوده است و در این دور نیز از بین آیت الله هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد این احمدی نژاد بود که قدرت را به دست گرفت.

دوره هشتم انتخابات ریاست جمهوری در آذربایجان‌شرقی با دو میلیون و 439 هزار و426 نفر واجد شرایط برگزار شد که از این میان یک میلیون و 294 هزار و682 نفر پای صندوق‌های رای حاضر شدند که مشارکت 53 درصدی مردم را به نمایش گذاشت.

دوره‌های هفتم با 67.9، ششم با 43.9، پنجم50.6، چهارم 49.2، سوم 78.6، دوم 62.2 و دور اول 53.5 میزان مشارکت مردم آذربایجان‌شرقی را در دوره های مختلف به نمایش می‌گذارد.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در آذربایجان‌شرقی

طبق اعلام معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی دو میلیون 955 هزار و332 نفر در این دوره از انتخابات واجد شرایط رای هستند که از این میان در حدود 66 هزار رای اولی وجود دارد.

فضای حاکی بر استان و فعالیت‌های انتخاباتی نشان از شور وشوق حاکم بر استان به ویژه در میان قشر جوان دارد و پیش بینی میشود در این دوره میزان مشارکت در استان بیشتر از ادوار گذشته باشد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •