مدرسه میثاق
موسسه کوثر
انصراف قالیباف، روحانی را یک مرحله به شکست نزدیک‌تر کرد
 • 1396/02/27 16:30
 • 79573
گفت‌وگوی آناج با کارشناس مسایل سیاسی؛

انصراف قالیباف، روحانی را یک مرحله به شکست نزدیک‌تر کرد

جهانگیری با اشاره به احتمال برتری رئیسی در انتخابات، انصراف قالیباف را دلیلی بر شکست روحانی در دور اول انتخابات دانست.

گروه سیاسی آناج: در راستای تحلیل انتخابات ریاست‌جمهوری و تاثیر کناره‌گیری قالیباف به نفع سید ابراهیم رئیسی گفت‌وگویی با دکتر جهانگیری، تحلیل‌گر مسایل سیاسی داشتیم که در آن به برخی از ادعاها از جمله رفع سایه‌ی جنگ به‌واسطه برجام، پاسخ داده شد.

متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

آناج: آیا روحانی 4 ساله می‌شود؟

انصراف قالیباف، روحانی را یک مرحله به شکست نزدیک‌تر کرد

تا به امروز اغلب تحلیل‌ها و نتایج افکارسنجی‌ها حکایت از آن داشت که انتخابات به مرحله دوم کشیده خواهد شد . آقای روحانی و تیم او نیز که این واقعیت را بیش از همه دریافته بودند به هر مستمسکی دست می‌یازیدند تا مانع از این اتفاق شوند، چرا که با دلایل کارشناسی شکست آقای روحانی در مرحله دوم قطعی است.

اکنون با انصراف آقای قالیباف، این احتمال تقویت می‌شود که آقای روحانی در همان مرحله اول انتخابات نتیجه را واگذار نماید. بنا بر این استفاده از همه ابزار ممکن از جمله ترویج هرچه بیشتر ادعاهای دروغ جزو ترفندهای تیم آقای روحانی برای گریز از شکست قطعی هستند. اما واقعیت‌های تلخ امروز جامعه از افزایش بیکاری و رکود و تورم گرفته تا کوچکتر شدن سفره خانواده‌‌ها به حدی روشن هستند که بعید بنظر می‌رسد ایجاد جنگ روانی و ترویج دروغ‌های بزرگ بتواند آقای روحانی را بار دیگر به صندلی ریاست جمهوری برساند.

آمریکایی‌ها هیچ‌گاه به کشوری که کوچک‌ترین احتمال واکنش نظامی در آن باشد حمله نمی‌کنند

آناج: آیا دولت روحانی سایه جنگ را دور ساخته است ؟

یکی از ادعاهایی که این روزها به صورت پر رنگ توسط جناب آقای روحانی و تیم یاری دهنده‌اش در سطح گسترده مطرح می‌شود دور ساختن سایه جنگ می‌باشد. همچنین این ادعا مطرح می‌شود که نمایش موشک‌ها و قدرت نظامی مانعی در تصویب برجام بوده و تقویت بنیه دفاعی سایه جنگ را تقویت می‌‌کند.

اما این کلمات به‌قدری متناقض هستند که هر صاحب نظری را به تعجب وا می‌دارد که چطور رئیس جمهور یک کشور چنین تحلیل بی‌منطقی را ارائه می‌کند. سابقه عملیات نظامی آمریکائی‌ها نشان داده است که آن‌ها به کشوری که کوچکترین احتمال واکنش نظامی در آن وجود داشته باشد، حمله نمی‌کنند. بررسی عملیات چند دهه اخیر آمریکا نشان می‌دهد که کشورهای مورد هجوم آنها یا مثل افغانستان، لیبی و سوریه کاملاً بی دفاع بوده‌اند و یا مثل عراق از عدم عکس العمل آن مطمئن بوده‌‌اند.

این موضوع حتی در واکنش فرد جنگ طلبی مثل ترامپ در مقابل کشور کره شمالی نیز کاملاً روشن گردید. ترامپ علیرغم تهدیدات دهن پرکن، خیلی ذلیلانه ماهیت طبل توخالی خود را مشخص و آشکارا از مواضع خود عقب نشینی نمود.

اگر موشک‌ها نبودند، آمریکا در میز مذاکرات عقب‌نشینی نمی‌کرد

در عرصه دیپلماسی و انجام مذاکرات نیز کوته فکرترین افراد می‌دانند که قدرت و برتری نظامی پشتوانه قوی دیپلماسی است و اگر دشمن مجبور به حضور در پشت میز مذاکرات شد، به مدد نمایش اقتدار نظامی و موشکی میسر گردید. آقای روحانی نباید فراموش کند که در انجام مذاکرات مربوط به برجام نیز هر بار که تیم مذاکره کننده در مقابل قلدری آمریکائی‌ها کوتاه می‌آمدند این اقتدار رهبری و سخنان تحکم آمیز ایشان بود که طرف مقابل را وادار به عقب نشینی و قبول مواضع جمهوری اسلامی می‌کرد و اگر پشتیبانی مقتدرانه رهبری و نمایش قدرت موشکی کشور نبود، حداقل های موجود در برجام نیز به دست نمی‌آمد.

نتیجه اینکه اگر سایه جنگ بر کشور مستولی شود دقیقاً حاصل اظهار ضعف و عجز دولت روحانی و تیم ضعیف او خواهد بود. وقتی رئیس دستگاه دیپلماسی بطور علنی اعلام می‌کند که آمریکا قادر است با چند بمب همه تاسیسات ما را نابود کند، این اوج نمایش ترس از قدرت پوشالی آمریکاست و این مواضع است که دشمن را جسورتر ساخته و سایه جنگ را می‌گستراند و اگر امروز دشمنان ما جرات آن را ندارند که حتی خیال حمله به کشورمان را داشته باشند، به واسطه اقتدار نظامی و موشکی و اقتدار رهبری است. در غیر این صورت حتی لحظه ای حمله به کشورمان را به تاخیر نمی‌انداختند.

آیا پاسپورت ایرانی در دنیا اعتبار یافته است؟

از ادعاهای جناب آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی عزت بخشیدن به پاسپورت‌های ایرانی و برقراری روابط عزتمند با کشورهای همسایه می‌باشد. جای بسی شگفتی است که چطور آقای روحانی عقل و حافظه ملت ایران را دست کم گرفته و چنین با صراحت واقعیات را وارونه بیان می‌کند. آیا او تصور می‌کند ملت ایران شهادت صدها زائر خود در حج تمتع را به این زودی فراموش خواهند کرد؟ آیا آقای روحانی فراموش کرده‌اند که علیرغم دیپلماسی ملتمسانه و درخواست عاجزانه برای ورود وزرا و نمایندگان رسمی کشورمان به عربستان، دولت سعودی وزیر بهداشت کشورمان را به هیچ انگاشت و فقط بعنوان پزشک اجازه ورودش را داد؟

آیا آقای روحانی فراموش کرده اند که دولت سعودی حاضر به تحویل اجساد حاجیان ما نبود و فقط پس از سخنان مقتدرانه مقام معظم رهبری خیلی سریع رفتار خود را تغییر داده و حاضر به پذیرش نمایندگان دولت و تحویل اجساد مطهر گردید؟ آیا آقای روحانی تعرض بی شرمانه ماموران سعودی به نوجوانان ایرانی را فراموش کرده‌اند؟ آیا آقای روحانی شلاق خوردن توریست‌های کشورمان توسط ماموران کشور ترکیه را فراموش کرده‌اند ؟ آیا آقای روحانی هتک حرمت زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس را فراموش کرده‌اند؟

اکنون پس از 4 سال وعده، تعلل و کم کاری دولت نه تنها به پاسپورت ایرانی در خارج از کشور عزت نبخشیده بلکه در داخل کشور نیز بخاطر مشکلات کمرشکن ناشی از افزایش رکود، بیکاری و گرانی، عرق شرم بر پیشانی پدران در خانواده‌ها جاری ساخته است.  

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
تلاش خودرو
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •